reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Aresztowany ma prawo do informacji

Aresztowany ma prawo do informacji

Każdy aresztowany będzie musiał otrzymać pisemne pouczenie w zrozumiałym dla niego języku o podstawowych prawach, jakie mu przysługują w postępowaniu karnym.

Jeśli francuski turysta zostanie aresztowany we Włoszech, policjant wręczy mu dokument w języku ojczystym z informacją o prawie do kontaktu z adwokatem, prawie do informacji o zarzutach i prawie do tłumacza ustnego. Wczoraj Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie nowych przepisów. Mają one zagwarantować, że każda osoba podejrzana lub oskarżona o przestępstwo otrzyma – w języku dla niej zrozumiałym – informacje o przysługujących jej prawach.

– Aresztowany nie może w pełni korzystać ze swoich praw do obrony, o ile nie wie, co te prawa obejmują. Znajomość przysługujących oskarżonemu praw i informacja o zarzutach to podstawy rzetelnego procesu – stwierdziła Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości.

Obecnie pisemną informację otrzymują aresztanci tylko w 12 państwach Unii. Komisja zaproponowała więc treść pouczenia w 22 językach UE. Państwa członkowskie mogą zdecydować o dokładnym brzmieniu informacji. Jeżeli dzisiejszy wniosek Komisji zostanie przyjęty przez Parlament Europejski, liczba odwołań i omyłek sądowych zostanie ograniczona.

Zobacz również: Przestępca w Unii ma prawo do informacji

Zobacz również: Forum prawników

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama