REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Lokal, Deweloper

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej

W ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych określono, że jednym z celów spółdzielni jest budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członka własności tych domów.

Czy właściciel mieszkania musi zostać członkiem spółdzielni?

Zgodnie z obecnie obowiązującą Ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych nabywca mieszkania w spółdzielni nie musi do niej przystępować jako członek.

Lokal użytkowy w spółdzielni

W większości spółdzielni występują lokale użytkowe – sklepy, zakłady usługowe czy biura. Mają one różny status – od lokali będących własnością spółdzielni, poprzez lokale wynajmowane, lokale spółdzielcze własnościowe, aż do lokali będących własnością użytkujących je osób.

Przekształcenie lokalu w prawo własności

Znowelizowana na 2010 rok Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych ułatwia dochodzenie przekształcenia lokalu w prawo własności, między innymi w pełni zwalniając spółdzielcę z obowiązku ponoszenia kosztów sądowych.

REKLAMA

Czy najemca lokalu użytkowego, garażu lub pracowni sztuki w spółdzielni może je wykupić?

W wielu spółdzielniach mieszkaniowych dochodziło do sytuacji, gdzie osoby zainteresowane wynajmowaniem lokali użytkowych, garaży lub pracowni sztuki pokrywały koszty związane z budową takich lokali, aby następnie wynajmować taki lokal. Takie osoby mają możliwość wykupienia własności wynajmowanych lokali.

Wygaśnięcie własnościowego prawa do lokalu

Własnościowe prawo do lokalu jest najsilniejszym ze spółdzielczych praw do lokali, zapewniającym największy stopień ochrony uprawnionych. Jego wygaśnięcie może więc nastąpić tylko w sytuacjach wyjątkowych.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w sensie ekonomicznym uważane jest za prawo zbliżone do prawa własności – takie mieszkania uzyskują na rynku ceny porównywalne z mieszkaniami własnościowymi. Faktycznie jednak jest to tzw. ograniczone prawo rzeczowe i warto pamiętać o cechach odróżniających je od prawa własności.

Odbiór mieszkania – krok po kroku

Odbiór mieszkania to ostateczne przekazanie lokalu kupującemu przez dewelopera lub spółdzielnie. Co warto wiedzieć przed odbiorem mieszkania?

REKLAMA

Umowa przedwstępna z deweloperem najlepiej w formie aktu notarialnego

Osoby planujące zakup mieszkania od developera powinny dokładnie rozważyć wybór właściwej formy, w jakiej zostanie zawarta umowa przedwstępna. Z kilku powodów warto w tym przypadku rekomendować formę aktu notarialnego.

Nieruchomość

Granice własności nieruchomości, wyznaczone przez jej społeczno-gospodarcze przeznaczenie, obejmują przestrzeń nad i pod jego powierzchnią. W granicach własności nieruchomości gruntowych pozostają także powierzchniowe wody stojące oraz wody w studniach i rowach. Wody płynące stanowią własność Skarbu Państwa.

Nieruchomość

Granice własności nieruchomości, wyznaczone przez jej społeczno-gospodarcze przeznaczenie, obejmują przestrzeń nad i pod jego powierzchnią. W granicach własności nieruchomości gruntowych pozostają także powierzchniowe wody stojące oraz wody w studniach i rowach. Wody płynące stanowią własność Skarbu Państwa.

Jak uzyskać zaświadczenie o samodzielności lokalu

Bez stwierdzenia, że lokal jest samodzielny nie można wyodrębnić mieszkania. Innymi słowy aby mieszkanie stanowiło oddzielny od budynku przedmiot obrotu musi być samodzielne. O samodzielności lokalu decyduje starosta powiatowy, a w miastach na prawie powiatu wójt, burmistrz, prezydent miasta.

Za co trzeba zapłacić zarządcy?

Niedawno kupiłem mieszkanie od dewelopera. Niestety nie podpisaliśmy jeszcze aktu notarialnego. Naszym budynkiem zarządza deweloper. Ostatnio zażądał od nas opłat za ochronę nieruchomości, zatrudniona została firma ochroniarska. Czy postępowanie dewelopera było prawidłowe?

Co z mieszkaniem, jeśli deweloper upadł?

Chcieliśmy kupić z mężem mieszkanie. Zawarliśmy z deweloperem umowę i wpłaciliśmy całość kwoty. Teraz dowiadujemy się, że w związku z kryzysem finansowym deweloper ogłosił upadłość.  Powiedziano nam, że ponieważ nie mamy umowy w formie aktu notarialnego to mieszkanie i pieniądze przepadły. Czy to prawda? Czy faktycznie nic nie można w tej sprawie zrobić?

Kto ustala zarządcę?

Miesiąc temu odebrałem moje nowe mieszkanie. Już w umowie deweloper narzucił nam, że zarządcą przez okres 3 lat będzie wskazany przez niego przedsiębiorca. Mieszkańcy nie mieli żadnej szansy na to by powołać zarządcę według własnego uznania. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe?

Zmiany przy sprzedaży nieruchomości

 Od nowego roku wszystkie budynki będą musiały posiadać świadectwo energetyczne. Sprzedaż a nawet wynajem mieszkania bez wymaganego dokumentu może okazać się problemem. Niedawno weszły w życie przepisy regulujące wydawanie świadectw energetycznych.

Jak sprawdzić dewelopera?

Mam zamiar w najbliższym czasie kupić mieszkanie od dewelopera. Nieruchomość nie jest jeszcze wybudowana zatem chcę mieć pewność, że inwestycja dojdzie do skutku. Jak mogę to sprawdzić?

Świadectwa energetyczne

Od stycznia 2009 roku wszystkie budynki będą musiały posiadać świadectwo energetyczne. Sprzedaż albo wynajem mieszkania bez wymaganego dokumentu może okazać się problemem. Szczególnie, że przepisy określające sposób obliczania charakterystyki energetycznej budynku nie zostały jeszcze uchwalone.

Kodeks praktyk deweloperskich

Polski Związek Firm Deweloperskich opracował tzw. Kodeks Dobrych Praktyk, który ma pomóc zarówno deweloperem, jak i ich klientom. Deweloperzy, którzy przynależą do PZFD gwarantują w ten sposób wyższą jakość swoich usług.

Roszczenia z umowy przedwstępnej

Co powinno sie znajdować w umowie przedwstępnej z deweloperem, aby była ważna? Cz y przysługuje mi zwrot zadatku? Czy roszczenia z takiej umowy się przedawniają?

Kto ma być właścicielem gruntu?

Noszę się z zamiarem zakupu własnego M od dewelopera. Budynek dopiero się buduje. Poradzono mi, abym sprawdził, czy deweloper jest właścicielem gruntu, na którym ma stanąć ta nieruchomość i czy uzyskał już pozwolenie na budowę. Czy faktycznie jest mi to potrzebne?

Odpowiedzialność dewelopera za niewykonanie umowy

Za wykonanie umowy odpowiada strona, z którą została zawarta umowa. Jeżeli sprzedającym jest deweloper, to na nim ciąży obowiązek wykonania zobowiązania, zgodnie z postanowieniami umowy.

Umowa przedwstępna: w formie notarialnej czy pisemnej

Sprzedajesz, kupujesz lub zamierzasz w najbliższym czasie być uczestnikiem rynku nieruchomości? Z pewnością nasuwa Ci się pytanie. Czy umowa przedwstępna zawarta u notariusza jest ważniejsza niż zwykła umowa cywilno-prawna? Umowa zawarta w formie aktu notarialnego jest bezpieczniejsza.

Jak opodatkować cesję praw do mieszkania?

Jeżeli zawieramy z deweloperem umowę o budowę lokalu mieszkalnego (mieszkania lub domu) uzyskujemy prawo do żądania od dewelopera wyodrębnienia i przeniesienia własności tego lokalu po jego wybudowaniu i oddaniu do użytku. Prawo to możemy sprzedać innej osobie w drodze cesji- opodatkowanej na zasadach ogólnych.

Na co zwrócić uwagę w umowie z deweloperem?

Na co zwrócić uwagę w umowie z deweloperem? Przy zawieraniu umowy nie zawsze wystarczy przestudiować klauzule niedozwolone. Nie wszystko bowiem, co „legalne” leży w interesie nabywcy mieszkania. Niektóre zapisy w umowie z deweloperem są nieopłacalne dla klienta.

Jak sprawdzić dewelopera?

Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, należy dokładnie sprawdzić dewelopera. Nierzetelny deweloper może nie wywiązać się z inwestycji. Zanim cokolwiek podpiszesz, przeczytaj wzór umowy, którą przedstawia deweloper.

REKLAMA