reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > NIP zostanie zlikwidowany?

NIP zostanie zlikwidowany?

Od 1 stycznia 2013 roku zostanie zlikwidowany NIP dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czym zastąpiony zostanie Numer Identyfikacji Podatkowej?

Przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników przewiduje, że od 1 stycznia 2013 roku zostanie zlikwidowany NIP dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej ani nie będących zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT.

Od 1 lipca 2011 roku osoby fizyczne będą mogły posługiwać się numerem PESEL (np. w urzędzie skarbowym). Co więcej, od 1 lipca 2011 roku do końca 2012 roku nie będzie można żądać NIP od osób nie będących przedsiębiorcami, chyba że będą tego wymagały przepisy prawa.

Inną zmianą, która zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2012 roku, jest zniesienie obowiązku aktualizowania danych w urzędzie skarbowym przez osoby fizyczne. To naczelnik urzędu skarbowego będzie aktualizował te dane (z urzędu) po otrzymaniu ich z rejestru PESEL.

Zobacz również: Jak zidentyfikować swojego kontrahenta?

Aktualizacja danych będzie konieczna jedynie w przypadku, gdy adres zamieszkania osoby fizycznej będzie inny niż adres zameldowania.

NIP pozostanie identyfikatorem dla osób prowadzących działalność gospodarczą i podatników VAT, nawet jeśli posiadają one numer PESEL. Termin na aktualizację danych dla tych osób zostanie ujednolicony – będzie wynosić 7 dni.

Ponadto, od 1 lipca 2011 roku ma nastąpić uproszczenie procedury nadawania NIP firmom. Nie będzie następowało to już w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego, a od razu przy składaniu wniosku o jego wydanie.

Także 1 lipca 2011 roku ma ruszyć Centralny Rejestr Podmiotów - Krajowa Ewidencja Podatników. Będzie do rejestr prowadzony przez ministra finansów, zawierający dane ewidencyjne z rejestru PESEL (wiążące dla administracji podatkowej). Będą w nim zawarte także inne informacje, np. dotyczące obowiązków podatkowych czy okresu zawieszenia działalności gospodarczej.

Dane zawarte w Centralnym Rejestrze Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników mają być objęte tajemnicą skarbową.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od 1 stycznia 2013 roku zostanie zlikwidowany NIP dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej ani nie będących zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT.
Od 1 stycznia 2013 roku zostanie zlikwidowany NIP dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej ani nie będących zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama