REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podsumowanie operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021

Subskrybuj nas na Youtube
Podsumowanie operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021./ fot. Shutterstock
Podsumowanie operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021./ fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 31 maja do 6 czerwca 2021r. polska Policja uczestniczyła w międzynarodowej operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021 mającej na celu zwalczanie handlu ludźmi wykorzystywanymi do pracy przymusowej. Wydział dw. z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, jako krajowy koordynator platformy EMPACT THB, koordynował działania podjęte przez wszystkie Komendy Wojewódzkie Policji i Komendę Stołeczną Policji. W operacji wzięli udział również funkcjonariusze Straży Granicznej, pracownicy Okręgowych Inspekcji Pracy oraz Sanepidu. Całość działań koordynowana była przez Europol.

W ramach realizacji projektów EMPACT THB (Europejska Multidyscyplinarna Platforma przeciwko Zagrożeniu Przestępczością Handlu Ludźmi) koordynowanych przez Europol, a realizowanych w ramach Cyklu Polityki Bezpieczeństwa EU, polska Policja wzięła udział  w europejskiej akcji Labour Exploitation Empact Action Days 2021 (dawny JAD). Przystąpienie do tego przedsięwzięcia stanowiło m.in. jeden z elementów Polityki Bezpieczeństwa UE na lata 2018 – 2021.

Wydział dw. z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, jako krajowy koordynator platformy EMPACT THB, koordynował działania podjęte przez wszystkie Komendy Wojewódzkie Policji i Komendę Stołeczną Policji. Działania wsparte zostały przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, pracowników Okręgowych Inspekcji Pracy oraz Sanepidu. Operacja przeprowadzona została na terenie Polski w dniach 31 maja – 6 czerwca 2021 r. i dotyczyła zwalczania handlu ludźmi w celu wykorzystania do pracy przymusowej.

Z prowadzonego rozpoznania wynikało, że potencjalne ofiary mogą być wykorzystywane w przetwórstwie spożywczym, przemyśle budowlanym, gastronomii, przemyśle transportowym oraz rolnictwie. Skontrolowano ponad 1000 miejsc o takim charakterze. Wylegitymowano 4750 osób, w których najliczniejszą grupą okazali się obywatele Ukrainy. Policjanci podczas kontroli mieli styczność z osobami praktycznie z każdego zakątka świata. Poza obywatelami państw byłego Związku Radzieckiego i Azji ujawniono również mieszkanców Afryki z terenu Zimbabwe i Senegalu.

W ramach operacji zatrzymano łącznie 19 osób, w tym: 5 osób w związku z posiadaniem środków odurzających, 4 osoby pod zarzutem kradzieży, 2 osoby poszukiwane, 2 osoby za produkcję wyrobów tytoniowych bez znaków akcyzy i po jednej za kradzież z włamaniem oraz posługiwanie się podrobionym dokumentem. Wszystkie te zatrzymane osoby, to obywatele Polski.

Zatrzymano również 4 cudzoziemców, w tym 3, którzy nielegalnie przebywali na terenie RP (2 obywateli Ukrainy i 1 Indii). Na terenie podległym Komendzie Wojewódzkiej Policji w Radomiu zatrzymano natomiast obywatela Wietnamu, który nie posiadał pozwolenia na pracę. Postępowania w tej sprawie prowadzą odpowiednie miejscowo Placówki Straży Granicznej.

W ramach działań prowadzonych na terenie Komendy Powiatowej Policji w Kępnie, podległej Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, podczas kontroli zakładu stolarskiego funkcjonariusze ujawnili pracującego przy montażu szkieletów mebli tapicerowanych 14-letniego obywatela Ukrainy. Jak się okazało, chłopiec był pod opieką brata, który również był pracownikiem zakładu. W związku z zaistniałą sytuacją zgromadzone materiały zostały przekazane do Państwowej Inspekcji Pracy w celu podjęcia dalszych czynności.

W związku z dokonanymi zatrzymaniami i poczynionymi ustaleniami poza postępowaniami prowadzonymi przez Policję wszczęto 7 postępowań prowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy. Postępowania te dotyczyły ujawnionych nieprawidłowości w zakresie naruszenia przepisów kodeksu pracy. Dodatkowo Straż Graniczna wszczęła 4 postępowania dotyczące wydalenia z terenu RP cudzoziemców oraz jedną kontrolę legalności powierzenia pracy cudzoziemcom. Funkcjonariusze Sanepidu wszczęli natomiast postępowanie administracyjne dotyczące złamania nakazu kwarantanny po przekroczeniu granicy.

Należy oczekiwać, że podjęte działania będą miały długofalowe oddziaływanie. Przeprowadzone czynności kontrolne w znacznym stopniu wpłynęły na świadomość pracodawców jak i pracowników na temat przysługujących im praw. Udowodniły, że współpraca Policji z innymi służbami może znacząco wspomóc sytuację osób świadczących pracę na terenie RP. Akcja tego typu, wzorem lat poprzednich, będzie prowadzona również w przyszłości.

(Biuro Kryminalne KGP)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Upoważnienie do opieki nad dzieckiem: do pobrania na wyjazd w wakacje [WZÓR]

Wakacje to okres częstych wyjazdów dzieci, czasami również z innymi osobami niż rodzice. Dzieci, które wyjeżdżają z babcią, dziadkiem, ciocią, wujkiem czy innymi osobami, muszą mieć ze sobą upoważnienie. Rodzice przygotowują takie pismo i najlepiej, aby podpisali je wspólnie.

Więcej i lepiej dla Ukraińców? Jest projekt zmian ustawy [dot. pobytu, 800 plus, świadczeń, zakwaterowania, pracy]

Więcej i lepiej dla Ukraińców? Jest projekt zmian ustawy w zakresie pobytu, świadczeń, zakwaterowania i pracy Ukraińców na terytorium Polski. Najważniejszym uprawnieniem jest przedłużenie tymczasowej ochrony i związanych z nią uprawnień dla uchodźców do 4 marca 2026 roku. Jednocześnie planowane są zmiany w procedurach pobytowych, rejestracji PESEL, a także w funkcjonowaniu ośrodków zbiorowego zakwaterowania.

Jednorazowo 7000 zł z ZUS: łatwiej, szybciej, bez decyzji

Jednorazowo 7000 zł z ZUS: łatwiej, szybciej, bez decyzji. A wszystko to za sprawą rozporządzenia, które ma się zmienić, aby ułatwić świadczeniobiorcom sprawne uzyskanie pieniędzy i uniknięcie zbędnych procedur i biurokracji. Co zatem się zmieni?

Wygrana bez rekompensaty: Firma pokonała ZUS na całej linii, ale kosztów nie odzyskała

Firma pokonała ZUS, ale nie uzyskała rekompensaty. „Ponad 871 decyzji ZUS, 150 tys. stron dokumentacji, tysiące godzin pracy. Wszystkie sprawy wygrane przez przedsiębiorcę przed sądami w I i II instancji. W teorii - spektakularny sukces. W praktyce ekonomiczna porażka" - pisze dzisiejszy „Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Alarmujący raport NIK o sytuacji niepełnosprawnych. Jest źle, potrzebne są zmiany

Alarmujący raport NIK o sytuacji niepełnosprawnych. Jest źle, potrzebne są zmiany. Co to są warsztaty terapii zajęciowej (WTZ)? Kto organizuje i po co są warsztaty terapii zajęciowej (WTZ)? Co się dzieje z pieniędzmi z PFRON i jakie nadużycie wykryto - wszystko to wynika z najnowszego raportu NIK.

Abonament RTV: drożej w 2026 roku. Jakie zniżki za zapłatę z góry? Jakie kary za niepłacenie abonamentu i brak rejestracji odbiornika?

W 2026 roku obowiązywać będą wyższe stawki abonamentu RTV niż w 2025 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 27 czerwca 2025 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2026 r. 

22 lipca 2025 r.: rekonstrukcja rządu

Rekonstrukcja rządu odbędzie się we wtorek 22 lipca 2025 roku. Została opóźniona o tydzień na wniosek marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Czym zostało podyktowane opóźnienie zmian w rządzie?

Co daje niepełnosprawność sprzężona?

Co daje niepełnosprawność sprzężona? Chociaż większość osób, które cierpi na różnego rodzaju zaburzenia powiedziałoby raczej: co odbiera niepełnosprawność sprzężona? (sic!). Odbiera zdrowie i jakość życia, a czasami nawet samo życie. W artykule skupimy się omówieniu podstawowych pojęć i uprawnień, szczególnie dla dzieci, związanych z niepełnosprawnością sprzężoną. Zatem: co to jest niepełnosprawność sprzężona? Jakie to są niepełnosprawności sprzężone? Czy autyzm to niepełnosprawność sprzężoną? Kto orzeka o niepełnosprawności sprzężonej?

REKLAMA

Rada Unii Europejskiej uruchomiła klauzulę wyjścia dla 15 krajów członkowskich, w tym Polski

Rada Unii Europejskiej uruchomiła klauzulę wyjścia dla 15 krajów członkowskich, w tym Polski. Decyzja ta pozwala na wyłączenie wydatków obronnych z unijnych reguł budżetowych, umożliwiając tym krajom zwiększenie wydatków na wojsko bez łamania zasad fiskalnych.

Rząd wyrównuje „emerytury czerwcowe” – nowe przepisy obejmą świadczenia z lat 2009–2019

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który rozwiązuje wieloletni problem tzw. emerytur czerwcowych. Emerytury i renty rodzinne przyznane w czerwcu w latach 2009–2019 zostaną przeliczone na nowo według korzystniejszych zasad. ZUS zrobi to automatycznie, bez potrzeby składania wniosków.

REKLAMA