REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nabycie akcji za pośrednictwem domu maklerskiego wolne od PCC

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Podatek od czynności cywilnoprawnych przy nabyciu akcji.
Podatek od czynności cywilnoprawnych przy nabyciu akcji.

REKLAMA

REKLAMA

Nabycie akcji za pośrednictwem domu maklerskiego korzysta ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej „PCC”) – tak stwierdził w interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego z dnia 25 czerwca 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Stan faktyczny

Stan faktyczny, będący przedmiotem wniosku o udzielenie interpretacji, dotyczył sytuacji, w której wnioskodawca nabył na podstawie umowy sprzedaży akcje pewnej spółki od osoby fizycznej za obowiązkowym pośrednictwem domu maklerskiego. Z tytułu wykonania powyższych czynności, wnioskodawca został zobowiązany do uiszczenia prowizji od wartości zarejestrowanych akcji, zgodnie z tabelą opłat i prowizji od czynności dokonywanych na instrumentach finansowych przez dom maklerski.

REKLAMA

Zobacz serwis: Umowy finansowe

Stanowisko wnioskodawcy

REKLAMA

U wnioskodawcy pojawiła się wątpliwość, czy czynność nabycia akcji za pośrednictwem domu maklerskiego podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w świetle przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm., dalej „ustawa o PCC”). Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z ustawą o PCC, zwolniona od podatku jest sprzedaż praw majątkowych, będących instrumentami finansowymi w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538, dalej „ustawa”), firmom inwestycyjnym, bądź za ich pośrednictwem, oraz sprzedaż tych praw dokonywana w ramach obrotu zorganizowanego.

Należy podkreślić, na co wskazał również wnioskodawca, że firmą inwestycyjną, zgodnie z definicją zawartą w ustawie jest dom maklerski, a akcje mieszczą się w definicji maklerskich instrumentów finansowych, zatem dokonana przez wnioskodawcę czynność nabycia akcji na podstawie umowy sprzedaży (skuteczna za obowiązkowym pośrednictwem biura maklerskiego) nie podlega opodatkowaniu PCC.

Zobacz serwis: Podatki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowisko organu podatkowego

REKLAMA

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (dalej „organ podatkowy”) podzielił stanowisko wnioskodawcy (sygnatura: IBPBII/1/436-85/10/MZ), podkreślając, że art. 1 ust. 1 ustawy o PCC zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu PCC., W tym katalogu znajdują się m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W związku z czym, co do zasady sprzedaż prawa majątkowego podlega opodatkowaniu PCC. Jednakże organ podatkowy wskazał również, że istnieją sytuacje, w których nawet czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy o PCC, np. umowa sprzedaży praw majątkowych, jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Taką sytuację przewiduje art. 9 pkt 9 ustawy o PCC, zgodnie z którym od podatku zwolniona jest sprzedaż praw majątkowych będących instrumentami finansowymi w rozumieniu przepisów ustawy firmom inwestycyjnym, bądź za ich pośrednictwem, oraz sprzedaż tych praw dokonywana w ramach obrotu zorganizowanego.

Akcje jako instrumenty finansowe

Przy czym wskazać należy, że pod pojęciem instrumentów finansowych rozumie się m.in. papiery wartościowe, które obejmują: akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego. Z kolei pojęcie firmy inwestycyjnej obejmuje m.in. domy maklerskie, czy też banki prowadzące działalność maklerską.

Ponadto, organ podatkowy zauważył, że sprzedaż papierów wartościowych należy uznać za umowę zobowiązującą jedną stronę czynności do przeniesienia praw wynikających z papierów wartościowych, a drugą stronę do zapłaty ceny. W związku z tym stwierdził on, iż sprzedaż akcji to szczególny typ umowy sprzedaży praw majątkowych i podlega regulacjom ustawy o PCC. Przy czym, jeżeli dokonywana jest ona za pośrednictwem określonych podmiotów, takich jak dom maklerski, to korzysta ze zwolnienia z tegoż podatku. 

Zobacz: Jak ustalić cenę w umowie sprzedaży

Podsumowanie

Podsumowując, należy stwierdzić, że jeśli na mocy umowy sprzedaży dokonamy nabycia akcji za pośrednictwem domu maklerskiego, to taka czynność jest zwolniona od PCC. Jeśli zatem chcemy skorzystać ze zwolnienia od podatku, to musimy pamiętać o obowiązkowym pośrednictwie firmy inwestycyjnej (domu maklerskiego lub banku prowadzącego działalność maklerską), które dotyczyć musi sprzedaży, a nie innej czynności dokonywanej w związku ze sprzedażą. Z pośrednictwem przy zawieraniu umowy sprzedaży mamy do czynienia w sytuacji, gdy dom maklerski lub bank prowadzący działalność maklerską uczestniczy przy zawarciu umowy.

Powyższa interpretacja będzie miała istotne znaczenie dla podmiotów planujących nabycie akcji, które chciałyby skorzystać ze zwolnienia z PCC.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

REKLAMA

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

REKLAMA

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

REKLAMA