REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
W umowach najmu coraz częściej pojawia się wymóg wykupienia OC przez lokatora (najemcę). Czy niedroga polisa OC może zastąpić dużą kaucję?
Mocą Polskiego Ładu zmianie uległ termin rozliczenia najmu za 2022 rok. Można także wstecznie zmienić formę opodatkowania za 2022. Kiedy musimy rozliczyć PIT za wynajem mieszkania w 2022? Na jakim formularzu?
Wyższa inflacja skutkuje wyższymi stopami procentowymi, drożeją kredyty, co wpływa negatywnie na popyt na rynku mieszkaniowym. Dotkliwiej uderzać to jednak może po kieszeni najemców niż właścicieli - wynika z analiz ekspertów.
W IV kwartale 2022 r. wzrost czynszu najmu wyhamował, a w przypadku dużych mieszkań stawki nawet nieco spadły.
REKLAMA
Z początkiem roku zmieniły się zasady opodatkowania na rynku najmu. Prywatni wynajmujący nie mogą już rozliczać podatku na zasadach ogólnych, amortyzując koszty. Alternatywą może być umowa w formie najmu instytucjonalnego.
Czy zmiana zamków i kluczy do wynajmowanego mieszkania jest w ogóle dopuszczalna? To bardzo ciekawa, praktyczna kwestia, o której niestety dość mało mówi ustawodawstwo, doktryna prawna i orzecznictwo sądowe. Analiza prawna pokazuje, że odpowiedź na pytanie o legalność zmiany zamków jest inna w przypadku czynności dokonanej przez wynajmującego oraz najemcę.
Ministerstwo przypomniało, że od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje rozszerzona definicja odbiorcy uprawnionego do zastosowania ceny maksymalnej za energię elektryczną w wysokości 785 zł/MWh. Dzięki zmianom ze wsparcia skorzystają również najemcy lokali.
Wynajmujący chcą większych praw w umowie najmu. Prawie 1,8 mln mieszkań stoi pustych mimo wysokich cen najmu i wielu chętnych, którzy nie mogą znaleźć dla siebie lokum. Jedną z przyczyn jest to, że choć 70 proc. właścicieli lokali doświadczyło problemów z najemcami, prawo wciąż bardziej chroni tych ostatnich.
REKLAMA
Rodzaje najmu: krótkoterminowy, na cele mieszkaniowe, użytkowe oraz zakwaterowania. Dla każdego z nich inaczej wygląda obowiązek w podatku VAT
REKLAMA