reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Opłata parkingowa może zostać pobrana tylko za parkowanie w wyznaczonych miejscach

Opłata parkingowa może zostać pobrana tylko za parkowanie w wyznaczonych miejscach

Opłatę parkingową pobiera się za postój w strefie płatnego parkowania, jednak czy na całej powierzchni tej strefy? WSA w Gliwicach odpowiada – nie, opłatę parkingową pobiera się tylko za postój w specjalnie wyznaczonych do tego celu miejscach. Za postój w miejscach innych niż w wyznaczone opłata parkingowa nie może zostać pobrana.

Stan faktyczny sprawy, w której orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyglądał następująco. Kierowca zostawił swój pojazd w strefie płatnego parkowania, którą oznaczono znakami pionowymi D-44 i D-45, i na której umieszczono także znak pionowy D-18 "parking" z naklejką "płatny".

Obszar strefy płatnego parkowania, w której kierowca zaparkował swój samochód, na dzień jego postoju nie miał oznaczonych  stanowisk postojowych, a także nie wytyczono linii wyznaczającej pas postojowy (P-19).

Zobacz również: Prawo jazdy

Cały kłopot polegał na ustaleniu czy kierowca w sytuacji parkowania w strefie, w której nie było wyznaczonych miejsc postojowych, musiał uiścić opłatę parkingową, którą zgodnie z art. 13b ust. 1 ustawy o drogach publicznych (u.d.p.) pobiera się za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo.

Opłata za postój tylko w wyznaczonych miejscach

W toku postępowania administracyjnego sprawa kierowcy trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO uznało, że: obowiązek uiszczenia opłaty dodatkowej za parkowanie istnieje na całym wydzielonym obszarze stanowiącym strefę płatnego parkowania, tj. na każdej drodze publicznej w tej strefie.

Następnie sprawa trafiła do WSA w Gliwicach, który stwierdził, że pobór opłaty parkingowej może mieć miejsce tylko w przypadku postoju w strefie płatnego parkowania, na specjalnie wyznaczonym miejscu.

Jak dowodzi WSA, argumentacja SKO jest nieprawidłowa co jest spowodowanie nieprawidłową wykładnią wspomnianego już art. 13b ust.1 u.d.p. – SKO w procesie wykładni tego przepisu pomija zwrot w wyznaczonym miejscu, który w tym wypadku jest kluczowy dla rozstrzygnięcia sprawy.

Umieszczeniu tego zwrotu w omawianym przepisie oznacza, że ustawodawca chciał aby rozumieć go w ten sposób, że opłatę parkingową można pobierać tylko gdy postój ma miejsce w wyznaczonym miejscu do parkowania. Z tego wynika, że nie ma możliwości poboru opłaty parkingowej za postój w innym miejscu.

Wyznaczenie miejsca może odbyć się poprzez umieszczenie odpowiedniego znaku lub oznakowanie za pomocą linii.

Opracowano na podstawie:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 lutego 2017 r., (I SA/Gl 1228/16)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opłata parkingowa może zostać pobrana tylko za parkowanie w wyznaczonych miejscach/ fot. Fotolia
Opłata parkingowa może zostać pobrana tylko za parkowanie w wyznaczonych miejscach/ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama