| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Aresztowany ma prawo do informacji

Aresztowany ma prawo do informacji

Każdy aresztowany będzie musiał otrzymać pisemne pouczenie w zrozumiałym dla niego języku o podstawowych prawach, jakie mu przysługują w postępowaniu karnym.

Jeśli francuski turysta zostanie aresztowany we Włoszech, policjant wręczy mu dokument w języku ojczystym z informacją o prawie do kontaktu z adwokatem, prawie do informacji o zarzutach i prawie do tłumacza ustnego. Wczoraj Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie nowych przepisów. Mają one zagwarantować, że każda osoba podejrzana lub oskarżona o przestępstwo otrzyma – w języku dla niej zrozumiałym – informacje o przysługujących jej prawach.

– Aresztowany nie może w pełni korzystać ze swoich praw do obrony, o ile nie wie, co te prawa obejmują. Znajomość przysługujących oskarżonemu praw i informacja o zarzutach to podstawy rzetelnego procesu – stwierdziła Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości.

Obecnie pisemną informację otrzymują aresztanci tylko w 12 państwach Unii. Komisja zaproponowała więc treść pouczenia w 22 językach UE. Państwa członkowskie mogą zdecydować o dokładnym brzmieniu informacji. Jeżeli dzisiejszy wniosek Komisji zostanie przyjęty przez Parlament Europejski, liczba odwołań i omyłek sądowych zostanie ograniczona.

Zobacz również: Przestępca w Unii ma prawo do informacji

Zobacz również: Forum prawników

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Olesiński & Wspólnicy

Olesiński & Wspólnicy to nowoczesna polska firma doradcza, działająca od 2005 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »