REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy najemca ma prawo wymienić zamki w drzwiach?

Andrzej Prajsnar
Oprac. Paulina Karpińska
nowe mieszkanie stan surowy pod klucz budownictwo deweloperka zamek drzwi
Czy najemca ma prawo wymienić zamki w drzwiach?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Czy zmiana zamków i kluczy do wynajmowanego mieszkania jest w ogóle dopuszczalna? To bardzo ciekawa, praktyczna kwestia, o której niestety dość mało mówi ustawodawstwo, doktryna prawna i orzecznictwo sądowe. Analiza prawna pokazuje, że odpowiedź na pytanie o legalność zmiany zamków jest inna w przypadku czynności dokonanej przez wynajmującego oraz najemcę. 

Ustawa o ochronie praw lokatorów nie mówi o zamkach

 

REKLAMA

Dla niektórych czytelników dość zaskakujący może być fakt, że temat kluczy oraz zamków nie został bezpośrednio uregulowany przez ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733). Warto rozpocząć analizę właśnie od tego aktu prawnego, gdyż posiada on najbardziej szczegółowy charakter. W dalszej kolejności należy zajrzeć do kodeksu cywilnego. Okazuje się, że pewne odwołanie do tematu kluczy i zamków znajdziemy w artykule 662 paragraf 1 kodeksu cywilnego. 

 

Zgodnie ze wspomnianym przepisem; „Wynajmujący powinien wydać najemcy rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać ją w takim stanie przez czas trwania najmu”. Do czynności związanych z wydaniem mieszkania, na pewno zalicza się przekazanie kluczy otwierających drzwi wejściowe lokalu i drzwi budynku oraz pomieszczenia przynależne do lokalu (zobacz: E. Bończak-Kucharczyk [w:] Ochrona praw lokatorów i najem lokali mieszkalnych. Komentarz, wyd. V, Warszawa 2021, ROZDZIAŁ 4 Prawa i obowiązki właścicieli i lokatorów oraz ochrona praw lokatorów). 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymianę zamka można potraktować jako ulepszenie

 

Dalsza analiza prawna sugeruje, że wymianę zamka do drzwi wejściowych (zwłaszcza na urządzenie o lepszej jakości) można potraktować jako ulepszenie. Takie stanowisko co do zmiany zamka pojawia się czasem w kontekście najmu lokali użytkowych (zobacz na przykład: A. Damasiewicz, 5. Klucze i inspekcje [w:] Najem i wynajem lokali komercyjnych, Warszawa 2013). Przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów domyślnie wskazują, że najemca może wprowadzać ulepszenia tylko za zgodą właściciela i na podstawie umowy. Wynajmujący ma z kolei prawo domagania się usunięcia ulepszeń wprowadzonych bez jego zgody jeśli nie spowoduje to szkód. Możliwe jest też zatrzymanie ulepszeń przez właściciela po rozliczeniu. W przypadku lokali spoza publicznego zasobu mieszkaniowego, istnieje jednak możliwość swobodnego uregulowania przez strony zasad konserwacji, remontów i ulepszeń. 

 

Jeżeli chodzi o przełożenie opisywanych powyżej kwestii na praktykę, to wydaje się, że strony powinny już w umowie najmu uregulować temat ewentualnej wymiany zamków oraz kluczy do drzwi wejściowych. Jeśli najemcy zależy na zmianie zamków, to po uzyskaniu zgody właściciela „M” (o ile jest ona wymagana według umowy), lokator nie powinien mocno ingerować w konstrukcję drzwi i futryny. Chodzi o to, aby po zakończeniu wynajmu istniała możliwość łatwego przywrócenia stanu poprzedniego. Wyjątek stanowi sytuacja, w której strony ustalają, że nowy zamek pozostanie zamontowany po wyprowadzce aktualnego lokatora. 

 

Wymiana zamków przez właściciela jest dość ryzykowna 

Kwestię wymiany zamków w wynajmowanym mieszkaniu warto również przeanalizować z perspektywy właściciela „M”. Taka osoba powinna unikać zamiany zamków w mieszkaniu na wynajem - nawet jeśli lokator spóźnia się z płatnością czynszu lub odmówił wyprowadzki mimo wygaśnięcia umowy. Zmiana zamków przez właściciela lokalu mieszkalnego na wynajem może być bowiem zakwalifikowana jako przestępstwo wymienione w artykule 191 paragraf 1a kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem, karze pozbawienia wolności do 3 lat podlega sprawca, który w celu zmuszenia do określonego zachowania (najczęściej wyprowadzki) stosuje przemoc innego rodzaju niż względem osoby, istotnie lub uporczywie utrudniając pokrzywdzonemu korzystanie z mieszkania.  

 

Orzecznictwo sądowe sugeruje, że nieuzgodniona z najemcą zmiana zamków w drzwiach przez właściciela wynajmowanego mieszkania może zostać potraktowana jako przestępstwo określone przez artykuł 191 paragraf 1a kodeksu karnego. W ramach potwierdzenia, warto powołać się chociażby na Wyrok Sądu Rejonowego w Nowym Dworze Mazowieckim z dnia 22 listopada 2018 r. (sygnatura akt: II K 292/18) oraz Wyrok Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 9 września 2020 r. (sygnatura akt: IV Ka 332/20).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: RynekPierwotny.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: 1010 zł podwyżki dla kursanta w policji. Uposażenie "na start" takie samo jak w wojsku [1 maja 2024 r.]

Od 1 maja 2024 r. 1010 zł podwyżki dla wstępujących do policji. Ze stałymi dodatkami kursanci powinni mieć 6000 zł brutto. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA