reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Dom > Za co trzeba zapłacić zarządcy?

Za co trzeba zapłacić zarządcy?

Niedawno kupiłem mieszkanie od dewelopera. Niestety nie podpisaliśmy jeszcze aktu notarialnego. Naszym budynkiem zarządza deweloper. Ostatnio zażądał od nas opłat za ochronę nieruchomości, zatrudniona została firma ochroniarska. Czy postępowanie dewelopera było prawidłowe?

Przed zawarciem umowy przenoszącej własność nieruchomości zawiera się umowę przedwstępną. W ten sposób strony zobowiązują się do zawarcia umowy rozporządzającej. Jedną z najpopularniejszych typów umów jest tzw. umowa deweloperska. Zgodnie z jej treścią deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku mieszkalnego, a następnie ustanowienia w tym budynku odrębnej własności lokali. Natomiast na kupującego zostaje przeniesiona własność do danej nieruchomości. Umowa przedwstępna powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego.

Bardzo często już w umowach przedwstępnych sprzedaży nieruchomości zamieszczane są klauzule, zgodnie z którymi deweloper ma sprawować zarząd nieruchomością aż do czasu podjęcia przez wspólnotę mieszkaniową stosownej uchwały albo wskazuje innego zarządcę.

Jeżeli mówimy o wspólnocie mieszkaniowej to znaczy, że część mieszkań w danym budynku została sprzedana poszczególnym nabywcom. Ustawa o własności lokali przewiduje, że wspólnota powstaje z momentem wyodrębnienia pierwszego lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego własności na podmiot inny niż dotychczasowy właściciel nieruchomości gruntowej. Z opisu przedmiotowej sprawy wynika, że wspólnota mieszkaniowa już istnieje i może funkcjonować. W jej gestii jest możliwość powierzenia sprawowania zarządu nieruchomością wspólną deweloperowi lub też innemu licencjonowanemu zarządcy. Jeżeli wspólnota mieszkaniowa zdecyduje się na zmianę podmiotu zarządzającego nieruchomością powinna podjąć w tym celu uchwałę.

Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:

  • wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
  • opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,
  • ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,
  • wydatki na utrzymanie porządku i czystości,
  • wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.

Jeżeli więc wspólnota mieszkaniowa zgodziła się na wynajęcie firmy ochroniarskiej, to deweloper występujący w roli zarządcy nieruchomości mógł obciążyć tymi kosztami właścicieli.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., nr.80, poz.903 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama