reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - dom > Kto ma być właścicielem gruntu?

Kto ma być właścicielem gruntu?

Noszę się z zamiarem zakupu własnego M od dewelopera. Budynek dopiero się buduje. Poradzono mi, abym sprawdził, czy deweloper jest właścicielem gruntu, na którym ma stanąć ta nieruchomość i czy uzyskał już pozwolenie na budowę. Czy faktycznie jest mi to potrzebne?

Tak. Przed zawarciem umowy przedwstępnej z deweloperem, warto sprawdzić, czy jest on właścicielem gruntu, na którym buduje nieruchomość. Może on np. tylko dzierżawić grunt i wtedy nie będzie uprawniony do przeniesienia własności wybudowanego mieszkania na kupującego. Dlatego też deweloper powinien okazać odpis z działu II księgi wieczystej, do którego wpisywani są właściciele. Wpisy w księdze może sprawdzić również samemu w wydziale wieczystoksięgowym sądu rejonowego właściwego miejscowo dla danej nieruchomości.

Przy okazji warto też sprawdzić w księdze wieczystej, czy nieruchomość nie jest obciążona z tytułu kredytów, ograniczonych praw rzeczowych, praw osobistych oraz roszczeń ciążących na nieruchomości.

Jeżeli chodzi o pozwolenie na budowę, to dobrze je również sprawdzić, a dokładnie czy deweloper je uzyskał. Powinien on okazać kopię tego pozwolenia. Istotne dla kupującego mieszkanie może okazać się również fakt, czy budowa będzie dokonywana przez samego dewelopera czy a także ustalić, czy deweloper będzie budował nieruchomość samodzielnie, czy prace będą powierzone innej firmie zewnętrznej.

Podstawa prawna:

art. 25 ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. nr 124, poz. 1361 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama