reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowy w firmie > Określenie ceny w umowie: brutto czy netto?

Określenie ceny w umowie: brutto czy netto?

W ramach umowy strony mogą umówić się na wynagrodzenie netto. Brak wyraźnego stwierdzenia będzie oznaczał, że strony określiły wynagrodzenie brutto.

Zawarcie umowy

Przy zawieraniu umów w obrocie handlowym przeważnie najcięższym elementem negocjacji jest zawsze określenie ceny, jaką jedna ze stron jest gotowa zapłacić za sprzedaż rzeczy lub wykonanie usługi.

Niekiedy jednym z istotnych zagadnień, które mogą mieć znaczenie dla obydwu stron kontraktu, jest ustalenie, czy dana cena jest ceną brutto, czy netto.

X zawarł z Y umowę na wykonanie profesjonalnej usługi w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. W treści umowy strony zgodziły się na wynagrodzenie w wysokości 100 tys. zł Po wykonaniu usługi X zażądał zapłaty umówionego wynagrodzenia oraz uiszczenia kwoty podatku od towarów i usług, czyli łącznie 123 tys. zł. W piśmie do odbiorcy argumentował, że zawarta w umowie cena nie zawiera w sobie należnych podatków i jest jedynie wynagrodzeniem netto.

Co zawiera cena

Powyższy przykład każe zadać kilka pytań. Co zawiera w sobie cena określona w umowie? Czy możliwe jest w obrocie handlowym określenie w umowie jedynie wynagrodzenia netto? Czy strony, przy określaniu ceny, muszą określić kwestie podatkowe?

Odpowiedzi na te pytania udziela lektura ustawy o cenach. Zgodnie z art. 1 ustawa ta określa m.in. zasady i tryb kształtowania cen towarów i usług. Art. 1 par. 2 wskazuje z kolei w punkcie 1, iż przepisy powyższe nie mają zastosowania do cen w obrocie pomiędzy osobami fizycznymi, z których żadna nie jest przedsiębiorcą.

Ustawa o cenach nie będzie zatem miała zastosowania do umowy sprzedaży samochodu zawartej między dwoma osobami fizycznymi, które nie są przedsiębiorcami.

Odpowiedź na pytanie, czy cena, którą strony określą w umowie zawiera świadczenia podatkowe, daje art. 3 par. 1 pkt. 1 ustawy o cenach. Definiując cenę, wskazuje on, iż jest to wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę. Co istotne w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowe, jeżeli dana transakcja podlega takiemu podatkowi. Z powyższego, jak zauważył Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 29 maja 2007 r. (sygn. V CSK 44/07) wynika domniemanie objęcia ceną również podatku VAT.

Zobacz serwis: Podatki

Innymi słowy, odnosząc się do powyższego przykładu, żądanie wykonującego usługę uiszczenia oprócz określonego wynagrodzenia, kwoty podatku od towarów i usług, nie może być uznane za słuszne, chyba że umowa wyraźnie przewiduje wynagrodzenie netto.

Jeżeli strony nie uszczegółowiły w treści umowy wynagrodzenia jako brutto lub netto, to przepisy ustawy o cenach ustanawiają domniemanie ceny brutto.

Zobacz: Sposób na kryzys: zabezpieczenie wierzytelności

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama