REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatek vat, Podatnik VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sprawdź na Portalu Podatkowym, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT

Można już sprawdzić, używając Portalu Podatkowego resortu finansów, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT – poinformowała PAP w komunikacie rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż.

Opłata przystankowa a podatek VAT (jest czy go nie ma?)

Prowadzę działalność w zakresie przewozu osób. W ramach wskazanej działalności korzystam z autobusowych przystanków komunikacyjnych. Właścicielem przystanków jest gmina. Gmina obciąża mnie miesięczną opłatą z tytułu korzystania z przystanków. Do opłaty gmina dolicza podatek VAT według stawki 23%. Gmina dokumentuje opłatę za pomocą faktury. Czy gmina słusznie do przedmiotowej opłaty dolicza podatek VAT?

Ministerstwo Finansów ostrzega przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów w porozumieniu z Ministerstwem Gospodarki w wydanym liście informuje przedsiębiorców o zagrożeniach związanych z oszustwami w zakresie podatku VAT z branży elektronicznej. List nie stanowi źródła praw i obowiązków.

Instytucja przedstawiciela podatkowego w podatku od towarów i usług

Ustawa o VAT przewiduje szereg obowiązków, które ciążą na podatnikach. Nie zawsze jednak będą oni zmuszeni do wykonywania tych obowiązków osobiście. Dzieje się tak, na przykład, w przypadku powołania przedstawiciela podatkowego, który ma za zadanie reprezentować podatnika.

REKLAMA

Wieloletni Plan Finansowy Państwa przyjęty

Rząd przyjął 22 kwietnia br. Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2014-2017. Dokument ten, na mocy znowelizowanej w 2013 r. ustawy o finansach publicznych, został opracowany w nowym układzie i składa się obecnie z dwóch części: „Programu konwergencji” oraz „Określenia celów głównych funkcji państwa wraz z miernikami stopnia ich realizacji”.

Zwrot opłaty legalizacyjnej od kontrahenta a podatek VAT

W dniu 1 marca 2012 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów (dalej „organ podatkowy”) wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (dalej „podatek VAT”) kwoty opłaty legalizacyjnej, otrzymanej w związku z legalizacją samowoli budowlanej (sygn. IPPP1/443-20/12-2/IGo, dalej „Interpretacja”).

Rozliczenia z fiskusem przez internet (PIT, CIT, VAT)

Wraz z postępującą cyfryzacją administracji publicznej w Polsce, podatnicy zyskali możliwość przesyłania rocznych deklaracji podatkowych oraz deklaracji VAT drogą elektroniczną. Jest to niewątpliwie znaczne ułatwienie, które pozwala oszczędzić cenny czas, który do tej pory wszyscy podatnicy tracili na staniu w kolejkach w urzędach skarbowych.

Określenie ceny w umowie: brutto czy netto?

W ramach umowy strony mogą umówić się na wynagrodzenie netto. Brak wyraźnego stwierdzenia będzie oznaczał, że strony określiły wynagrodzenie brutto.

REKLAMA

Rozliczenia podatku VAT przez wspólnoty mieszkaniowe

W celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, Minister Finansów wydał w dniu 21 czerwca 2011 r. interpretację ogólną dotyczącą kwestii rozliczeń podatku od towarów i usług (dalej „podatek VAT”) przez wspólnoty mieszkaniowe. Znajomość powyższej interpretacji przyda się z pewnością członkom wspólnot mieszkaniowych, którzy będą mieli pewność co do prawidłowości rozliczanego przez nie podatku VAT.

Mały podatnik

Pod pojęciem małego podatnika rozumie się specyficznego podatnika podatku od towarów i usług.

Zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług

Rozliczenie w walucie obcej podatników świadczących usługi wstępu na imprezy masowe (np. Euro 2012) będzie uproszczone. To jedno z założeń projektu zmian w prawie, jakie zaproponował minister finansów.

NIP zostanie zlikwidowany?

Od 1 stycznia 2013 roku zostanie zlikwidowany NIP dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czym zastąpiony zostanie Numer Identyfikacji Podatkowej?

Usługi medyczne zwolnione z VAT

W 2011 roku zwolnione z VAT będą te usługi medyczne, które służą profilaktyce, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Modyfikacja przepisów spowodowała, że nie podlegają zwolnieniu, np. operacje plastyczne, za które pobierana będzie teraz podstawowa stawka VAT.

Zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym

Czy podatnik z uwagi na podjęcie decyzji o przeznaczeniu mieszkania na wynajem i w konsekwencji podpisanie umowy dzierżawy, jest zobowiązany do wycofania wniosku o zwrot VAT za materiały budowlane związane z wcześniejszymi pracami remontowymi w tym mieszkaniu?

Nabycie akcji za pośrednictwem domu maklerskiego wolne od PCC

Nabycie akcji za pośrednictwem domu maklerskiego korzysta ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej „PCC”) – tak stwierdził w interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego z dnia 25 czerwca 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Firma w Czechach – obowiązki związane z podatkiem VAT

Prowadząc firmę w Czechach niestety nie unikniesz spotkania z VAT-em. Kiedy powinieneś się zarejestrować jako podmiot omawianego podatku?

Doradca podatkowy będzie mógł reklamować swoją działalność

Szereg ważnych zmian, zarówno dla doradców wykonujących już swój zawód, jak i kandydatów na doradców podatkowych wprowadziła nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym oraz niektórych innych ustaw, która dnia 7 sierpnia 2010 r. weszła w życie.

Kasy fiskalne obowiązkowe również dla prawników i lekarzy

Kancelarie prawne oraz prywatne gabinety lekarskie będą miały obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej najpóźniej w dniu 1 maja 2011 r. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które wejdzie w życie dnia 1 stycznia 2011 r.

Sprzedaż bez paragonu stanowi przestępstwo skarbowe

Udając się do osiedlowego sklepu, po krótkiej konwersacji z sympatyczną Panią ekspedientką, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się dostać coś „na zeszyt”. Niestety sytuacja, która być może wpływa pozytywnie na relacje interpersonalne, pod względem prawnym stanowi przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

Kiedy rodzina odpowiada za długi podatnika?

Co do zasady każdy odpowiada za swoje zobowiązania podatkowe osobiście. Odpowiedzialność osób trzecich, małżonka, czy rodziców, wchodzi w grę tylko gdy zaistnieją wyjątkowe okoliczności. Czy na pewno członek rodziny spłaca długi podatnika wyjątkowo?

Zwrot wkładu mieszkaniowego zwolniony z podatku dochodowego

Wkład mieszkaniowy, który został wniesiony do spółdzielni mieszkaniowej a następnie zwrócony, jest zwolniony z podatku dochodowego.

Podatek VAT od sprzedaży działek

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej wyraził pogląd, iż sprzedaż działek należących do majątku osobistego osoby fizycznej jako czynność nie mieszcząca się w definicji działalności gospodarczej, o której mowa w ustawie o podatku od towarów i usług, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Porady pro bono prawników zwolnione z podatku

Prawnicy którzy udzielają porad pro bono nie będą płacili podatku od towarów i usług. Taką opinię wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku w sprawie VAT od nieodpłatnych usług doradztwa prawnego.

Zwrot VAT za materiały budowlane

Ze złożeniem wniosku o zwrot części VAT za materiały budowlane warto poczekać do końca kwietnia. Ponieważ początkiem maja wchodzi w życie ustawa z 4 marca 2010 r. o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, która skraca terminy zwrotu z sześciu miesięcy do czterech.

Nowy limit zwrotu VAT za materiały budowlane- kwiecień 2010

Nowy wskaźnik ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego powoduje, że od kwietnia 2010 r. limit zwrotu VAT, w stosunku do obowiązującego w I kwartale 2010r., wzrośnie nawet o 2 tysiące złotych.

Nowy limit zwrotu VAT za materiały budowlane- lipiec 2010

Nowy wskaźnik ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego powoduje, że od lipca 2010 r. limit zwrotu VAT, w stosunku do obowiązującego w II kwartale 2010r., wzrośnie nawet o 3,5 tysiąca złotych.

Nowy limit zwrotu VAT za materiały budowlane- październik 2010

Nowy wskaźnik ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego powoduje, że od października 2010 r. limit zwrotu VAT, w stosunku do obowiązującego w III kwartale 2010r., wzrośnie o ok. 500 złotych

Ustawa o VAT 2022 Dział IV Obowiązek podatkowy

Ustawa o VAT 2022 - ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 r. - tekst jednolity, dział IV Obowiązek podatkowy (art. 19- 21)

Ustawa o VAT 2022 Dział III Podatnicy, płatnicy i przedstawiciele podatkowi

Ustawa o VAT 2022 - ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 r. - tekst jednolity, Dział III Podatnicy, płatnicy i przedstawiciele podatkowi (art. 15- 18d)

Ustawa o VAT 2022 Dział I Przepisy ogólne

Ustawa o VAT 2022 - ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - stan prawny na 2 luty 2021 r. - tekst jednolity. Dział I Przepisy ogólne (art. 1-4)

Jak uniknąć VAT przy umowach o dzieło i zlecenia?

Osoby pracujące na umowę zlecenia lub o dzieło unikną VAT, jeżeli umówią się ze zlecającym, że będzie on odpowiadał wobec osób trzecich za wykonane czynności. Jednocześnie muszą ustalić warunki wykonywania pracy oraz wynagrodzenia.

REKLAMA