Kategorie

24 lipca przypada Święto Policji

Policja/Fot.Konrad Żelazowski
Policja/Fot.Konrad Żelazowski
dziennik.pl
24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

24 lipca - Święto Policji

Ubiegły rok upłynął pod znakiem zagrożenia pandemią i ograniczeń w przemieszczaniu się. Miało to wpływ na statystyki mazowieckiej Policji - w porównaniu z 2019 r. spadła liczba przestępstw i wypadków drogowych.

W 2020 r. w województwie mazowieckim Policja odnotowała 110,3 tys. przestępstw. Ich liczba w zakończonych postępowaniach przygotowawczych była o 4% niższa niż w 2019 r., a w przeliczeniu na 10 tys. ludności wyniosła 203 i była o 9 niższa niż rok wcześniej.

Zwiększyła się skuteczność organów ścigania. W 2020 r. wskaźnik wykrywalności sprawców przestępstw stwierdzonych wyniósł na Mazowszu 65% i w stosunku do 2019 r. zwiększył się o 2 punkty procentowe.

Pandemiczne ograniczenia w przemieszczaniu się miały duży wpływ na to, że w porównaniu z 2019 r. na mazowieckich drogach mniej było wypadków, ofiar śmiertelnych i rannych. Mazowiecka Policja zarejestrowała 3 tys. wypadków drogowych (o 22% mniej niż rok wcześniej) - w ich wyniku 420 osób poniosło śmierć, a 3295 zostało rannych.

Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego najlepiej obrazuje liczba ofiar śmiertelnych w przeliczeniu na 100 wypadków: w 2020 r. był o 2 punkty wyższy niż w 2019 r. Poprawił się za to wskaźnik liczby rannych w przeliczeniu na 100 wypadków: zmniejszył się o 4 punkty rok do roku i wyniósł 111.

Święto Policji/Urząd Statystyczny w Warszawie

Źródło: Urząd Statystyczny w Warszawie

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ff
  2021-07-24 00:49:51
  święto milicji?
  0
 • URSZULA.
  2021-07-24 11:44:12
  SZEROKIEJ DROGI DLA POLICJI I JESZCZE SZERSZWJ DLA KIEROWCOW PO ALKOHOLU I PRZEKRACZANIU PREDKOSCI... BRAKU MANDATOW...BRAKU GRZYWIEN SADOWYCH Z KOSZTAMI ZASADZANYMI.... PRAWO DOZWALA PRODUKCJI POJAZDOW Z WIELKIM PREDKOSCIOMIERZEM KILOMETROW PRAWO DOZWALA NADMIERNA PRODUKCJE I SPRZEDAZ ALKOHOLU. BRAK ZAINTERESOWANIA W PRZEKRACZANIU PRAWA..A TYLKO DAC SPRZET. POJAZDU CZY ALKOHOL ILE ZECHCE W ZAKUPIE A POTEM KARAC BY MIEC ZYSKI Z MANDATOW LUB GRZYWIEN I OSADZANIE DO WIEZIEN TYM SAMYM ODBIERAJAC BLISKIM SZCZESLIWE DALSZE ZYCIE I DOPROWADZAJAC DO BIEDY ZAMIAST ZAPOBIEGAC!. ...blokady wstawiane do kazdego pojazdu zanim zostanie sprzedany z salonu..jak licznika niemozna dostosowac o mniejszej predkosci.. Alkohol na kartki lub niekarac za naduzywanie i jazde po alkoholu... PRZECIWDZIALAC A NIE PATRZEC NA ZYSKI FINANSOWE I PENSJE CZY POJAZDY BARDZIEJ WYPOSARZONE DO SCIGANIA KIEROWCOW... wazne to by zminimalizowac przestepstwa ....dlaczego jezdza predzej? ..bo na liczniku jest duzy wskaznik ..a producent ukazuje wersje i patrzy na wplywy duze za duza ilosc sprzedanych pojazdow.. Tak samo zbyt alkoholu...j./w. SWIETO POLICJI POWINNO SPRAWIAC USMIECH BO NIELICZA SMUTKU I LEZ A ZYSKI FINANSOWE I ILOSC OSOB W WIEZIENIACH KTORE POLICJANTOWI NIEMARZY SIE BY KIEDYKOLWIEK W CELI SIE ZNALEZC. ZAPOBIEGAC TO CO MOZE SIE ZDARZYC...PRZECIWDZIALAC I ZMINIMALIZOWAC UDZIELANE MANDATY A NIE STAWIAC MONITORINGUJACYCH POLICJANTOW CZY TEZ KAMER MONITORUJACYCH ..BUDEK...wstyd polega na tym ze sie doposarzaja w urzadzenia coraz lepszej marki i nowsze ....ile razem w calym kraju roznych ....policzcie .....ksiegowi sa!! Kazdy czlowiek jest wazny wiec nadmiar predkosci i kierowanie po spozyciu alkoholu lub jakies rozroby po spozyciu alkoholu to wina panstwa rzadzacego...prawda😄 ZYCZE PODJECIA STOSOWNYCH KROKOW ZE STRONY PRAWA...pozdrawiam urszula..
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
1 sty 2000
25 wrz 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

1000 plus – dla kogo?

1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

Punkty spisowe w placówkach ZUS

Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

Przepisy antylichwiarskie na stałe?

Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

Nowelizacja KPA a odszkodowania

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

Czas pracy - od kiedy?

Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.