REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Irlandia, Praca w ue

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca za granicą. 30-lecie EURES - sieć łączy pracowników i pracodawców w UE

To już 30 lat Polski w EURES - sieć łączy pracowników i pracodawców w UE. Departament Rynku Pracy
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje, że EURES to platforma, która umożliwia znalezienie pracy i pracownika w ramach UE. Obejmuje ona aż 31 krajów i niemal 1000 doradców. Wiele osób zastanawia się: gdzie najłatwiej znaleźć pracę za granicą? Z jakiej agencji wyjechać do pracy za granicę? Jak wyjechać do pracy za granicę? Dzięki swobodnemu przepływowi pracowników w ramach UE oraz Szwajcarii, Islandii, Lichtensteinem i Norwegią można bezpiecznie znaleźć pracę - wystarczy zarejestrować się i zamieścić swoje CV na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej www.eures.europa.eu. i postępować zgodnie z instrukcjami.

Czy dodatek rodzinny otrzymywany z Irlandii podlega opodatkowaniu w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że dodatek rodzinny otrzymywany z Irlandii jest zwolniony z opodatkowania w Polsce na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uznając go za odpowiednik polskich świadczeń rodzinnych.

Czy zadośćuczynienie za śmierć siostry będzie opodatkowane?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), kwota otrzymana jako zadośćuczynienie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych, ponieważ nie mieści się w określonych warunkach zwolnienia podatkowego.

Czy trzeba wykazać w rozliczeniu PIT dochód z pracy zdalnej dla firmy zagranicznej?

Przy rozliczaniu polskiego podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), osoby pracujące zdalnie na umowie o pracę dla zagranicznych firm często spotykają się z problemem wykazania swojego dochodu zagranicznego w polskim rozliczeniu. W artykule przedstawimy stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej oraz jego konsekwencje dla pracowników zdalnych.

REKLAMA

Emerytura otrzymywana z Irlandii jest opodatkowana w Polsce

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej udzielił odpowiedzi na pytanie, odnośnie emerytki pobierającej świadczenie emerytalne z ZUS oraz z Irlandii. Według interpretacji, osoba taka powinna opodatkować w Polsce zarówno polskie świadczenie emerytalne, jak i emeryturę z Irlandii.

Czy renta wdowia z Irlandii podlega opodatkowaniu w Polsce?

Renta wdowia otrzymywana z Irlandii przez polskiego obywatela podlega opodatkowaniu w Polsce - tak wynika z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej. Artykuł wyjaśnia, jakie kroki należy podjąć w celu uzyskania zwrotu oraz jakie są obowiązki związane z deklarowaniem renty w zeznaniach podatkowych.

Odpowiedź na reklamację w Polsce i UE - w jakim terminie?

W niektórych przypadkach przedsiębiorca ma nawet kilka tygodni na odpowiedź na reklamację. Przepisy obowiązujące w Polsce mogą wydawać się skomplikowane. Jak jest zatem w pozostałych państwach UE?

Płaca minimalna w Unii Europejskiej - II etap konsultacji

Trwa II etap konsultacji w sprawie płacy minimalnej w Unii Europejskiej. Nie oznacza to, że będzie obowiązywała jednolite minimalne wynagrodzenie za pracę w całej UE. Chodzi o to, aby krajowe przepisy prawne umożliwiały ustanowienie i regularne aktualizowanie ustawowej płacy minimalnej według jasnych i stabilnych kryteriów.

REKLAMA

Pakiet mobilności 2020 - czym jest, jak się przygotować?

Pakiet mobilności dotyczy państw Unii Europejskiej i wejdzie w życie w 2020 r. Wprowadza zmiany w prawie transportowym, które są niekorzystne dla polskich przedsiębiorców. Jak przygotować się do wejścia w życie pakietu mobilności?

Europejska płaca minimalna dla państw UE

Komisja Europejska pracuje nad wprowadzeniem europejskiej płacy minimalnej dla państw UE. Każdy kraj miałby swoje minimalne wynagrodzenie, jednak nie mogłoby być ono niższe niż 60% przeciętnego wynagrodzenia w danym państwie.

Brexitowe konsekwencje dla pracowników

W 2016 roku w Wielkiej Brytanii przeprowadzono referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Od tamtego czasu mijają trzy lata, a brexit wciąż nie został wprowadzony w życie. Obecnie opuszczenie kondominium planowane jest na jesień tego roku. Konsekwencje tej decyzji bardzo mocno wpłynęły na gospodarkę Wielkiej Brytanii, ale mogą też zmienić losy setek tysięcy polskich emigrantów. O skutkach i prognozach na przyszłość opowiada ekspertka międzynarodowego portalu pracy Talinkme.pl, Beata Pisula.

Nowy tachograf cyfrowy od 15 czerwca 2019 r.

Nowy tachograf cyfrowy należy zamontować 15 czerwca 2019 r. we wszystkich nowych pojazdach o DMC powyżej 3,5 tony. Jak kierowcy ciężarówek obchodzą przepisy o czasie pracy? Co nowego wnosi smart tachograf?

Twardy brexit to niższe emerytury Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii

Twardy brexit spowoduje obniżenie wysokości emerytur Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii. Bezumowne wyjście z UE oznacza niewliczanie okresu pracy w Wielkiej Brytanii do stażu emerytalnego.

Ustawa na wypadek twardego Brexitu uchwalona

Sejm uchwalił ustawę przygotowaną na wypadek twardego Brexitu, a więc bezumownego odejścia Wielkiej Brytanii z UE. Nowe przepisy dotyczą między innymi uznawania kwalifikacji zawodowych zdobytych w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Nowe zasady dostępu do zawodu przewoźnika drogowego i do rynku przewozu rzeczy

Nowe zasady dostępu do zawodu przewoźnika drogowego i do rynku przewozu rzeczy mogą mieć dużo bardziej negatywne konsekwencje dla branży transportowej niż odrzucone przepisy o delegowaniu pracowników i odpoczynku kierowców. Prezes związku pracodawców „Transport Logistyka Polska" uważa, że Pakiet Mobilności należy odrzucić w całości.

Zmiany w delegowaniu pracowników do UE - relacja z VI Konferencji SAO

Zmiany w delegowaniu pracowników do UE dotyczą zmian Pakietu Mobilności, Dyrektywy 96/71/WE, Europejskiego Urzędu Pracy, a także zmian w rozporządzeniach 883/2004 i 987/2009 o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Czy są to niebezpieczne zmiany, czy stanowią nowa perspektywę? Zapraszamy do przeczytania relacji z VI Konferencji SAO, której patronem medialnym był Infor.pl.

VI Ogólnopolska Konferencja: Delegowanie pracowników do UE - niebezpieczne zmiany czy nowa perspektywa? - 10.10.2018

Dnia 10 października 2018 r. w Warszawie odbędzie się VI Ogólnopolska Konferencja: "Delegowanie pracowników do UE - niebezpieczne zmiany czy nowa perspektywa?". Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Formularz U1 – do czego służy i jak go uzyskać w Irlandii?

Formularz U1 jest wymagany w sytuacji, gdy po powrocie do Polski, zarejestrujemy się w urzędzie pracy i pracownik urzędu będzie badał, czy przysługuje nam zasiłek dla osób bezrobotnych. Jak uzyskać ten dokument w Irlandii?

Czy Polacy mają szansę stać się najbardziej przedsiębiorczym narodem w Unii Europejskiej?

Polacy są jednym z najbardziej kreatywnych narodów na świecie, a kreatywność jest najważniejszą składową sukcesu przedsiębiorcy. Niestety nie przekłada się to na miejsce w rankingu przedsiębiorczości. Czy dzieje się tak dlatego, że początkujący przedsiębiorca na samym początku działalności staje przed dziesiątkiem niełatwych pytań: jaką formę działalności wybrać, w jakiej branży, jak zatrudniać pracowników czy jak pozyskać finansowanie? Doświadczeni przedsiębiorcy chcą edukować początkujących.

Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn

Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn to poważny problem, występujący w wielu krajach UE. Jak na ich tle wygląda sytuacja w Polsce?

Spadek bezrobocia w grudniu 2016 r.

Jak wynika z danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat - o jedną dziesiątą procenta spadła stopa bezrobocia w grudniu w stosunku do listopada ubiegłego roku. W grudniu bezrobocie w Polsce było na poziomie 5,9 procenta.

Kobiety w UE zarabiają o 16 proc. mniej za godzinę pracy niż mężczyźni

Różnica pomiędzy wynagrodzeniem za godzinę pracy kobiet i mężczyzn w Unii Europejskiej wynosi 16 proc. Sektory, w których większość stanowią kobiety, oferują niższe wynagrodzenia niż sektory zdominowane przez mężczyzn.

Praca w wakacje wzbogaca CV

Praca w wakacje wzbogaca CV każdego kandydata do pracy. Pomaga zdobyć doświadczenie, sprawdzić się na danym stanowisku, poznać język obcy i uczy komunikacji w zespole.

Zniesienie obowiązkowych stawek minimalnych dla rzeczników patentowych

Komisja Europejska wszczyna postępowanie przeciwko Polsce w sprawie uchybienia zobowiązaniom wypływającym z dyrektywy usługowej. KE zwraca się do Polski o zniesienie obowiązkowych stawek minimalnych dla rzeczników patentowych.

Fikcyjne zatrudnianie asystentów europosłów

Wszczęto śledztwo w sprawie fikcyjnego zatrudniania asystentów europosłów PiS. Według tygodnika "Newsweek" europosłowie zatrudniają ludzi na fikcyjnych etatach.

Bariery dla usług w sferze zawodów regulowanych

Komisja Europejska zarzuca Polsce utrzymywanie nadmiernych i nieuzasadnionych barier dla usług w sferze zawodów regulowanych. Za niezgodne z dyrektywą usługową uznane zostały stawki minimalne dla rzeczników patentowych.

Tworzenie miejsc pracy - budżet UE na 2016 r.

Projekt budżetu Unii Europejskiej na 2016 r. zwraca szczególną uwagę m.in. na tworzenie miejsc pracy. Dnia 27 maja 2015 r. Komisja Europejska przedstawiła dokument, zgodnie z którym budżet na przyszły rok wyniesie 143,5 mld euro.

Zasady uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w UE - zmiany

Projekt ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej nie spełnia swojego celu, a mianowicie nie ułatwia uzyskania legalizacji uprawnień, ani ich nie upraszcza. Zdaniem związku pracodawców Business Centre Club projekt może doprowadzić do nadmiernej komplikacji procedury.

Polska liderem delegowania pracowników

Polska jest obecnie liderem delegowania pracowników do pracy w krajach Unii Europejskiej. Rocznie delegowanych z Polski jest co najmniej 230 tys. pracowników.

Minimalna stawka płacy dla pracowników delegowanych

Dnia 12 lutego 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu orzekł, że minimalną stawkę płacy dla pracowników delegowanych regulują przepisami kraje przyjmujące.

Swobodny przepływ osób między Polską a Szwajcarią

Odbyły się rozmowy polsko szwajcarskie dotyczące swobodnego przepływu osób. Rada Federalna Szwajcarii wystąpi z inicjatywą renegocjacji umowy między UE a Szwajcarią o swobodnym przepływie osób.

Program Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020

Komisja Europejska zatwierdziła Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. W ramach programu, obok środków EFS, dostępne będą także fundusze Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych.

Polska nie godzi się na podważenie swobody przepływu osób

Polska nie godzi się na podważenie swobody przepływu osób. Wynika to z rozmowy premier Ewy Kopacz z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Cameron zamierza odwołać się do nadzwyczajnych klauzul tzw. hamulca bezpieczeństwa w Traktacie Lizbońskim w celu pozbawienia imigrantów dostępu do świadczeń pracowniczych.

Europejska platforma na rzecz zapobiegania pracy na czarno

Praca na czarno pozbawia pracowników ochrony socjalnej i godziwych warunków pracy. Zwalczanie pracy na czarno to cel mającej powstać europejskiej platformy na rzecz lepszego zapobiegania pracy nierejestrowanej i zniechęcania do niej.

Potrzeba mobilności wśród pracowników

Komisja Europejska i OECD prowadziły wspólny projekt badawczy dotyczący dopasowywania migracji ekonomicznej do potrzeb rynku pracy przez trzy lata. 18 września opublikowano sprawozdanie końcowe z projektu. Jakie wnioski wynikają z działań UE w zakresie walki z bezrobociem?

Unijna walka z bezrobociem wśród młodych

Unia Europejska wprowadziła dwa kluczowe programy, aby walczyć z bezrobociem wśród ludzi młodych. Czy są szanse na obniżenie bezrobocia, które jeszcze w maju tego roku dotknęło 5,2 miliona osób poniżej 25 roku życia?

Roczne sprawozdanie "Education at a Glance 2014"

Roczne sprawozdanie "Education at a Glance 2014" podkreśla znaczenie inwestycji w kształcenie dla przyszłego wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w Unii Europejskiej.

Wykonywanie pracy w dwóch lub w kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej

Kiedy można uznać, że osoba normalnie wykonuje pracę w dwóch lub w kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej? Do jakich procedur trzeba się zastosować? Jak wygląda sytuacja osoby pracującej na własny rachunek? Odpowiedzi związanych z wykonywanie pracy w dwóch lub w kilku państwach członkowskich znajdziesz w poniższym artykule.

Bezrobocie w UE spada

Zgodnie z danymi Eurostat-u, bezrobocie w Unii Europejskiej powoli spada. Bezrobocie w strefie euro w czerwcu wyniosło 11,5 proc., co daje najniższy wynik od września 2012 r.

Nowy europejski paszport umiejętności

Dzięki nowemu europejskiemu paszportowi umiejętności nabór pracowników w sektorze turystyki przyjazdowej będzie ułatwiony. Narzędzie to usprawni kontakty między osobami poszukującymi pracy a pracodawcami w Europie.

Bezrobocie w UE

Zgodnie z danymi Eurostatu bezrobocie w UE, a także w Polsce spadło w kwietniu 2014 roku. Bezrobocie w UE spadło do 10, 4 proc. W Polsce poziom bezrobocia spadł z 10,6 do 9,7 proc.

Emigracja zarobkowa z Polski

Zjawisko emigracji zarobkowej z Polski wciąż występuje. 10 lat temu za granicę wyjechało 2 mln polskich pracowników i przedsiębiorców. Więcej osób wyemigrowało tylko z Rumunii. Aktualnie aż 10% aktywnych zawodowo Polaków emigrowało w celu zarobkowym z kraju.

Delegowanie pracowników w ramach świadczenia usług zaakceptowane przez PE

Porozumienie do projektu dyrektywy wykonawczej dot. delegowania pracowników w ramach świadczenia usług osiągnięte w ramach tzw. trilogów zostało zaakceptowane przez Parlament Europejski podczas sesji plenarnej w dniu 16 kwietnia. Jakie zasady delegowania pracowników zakłada porozumienie?

Praca za granica – praktyczne porady

Praca za granicą jest tematem topowym już od kilku lat. Zagraniczny wyjazd w celach zarobkowych jest dużym wyzwaniem, warto być do niego przygotowanym.

Mobbing i molestowanie seksualne w Irlandii

W Irlandii regulacje dotyczące prześladowania oraz molestowania seksualnego zawierają ustawy o równości w miejscu pracy 1998-2008. Pracodawca nie może tolerować takich zachowań.

Prawne podsumowanie lipca 2012 r.

Zapoznaj się z najważniejszymi zmianami w przepisach prawnych, jakie weszły w życie w lipcu 2012 r. Omawiamy również aktualne orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego oraz Sądu Najwyższego.

Jak znaleźć prawnika w Irlandii?

Jakie kwalifikacje powinien posiadać prawnik, wykonujący swój zawód w Irlandii? Ile może kosztować nas tłumaczenie?

Nowa ustawa ograniczy nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Ustawa o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wprowadza nowe typy przestępstw dotyczących nielegalnego zatrudnienia.

Praca za granicą Vademecum

W obecnych czasach poszukiwanie pracy za granicą jest jedyną możliwością znalezienia pracy. Na co uważać podejmując zatrudnienie za granicą. Niekiedy zaś do pracy za granicą kierują polscy pracodawcy. Jakie obowiązki ma w takim przypadku pracodawca.

Samochodem do Irlandii

Kiedy myślimy o Irlandii, widzimy przed oczami brodatego mężczyznę w kraciastej spódnicy, grającego na kilcie. Irlandia to również kraj miłośników przesiadywania w pubach oraz kraj...polskich emigrantów. Zanim wybierzemy się do Irlandii czy to w celach zarobkowych, czy rekreacyjnych, warto zapoznać się z poniższym przewodnikiem.

REKLAMA