Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

24 lipca przypada Święto Policji

Policja/Fot.Konrad Żelazowski
Policja/Fot.Konrad Żelazowski
Konrad Żelazowski
dziennik.pl
24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

24 lipca - Święto Policji

Ubiegły rok upłynął pod znakiem zagrożenia pandemią i ograniczeń w przemieszczaniu się. Miało to wpływ na statystyki mazowieckiej Policji - w porównaniu z 2019 r. spadła liczba przestępstw i wypadków drogowych.

W 2020 r. w województwie mazowieckim Policja odnotowała 110,3 tys. przestępstw. Ich liczba w zakończonych postępowaniach przygotowawczych była o 4% niższa niż w 2019 r., a w przeliczeniu na 10 tys. ludności wyniosła 203 i była o 9 niższa niż rok wcześniej.

Zwiększyła się skuteczność organów ścigania. W 2020 r. wskaźnik wykrywalności sprawców przestępstw stwierdzonych wyniósł na Mazowszu 65% i w stosunku do 2019 r. zwiększył się o 2 punkty procentowe.

Pandemiczne ograniczenia w przemieszczaniu się miały duży wpływ na to, że w porównaniu z 2019 r. na mazowieckich drogach mniej było wypadków, ofiar śmiertelnych i rannych. Mazowiecka Policja zarejestrowała 3 tys. wypadków drogowych (o 22% mniej niż rok wcześniej) - w ich wyniku 420 osób poniosło śmierć, a 3295 zostało rannych.

Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego najlepiej obrazuje liczba ofiar śmiertelnych w przeliczeniu na 100 wypadków: w 2020 r. był o 2 punkty wyższy niż w 2019 r. Poprawił się za to wskaźnik liczby rannych w przeliczeniu na 100 wypadków: zmniejszył się o 4 punkty rok do roku i wyniósł 111.

Święto Policji/Urząd Statystyczny w Warszawie

Źródło: Urząd Statystyczny w Warszawie

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ff
  2021-07-24 00:49:51
  święto milicji?
  0
 • URSZULA.
  2021-07-24 11:44:12
  SZEROKIEJ DROGI DLA POLICJI I JESZCZE SZERSZWJ DLA KIEROWCOW PO ALKOHOLU I PRZEKRACZANIU PREDKOSCI... BRAKU MANDATOW...BRAKU GRZYWIEN SADOWYCH Z KOSZTAMI ZASADZANYMI.... PRAWO DOZWALA PRODUKCJI POJAZDOW Z WIELKIM PREDKOSCIOMIERZEM KILOMETROW PRAWO DOZWALA NADMIERNA PRODUKCJE I SPRZEDAZ ALKOHOLU. BRAK ZAINTERESOWANIA W PRZEKRACZANIU PRAWA..A TYLKO DAC SPRZET. POJAZDU CZY ALKOHOL ILE ZECHCE W ZAKUPIE A POTEM KARAC BY MIEC ZYSKI Z MANDATOW LUB GRZYWIEN I OSADZANIE DO WIEZIEN TYM SAMYM ODBIERAJAC BLISKIM SZCZESLIWE DALSZE ZYCIE I DOPROWADZAJAC DO BIEDY ZAMIAST ZAPOBIEGAC!. ...blokady wstawiane do kazdego pojazdu zanim zostanie sprzedany z salonu..jak licznika niemozna dostosowac o mniejszej predkosci.. Alkohol na kartki lub niekarac za naduzywanie i jazde po alkoholu... PRZECIWDZIALAC A NIE PATRZEC NA ZYSKI FINANSOWE I PENSJE CZY POJAZDY BARDZIEJ WYPOSARZONE DO SCIGANIA KIEROWCOW... wazne to by zminimalizowac przestepstwa ....dlaczego jezdza predzej? ..bo na liczniku jest duzy wskaznik ..a producent ukazuje wersje i patrzy na wplywy duze za duza ilosc sprzedanych pojazdow.. Tak samo zbyt alkoholu...j./w. SWIETO POLICJI POWINNO SPRAWIAC USMIECH BO NIELICZA SMUTKU I LEZ A ZYSKI FINANSOWE I ILOSC OSOB W WIEZIENIACH KTORE POLICJANTOWI NIEMARZY SIE BY KIEDYKOLWIEK W CELI SIE ZNALEZC. ZAPOBIEGAC TO CO MOZE SIE ZDARZYC...PRZECIWDZIALAC I ZMINIMALIZOWAC UDZIELANE MANDATY A NIE STAWIAC MONITORINGUJACYCH POLICJANTOW CZY TEZ KAMER MONITORUJACYCH ..BUDEK...wstyd polega na tym ze sie doposarzaja w urzadzenia coraz lepszej marki i nowsze ....ile razem w calym kraju roznych ....policzcie .....ksiegowi sa!! Kazdy czlowiek jest wazny wiec nadmiar predkosci i kierowanie po spozyciu alkoholu lub jakies rozroby po spozyciu alkoholu to wina panstwa rzadzacego...prawda😄 ZYCZE PODJECIA STOSOWNYCH KROKOW ZE STRONY PRAWA...pozdrawiam urszula..
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odbudowa Ukrainy po wojnie - jakie gospodarcze korzyści może uzyskać Polska? [RAPORT]
Łącznie polskie PKB może wzrosnąć o prawie 190 mld zł, czyli 3,8 proc. z tytułu wsparcia w odbudowie Ukrainy – wynika z raportu ekonomistów Pekao SA.
Czy przysługuje dodatek węglowy po zgłoszeniu źródła ogrzewania po terminie?
Dodatku węglowego nie dostaną osoby, które po 11 sierpnia br. zmieniły swoją deklarację do CEEB, podając inne główne źródło ogrzewania, np. kocioł na węgiel zamiast pieca gazowego. Nie zostanie on wypłacony również tym, którzy złożyli deklaracje po terminie.
Co z hipoteką na nieruchomości wywłaszczonej pod drogę publiczną?
Polskie prawo przewiduje możliwość przymusowego przejęcia nieruchomości prywatnej na cele publiczne. Wywłaszczenie jest możliwe tylko za słusznym odszkodowaniem. A co dzieje się z ustanowioną na nieruchomości hipoteką? Jakie prawa mają osoby, które korzystają z nieruchomości na innych zasadach, takich jak służebność, czy umowa dzierżawy?
Notariusz dokona wpisu w księdze wieczystej i wyda nakaz zapłaty
Rada Ministrów przyjęła 4 października 2022 r. projekt nowelizacji Prawa o notariacie oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Nowe przepisy uprawniać mają notariuszy m.in. do dokonywania wpisów hipotek w księgach wieczystych i wydawania notarialnych nakazów zapłaty. Jednocześnie, zwiększony zostanie nadzór sprawowany nad notariuszami, ze względu na uzyskanie przez nich nowych kompetencji. Nowe przepisy (o ile oczywiście zostaną uchwalone przez Sejm) mają wejść w życie (co do zasady) po 12 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw - czyli stanie się to najprawdopodobniej pod koniec 2023 roku.
Kiedy wygasa bon turystyczny?
Po zmianie przepisów, termin zakończenia płatności bonem turystycznym za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne został wydłużony o pół roku.
Z czego Polacy rezygnują w obliczu rosnących cen? [SONDAŻ]
Rozrywka i kultura, wyjścia do knajp czy wyjazdy wypoczynkowe – z tego w pierwszej kolejności Polacy zrezygnują. Takie wyniki pokazuje najnowszy sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM.
Nowelizacja ustawy o komisji ds. pedofilii - Kościół nie chce udostępniać akt
Projekt nowelizacji ustawy o komisji ds. pedofilii, skierowany do Sejmu w lipcu 2022 r. przez Kancelarię Prezydenta, zobowiązuje wszystkie podmioty do przekazania jej dokumentów w ciągu 30 dni, w tym również Kościół Katolicki. Episkopat zasłania się jednak konkordatem, konstytucją i tajemnicą kościelną.
Terminy wypłat 300 plus w ramach wyprawki szkolnej
W ramach programu Dobry Start możesz otrzymać wyprawkę szkolną dla dziecka w wysokości 300 zł. Termin wypłaty świadczenia zależy od czasu złożenia wniosku.
Waloryzacja emerytur i rent 2023 - minimalna gwarantowana podwyżka 250 zł
W 2023 roku zostanie zastosowana kwotowo-procentowa waloryzacja rent i emerytur. Emerytury i renty mają wzrosnąć w przyszłym roku o 13,8 proc., a minimalna gwarantowana podwyżka świadczenia wyniesie 250 zł. Tak wynika z założeń projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw opublikowanych 3 października 2022 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Najniższa emerytura i renta ma wynieść 1588,44 zł.
Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia psychicznego - co się zmieni?
Przygotowany przez resort zdrowia projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego ma m.in. zmodyfikować pojęcia takie jak „osoba z zaburzeniami psychicznymi” oraz „szpital psychiatryczny”. Co jeszcze ma się zmienić?
Szwed: szacujemy, że najniższa emerytura w 2023 r. wyniesie ponad 1500 zł brutto
Szacujemy, że najniższa emerytura wyniesie od marca 2023 r. ponad 1500 zł brutto. Rozważamy zastosowanie waloryzacji kwoto-procentowej z gwarantowanym minimalnym wzrostem – powiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Dodał, że zasady wypłat czternastek będą podobne jak w tym roku.
Ubezpieczenia szkolne dla dzieci i młodzieży - poradnik Rzecznika Finansowego
W związku z rozpoczęciem roku szkolnego Rzecznik Finansowy przygotował materiał dotyczący ubezpieczeń szkolnych dla dzieci i młodzieży. Publikacja przybliża szczegóły dotyczące grupowych ubezpieczeniach szkolnych oraz polis indywidualnych.
Inflacja 2023 - powyżej 20 proc.
Inflacja 2023. Do końca roku inflacja dalej będzie rosnąć, a jej szczyt w tym cyklu powinien nastąpić w lutym 2023 roku w wysokości przekraczającej 20 proc. rdr – stwierdzono w komentarzu Banku Pekao do danych GUS o inflacji we wrześniu.
Ustawa o poprawie warunków mieszkaniowych przyjęta przez Sejm
Nowe przepisy mają podnieść efektywność energetyczną budynków mieszkalnych i rozwinąć budownictwo mieszkaniowe dla osób o niższych dochodach.
Jednorazowe świadczenia w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze – jak złożyć wniosek
ZUS wypłaci jednorazowe świadczenie płatnikom składek z określonych branż, przeznaczone na ograniczenie niektórych skutków ekonomicznych związanych z sytuacją ekologiczną na Odrze. ​​​​​​​Kogo objęto odszkodowaniem i jak złożyć o nie wniosek?
Bon turystyczny ważny do 31 marca 2023 - Prezydent podpisał ustawę wydłużającą go
Ustawa przedłużająca Polski Bon Turystyczny została podpisana przez Prezydenta i ogłoszona w Dzienniku Ustaw.
Czy właściciel 2 domów opalanych węglem może złożyć 2 wnioski o dodatek węglowy?
Ustawa o dodatku węglowym od samego początku wzbudza wiele wątpliwości w kwestii jej interpretacji. Jedną z nich jest liczba przysługujących dodatków do węgla dla właścicieli kilku nieruchomości. Czy mają prawo do tylu dofinansowań ile nieruchomości posiadają?
Przedawnienie roszczeń 2022/2023. Czy warto wstąpić na pocztę w drodze na bal sylwestrowy?
Biorąc pod uwagę, że w 2022 r. 31 grudnia wypada w sobotę, a w 2023 r. – w niedzielę, warto się zastanowić jak do obliczania terminów przedawnienia ma się brzmienie art. 115 kodeksu cywilnego (k.c.), a więc czy warto podjechać z pozwem na pocztę w drodze na bal sylwestrowy, czy też można spokojnie poczekać do 2 stycznia. Tym bardziej, że cztery lata temu miała miejsce mała rewolucja w kwestii obliczania terminów przedawnienia. Za sprawą nowelizacji kodeksu cywilnego, która weszła w życie 9 lipca 2018 r., m.in. terminy przedawnienia wynoszące co najmniej 2 lata upływają zawsze z końcem roku kalendarzowego.
Dodatek do ogrzewania elektrycznego. Od kiedy można składać wnioski?
Gminy będą przyjmowały wnioski ogrzewających domy prądem od 1 grudnia br. do 1 lutego 2023 r. Na wypłatę pieniędzy będą miały czas do końca marca przyszłego roku.
Standardy rozmów telefonicznych w więzieniach przyczyną niepokojów
Wprowadzenie minimalnych standardów rozmów telefonicznych miało być korzystne dla osadzonych, a tymczasem spowodowało, że liczba dozwolonych połączeń została ograniczona.
Maseczki w szpitalach i w aptekach do końca października 2022 r.
Obowiązek noszenia maseczek w szpitalach i w aptekach zostanie przedłużony do końca października 2022 r.
Rosjanie uciekają. Ilu mogło przedostać się do UE?
Mobilizacja wojskowa w Rosji sprawiła, że potencjalni żołnierze zaczęli planować ucieczkę. Wielu zmieniło państwo zamieszkania bez żadnego trybu. Dane o ruchu międzynarodowym pokazują że kilkadziesiąt tysięcy Rosjan mogło kupić bilet w jedną stronę do UE.
Młodzi Polacy z największą liczbą zobowiązań wobec sądów
Polacy są winni sądom ponad 755 mln zł. Z danych Krajowego RejestruZaleg Długów wynika, iż średnie zadłużenie jednego dłużnika wynosi obecnie 4,6 tys. zł.
System opieki nad dziećmi w instytucjonalnej pieczy zastępczej wymaga zmian. Uwagi RPO
Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nie uwzględnia postulatów Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie we wszystkich placówkach instytucjonalnej pieczy zastępczej zostały zmniejszone dopuszczalne limity liczby dzieci. Rzecznik Praw Obywatelskich przekazuje postulaty zmian w prawie komisji senackiej, która teraz pracuje nad uchwaloną przez Sejm ustawą.
Niedziela - w jakich granicach czasowych?
Jakie granice czasowe "niedzieli" może ustalić pracodawca? Czy początek "niedzieli" może przypadać na kalendarzową sobotę?