REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Postępowanie karne, Wyrok nakazowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obrona obligatoryjna

Obrona obligatoryjna to sytuacje przewidziane przez Kodeks postępowania karnego, w których oskarżony musi mieć obrońcę.

Zażalenie na postanowienie sądu [w postępowaniu karnym]

Zażalenie to środek odwoławczy przysługujący na określone kategorie postanowień w postępowaniu karnym.

List gończy

Jeżeli oskarżony, w stosunku do którego wydano postanowienie o tymczasowym aresztowaniu, ukrywa się, sąd lub prokurator może wydać postanowienie o poszukiwaniu go listem gończym. Jeżeli postanowienie o tymczasowym aresztowaniu nie było wydane, można postanowienie takie wydać bez względu na to, czy nastąpiło przesłuchanie podejrzanego.

Żandarmeria wojskowa

Żandarmeria Wojskowa to wyodrębniona i wyspecjalizowana służba wchodząca w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

REKLAMA

Jakie prawa przysługują świadkowi?

Świadek odgrywa niebagatelną rolę w każdym postępowaniu. Tak istotne jest więc przyznanie mu odpowiednich uprawnień, chroniących jego i osoby mu najbliższe.

Sprawniejsze procedury w prawie karnym wykonawczym?

Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego i kilku innych ustaw. Poprzez m.in. zmniejszenie liczby zaskarżalnych postanowień, zmiany mają usprawnić procedury.

Kiedy można zastosować wariograf?

Stosowanie wariografu, czyli wykrywacza kłamstw, w postępowaniu karnym jest ograniczone tylko do szczególnych przypadków. Jest to bowiem kontrolowanie nieświadomych reakcji organizmu i wyłącznie na ich podstawie nie można uznać osoby za oskarżoną. Jak polskie przepisy regulują używanie tego urządzenia?

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmian w kodeksie postępowania karnego

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt zmian w kodeksie postępowania karnego dotyczący wprowadzenia do polskiego porządku prawnego nowej instytucji "sądu odmiejscowionego".

REKLAMA

Nakaz zapłaty. Od razu do komornika?

Nakaz zapłaty jest jedynie tytułem egzekucyjnym. Egzekucję będzie można przeprowadzić na jego podstawie dopiero po nadaniu mu klauzuli wykonalności. W pewnych sytuacjach nakaz stanowi jednak tytuł do zabezpieczenia roszczenia.

Aresztowany ma prawo do informacji

Każdy aresztowany będzie musiał otrzymać pisemne pouczenie w zrozumiałym dla niego języku o podstawowych prawach, jakie mu przysługują w postępowaniu karnym.

Zmiany w kodeksie postępowania karnego

Duża nowelizacja kodeksów karnych weszła w życie 8 czerwca 2010 r. Poniżej prezentujemy wszystkie zmiany przepisów kodeksu postępowania karnego.

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym – sposób na szybszą windykację

Odzyskiwanie należności od nierzetelnych kontrahentów jest z reguły związane z wysokimi kosztami i długim trwaniem postępowania sądowego. Sposobem na zmniejszenie kosztów i skrócenie procedury jest przygotowanie dokumentów umożliwiających uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym.

Postępowanie nakazowe

Postępowanie nakazowe jest tzw. szczególnym trybem postępowania w kodeksie postępowania w sprawach wykroczeń. Jego odrębność polega na tym, że w sytuacji, gdy sąd uzna, iż wina obwinionego i okoliczności czynu nie budzą wątpliwości, wydaje bez przeprowadzania rozprawy wyrok na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i doręcza go stronom wraz z wnioskiem o ukaranie.

Jak uzyskać nakaz zapłaty

Nakaz zapłaty pełni funkcję wyroku. Jednocześnie jego uzyskanie znacząco skraca postępowanie. Sąd wydaje go bowiem bez przeprowadzania rozprawy.

REKLAMA