REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opieka nad dzieckiem, Dofinansowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są prawa i obowiązki rolników podczas kontroli projektów unijnych?

Jedną z najczęstszych kontroli, której mogą podlegać rolnicy realizujący projekty ze środków unijnych jest tzw. kontrola na miejscu. Jest to kontrola przeprowadzana przez osoby do tego uprawnione bezpośrednio w gospodarstwie rolnika. W przypadku takiej kontroli warto znać prawa i obowiązki zarówno kontrolujących i kontrolowanych. O tym w niniejszym artykule.

Małopolscy przedsiębiorcy teraz z szansą na unijną dotację

Prowadzisz działalność gospodarczą na terenie województwa małopolskiego? Chcesz rozwijać swoje przedsiębiorstwo, ale unijne dotacje to dla Ciebie „czarna magia”? Jeśli Twoje odpowiedzi są twierdzące to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Dzięki unijnej dotacji masz bowiem szanse na rozwój swojego przedsiębiorstwa i pozostawienie konkurencji daleko w tyle.

Jak działają sieci transeuropejskie?

Program Trans-European Networks (TEN), który w Polsce znany jest pod nazwą sieci transeuropejskie, został przygotowany z myślą o rozbudowie oraz modernizacji infrastruktury drogowej, energetycznej oraz telekomunikacyjnej w krajach członkowskich. Na mocy Traktatu z Maastricht, podjęto decyzję o stworzeniu i ciągłej rozbudowie sieci, które zwiększyłyby stopień integracji państw członkowskich.

Duże dotacje dla podlaskich przedsiębiorców!

Rozpoczyna się wyścig po unijne dotacje w województwie podlaskim. Najbardziej innowacyjne pomysły nagradzane są unijną dotacją nawet w wysokości do 6 mln PLN. Wszystko co trzeba zrobić to posiadać nietuzinkowy pomysł na rozwój przedsiębiorstwa oraz złożyć w wymaganym terminie wniosek o przyznanie wsparcia. Jeśli posiadasz jakieś wątpliwości dotyczące aplikowania o unijne fundusze, ten artykuł pozwoli Ci je rozwiać!

REKLAMA

Stypendia wypłacane przez urząd gminy uczniom

Urząd gminy wypłaca uczniom z terenu gmin stypendia oraz zasiłki szkolne. Czy będzie obowiązany do sporządzenia PIT-8S oraz czy do celów zwolnienia z podatku dochodowego stypendia te są ograniczone do wysokości 380 zł?

Stypendia wypłacane przez urząd gminy uczniom

Urząd gminy wypłaca uczniom z terenu gmin stypendia oraz zasiłki szkolne. Czy będzie obowiązany do sporządzenia PIT-8S oraz czy do celów zwolnienia z podatku dochodowego stypendia te są ograniczone do wysokości 380 zł?

Kto będzie płacił składki za nianię?

Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne za nianię będzie opłacał ZUS lub rodzic (płatnik składek).

Plany ostrożnościowe i naprawcze w samorządzie

Zmiana definicji długu spowodowała, że już kilkadziesiąt samorządów jest zagrożonych przekroczeniem dopuszczalnego poziomu zadłużenia, a ich liczba może się zwiększyć. Samorządy te muszą wdrożyć programy ostrożnościowe i naprawcze.

REKLAMA

Fundusze na staże i praktyki nauczycieli w przedsiębiorstwach

Urzędnicy z Ministerstwa Edukacji Narodowej ogłosili właśnie najważniejszy w tym roku konkurs na dofinansowanie projektów unijnych. Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w konkursie muszą zorganizować w swoich firmach co najmniej dwutygodniowe staże lub praktyki dla nauczycieli zawodu. Na ten cel w ramach budżetu konkursu przeznaczono kwotę ponad 150 mln PLN. Koszty odbycia takiego szkolenia w przedsiębiorstwie w całości pokrywane są ze środków publicznych.

Jak wykazać urlop ojcowski w dokumentacji ZUS

Jednemu z naszych pracowników udzieliliśmy urlopu ojcowskiego na 7 dni w terminie od 10 do 16 marca 2011 r. Wypłata zasiłku nastąpi w kwietniu. W jaki sposób w dokumentacji rozliczeniowej do ZUS powinniśmy wykazać wypłacony ojcu dziecka zasiłek macierzyński?

Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorców działających wspólnie

Przedsiębiorcy działający wspólnie mogą ubiegać się o dotacje unijne w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Nabór wniosków o udzielenie wsparcia prowadzony jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Przyznaną dotację można przeznaczyć na wsparcie działalności kooperacyjnej pomiędzy przedsiębiorcami oraz działalność innowacyjną, której efektem będzie wytworzenie innowacyjnego produktu lub usługi.

Zmiany w ustawie o zfśs wprowadzone "ustawą żłobkową"

Unijne mikrokredyty dla najmniejszych firm

Sytuacja na rynku unijnych dotacji dla firm staje się coraz mniej korzystna. Dzieje się tak głównie ze względu na wyczerpywanie się potencjalnych źródeł finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach. W najbliższym czasie czeka nas organizacja ostatnich unijnych konkursów w tej perspektywie. W obliczu tego warto zainteresować się innymi potencjalnymi źródłami finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach, jakie oferuje Unia Europejska.

Urlop ojcowski dla funkcjonariuszy służb mundurowych

Jakie nabory dla przedsiębiorców w 2011 rok?

Od początku uruchomienia programów do 26 grudnia 2010 r. zostało już zakontraktowane 56,7% wszystkich środków na lata 2007-2013. Oznacza to, że środki unijne powoli się wyczerpują. Dotyczy to również funduszy dla przedsiębiorstw. Instytucje Wdrażające programy informują, że 2011 może być ostatnim rokiem, w którym środki unijne będą rozdawane na tak dużą skalę. Warto się przyjrzeć więc z jakich programów firma może jeszcze skorzystać i zacząć już na początku roku planować przyszłe inwestycje.

Nowelizacja ustawy o zfśs

Dzisiaj, 4 kwietnia, wchodzi w życie nowelizacja ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Ustawodawca umożliwił pracodawcom dokonywanie nowego zwiększenia odpisu na fundusz.

Treść świadectwa pracy

Weszła w życie ustawa "żłobkowa" - łatwiejsze zakładanie żłobków, zmiany w przepisach podatkowych i o zfśs

Obowiązują już uproszczone zasady zakładania żłobków. Dzisiaj, 4 kwietnia, weszły w życie przepisy ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Ustawa "żłobkowa" weszła w życie

Z dniem 4 kwietnia 2011 roku wchodzi w życie ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 - zwana potocznie "ustawą żłobkową"

Rezygnacja przez pracownicę z urlopu macierzyńskiego

600 zł dodatku na dziecko - projekt ustawy o świadczeniach rodzinnych

W czwartek, 24 marca, posłowie dyskutowali nad projektem ustawy o świadczeniach rodzinnych. Projekt autorstwa PiS przewiduje wprowadzenie corocznego dodatku w wysokości 600 zł na dziecko.

Zmiany w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki, które powinien znać każdy przedsiębiorca

Nowy rok przyniósł spore zmiany w projektach realizowanych oraz składanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Od 1 stycznia 2011 obowiązują do projektów nowe wytyczne, które związane są ze zmianami w dwóch podstawowych dokumentach: „Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki” z dnia 22 listopada 2010 oraz „Zasadach finansowania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki” z dnia 21 grudnia 2010.

Czy pracownik pracujący w systemie 24/48 godzin jest traktowany jak domownik mogący zapewnić opiekę choremu dziecku

Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad 4-letnim synem w okresie od 21 do 25 marca 2011 r. Pracuje od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 15.00. We wniosku o zasiłek ZUS Z-15 zaznaczyła, że mąż pracuje w systemie 24/48 godzin. Dodatkowo pracownica oświadczyła, że mąż pracował 21 marca do godz. 7.00, a z 23 na 24 marca w godz. od 7.00 do 7.00. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy za wszystkie dni przedłożonego zaświadczenia lekarskiego?

Jakie dotacje na prowadzenie żłobka?

Dzięki unijnej dotacji pracodawcy będą mogli skuteczniej zachęcić swoich pracowników do powrotu do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Firmy dysponujące lokalem będą mogły zaadoptować go na potrzeby żłobka, a koszt niezbędnych do tego celu prac pokryje Unia Europejska.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Na co trzeba zwrócić uwagę w fazie wykonania projektu z dofinansowaniem unijnym?

Praktyka pokazuje, że duży wpływ na przebieg wykonania projektu ma właściwe zaplanowanie harmonogramu realizacji poszczególnych działań oraz kosztów już na etapie projektowania inwestycji.

Jak przygotować matrycę logiczną projektu z unijnym dofinansowaniem na innowacje?

Matryca logiczna jest jednym z narzędzi wykorzystywanych podczas pozyskiwania środków unijnych do przygotowania i wykonania projektu przedsięwzięcia. Wykorzystuje się ją w celu opisania, uzasadnienia i sprecyzowania przewidywanych wyników projektu oraz pokazania istniejących związków logicznych między nimi. Jak ją prawidłowo przygotować?

Jak opracować projekt przedsięwzięcia, dla którego chcemy uzyskać dotacje z UE?

Żeby przygotować odpowiedni projekt, trzeba mieć przemyślany pomysł na jego przedsięwzięcie. Sama koncepcja i chęć pozyskania środków unijnych nie wystarczy do osiągnięcia sukcesu. Stąd pierwszym etapem procedury pozyskiwania środków unijnych jest opracowanie projektu przedsięwzięcia – dzięki temu przygotowany projekt będzie spójny z celami strategicznymi przedsiębiorstwa i jednocześnie spełni wymagania konieczne do uzyskania dofinansowania ze środków unijnych.

Jaka jest przyszłość firm zajmujących się pozyskiwaniem dotacji unijnych?

Firmy, które do tej pory specjalizowały się w pozyskiwaniu dotacji z funduszy europejskich, powinny zacząć zastanawiać się nad wprowadzeniem zmian w świadczonych przez siebie usługach, ponieważ w przeciwnym razie niedługo mogą zacząć narzekać na brak zleceń.

Co to jest Wspólna Polityka Rolna?

Wspólna Polityka Rolna to wszystkie działania podejmowane przez Unię Europejską w zakresie rolnictwa, które mają doprowadzić do określonych celów. Na WPR składa się zbiór przepisów oraz procedur, które regulują produkcję, handel oraz przetwórstwo artykułami rolnymi we Wspólnocie Europejskiej.

Jakie dotacje dla młodych naukowców?

Młodzi naukowcy nie są już bez szans. Dzięki unijnym funduszom mogą oni otrzymywać stypendium naukowe i to nawet przez okres trzech lat. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać stypendium z Unii Europejskiej – o tym w artykule.

Zasady umarzania składek na Fundusz Pracy dla przedsiębiorczych matek

Od 1 lutego do 1 sierpnia 2011 r. osoby, które pomiędzy 1 stycznia 1999 r. a 31 sierpnia 2009 r. prowadziły działalność pozarolniczą w trakcie trwania urlopu wychowawczego, mogą występować do ZUS z wnioskiem o umorzenie składek na Fundusz Pracy. Możliwość ta dotyczy również tych osób, które w obecnej chwili nie prowadzą już działalności lub zawiesiły jej wykonywanie.

Ustawa "żłobkowa" opublikowana w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw nr 45, pod poz. 235, opublikowana została ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Rynek pracy w Polsce w lutym 2011

Pod koniec lutego 13,2% Polaków, dokładnie tyle samo co rok temu, figurowało w statystykach jako bezrobotni. W zeszłym miesiącu bezrobocie rejestrowane zwiększyło się o 0,2 punku procentowego. W 15 województwach wzrosła stopa bezrobocia. Najsilniejszy wzrost odnotowano w warmińsko-mazurskim, najsłabszy – w lubuskim.

Dlaczego w lutym grono pesymistów wśród doradców mieszkaniowych powiększyło się?

W lutym zdecydowanie ubyło optymistów na rynku nieruchomości. Dlaczego coraz więcej ekspertów spodziewa się spadku cen w ciągu 12 miesięcy? Pesymistów nie brakuje w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, a w Krakowie i Trójmieście prognozy przewidują korekty cen. Największymi optymistami są katowiczanie.

Żłobki i przedszkola dla dzieci pracowników - zmiany w ustawie o zfśs

Emerytura po krótkim okresie pracy

Kobieta w wieku 58 lat podjęła pracę, którą należy traktować jako pierwszą pracę w życiu, ponieważ w żaden sposób nie jest w stanie udokumentować krótkich okresów pracy z wcześniejszych lat. Do momentu podjęcia pracy była na utrzymaniu męża, w tym czasie urodziła i wychowała czworo dzieci. W dalszym ciągu jest zatrudniona. Czy ta osoba w ogóle ma szansę na uzyskanie jakiejkolwiek emerytury?

Prezydent podpisał ustawę "żłobkową"

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w środę, 23 lutego, ustawę o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, ułatwiającą m.in. zakładanie żłobków i klubików dla małych dzieci. Podkreślił, że ustawa jest tylko fragmentem pracy, która czeka państwo w zakresie polityki prorodzinnej.

Unijne fundusze na promocję firmy za granicą

Jak nawiązać międzynarodowe kontakty i poznać zagranicznych kontrahentów a przy tym nie wydać zbyt dużo na ten cel? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać wśród funduszy europejskich, które finansują udział przedsiębiorców w międzynarodowych targach i wystawach. Z takiej szansy będą mogli skorzystać już w marcu przedsiębiorcy z województwa dolnośląskiego.

Nowe zasady udzielania urlopu ojcowskiego

Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa wprowadzająca zmiany w Kodeksie pracy w zakresie prawa do urlopu ojcowskiego. Nowelizacja ma na celu ułatwienie korzystania z urlopu ojcowskiego pracownikom–ojcom adopcyjnym, pozbawionym tej możliwości m.in. z powodu długotrwałej procedury adopcyjnej.

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

Świadczenia pieniężne i rzeczowe otrzymane przez pracownika ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych są zwolnione z PIT do wysokości 1000 zł rocznie(taki limit obowiązuje od 2018 roku - wcześniej limit wynosił 380 zł). Jeżeli pracownik otrzyma w danym roku z zfśs świadczenia o większej wartości – od nadwyżki ponad 1000 zł powinna zostać pobrana zaliczka na PIT. Świadczenia z funduszu socjalnego są ponadto zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Naliczanie świadczeń z ubezpieczenia chorobowego pracowników jednostek badawczo-rozwojowych

Zmiany w zasadach naliczania świadczeń w przypadku usprawiedliwionej nieobecności z tytułu choroby, urlopu macierzyńskiego lub sprawowania opieki dla pracowników naukowych oraz badawczo-technicznych jednostki badawczo-rozwojowej weszły w życie pod koniec 2010 r. Wprowadziła je ustawa z 30 kwietnia 2010 r. – Przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki.

Becikowe nie dla wszystkich - projekt zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych

Rodziny, w których dochód na osobę przekracza 2016 złotych, straciłyby prawo do becikowego - zakłada przygotowany przez SLD projekt zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Czy pracodawca powinien uwzględnić wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy

Pracownica zatrudniona na cały etat ma 4,5-letnie dziecko i nie przysługuje już jej prawo do korzystania z urlopu wychowawczego. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy kilkakrotnie przebywała na zwolnieniu lekarskim, ponieważ jej córka miała nawracające anginy. Pracownica postanowiła wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy, dzięki temu mogłaby więcej czasu przebywać z dzieckiem. Pracodawca nie wyraził jednak zgody i nie chce wprowadzać żadnych zmian. Czy postępowanie pracodawcy jest prawidłowe?

Zasiłek rodzinny - czy będzie więcej uprawnionych?

Rozszerzenie prawa do zasiłku rodzinnego, tak by obejmowało ono więcej dzieci niż obecnie - przewiduje projekt, który klub PiS przedstawił we wtorek, 8 lutego, w Sejmie. Polityka społeczna rządu jest bezduszna, bo przerzuca koszty utrzymania państwa na najbiedniejszych - argumentuje PiS.

Jakie fundusze na Mazowszu w 2011 roku?

Według zapowiedzi władz województwa mazowieckiego to ma być dobry rok dla beneficjentów unijnej pomocy. Kwota unijnych dotacji, które władze Mazowsza zamierzają rozdysponować wśród regionalnych beneficjentów wynosi prawie 1,5 mld zł. To również szansa dla mazowieckich przedsiębiorców, którzy zamierzają realizować inwestycje przy udziale środków unijnych.

Ustawa żłobkowa czeka na podpis prezydenta

23 lutego prezydent Bronisław Komorowski podpisze ustawę o formach opieki nad dziećmi do lat trzech - zapowiedziała prezydencka minister Irena Wóycicka.

Dotacje również dla firm budowlanych!

W tym roku o rolne dotacje będą mogli także powalczyć mikroprzedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie prac budowlano-drogowych, pozyskania drewna lub wytwarzania energii elektrycznej. Jak pozyskać taką dotacje - przeczytaj poradę eksperta.

Jakie dotacje dla przedsiębiorczej młodzieży?

Jeśli uważasz, że na rynku pracy nie ma dla Ciebie miejsca, weź sprawy w swoje ręce i otwórz własny biznes. Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej może być skutecznym sposobem na wyjście z bezrobocia. Dzisiaj przed taką szansą stoją młodzi z województwa pomorskiego, a ich marzenia o własnej firmie finansuje Unia Europejska za pośrednictwem Programu Kapitał Ludzki. Aby jednak otrzymać finansowe wsparcie z Unii Europejskiej trzeba spełnić kilka warunków. Jakich? O tym poniżej.

Podział części oświatowej subwencji ogólnej w roku 2011

Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 16 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2011. Część oświatowa subwencji ogólnej jest jedną z części składowych subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.

REKLAMA