| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jak uzyskać zaświadczenie o samodzielności lokalu

Jak uzyskać zaświadczenie o samodzielności lokalu

Bez stwierdzenia, że lokal jest samodzielny nie można wyodrębnić mieszkania. Innymi słowy aby mieszkanie stanowiło oddzielny od budynku przedmiot obrotu musi być samodzielne. O samodzielności lokalu decyduje starosta powiatowy, a w miastach na prawie powiatu wójt, burmistrz, prezydent miasta.

Do kogo kierować

Wniosek w sprawie stwierdzenia samodzielności lokalu należy kierować do starosty. To on bowiem zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym może wydawać zaświadczenie o samodzielności lokalu. W miastach na prawach powiatu (np. w Warszawie) zaświadczenie takie wydaje jednak wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Oczywiście będzie to starosta (wójt) właściwy ze względu na położenie lokalu.

Dokumenty

Przede wszystkim należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu. Wnioski takie najczęściej mają postać gotowych wzorów. Dostępne są one w(starostwie powiatowym (urzędzie gminy). Do wniosku należy załączyć rysunki z posiadanej dokumentacji lub szkice, przedstawiające rzuty i przekroje pomieszczeń.

Opłaty

Za każde zaświadczenie należy zapłacić 17 zł. Pieniądze należy przekazać na konto starostwa (urzędu gminy). Można tego dokonać przelewem bankowym lub wpłacając pieniądze w kasie urzędu. Dowód wniesienia opłaty należy załączyć do wniosku jako załącznik.

Forma

Starosta (wójt) wydaje zaświadczenie w przedmiocie stwierdzenia samodzielności lokalu.

Termin

W sprawach o stwierdzenie samodzielności lokalu obowiązują terminy ustawowe. Zaświadczenia wydaje się bez zbędnej zwłoki, przy czym termin ten nie powinien przekroczyć 7 dni.

Odwołanie

Starosta (wójt) może odmówić wydania zaświadczenia. Czyni to w formie postanowienia, które jest zaskarżalne. Zażalenie na postanowienie odmawiające wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu kieruje się do właściwego wojewody w terminie 7 dni.

Więcej o mieszkaniach i nieruchomościach czytaj na www.mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/nieruchomosci

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »