REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nabycie akcji za pośrednictwem domu maklerskiego wolne od PCC

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy nabyciu akcji.
Podatek od czynności cywilnoprawnych przy nabyciu akcji.

REKLAMA

REKLAMA

Nabycie akcji za pośrednictwem domu maklerskiego korzysta ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej „PCC”) – tak stwierdził w interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego z dnia 25 czerwca 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Stan faktyczny

Stan faktyczny, będący przedmiotem wniosku o udzielenie interpretacji, dotyczył sytuacji, w której wnioskodawca nabył na podstawie umowy sprzedaży akcje pewnej spółki od osoby fizycznej za obowiązkowym pośrednictwem domu maklerskiego. Z tytułu wykonania powyższych czynności, wnioskodawca został zobowiązany do uiszczenia prowizji od wartości zarejestrowanych akcji, zgodnie z tabelą opłat i prowizji od czynności dokonywanych na instrumentach finansowych przez dom maklerski.

REKLAMA

Zobacz serwis: Umowy finansowe

Stanowisko wnioskodawcy

REKLAMA

U wnioskodawcy pojawiła się wątpliwość, czy czynność nabycia akcji za pośrednictwem domu maklerskiego podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w świetle przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm., dalej „ustawa o PCC”). Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z ustawą o PCC, zwolniona od podatku jest sprzedaż praw majątkowych, będących instrumentami finansowymi w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538, dalej „ustawa”), firmom inwestycyjnym, bądź za ich pośrednictwem, oraz sprzedaż tych praw dokonywana w ramach obrotu zorganizowanego.

Należy podkreślić, na co wskazał również wnioskodawca, że firmą inwestycyjną, zgodnie z definicją zawartą w ustawie jest dom maklerski, a akcje mieszczą się w definicji maklerskich instrumentów finansowych, zatem dokonana przez wnioskodawcę czynność nabycia akcji na podstawie umowy sprzedaży (skuteczna za obowiązkowym pośrednictwem biura maklerskiego) nie podlega opodatkowaniu PCC.

Zobacz serwis: Podatki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowisko organu podatkowego

REKLAMA

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (dalej „organ podatkowy”) podzielił stanowisko wnioskodawcy (sygnatura: IBPBII/1/436-85/10/MZ), podkreślając, że art. 1 ust. 1 ustawy o PCC zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu PCC., W tym katalogu znajdują się m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W związku z czym, co do zasady sprzedaż prawa majątkowego podlega opodatkowaniu PCC. Jednakże organ podatkowy wskazał również, że istnieją sytuacje, w których nawet czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy o PCC, np. umowa sprzedaży praw majątkowych, jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Taką sytuację przewiduje art. 9 pkt 9 ustawy o PCC, zgodnie z którym od podatku zwolniona jest sprzedaż praw majątkowych będących instrumentami finansowymi w rozumieniu przepisów ustawy firmom inwestycyjnym, bądź za ich pośrednictwem, oraz sprzedaż tych praw dokonywana w ramach obrotu zorganizowanego.

Akcje jako instrumenty finansowe

Przy czym wskazać należy, że pod pojęciem instrumentów finansowych rozumie się m.in. papiery wartościowe, które obejmują: akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego. Z kolei pojęcie firmy inwestycyjnej obejmuje m.in. domy maklerskie, czy też banki prowadzące działalność maklerską.

Ponadto, organ podatkowy zauważył, że sprzedaż papierów wartościowych należy uznać za umowę zobowiązującą jedną stronę czynności do przeniesienia praw wynikających z papierów wartościowych, a drugą stronę do zapłaty ceny. W związku z tym stwierdził on, iż sprzedaż akcji to szczególny typ umowy sprzedaży praw majątkowych i podlega regulacjom ustawy o PCC. Przy czym, jeżeli dokonywana jest ona za pośrednictwem określonych podmiotów, takich jak dom maklerski, to korzysta ze zwolnienia z tegoż podatku. 

Zobacz: Jak ustalić cenę w umowie sprzedaży

Podsumowanie

Podsumowując, należy stwierdzić, że jeśli na mocy umowy sprzedaży dokonamy nabycia akcji za pośrednictwem domu maklerskiego, to taka czynność jest zwolniona od PCC. Jeśli zatem chcemy skorzystać ze zwolnienia od podatku, to musimy pamiętać o obowiązkowym pośrednictwie firmy inwestycyjnej (domu maklerskiego lub banku prowadzącego działalność maklerską), które dotyczyć musi sprzedaży, a nie innej czynności dokonywanej w związku ze sprzedażą. Z pośrednictwem przy zawieraniu umowy sprzedaży mamy do czynienia w sytuacji, gdy dom maklerski lub bank prowadzący działalność maklerską uczestniczy przy zawarciu umowy.

Powyższa interpretacja będzie miała istotne znaczenie dla podmiotów planujących nabycie akcji, które chciałyby skorzystać ze zwolnienia z PCC.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA