reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Mandat za niewłaściwe parkowanie

Mandat za niewłaściwe parkowanie

Za niewłaściwe zaparkowanie pojazdu możemy zastać ukarani mandatem. Warto zatem wiedzieć, co według prawa oznacza niepoprawne parkowanie i na jakie koszty może narazić się osoba nieprzestrzegająca zasad ruchu drogowego

W jakich miejscach możemy parkować?

Ustawa Prawo o ruchu drogowym określa miejsca i sytuacje, w których zatrzymanie i postój pojazdu jest dozwolony. Zgodnie z art. 2 pkt 31 tej ustawy pojazdem nazywamy środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane (samochód, motor). Według art. 46 ustawy zatrzymanie i postój pojazdu jest możliwy w miejscach i warunkach, w których jest on widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Kierujący pojazdem, w sytuacji, gdy chce się zatrzymać na jezdni, musi zrobić to jak najbliżej krawędzi (krawężnika) i równolegle do niej. Na drodze poza obszarem zabudowanym powinien zatrzymać się poza jezdnią. Zgodnie z art. 47 dopuszczalny jest również postój kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:

 • na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju,
 • szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m,
 • pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

Zobacz serwis: Odpowiedzialność za wykroczenia

Ustawowe zakazy parkowania i wysokość mandatu karnego za ich złamanie

Ustawa Prawo o ruchu drogowym w art. 49 określa zakazy dotyczące parkowania. Złamanie ich stanowi wykroczenia opisane w rozdziale XI Kodeksu wykroczeń. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. określa wysokość grzywien nakładanych w postaci mandatu karnego za te wykroczenia.

 1. Zatrzymanie lub postój pojazdu w warunkach, w których nie jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących lub powoduje utrudnienie ruchu – od 100 do 300 zł.
 2. Zatrzymywanie pojazdu na przejeździe kolejowym lub tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania – 300 zł.
 3. Zatrzymywanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem, a na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu – także za nimi – od 100 do 300 zł.
 4. Zatrzymywanie pojazdu w tunelu, na moście lub na wiadukcie – 200 zł.
 5. Zatrzymywanie pojazdu na jezdni wzdłuż linii ciągłej oraz w pobliżu jej punktów krańcowych, jeżeli kierujący pojazdami wielośladowymi są zmuszeni do najeżdżania na tę linię – 100 zł.
 6. Zatrzymywanie pojazdu na jezdni obok linii przerywanej wyznaczającej krawędź jezdni oraz na jezdni lub na poboczu obok linii ciągłej wyznaczającej krawędź jezdni – 100 zł.
 7. Zatrzymywanie pojazdu w odległości mniejszej niż 10 m od przedniej strony znaku lub sygnału drogowego, jeżeli pojazd je zasłania – 100 zł.
 8. Zatrzymywanie pojazdu przy lewej krawędzi jezdni – 100 zł.
 9. Zatrzymywanie pojazdu na pasie między jezdniami – 100 zł.
 10. Zatrzymywanie pojazdu w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką na całej jej długości – 100 zł.
 11. Zatrzymywanie pojazdu w odległości mniejszej niż 15 m od punktów krańcowych wysepki, jeżeli jezdnia z prawej jej strony ma tylko jeden pas ruchu – 100 zł.
 12. Zatrzymywanie pojazdu na drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów lub w śluzie rowerowej, z wyjątkiem roweru – 100 zł.
 13. Brak sygnalizowania lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju pojazdu z powodu uszkodzenia lub wypadku – 150 zł.
 14. Naruszenie warunków dopuszczalności zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku – 100 zł.
 15. Naruszenie obowiązku zatrzymania pojazdu na jezdni jak najbliżej jej krawędzi i równolegle do niej – 100 zł.
 16. Naruszenie obowiązku umieszczania pojazdu (z wyjątkiem pojazdu zaprzęgowego) poza jezdnią w czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym – 150 do 300 zł.
 17. Naruszenie zakazu postoju w miejscach utrudniających wjazd lub wyjazd – 100 zł.
 18. Naruszenie zakazu postoju w miejscach utrudniających dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu – 100 zł.
 19. Naruszenie zakazu postoju przed lub za przejazdem kolejowym na odcinku od przejazdu do słupka wskaźnikowego z jedną kreską – 100 zł.
 20. Naruszenie zakazu postoju w strefie zamieszkania w miejscach innych niż wyznaczone – 100 zł.
 21. Naruszenie zakazu postoju na obszarze zabudowanym pojazdu lub zespołu pojazdów
  o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 ton lub o długości przekraczającej 12 m – od 200 do 300 zł.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 03.02.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

 Mandat za niewłaściwe parkowanie/Fot. Fotolia
Mandat za niewłaściwe parkowanie/Fot. Fotolia

INFORLEX PKWiU + CN ze stawkami VAT i WIS249.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama