REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Parkowanie, Auto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak odebrać auto z parkingu policyjnego?

Jak odebrać auto z parkingu policyjnego? Podstawą są dokumenty uprawniające do odbioru, ale także... wniesienie opłaty za holowanie i postój.

Opłaty za parkowanie: Warszawa w 2021 roku z podwyżkami!

Opłaty za parkowanie w Warszawie wzrosną. Jedną ze zmian zablokował jednak wojewoda. Ten nie zgodził się na droższe abonamenty.

Mandat za parkowanie 2021 r. Ile i za co?

W dużych miastach znalezienie przestrzeni parkingowej jest niełatwym zadaniem. Ile mogą kosztować błędy? Mandat za parkowanie może być słony!

Volkswagen Touareg: zaparkuj go... zdalnie!

Topowy SUV w ofercie niemieckiej marki otrzymał serię innowacji. Jedną z nich jest system automatycznego wjazdu i wyjazdu z miejsca parkowania.

REKLAMA

Mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych

Mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych powinien być dotkliwy i taki jest. Kierowca może zapłacić nawet 800 złotych!

Mandat za parkowanie: kiedy przedawnia się?

W dużym mieście nietrudno o mandat za parkowanie. Kiedy przedawnia się tego typu kara? Co na temat przedawnienia musi wiedzieć kierowca?

Złe parkowanie? Mistrzami warszawiacy i wrocławianie

W jakich miastach mieszkańcy najczęściej zgłaszają złe parkowanie? Mowa o Warszawie i Wrocławiu - tak wynika z raportu Rankomatu.

Opłaty za parkowanie: Warszawa 2021 r. z podwyżkami cen!

4 stycznia 2021 roku w Warszawie wzrosną opłaty za parkowanie. Podwyżka dotyczy zarówno rocznych abonamentów, jak i stawek godzinowych.

REKLAMA

Odwołanie od kary za parking. Jak napisać pismo i do kogo?

Wykupiłeś bilet w strefie płatnego parkowania, a mimo wszystko otrzymałeś wezwanie do wpłacenia kary. Zobacz zatem jak powinno wyglądać odwołanie od kary za parking.

Strefa ruchu: parkowanie dotyczą zasady ogólne

Parkowanie pod blokiem bywa nie lada wyzwaniem - miejsc do pozostawienia auta jest w Polsce zdecydowanie za mało. Mimo wszystko kierowcy powinni wykazać się czujnością. Szczególnie ci, których podjazd jest oznaczony znakiem strefa ruchu. Parkowanie w jej zamach jest wyznaczone.

Strefa zamieszkania: parkowanie wymaga poznania zasad

Co do zasady strefa zamieszkania ma być przestrzenią sprzyjającą pieszym. To jednak nie oznacza, że nie mają do niej wstępu pojazdy. Mają! Muszą się jednak stosować do specjalnych zasad, które dotyczą m.in. parkowania.

Podatek przy zakupie auta w 2020 r.

Czy przy zakupie auta należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)? Ile wynosi stawka podatku w 2020 r.? Kto powinien uiścić podatek i w jakim terminie?

Parkowanie na chodniku: przepisy są jasne!

W Polsce zdecydowanie brakuje miejsc parkingowych. Kierowcy starają się zatem wykorzystać każdą lukę, aby zatrzymać w niej auto. Czy wolne od mandatu jest parkowanie na chodniku? Przepisy w tej kwestii są jasne.

Dokumentowanie sprzedaży przez DPS

Dom pomocy społecznej planuje sprzedaż starego samochodu. Nie był on nigdy wykorzystywany do działalności opodatkowanej. Jak należy udokumentować sprzedaż takiego samochodu?

Opłaty za odholowanie auta w 2020 roku. Jakie stawki obowiązują?

Źle zaparkowany samochód może zostać odholowany przez straż miejską. Ile w takim przypadku musi zapłacić kierowca? Kwoty nie są niskie...

Mandat za parkowanie na trawniku. Co grozi kierowcy?

Problem z miejscami parkingowymi w miastach bywa duży. Co wtedy? Kierowcy parkują często na trawnikach. A za to grozi mandat! I to wyjątkowo surowy. Kara może sięgnąć 1000 złotych.

Nie dostaniemy odszkodowania za auto z leasingu

Coraz więcej aut jeżdżących po polskich drogach to leasingowane pojazdy. W przypadku takich samochodów, likwidacja szkód przez ubezpieczyciela jest bardzo ciekawa.

Co grozi za jazdę samochodem po chodniku?

Większość kierowców doskonale wie, że po chodniku się nie jeździ, jednak czasami trafiają się tacy, co łamią przepisy i wjeżdżają na chodnik. Co grozi za jazdę po chodniku?

Opłaty za wjazd do centrum - Berlin, Paryż, Oslo, Londyn

W Polsce dopiero trwa dyskusja na temat wprowadzenia zakazu wjazdu dla samochodów niespełniających unijnych norm emisji spalin. Tymczasem, u naszych zachodnich sąsiadów, takie przepisy działają już od kilku lat. Wyjeżdżając na wakacje do Europy warto sprawdzić, w jakich miastach obowiązują opłaty za wjazd do centrum i ile wynoszą.

Nawet 9,99 zł za parkowanie? Miasta (na razie) nie palą się do podwyżek opłat

Nawet 9,99 zł za godzinę będą mogły wynosić opłaty za parkowanie w centrach największych miast - zakłada znowelizowana ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Większość z zapytanych przez Serwis Samorządowy PAP miast nie planuje jednak podwyższenia stawek.

Powiadomienie o wyrejestrowaniu pojazdu – wzór

Ubezpieczający jest zobowiązany do powiadomienia ubezpieczyciela o wyrejestrowaniu pojazdu. Prawo o ruchu drogowym stanowi, że wyrejestrowanie pojazdu skutkuje rozwiązaniem umowy z ubezpieczycielem co oznacza prawo do uzyskania zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Jak powinno wyglądać takie powiadomienie?

Likwidacja szkód na skutek zdarzeń drogowych

Szkody powstałe w pojazdach na skutek zdarzeń drogowych likwidowane są z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych sprawcy zdarzenia lub z polisy autocasco. W przypadku ubezpieczenia z odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych sprawa jest względnie prosta albowiem zastosowanie znajdują regulacje ustawowe a nie umowne. Zasady te określa m.in ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która w art. 1 wskazuje, że (w powyższym akcie) określone są zasady zawierania i wykonywania umów obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Regulacje prawne pochodzące z niniejszej ustawy uzupełnione są przez przepisy kodeksu cywilnego. Zatem o ile, nie posiadamy lub nie znamy warunków, na jakich zawarliśmy polisę, zawsze można sięgnąć do wskazanych powyżej aktów prawnych, aby mieć pewność, co do niektórych zapisów wiążących strony umowy ubezpieczenia.

Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy? Czy można mieszać zimowy płyn do spryskiwaczy z letnim?

Zima coraz bliżej i chociaż jeszcze nie panują uciążliwe mrozy, to trzeba wcześniej zabezpieczyć się przed ujemnymi temperaturami. Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy i można mieszać płyny do spryskiwaczy? Odpowiadamy w tym poradniku.

Wyrejestrowanie samochodu – jak to zrobić, ile to kosztuje, jakie dokumenty są potrzebne, gdzie i kiedy można wyrejestrować auto?

Wyrejestrowanie pojazdu to najczęściej droga w jedną stronę – ponowne zarejestrowanie wyrejestrowanego auta jest stosunkowo trudne. Jeśli już zdecydujemy się na to rozwiązanie, to warto wiedzieć kiedy można wyrejestrować pojazd, gdzie to zrobić, ile to kosztuje i jakie są do tego niezbędne dokumenty.

Karta pojazdu – co to jest, gdzie i jak ją wyrobić, kto wydaje i ile kosztuje?

Karta pojazdu to jeden z najważniejszych dokumentów związanych z samochodem. Zapisywane są w niej wszystkie ważne informacje o pojeździe, a zgubienie karty pojazdu wiąże się z poświęceniem własnego czasu i pieniędzy. W poniższym poradniku wyjaśniamy czym jest karta pojazdu, a także podpowiadamy gdzie ją wyrobić i ile to kosztuje.

SO: Prywatne blokady są nielegalne

Tylko uprawniony organ państwowy może zakładać blokady na koła – tak orzekł Sąd Okręgowy w Katowicach. Zakładanie blokad na koła to ograniczenie prawa własności i prawo do zastosowania tego środka ma wyłącznie państwo. Oznacza to, że prywatne blokady na koła są nielegalne.

Opłata parkingowa może zostać pobrana tylko za parkowanie w wyznaczonych miejscach

Opłatę parkingową pobiera się za postój w strefie płatnego parkowania, jednak czy na całej powierzchni tej strefy? WSA w Gliwicach odpowiada – nie, opłatę parkingową pobiera się tylko za postój w specjalnie wyznaczonych do tego celu miejscach. Za postój w miejscach innych niż w wyznaczone opłata parkingowa nie może zostać pobrana.

Parkowanie na miejscu dla inwalidów

Czy parkowanie na miejscu dla inwalidów jest zakazane także na obszarze prywatnym jeśli właściciel terenu wyraził na to zgodę? Czy takiego właściciela można ukarać?

Utrata prawa jazdy za korzystanie z telefonu za kierownicą

Jakie kary grożą za korzystanie z telefonu lub z tabletu za kółkiem? Polskie przepisy prezentują się raczej łagodnie na tle innych krajów europejskich.

Strefa ograniczonego postoju

Po omówieniu strefy ograniczonej prędkości nadszedł czas na omówienie kolejnego znaku wyrażającego zakaz strefowy. Mowa tu o znaku B-39 „Strefa ograniczonego postoju”.

Wyrok za publikację zdjęcia samochodu – część II

W poprzednim odcinku opisałem bezprecedensowy wyrok sądu w sprawie opublikowania na portalu społecznościowym fotografii samochodu, którego kierowca (zdaniem osoby zamieszczającej zdjęcie) popełnił wykroczenie drogowe. Mimo, że autor opublikowanej fotografii zamazał numer rejestracyjny pojazdu, sąd uznał, iż pewne cechy samochodu pozwalały na identyfikację kierowcy, który w ten sposób został pomówiony i poniżony.

Wyrok za publikację zdjęcia samochodu – część I

W lutym br. zapadł bezprecedensowy wyrok sądu w sprawie opublikowania na portalu społecznościowym fotografii samochodu, którego kierowca (zdaniem osoby zamieszczającej zdjęcie) popełnił wykroczenie drogowe. Mimo, że autor opublikowanej fotografii zamazał numer rejestracyjny pojazdu, sąd uznał, iż pewne cechy samochodu pozwalały na identyfikację kierowcy, który w ten sposób został pomówiony i poniżony.

Podatek przy zakupie auta – 2018 r.

Kupując samochód od osoby fizycznej, która nie jest podatnikiem VAT, należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC). Z tego obowiązku zwolniona jest osoba nabywająca pojazd za kwotę nie przekraczającą 1000 zł.

Nowe niebieskie koperty dla inwalidów – nowe przepisy?

Od pewnego czasu na ulicach miast coraz więcej jest miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych, wymalowanych na niebieskim tle. Wielu Czytelników pyta, czy to jakaś nowa moda czy też nowe wprowadzono inne zasady oznakowywania takich miejsc?

Zakaz parkowania tyłem do budynku – czy należy go przestrzegać?

Na wielu budynkach umieszczane są tabliczki ,,Zakaz parkowania tyłem’’. Nasi Czytelnicy pytają, czy zakaz ten ma moc prawną i czy w razie jego naruszenia można spodziewać się mandatu od policji lub straży miejskiej. Postaram się kompleksowo wyjaśnić tę kwestię.

Kary za parkowanie miejscu dla niepełnosprawnych w 2017 roku

Kary za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych są bardzo wysokie. Jaki mandat zapłacimy za parkowanie w miejscu dla niepełnosprawnych w 2017 roku?

Czy wolno zatrzymywać się na poboczu?

Kwestia zatrzymywania się na poboczy nie jest jednoznaczna. Kiedy wolno zatrzymać się na poboczu, a kiedy należy zatrzymać się na jezdni?

Mandat za niewłaściwe parkowanie

Za niewłaściwe zaparkowanie pojazdu możemy zastać ukarani mandatem. Warto zatem wiedzieć, co według prawa oznacza niepoprawne parkowanie i na jakie koszty może narazić się osoba nieprzestrzegająca zasad ruchu drogowego

Gdzie przechowywać skuter lub motocykl?

Gdzie przechowywać skuter lub motocykl? To pytanie zadaje sobie wiele osób noszących się z zamiarem zakupu jednośladu. Okazuje się, ze zamiast wynajmować garaż, coraz więcej osób korzysta z magazynów samoobsługowych (self storage).

Czy można parkować na "awaryjnych"?

Większość kierowców, w przypadku gdy nie może znaleźć miejsca do zaparkowania rozważa pozostawienie auta w miejscu gdzie nie powinno się parkować pojazdu, ale z włączonymi światłami awaryjnymi. Taki postój może słono kosztować.

Czy można parkować na klepisku?

Czy można parkować na klepisku? Okazuje się, że nie zawsze. Straż miejska wlepia mandaty do 500 zł za parkowanie na klepisku, które trawnikiem już nie jest.

Jak pozbyć się wraku blokującego miejsce parkingowe?

Sytuacja, w której wrak samochodu lub po prostu porzucony przez właściciela pojazd zajmuje jedno z miejsc parkingowych jest znana wielu mieszkańcom polskich miast. Jest jednak sposób, by pozbyć się blokującego miejsce pojazdu.

Jak ograniczyć koszty eksploatacji samochodu?

Koszty posiadania i eksploatacji auta można zmniejszyć. Ważne aby wiedzieć jak. Oto garść wskazówek naszego eksperta.

Kiedy pojazd może zostać odholowany na koszt właściciela?

W jakich przypadkach nasz pojazd zostanie odholowany na zlecenie straży miejskiej lub policji? Za nieopłacenie parkowania w strefie nam to nie grozi. A kiedy?

Parkowanie na kopercie po zmianach

Sukcesywnie zmniejsza się liczba osób uprawnionych do parkowania na miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych. Koperty od 2017 r. powinny mieć niebieskie tło z białymi liniami.

Zasady wydawania kart parkingowych

Nowe zasady wydawania kart parkingowych obowiązują od 2015 r. i przyczyniły się do ograniczenia liczby osób uprawnionych do parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych.

Co grozi za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych w 2016 r?

Co grozi za nieuprawnione parkowanie na miejscu dla inwalidy i nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową w 2016 r.?

Parkomaty w Białymstoku

Władze Białegostoku wprowadzają system parkomatów, rezygnując tym samym z papierowych kart parkowania. Jaka będzie wysokość opłaty za parkowanie?

Volkswagen przedstawił 5 elementowy program naprawczy dla koncernu

Prezes zarządu Volkswagena Matthias Müller chce naprawić wizerunek koncernu po aferze dotyczącej silnik Diesla. Na czym mają polegać działania naprawcze?

Do czego służy pobocze?

Do czego służy pobocze? Odpowiedź na to z pozoru banalne pytanie sprawia kłopot większości zmotoryzowanych. Czy na poboczu można się zatrzymywać? Jeżeli tak, to w jakich przypadkach?

REKLAMA