REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Policja, Przepisy drogowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu

Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu, czyli dziś porozmawiamy o tym jak bezpiecznie zmienić pas ruchu i nie narazić się na kolizję.

Czy na drodze jednokierunkowej trzeba włączać kierunkowskaz?

Czy na drodze jednokierunkowej trzeba włączać kierunkowskaz? Pytanie wydaje się mocno podchwytliwe. Jak zatem brzmi odpowiedź?

Omijanie a kierunkowskaz. Co musisz wiedzieć?

Omijanie a kierunkowskaz, czyli dziś zastanowimy się nad tym kiery manewr warto sygnalizować, a kiedy nie jest to konieczne.

Piesi, rowerzyści, odblaski, czyli "Świeć Przykładem"

Piesi, rowerzyści, odblaski, czyli dziś nieco o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. A konkretnie o akcji "Świeć Przykładem" przygotowanej przez Policję.

REKLAMA

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu?

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu? To zależy od rodzaju skrzyżowania i rodzaju jego oznakowania. Przyjrzyjmy się przepisom.

Kiedy nie trzeba włączać kierunkowskazu?

Kiedy nie trzeba włączać kierunkowskazu? Przyjrzyjmy się przepisom obowiązującym w Polsce. Bo te dość jednoznacznie wskazują takie przypadki.

Ile metrów przed skrętem trzeba włączyć kierunkowskaz?

Ile metrów przed skrętem trzeba włączyć kierunkowskaz? Przepisy są w tej kwestii jednoznaczne i zamiast metrów wskazują słowo zawczasu.

Znak stopu a ustąp pierwszeństwa

Znak stopu a ustąp pierwszeństwa – co je różni, a co łączy? Sprawdźmy co na temat tych dwóch znaków mówią przepisy.

REKLAMA

Podwyżka dla policji, straży pożarnej i granicznej 2022

Podwyżka dla policji, straży pożarnej i granicznej od 1 stycznia 2022. Ile wyniesie?

Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy. To możliwe?

Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy: kiedy otrzyma je kierowca? Gdy policjant uzna, że konieczne jest sprawdzenie kwalifikacji prowadzącego.

Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek. Czy to dobry pomysł?

Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek - to nowy postulat kierowców. Tylko czy odebranie tej możliwości kierowcom TIR-ów to dobry pomysł?

Wyprzedzanie w tunelu. Co na to przepisy?

Wyprzedzanie w tunelu: czy jest dozwolone, a jak tak to gdzie? Jak jest zabronione, to jaki grozi za nie mandat? Oto kompendium wiedzy.

Pieszy sprawca wypadku, odszkodowanie - co warto wiedzieć?

Pieszy sprawca wypadku, odszkodowanie, czyli dziś opowiemy o tym, co się dzieje w sytuacji, w której to pieszy ponosi winę za zdarzenie.

Jazda w słuchawkach na rowerze. Czy to wykroczenie?

Jazda w słuchawkach na rowerze: czy jest zgodna z prawem, czy grozi za nią mandat i czy jest tak właściwie bezpieczna? Sprawdzimy to.

Bezpieczna odległość między samochodami w tunelu

Bezpieczna odległość między samochodami w tunelu. Czy przepisy wyznaczają ją? Czasami tak, a czasami nie. I warto o tym wiedzieć.

Mandat za szybka jazdę rowerem po chodniku

Mandat za szybka jazdę rowerem po chodniku. Tak, jak najbardziej jest możliwy. I co więcej, dotyczy nie tylko rowerzystów, ale i elektrycznych hulajnóg.

Liczba fotoradarów w Polsce. Jak się zmieniała na przestrzeni lat?

Liczba fotoradarów w Polsce zmienia się z roku na rok. Co ma wpływ na tą zmianę i jakie są kryteria wyboru nowych lokalizacji?

Karta parkingowa dla niepełnosprawnych a opłaty za parking

Karta parkingowa dla niepełnosprawnych a opłaty za parking, a więc czy niepełnosprawni muszą wnosić opłaty w strefie płatnego parkowania? I tak, i nie.

Nowy taryfikator punktów karnych. Nawet 15 punktów naraz!

Nowy taryfikator punktów karnych nie ma zamiaru rozpieszczać kierowców. Prowadzący za szereg wykroczeń może otrzymać nawet 15 punktów karnych!

Czy przed krzyżem św. Andrzeja trzeba się zatrzymać?

Czy przed krzyżem św. Andrzeja trzeba się zatrzymać? Zaraz wyjaśnimy tą kwestią i sprawdzimy co mówią przepisy.

Niezatrzymanie się przed przejazdem kolejowym

Niezatrzymanie się przed przejazdem kolejowym: jaki mandat oznacza? To zależy od kwalifikacji wykroczenia przez policjanta.

Opłata za odholowanie pojazdu 2022 r. Znamy stawki!

Opłata za odholowanie pojazdu 2022 r. jest już znana. W przypadku osobówki to co najmniej - uwaga! - 588 zł.

24 lipca przypada Święto Policji

24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

Bezpieczny autobus i wakacje 2021. Jak sprawdzić autokar?

Bezpieczny autobus 2021, czyli ITD zaczyna akcję sprawdzania autokarów przed wakacyjnymi wyjazdami. Co warto wiedzieć o akcji?

Internet i pandemia przyczyną zwiększonego obrotu podróbkami

Komenda Główna Policji podaje, że w I kwartale br. stwierdzono prawie 7 tys. przestępstw naruszających prawa własności przemysłowej i intelektualnej. Co głównie kupują nabywcy podróbek?

Czy Policja nie będzie musiała już badać stanu trzeźwości pracownika?

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało przepisy, które umożliwią pracodawcom - pod pewnymi warunkami - wprowadzenie prewencyjnego badania pracowników na obecność alkoholu lub podobnie działających środków, a także zasady jego przeprowadzania.

30.06.2021 r. upływa termin na dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych

Od 1 lipca 2021 r. podmioty, które nie zostały zarejestrowane w CRPA nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych. Z kolei podmioty zużywające wyroby akcyzowe nieprowadzące działalności gospodarczej i niebędące osobami fizycznymi (takie jak jednostki samorządu terytorialnego, wojsko, policja, straż graniczna) nie będą mogły nabywać zwolnionych od akcyzy - ze względu na ich przeznaczenie - paliw lotniczych, paliw żeglugowych i gazu LPG.

Podsumowanie operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021

Od 31 maja do 6 czerwca 2021r. polska Policja uczestniczyła w międzynarodowej operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021 mającej na celu zwalczanie handlu ludźmi wykorzystywanymi do pracy przymusowej. Wydział dw. z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, jako krajowy koordynator platformy EMPACT THB, koordynował działania podjęte przez wszystkie Komendy Wojewódzkie Policji i Komendę Stołeczną Policji. W operacji wzięli udział również funkcjonariusze Straży Granicznej, pracownicy Okręgowych Inspekcji Pracy oraz Sanepidu. Całość działań koordynowana była przez Europol.

Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policję

Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

Emerytura dla zwierząt służących w służbach mundurowych

Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych. Projekt zmienia w tym zakresie m.in. ustawę o Policji oraz szereg innych aktów prawnych.

56 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko trafi do jednostek policji w całym kraju

Prawie 500 sztuk motocykli trafi do jednostek policji w całym kraju. Zakupy będą realizowane z pieniędzy unijnych.

Test sprawności fizycznej policjantów 2021 r.

Zgodnie z zapisami ustawy o Policji policjant jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych. Co roku policjanci przystępują do testów sprawności fizycznej, których zaliczenie jest wymagane. Każdego funkcjonariusza Policji obowiązuje minimalny poziom sprawności motorycznej, gwarantujący efektywność podejmowanych działań. Testy nie dotyczą osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, ale policjantów w czynnej służbie, a więc tych osób, które w procesie rekrutacji oraz w późniejszych latach służby wykazały się wymaganą sprawnością fizyczną.

Nowe definicje w ustawie Prawo o ruchu drogowym

20 maja oraz 1 czerwca 2021 r. weszły w życie dwie nowelizacje ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zmiany zawarte w tych przepisach w istotny sposób wpłyną na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Jak dostać się do grupy Speed?

Jak dostać się do grupy Speed? To pytanie nurtuje kierowców. Odpowiedź? Stanowiska w tej formacji nie wypełnia się raczej z konkursu...

Mandat za jazdę hulajnogą elektryczną

Mandat za jazdę hulajnogą elektryczną staje się faktem od 20 maja 2021 roku. To moment, w którym w Polsce zaczynają obowiązywać nowe przepisy.

Hulajnoga elektryczna: przepisy zmieniają się 20 maja

Hulajnoga elektryczna: przepisy dotyczące osobistych środków transportu zmienią się od 20 maja. Pojazdem nie pojedzie już każdy!

Odholowanie samochodu przez policję

Odholowanie samochodu przez policję: w jakich przypadkach jest możliwe? Jak wygląda procedura odbioru samochodu z parkingu policyjnego?

Jazda na suwak a wymuszanie. Kiedy kierowcy łamią przepisy?

Jazda na suwak a wymuszanie, czyli dziś opowiemy o przypadkach, w których kierowca nie ma obowiązku ustąpienia pierwszeństwa.

Brak nalepki na szybie 2021 r. Ile wynosi mandat?

Brak nalepki na szybie: 2021 r. coś zmienia? Ile wynosi mandat? Jakie jeszcze konsekwencje czekają na kierowcę? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Jak odebrać auto z parkingu policyjnego?

Jak odebrać auto z parkingu policyjnego? Podstawą są dokumenty uprawniające do odbioru, ale także... wniesienie opłaty za holowanie i postój.

Czy można prowadzić samochód z ręką w gipsie?

Czy można prowadzić samochód z ręką w gipsie? Czy kierowca ze złamaną ręką musi się liczyć z mandatem? Sprawdzimy to.

Zabranie samochodu przez policję. Nowe przepisy w akcji!

Zabranie samochodu przez policję staje się jedną z sankcji w przypadku Danii. Kto musi się go bać? Pijani oraz piraci drogowi.

Policja będzie pilnować przestrzegania obostrzeń

Policja będzie pilnować przestrzegania obostrzeń. Minister Mariusz Kamiński zapowiedział: będziemy działać stanowczo wobec osób, które wyłamują się ze społecznej solidarności.

REKLAMA