REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć najem mieszkania za 2022?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Ministerstwo Finansów

REKLAMA

REKLAMA

Mocą Polskiego Ładu zmianie uległ termin rozliczenia najmu za 2022 rok.  Można także wstecznie zmienić formę opodatkowania za 2022. Kiedy musimy rozliczyć PIT za wynajem mieszkania w 2022? Na jakim formularzu? 
rozwiń >

Kiedy rozliczyć PIT za wynajem mieszkania w 2022?

Rozliczając swoje przychody za 2022 po pierwsze należy pamiętać, że podatek od najmu rozlicza się na osobnym formularzu PIT. Należy również wybrać właściwy formularz i złożyć go w ustawowym terminie.

REKLAMA

Termin złożenia PIT za najem prywatny opodatkowany na zasadach ogólnych:

- 15 luty - 2 maja 2023

 

Termin złożenia PIT za najem opodatkowany w 2022 w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- 15 luty - 2 maja 2023

 

Jaki PIT za wynajem mieszkania w 2022?

Miniony rok był ostatnim, w którym najem prywatny mógł być opodatkowany na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zatem zarówno firmy, jak i osoby prywatne mogły dokonać wyboru formy opodatkowania. W związku z tym wynajmujący nieruchomość w 2022 roku mają do wyboru dwa rodzaju PIT-u, a mianowicie PIT-36 przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych bądź PIT-28 w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Co istotne, w związku z licznymi zmianami związanymi z Polskim Ładem, prawo dopuszcza wsteczną zmianę formy opodatkowania przy rozliczeniu PIT-u za najem prywatny, czyli jeszcze w 2023 roku można zdecydować jaki podatek od najmu zapłacimy w 2022 roku.

 

Formularze PIT do rozliczenia podatku dochodowego za 2022 rok:

 • PIT -36 - dla podatników rozliczających najem na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej,
 • PIT -28 - wybiorą podatnicy rozliczający najem ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

 

Ważne

Wynajmujący mieszkanie w 2022 roku mogą zmienić formę opodatkowania przy składaniu PIT-u za ten rok w 2023. Jednak tylko z ryczałtu na skalę podatkową. W drugą stronę, czyli ze skali podatkowej na ryczałt nie jest dopuszczalne. 

 

Należy jednak mieć na uwadze, że złożenie deklaracji PIT-28 zamyka możliwość zmiany formy opodatkowania na tą na zasadach ogólnych. Urząd Skarbowy nie będzie uwzględniał również pomyłek w tym zakresie. Złożenie wybranego PIT-u przesądza o wybraniu formy opodatkowania. 

 

Wsteczna zmiana ryczałtu na podatek na zasadach ogólnych za wynajem w 2022

REKLAMA

Wynajmujący mieszkanie w 2022 roku mógł przez cały rok odprowadzać podatek od tej czynności prawnej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ustawodawca dopuścił jednak możliwość jej zmiany przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT w 2023 roku. Zmiana ta została wprowadzona z dniem 1 lipca 2022 mocą Polskiego Ładu 2.0. 

Jak to zrobić? Wystarczy złożyć PIT-36 zamiast PIT 28. Nie ma obowiązku informowania Urzędu Skarbowego odrębnym pismem o tej zmianie.  Różnica w odprowadzonego w ciągu roku podatku zostanie wynajmującemu zwrócona. 

 

Najem prywatny za 2022 na zasadach ogólnych czy w formie ryczałtu od przychodów?

Podatnicy, którzy wybrali podatek od najmu według skali podatkowej, czyli inaczej na zasadach ogólnych zapłacą za 2022 r. płacą podatek w wysokości:

- 12% podatku jeżeli ich dochód nie przekroczy 120 000 zł,

- 32% po przekroczeniu pierwszego progu podatkowego [obowiązuje od nadwyżki],

 

 

Z kolei wynajmujący prywatną nieruchomości i odprowadzający ryczałt od przychodów płacą:

- 8,5% – jeśli dochód roczny nie przekracza 1000 000 zł,

- 12,5% – jeśli dochód roczny przekracza 100 000 zł [analogicznie obowiązuje od nadwyżki].

 

Podatnicy rozliczający najem na zasadach ogólnych mają prawo do odliczania kosztów od przychodu, co nie jest możliwe przy ryczałcie. Kosztami mogą być m.in. wydatki na remont, wyposażenie mieszkania, ubezpieczenie, odsetki od raty kredytu hipotecznego, czy odpisy amortyzacyjne. Przy czym w 2022 amortyzować można jedynie mieszkania zakupione do końca 2021 r. 

 

Jak rozliczyć PIT-28 za wynajem mieszkania?

Formularz PIT-28 przeznaczony jest dla osób fizycznych, osiągających przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Osobami takimi są m.in. przedsiębiorcy, którzy wybrali taką formę opodatkowania, a także osoby osiągające przychody z tzw. najmu prywatnego. 

 

PIT-28 obowiązuje również w przypadku umowy podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i innych umówi o podobnych charakterze, jeśli dochód ten nie został uzyskany w ramach prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej. 

 

Jak złożyć PIT za wynajem mieszkania w 2022?

W usłudze Twój e-PIT na podatników czekają zeznania przygotowane przez administrację skarbową. Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel.

 

Przedsiębiorcy mogą wysłać PIT poprzez system e-Deklaracje.

 

Istnieje również możliwość samodzielnego wypełnienia PIT-u i dostarczenie go osobiście do Urzędu Skarbowego bądź wysłanie pocztą. 

 

Przygotowując się do wypełnienia formularza należy pamiętać, aby zrobić to na właściwym druku. Druk zeznania zmienia się każdego roku. W 2023 roku zmiany są znaczące, bowiem wynikają z nowelizacji Polskiego Ładu. Rozliczając przychody osiągnięte w 2022 roku należy skorzystać z odpowiednich wzorów.

 

Reklama

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe prawo już działa: od 13 kwietnia przyspieszy budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych

  W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych – AFIR, które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią milowy krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu.

  Do 31 lipca 2024 r. możesz zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje na swojej stronie internetowej o oknie transferowym w 2024 r. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera kolejne okno transferowe. W tym okresie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej.

  Dla kogo będzie preferencyjny kredyt mieszkaniowy #naStart – jakie będą ograniczenia? Dopłaty tylko do rat kredytu udzielonego przed 1 stycznia 2028 r.

  Już wkrótce osoby planujące zakup własnego lokum będą mogły skorzystać z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego #naStart. Trwają prace legislacyjne nad ustawą o „kredycie mieszkaniowym #naStart”, który zastąpi bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Kredyt będzie można zaciągnąć do końca 2027 r. Kto uzyska szansę na pomoc w uzyskaniu własnego mieszkania?

  1500 zł miesięcznie na dziecko od 1 października 2024 r. Taki jest plan

  9 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Przewiduje się, że proponowane rozwiązania wejdą w życie z dniem 1 października 2024 r.

  REKLAMA

  Dwa nowe przedmioty od roku szkolnego 2024/2025 plus pierwsza pomoc w szkołach podstawowych. Jakie zmiany w ramowych planach nauczania

  Edukacja zdrowotna i obywatelska w szkołach od roku szkolnego 2024/2025. Rezygnacja z HiT. Takie zmiany zapowiada resort edukacji. 

  Zmiany w dokumentacji pracowniczej. Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw

   Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw. Chodzi o rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej.

  Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

  Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  REKLAMA

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  REKLAMA