| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Usługi komunalne > Świadectwa energetyczne

Świadectwa energetyczne

Od stycznia 2009 roku wszystkie budynki będą musiały posiadać świadectwo energetyczne. Sprzedaż albo wynajem mieszkania bez wymaganego dokumentu może okazać się problemem. Szczególnie, że przepisy określające sposób obliczania charakterystyki energetycznej budynku nie zostały jeszcze uchwalone.

Zakup lokalu mieszkalnego od przyszłego roku może okazać się drogą przez mękę. Nie tylko z powodu niepewnej sytuacji finansowej na rynku, a w związku z tym z trudnością w uzyskaniu kredytu. Ale również z powodu nowego obowiązku wydanie do budynku oraz lokalu mieszkalnego świadectwa charakterystyki energetycznej, zwanego potocznie świadectwem lub certyfikatem energetycznym.

Certyfikaty

Od nowego roku każdy budynek z lokalami mieszkalnymi lub częściami budynku stanowiącymi samodzielną całość techniczno-użytkową, przed wydaniem lokalu mieszkalnego lub takiej części budynku osobie trzeciej, czyli np. nabycie nieruchomości od dewelopera, konieczne będzie sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu mieszkalnego lub części budynku.

Jeżeli budynki posiadają wspólną instalacją grzewczą świadectwo charakterystyki energetycznej sporządzić należy wyłącznie dla budynku, a w innych przypadkach także dla lokalu mieszkalnego najbardziej reprezentatywnego dla danego budynku.

Co powinno być zawarte w świadectwie

Każdy budynek, który ma być oddany do użytkowania oraz budynek przeznaczony do sprzedaży bądź wynajęciu powinien posiadać charakterystykę energetyczną. Wyrażona ona mam być formie specjalnego świadectwa określającego wielkość energii wyrażoną w kWh/m2/rok niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku. Ważność takiego świadectwa trwa 10 lat.

Obliczenia i inne kontrowersje

Nowy wymóg wydawania certyfikatów energetycznych nie został jeszcze do końca sprecyzowany. Nie ma bowiem tzw. przepisów wykonawczych, czyli określających sposób oraz metodologie obliczania zużycia energii. Na razie stosowne rozporządzenie nie zostało jeszcze uchwalone, znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych. Nie wiadomo więc dokładnie jak osoby uprawnione do sporządzania świadectw energetycznych będą je wyliczały i jakim wzorem będą mogły się posługiwać.

Oprócz powyższego problemu niewyjaśnioną kwestią pozostaje również zakres nieruchomości, które świadectwa powinny posiadać. Przepisy jasno wskazują na obowiązek wydania certyfikatu dla lokali z rynku pierwotnego, ale nie wiadomo jakie są sankcje za nie posiadanie świadectwa energetycznego dla nieruchomości z rynku wtórnego.

Wyjątki

Obowiązek wydania certyfikatu energetycznego nie obejmie wszystkich rodzajów budynków. Wymóg nie dotyczy budynków:

  • podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
  • używanych jako miejsca kultu i do działalności religijnej;
  • przeznaczonych do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata;
  • niemieszkalnych służących gospodarce rolnej;
  • przemysłowych i gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/m2/rok;
  • mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
  • wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK