Kategorie

Rozliczenia z fiskusem przez internet (PIT, CIT, VAT)

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza
Dominik Staniszewski
Internet, ludzie, fot. Fotolia
Internet, ludzie, fot. Fotolia
Wraz z postępującą cyfryzacją administracji publicznej w Polsce, podatnicy zyskali możliwość przesyłania rocznych deklaracji podatkowych oraz deklaracji VAT drogą elektroniczną. Jest to niewątpliwie znaczne ułatwienie, które pozwala oszczędzić cenny czas, który do tej pory wszyscy podatnicy tracili na staniu w kolejkach w urzędach skarbowych.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy podatnik może przesłać, wymagane przez urzędy skarbowe dokumenty, w formie zwykłego emaila. Warto więc wiedzieć, jakie czynności należy wpierw podjąć, aby móc rozliczyć się z fiskusem bez konieczności wychodzenia z domu bądź biura.

Podpis elektroniczny

Zwykły podpis pod deklaracją nie jest wystarczający dla weryfikacji tożsamości podatnika, który składa zeznanie podatkowe bądź deklarację VAT drogą elektroniczną. Są dwie możliwości poświadczenia, że podatnik jest tym, za kogo się podaje.

Pierwszą z nich jest kwalifikowany podpis elektroniczny. Aby posługiwać się nim, należy zakupić specjalny czytnik oraz kartę z chipem od dostawcy, który posiada kontrakt z Ministerstwem Finansów i jest uprawniony do wydawania tych urządzeń. Są to:

 • Krajowa Izba Rozliczeniowa,
 • Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA (Sigillum),
 • Unizeto Technologies SA (Certum)

Każdy podpis elektroniczny, aby był skutecznym poświadczeniem tożsamości, jest weryfikowany za pomocą kwalifikowanego certyfikatu.

Koszt wyrobienia podpisu wraz z niezbędnym urządzeniem certyfikującym to wydatek rzędu 300-500 zł. Należy pamiętać, że certyfikat musi być odnawiany poprzez uiszczenie opłaty rocznej bądź co dwa lata w wysokości ok. 100 zł.

Za pomocą podpisu elektronicznego podatnik może złożyć zarówno deklarację VAT, jak i roczną deklarację PIT lub CIT. Jest to bez wątpienia najbardziej uniwersalna forma poświadczenia tożsamości podatnika.

Zobacz również: Jak załatwić sprawę w urzędzie przez internet?

Wartość przychodu

Kolejnym sposób poświadczenia tożsamości zarezerwowany jest jedynie dla deklaracji podatkowych rocznych PIT. Podatnik wypełnia deklarację w formie formularza za pomocą desktopowej wersji aplikacji Ministerstwa Finansów e-Deklaracje, którą można pobrać ze strony e-deklaracje.pl. Aplikacja umożliwia weryfikację podatnika za pomocą danych wprowadzonych do deklaracji (imię, nazwisko, NIP itp.) oraz kwoty przychodu podatnika, zadeklarowaną w ostatnim zeznaniu podatkowym. Potwierdzeniem wprowadzenia deklaracji do systemu jest UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru), które jest przesyłane podatnikowi w ciągu 24h od chwili wysłania. Ten dokument elektroniczny poświadcza, iż zeznanie podatkowe zostało złożone drogą elektroniczną w danym terminie.

Jak wyraźnie widać, osoby fizyczne oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, mogą z powodzeniem korzystać z aplikacji Ministerstwa Finansów (e-Deklaracje). Przedsiębiorcy będą musieli się liczyć jednak z tym, iż deklaracje VAT muszą być przez nich składane tak, jak do tej pory – czyli osobiście w urzędzie skarbowym bądź drogą pocztową.

Przedsiębiorstwa działające w formie spółek handlowych mogą składać dokumenty organom podatkowym drogą elektroniczną jedynie razem z kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Benefitem jest, że można z jego pomocą złożyć wszystkie rodzaje deklaracji, tj. CIT i VAT.

Zobacz również serwis: Podatki

Notka o autorze:

Dominik Staniszewski – prawnik, członek zespołu ds. ceł i podatków w Kancelarii Prawniczej R.Olszewski, J.Tokarski i Wspólnicy. Zajmuje się bieżącą obsługą prawną klientów Kancelarii w zakresie prawa cywilnego, podatkowego i administracyjnego.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.