reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowy w firmie > Określenie ceny w umowie: brutto czy netto?

Określenie ceny w umowie: brutto czy netto?

W ramach umowy strony mogą umówić się na wynagrodzenie netto. Brak wyraźnego stwierdzenia będzie oznaczał, że strony określiły wynagrodzenie brutto.

Zawarcie umowy

Przy zawieraniu umów w obrocie handlowym przeważnie najcięższym elementem negocjacji jest zawsze określenie ceny, jaką jedna ze stron jest gotowa zapłacić za sprzedaż rzeczy lub wykonanie usługi.

Niekiedy jednym z istotnych zagadnień, które mogą mieć znaczenie dla obydwu stron kontraktu, jest ustalenie, czy dana cena jest ceną brutto, czy netto.

X zawarł z Y umowę na wykonanie profesjonalnej usługi w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. W treści umowy strony zgodziły się na wynagrodzenie w wysokości 100 tys. zł Po wykonaniu usługi X zażądał zapłaty umówionego wynagrodzenia oraz uiszczenia kwoty podatku od towarów i usług, czyli łącznie 123 tys. zł. W piśmie do odbiorcy argumentował, że zawarta w umowie cena nie zawiera w sobie należnych podatków i jest jedynie wynagrodzeniem netto.

Co zawiera cena

Powyższy przykład każe zadać kilka pytań. Co zawiera w sobie cena określona w umowie? Czy możliwe jest w obrocie handlowym określenie w umowie jedynie wynagrodzenia netto? Czy strony, przy określaniu ceny, muszą określić kwestie podatkowe?

Odpowiedzi na te pytania udziela lektura ustawy o cenach. Zgodnie z art. 1 ustawa ta określa m.in. zasady i tryb kształtowania cen towarów i usług. Art. 1 par. 2 wskazuje z kolei w punkcie 1, iż przepisy powyższe nie mają zastosowania do cen w obrocie pomiędzy osobami fizycznymi, z których żadna nie jest przedsiębiorcą.

Ustawa o cenach nie będzie zatem miała zastosowania do umowy sprzedaży samochodu zawartej między dwoma osobami fizycznymi, które nie są przedsiębiorcami.

Odpowiedź na pytanie, czy cena, którą strony określą w umowie zawiera świadczenia podatkowe, daje art. 3 par. 1 pkt. 1 ustawy o cenach. Definiując cenę, wskazuje on, iż jest to wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę. Co istotne w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowe, jeżeli dana transakcja podlega takiemu podatkowi. Z powyższego, jak zauważył Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 29 maja 2007 r. (sygn. V CSK 44/07) wynika domniemanie objęcia ceną również podatku VAT.

Zobacz serwis: Podatki

Innymi słowy, odnosząc się do powyższego przykładu, żądanie wykonującego usługę uiszczenia oprócz określonego wynagrodzenia, kwoty podatku od towarów i usług, nie może być uznane za słuszne, chyba że umowa wyraźnie przewiduje wynagrodzenie netto.

Jeżeli strony nie uszczegółowiły w treści umowy wynagrodzenia jako brutto lub netto, to przepisy ustawy o cenach ustanawiają domniemanie ceny brutto.

Zobacz: Sposób na kryzys: zabezpieczenie wierzytelności

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama