Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć najem mieszkania za 2022?

Paulina Karpińska, Redaktor
Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Ministerstwo Finansów

Mocą Polskiego Ładu zmianie uległ termin rozliczenia najmu za 2022 rok.  Można także wstecznie zmienić formę opodatkowania za 2022. Kiedy musimy rozliczyć PIT za wynajem mieszkania w 2022? Na jakim formularzu? 

rozwiń >

Kiedy rozliczyć PIT za wynajem mieszkania w 2022?

Rozliczając swoje przychody za 2022 po pierwsze należy pamiętać, że podatek od najmu rozlicza się na osobnym formularzu PIT. Należy również wybrać właściwy formularz i złożyć go w ustawowym terminie.

Termin złożenia PIT za najem prywatny opodatkowany na zasadach ogólnych:

- 15 luty - 2 maja 2023

 

Termin złożenia PIT za najem opodatkowany w 2022 w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- 15 luty - 2 maja 2023

 

Jaki PIT za wynajem mieszkania w 2022?

Miniony rok był ostatnim, w którym najem prywatny mógł być opodatkowany na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zatem zarówno firmy, jak i osoby prywatne mogły dokonać wyboru formy opodatkowania. W związku z tym wynajmujący nieruchomość w 2022 roku mają do wyboru dwa rodzaju PIT-u, a mianowicie PIT-36 przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych bądź PIT-28 w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Co istotne, w związku z licznymi zmianami związanymi z Polskim Ładem, prawo dopuszcza wsteczną zmianę formy opodatkowania przy rozliczeniu PIT-u za najem prywatny, czyli jeszcze w 2023 roku można zdecydować jaki podatek od najmu zapłacimy w 2022 roku.

 

Formularze PIT do rozliczenia podatku dochodowego za 2022 rok:

 • PIT -36 - dla podatników rozliczających najem na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej,
 • PIT -28 - wybiorą podatnicy rozliczający najem ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

 

Ważne

Wynajmujący mieszkanie w 2022 roku mogą zmienić formę opodatkowania przy składaniu PIT-u za ten rok w 2023. Jednak tylko z ryczałtu na skalę podatkową. W drugą stronę, czyli ze skali podatkowej na ryczałt nie jest dopuszczalne. 

 

Należy jednak mieć na uwadze, że złożenie deklaracji PIT-28 zamyka możliwość zmiany formy opodatkowania na tą na zasadach ogólnych. Urząd Skarbowy nie będzie uwzględniał również pomyłek w tym zakresie. Złożenie wybranego PIT-u przesądza o wybraniu formy opodatkowania. 

 

Wsteczna zmiana ryczałtu na podatek na zasadach ogólnych za wynajem w 2022

Wynajmujący mieszkanie w 2022 roku mógł przez cały rok odprowadzać podatek od tej czynności prawnej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ustawodawca dopuścił jednak możliwość jej zmiany przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT w 2023 roku. Zmiana ta została wprowadzona z dniem 1 lipca 2022 mocą Polskiego Ładu 2.0. 

Jak to zrobić? Wystarczy złożyć PIT-36 zamiast PIT 28. Nie ma obowiązku informowania Urzędu Skarbowego odrębnym pismem o tej zmianie.  Różnica w odprowadzonego w ciągu roku podatku zostanie wynajmującemu zwrócona. 

 

Najem prywatny za 2022 na zasadach ogólnych czy w formie ryczałtu od przychodów?

Podatnicy, którzy wybrali podatek od najmu według skali podatkowej, czyli inaczej na zasadach ogólnych zapłacą za 2022 r. płacą podatek w wysokości:

- 12% podatku jeżeli ich dochód nie przekroczy 120 000 zł,

- 32% po przekroczeniu pierwszego progu podatkowego [obowiązuje od nadwyżki],

 

 

Z kolei wynajmujący prywatną nieruchomości i odprowadzający ryczałt od przychodów płacą:

- 8,5% – jeśli dochód roczny nie przekracza 1000 000 zł,

- 12,5% – jeśli dochód roczny przekracza 100 000 zł [analogicznie obowiązuje od nadwyżki].

 

Podatnicy rozliczający najem na zasadach ogólnych mają prawo do odliczania kosztów od przychodu, co nie jest możliwe przy ryczałcie. Kosztami mogą być m.in. wydatki na remont, wyposażenie mieszkania, ubezpieczenie, odsetki od raty kredytu hipotecznego, czy odpisy amortyzacyjne. Przy czym w 2022 amortyzować można jedynie mieszkania zakupione do końca 2021 r. 

 

Jak rozliczyć PIT-28 za wynajem mieszkania?

Formularz PIT-28 przeznaczony jest dla osób fizycznych, osiągających przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Osobami takimi są m.in. przedsiębiorcy, którzy wybrali taką formę opodatkowania, a także osoby osiągające przychody z tzw. najmu prywatnego. 

 

PIT-28 obowiązuje również w przypadku umowy podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i innych umówi o podobnych charakterze, jeśli dochód ten nie został uzyskany w ramach prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej. 

 

Jak złożyć PIT za wynajem mieszkania w 2022?

W usłudze Twój e-PIT na podatników czekają zeznania przygotowane przez administrację skarbową. Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel.

 

Przedsiębiorcy mogą wysłać PIT poprzez system e-Deklaracje.

 

Istnieje również możliwość samodzielnego wypełnienia PIT-u i dostarczenie go osobiście do Urzędu Skarbowego bądź wysłanie pocztą. 

 

Przygotowując się do wypełnienia formularza należy pamiętać, aby zrobić to na właściwym druku. Druk zeznania zmienia się każdego roku. W 2023 roku zmiany są znaczące, bowiem wynikają z nowelizacji Polskiego Ładu. Rozliczając przychody osiągnięte w 2022 roku należy skorzystać z odpowiednich wzorów.

 

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ile można dorobić do emerytury lub renty od 1 marca 2023 r.? Kogo dotyczą limity?

  Przez najbliższe 3 miesiące, licząc od 1 marca 2023 r. obowiązują nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Pracujący mogą dorobić 177 zł więcej. Limity te dotyczą tyko wcześniejszych emerytów. Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety 60 a mężczyźni 65 lat, nie muszą ograniczać się przy dorabianiu żadnymi limitami.

  Czy spotkania w pracy to strata czasu? BADANIE

  Spotkania w pracy. Prawie połowa Polaków podczas spotkań w pracy zajmuje się czymś innym, a 27% w ogóle nie widzi ich sensu. Nie znaczy to jednak, że wyjątkowo nie cierpią spotkań — 62% przyznaje, że je lubi. Z drugiej strony ⅓ sądzi, że są one stresujące (w tym ponad połowa najmłodszych badanych) i nudne, a 23%, że są przez nie mniej produktywni.

  WIRON. Czy wiązać z nim nadzieje?

  O tym, że wskaźnik WIRON nie zmieni wiele w wysokości rat kredytów hipotecznych, pisaliśmy już w połowie lutego. Dziś na ten temat piszą kolejne media. Bańka oczekiwań całkowicie pękła, gdy o przejściu z indeksu WIBOR na WIRON wypowiedział się sam premier. Przyznał, że przeliczył się co do tej zmiany i doradził, aby nie wiązać z nią zbytnio nadziei. Jak powiedział - to nie będzie żaden “game changer”.

  UODO nałożył administracyjną karę pieniężną na wspólnotę mieszkaniową

  Kilka naruszeń przepisów RODO było powodem nałożenia kary pieniężnej na wspólnotę mieszkaniową.

  Prezes ZUS: ostatnie dni na wykorzystanie bonu turystycznego

  To już ostatnie dni na wykorzystanie polskiego bonu turystycznego - przekazała PAP prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Do kiedy i gdzie można wykorzystać Polski Bon Turystyczny?

  Przemoc domowa. Jakie zmiany przynosi najnowsza nowelizacja

  Nowelizacja ustawy antyprzemocowej została opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie za trzy miesiące. Jakie zmiany wprowadzi?

  Posłowie PiS chcą ustanowić nowe święto państwowe

  Nowe święto państwowe. Posłowie PiS chcą ustanowić 10 września Narodowym Dniem Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny. Jak ocenił wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, będzie to ważny gest dla całego pokolenia. "Myślę, że ten projekt powinien być jak najszybciej przyjęty w formule aklamacji" - powiedział PAP.

  Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy. Ile kosztuje? Dla kogo?

  Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy przeznaczony jest dla osób mających określone problemy zdrowotne, istotne deficyty w samoopiece, a także wymagających intensywnej pielęgnacji. Jakie są zasady przyjęcia do placówki? Ile kosztuje pobyt?  

  Raiffeisen Bank ukarany przez UOKiK. Chodzi o kredyty hipoteczne

  Raiffeisen Bank International jednostronnie zmienił treść umów o kredyty hipoteczne ze swoimi klientami. W jakim zakresie? Jaką otrzyma za to karę?

  Uwaga kierowco - "Łapki na kierownicę". Wzmożone kontrole policji do końca marca

   "Łapki na kierownicę" to akcja policyjna, która ma na celu zwrócić uwagę na zagrożenie, jakie niesie prowadzenie auta i jednoczesne przeglądanie treści z telefonu komórkowego, bądź rozmawianie z telefonem w ręku. Jaka grozi kara za prowadzenie auta z telefonem w ręku?

  Żołnierze zawodowi. Przeciętne uposażenie w górę

  Przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych wzrosło w porównaniu z rokiem ubiegłym o ponad 880 zł. W jaki sposób oblicza się przeciętne wynagrodzenie żołnierzy?

  Bony turystyczne – Małopolska zarobiła najwięcej, liderem jest Zakopane

  Największymi beneficjentami programu Polski Bon Turystyczny są przedsiębiorcy z Małopolski. Łącznie przyjęli płatności za pomocą bonu o wartości prawie 647 mln zł. W samym Zakopanem przy użyciu bonów zapłacono 262 mln zł.

  Bilet na darmowe przejazdy kolejami po Europie przez miesiąc. Dla kogo?

  Trwa kolejna edycja konkursu DiscoverEU organizowanego przez Komisję Europejską i skierowanego do osiemnastolatków z Unii Europejskiej.

  Centralna Informacja Emerytalna. Projekt ustawy przyjęty przez rząd

  Rząd chce utworzyć Centralną Informację Emerytalną. System będzie zawierał kompleksową informację o świadczeniach emerytalnych, bez względu na ich źródło.

  Wycinka drzew. Jakie są aktualne przepisy?

  Jak złożyć wniosek o zezwolenie na wycinkę drzewa i czy zawsze jest on konieczny? Jakie zmiany weszły w życie w 2023 r.? Co z okresem lęgowym ptaków? 

  Rząd przyjął stanowisko w obronie polskich lasów

  Rząd przyjął stanowisko w obronie polskich lasów; lasy to nasze dobro narodowe i to leśnicy wiedzą, jak o nie zadbać - przekazała w mediach społeczniościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

  Sąd zdecyduje o usunięciu materiału lub profilu z mediów społecznościowych a nie moderator?

  To sąd zdecyduje o usunięciu z mediów społecznościowych materiału lub profilu, a nie moderator? Czy rząd pracuje nad wprowadzeniem takich rozwiązań prawnych?

  ZUS: większość emerytów dostała zwaloryzowane świadczenia

  Od 1 marca świadczenia wzrosły o 14,8 proc. W tym roku waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto. Jakie są terminy wypłat rent i emerytur?

  KNF ostrzega: Sześć podmiotów działa bez zezwolenia

  Komisja Nadzoru Finansowego wpisała na listę ostrzeżeń publicznych kolejnych sześć podmiotów. Komisja zgłosiła do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez te firmy.

  Co z e-zwolnieniem, jeśli pracodawca nie założył profilu na (PUE) ZUS?

  Od 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS płatników składek. Co jeśli nasz pracodawca nie założył takiego profilu?

  Jak zapewnić bezpieczeństwo na placu zabaw?

  Co zrobić, by nasze dziecko było bezpieczne na placu zabaw? Zabawa to spontaniczność, kreatywność, przyjemność i beztroska, dlatego rodzice i opiekunowie powinni być szczególnie czujni, aby zapewnić bezpieczne harce. Na co zwrócić uwagę przed wejściem na plac zabaw?

  Banki chcą ugód z frankowiczami, kredytobiorcy wolą iść do sądu

  Jak wynika z najnowszego badania, co ósmy frankowicz niebędący w sporze sądowym zainicjował ostatnio kontakt ze swoim bankiem w sprawie zaproponowania mu ugody. Dokładnie rok wcześniej, takich osób było nieznacznie więcej. Natomiast z blisko 14% do ponad 21% rdr. wzrosła grupa respondentów, z którymi bank z własnej inicjatywy skontaktował się w celu zawarcia ugody. Frankowiczów, którzy chcą polubownie załatwić sprawę, głównie interesuje przewalutowanie po uzgodnionym kursie lub unieważnienie umowy ze wzajemnym rozliczeniem.

  Krajowe Centrum Przetwarzania Danych już za trzy lata

  Krajowe Centrum Przetwarzania Danych ma powstać dzięki inwestycjom zaplanowanym na lata 2024-2026. Ma ono zapewnić ciągłość usług publicznych nawet podczas prób cyberataków. Rząd przyjął 21 marca projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie KCPD. Centrum ma być realizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności

  Zadłużenie Polaków rośnie. Ile jesteśmy winni?

  Polacy zadłużeni są na prawie 79 mld zł. W 2022 r. zadłużenie wzrosło o 6,4 mld zł, głównie z powodu zaległych alimentów i rat kredytów – wynika z raportu InfoDług. Najwięcej nierzetelnych dłużników i nieuregulowanych zobowiązań mają mieszkańcy Mazowsza.

  Straż Graniczna szuka muzyków. Muzyk to także funkcjonariusz

  Saksofoniści, klarneciści, waltorniści, sakshorniści oraz trębacze – takich muzyków poszukuje Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z siedzibą w Karpackim Oddziale w Nowym Sączu. Kandydaci, oprócz muzycznego talentu, muszą się także wykazać tężyzną fizyczną. Będą występować z takimi instrumentami jak góralskie trombity czy dzwonki pasterskie. W procesie rekrutacji czeka ich m.in. badania wariografem.