REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy najemca ma prawo wymienić zamki w drzwiach?

Andrzej Prajsnar
Oprac. Paulina Karpińska
nowe mieszkanie stan surowy pod klucz budownictwo deweloperka zamek drzwi
Czy najemca ma prawo wymienić zamki w drzwiach?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Czy zmiana zamków i kluczy do wynajmowanego mieszkania jest w ogóle dopuszczalna? To bardzo ciekawa, praktyczna kwestia, o której niestety dość mało mówi ustawodawstwo, doktryna prawna i orzecznictwo sądowe. Analiza prawna pokazuje, że odpowiedź na pytanie o legalność zmiany zamków jest inna w przypadku czynności dokonanej przez wynajmującego oraz najemcę. 

Ustawa o ochronie praw lokatorów nie mówi o zamkach

 

REKLAMA

Dla niektórych czytelników dość zaskakujący może być fakt, że temat kluczy oraz zamków nie został bezpośrednio uregulowany przez ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733). Warto rozpocząć analizę właśnie od tego aktu prawnego, gdyż posiada on najbardziej szczegółowy charakter. W dalszej kolejności należy zajrzeć do kodeksu cywilnego. Okazuje się, że pewne odwołanie do tematu kluczy i zamków znajdziemy w artykule 662 paragraf 1 kodeksu cywilnego. 

 

Zgodnie ze wspomnianym przepisem; „Wynajmujący powinien wydać najemcy rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać ją w takim stanie przez czas trwania najmu”. Do czynności związanych z wydaniem mieszkania, na pewno zalicza się przekazanie kluczy otwierających drzwi wejściowe lokalu i drzwi budynku oraz pomieszczenia przynależne do lokalu (zobacz: E. Bończak-Kucharczyk [w:] Ochrona praw lokatorów i najem lokali mieszkalnych. Komentarz, wyd. V, Warszawa 2021, ROZDZIAŁ 4 Prawa i obowiązki właścicieli i lokatorów oraz ochrona praw lokatorów). 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymianę zamka można potraktować jako ulepszenie

 

Dalsza analiza prawna sugeruje, że wymianę zamka do drzwi wejściowych (zwłaszcza na urządzenie o lepszej jakości) można potraktować jako ulepszenie. Takie stanowisko co do zmiany zamka pojawia się czasem w kontekście najmu lokali użytkowych (zobacz na przykład: A. Damasiewicz, 5. Klucze i inspekcje [w:] Najem i wynajem lokali komercyjnych, Warszawa 2013). Przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów domyślnie wskazują, że najemca może wprowadzać ulepszenia tylko za zgodą właściciela i na podstawie umowy. Wynajmujący ma z kolei prawo domagania się usunięcia ulepszeń wprowadzonych bez jego zgody jeśli nie spowoduje to szkód. Możliwe jest też zatrzymanie ulepszeń przez właściciela po rozliczeniu. W przypadku lokali spoza publicznego zasobu mieszkaniowego, istnieje jednak możliwość swobodnego uregulowania przez strony zasad konserwacji, remontów i ulepszeń. 

 

Jeżeli chodzi o przełożenie opisywanych powyżej kwestii na praktykę, to wydaje się, że strony powinny już w umowie najmu uregulować temat ewentualnej wymiany zamków oraz kluczy do drzwi wejściowych. Jeśli najemcy zależy na zmianie zamków, to po uzyskaniu zgody właściciela „M” (o ile jest ona wymagana według umowy), lokator nie powinien mocno ingerować w konstrukcję drzwi i futryny. Chodzi o to, aby po zakończeniu wynajmu istniała możliwość łatwego przywrócenia stanu poprzedniego. Wyjątek stanowi sytuacja, w której strony ustalają, że nowy zamek pozostanie zamontowany po wyprowadzce aktualnego lokatora. 

 

Wymiana zamków przez właściciela jest dość ryzykowna 

Kwestię wymiany zamków w wynajmowanym mieszkaniu warto również przeanalizować z perspektywy właściciela „M”. Taka osoba powinna unikać zamiany zamków w mieszkaniu na wynajem - nawet jeśli lokator spóźnia się z płatnością czynszu lub odmówił wyprowadzki mimo wygaśnięcia umowy. Zmiana zamków przez właściciela lokalu mieszkalnego na wynajem może być bowiem zakwalifikowana jako przestępstwo wymienione w artykule 191 paragraf 1a kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem, karze pozbawienia wolności do 3 lat podlega sprawca, który w celu zmuszenia do określonego zachowania (najczęściej wyprowadzki) stosuje przemoc innego rodzaju niż względem osoby, istotnie lub uporczywie utrudniając pokrzywdzonemu korzystanie z mieszkania.  

 

Orzecznictwo sądowe sugeruje, że nieuzgodniona z najemcą zmiana zamków w drzwiach przez właściciela wynajmowanego mieszkania może zostać potraktowana jako przestępstwo określone przez artykuł 191 paragraf 1a kodeksu karnego. W ramach potwierdzenia, warto powołać się chociażby na Wyrok Sądu Rejonowego w Nowym Dworze Mazowieckim z dnia 22 listopada 2018 r. (sygnatura akt: II K 292/18) oraz Wyrok Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 9 września 2020 r. (sygnatura akt: IV Ka 332/20).

 

Źródło: RynekPierwotny.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik po 50. roku życia bardziej opłacalny. Pracodawcy dostaną dofinansowanie do wynagrodzeń. [Senat klepną poprawki, kiedy podpis prezydenta]

Pracownik po 50. roku życia bardziej opłacalny. Pracodawcy dostaną dofinansowanie do wynagrodzeń. Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zajmie się uchwałą Senatu w środę, 19 marca.

Remont łazienki z PFRON: Ile możesz zyskać? Jak starać się o dofinansowanie?

PFRON wspiera likwidację barier architektonicznych, umożliwiając dostosowanie łazienki do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dzięki dofinansowaniu możesz przeprowadzić niezbędne prace remontowe, takie jak montaż uchwytów, przebudowa wanny na kabinę prysznicową czy poszerzenie drzwi, co znacząco poprawia komfort i bezpieczeństwo. Dowiedz się, kto może ubiegać się o wsparcie.

Całkowity zakaz papierosów elektronicznych (e-papierosów) jednorazowego użytku w Polsce. Resort zdrowia pracuje nad dużymi zmianami

Całkowity zakaz papierosów elektronicznych (e-papierosów) jednorazowego użytku w Polsce. Resort zdrowia pracuje nad dużymi zmianami dotyczącymi wprowadzenia zakazu wprowadzania do obrotu papierosów elektronicznych (e-papierosów) jednorazowego użytku.

Czy relacje rodzinne mogą wpłynąć na wysokość zachowku?

Zdarza się, iż o zachowek upominają się członkowie rodziny, którzy za życia nie interesowali się spadkodawcą albo nie mieli z nim dobrego kontaktu. Czy w takiej sytuacji można powoływać się na zasady współżycia społecznego? Kiedy sąd może zdecydować o zmniejszeniu należnego zachowku?

REKLAMA

Pomoc żywnościowa. Dla kogo, co i kiedy?

To idealny moment, aby zacząć przygotowania przed Świętami Wielkanocnymi i złożyć wniosek o pomoc! Wiele osób może skorzystać z tzw. pomocy żywnościowej i mieć o tyle "lżej" na święta. Wiadomo, ceny rosną, a każdy przecież chce godnie i rodzinnie przeżyć ten czas przy wspólnym Wielkanocnym Śniadaniu. Można otrzymać m.in. makaron, kawę zbożową, herbatę, mąkę, kasze, płatki owsiane, koncentrat pomidorowy, dżem truskawkowy, mleko, konserwy mięsne i rybne, pasztet, olej rzepakowy i dania gotowe typu fasolka po bretońsku. To produkty, których używamy na co dzień i często są one z długą datą ważności. Podpowiadamy kto i kiedy ma prawo do takiej pomocy żywnościowej.

Bankowe triki w sporach sądowych z konsumentami – czyli wszystkie chwyty dozwolone, aby uniknąć TSUE

Jeśli banki naprawdę kogoś się boją w całym uniwersum sporów powstałych na tle umów kredytowych, to na pewno luksemburskiego Trybunału. Obrazuje to ostatni schemat ich postępowania – tj. podejmowanie wszelkich możliwych działań obliczonych na umorzenie postępowań zainicjowanych z pytań prejudycjalnych skierowanych do TSUE, tak aby nie tworzyły się orzecznicze precedensy, kreujące podstawy do dochodzenia wobec nich kolejnych roszczeń.

Współpraca z rzeczoznawcą się opłaca. Rzecz o akademikach – wywiad z ekspertem

Rynek prywatnych akademików w Polsce rośnie w imponującym tempie, odpowiadając na zmieniające się potrzeby studentów i rosnące zainteresowanie inwestorów. Nowoczesne obiekty oferujące wysoki standard i dodatkowe udogodnienia stają się coraz bardziej konkurencyjne wobec tradycyjnych domów studenckich. Jak wygląda ten rynek z perspektywy wyceny nieruchomości i inwestycji? O tym rozmawiamy z Joanną Borowik, rzeczoznawcą majątkowym i ekspertką rynku nieruchomości.

Wybory uzupełniające do Senatu - Kraków [WYNIKI]

Wybory uzupełniające do Senatu w Krakowie dla wielu były sprawdzianem nastrojów społecznych, dla innych testem wierności elektoratów. Wyniki: wygrała popierana przez KO Monika Piątkowska zdobywając 50,14% głosów.

REKLAMA

Obligatoryjny dodatek specjalny i waloryzacja pensji dla niektórych samorządowców? Postulaty skarbników

Podczas VII Krajowego Kongresu Forów Skarbników, zostały omówione główne postulaty dotyczące m.in. wynagradzania skarbników. Chodzi m.in. o obligatoryjny dodatek specjalny i waloryzację pensji. Postulaty zostaną przekazane do odpowiednich resortów.

W marcu 2025 r. zaczęły obowiązywać nowe stawki. Lecą zmiany w Karcie Dużej Rodziny

Chodzi o nowe stawki ogłoszone w obwieszczeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 27 lutego 2025 r. w sprawie wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny oraz wysokości kosztów gminy związanych z przyznaniem tej Karty oraz wydaniem jej duplikatu. Zmiany weszły 1 marca 2025 r.

REKLAMA