REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Monitoring w miejscu pracy

Choć przepisy prawa nie regulują wprost kwestii nagrywania pracowników w miejscu pracy, to sędziowie i eksperci są zgodni, że pracodawca może sięgać po takie środki jedynie po wcześniejszym poinformowaniu o tym pracowników, jeśli nie chce narazić się na zarzuty z tytułu naruszenia dóbr osobistych.

PIT od nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników

Przychodem nie będzie uczestnictwo w imprezach i spotkaniach świątecznych, spotkaniach integracyjnych, wycieczkach i szkoleniach, lecz będą nim indywidualnie oznaczone świadczenie skierowane do oznaczonej konkretnie osoby.

Świadczenia należne po wypadku w drodze do pracy

Kiedy i o jakie świadczenia można ubiegać się po takim wypadku w drodze do pracy? Szczególny sposób ochrony pracownika, który uległ wypadkowi dotyczy nie tylko sytuacji gdy ma on miejsce przy stanowisku pracy. Dotyczy to również zdarzeń, które mają miejsce do lub z pracy, jednak z pewnymi ograniczeniami. Jakie to ograniczenia?

Dofinansowanie z zfśs do podręczników i przyborów szkolnych

Pracodawcy z reguły dofinansowują z zfśs wakacyjny wypoczynek dzieci swoich pracowników. Jednak z funduszu socjalnego można też finansować np. zakup podręczników i przyborów szkolnych. Wszystkie te formy wsparcia nie wymagają naliczenia składek ZUS ale z PIT jest w pełni zwolnione tylko dofinansowanie kolonii dla dzieci pracowników.

REKLAMA

Urlop ojcowski równocześnie z macierzyńskim

Urlop ojcowski może być wykorzystywany równocześnie z urlopem macierzyńskim, na którym przebywa matka dziecka. Warunkiem uzyskania dwutygodniowego urlopu ojcowskiego jest złożenie u pracodawcy wniosku na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Z prawa do urlopu ojcowskiego mogą korzystać – równocześnie z matką – zarówno ojcowie biologiczni jak i adopcyjni.

Jak uzyskać dofinansowanie nowych miejsc pracy?

Tworzenie nowych miejsc pracy jest bardzo dobrze oceniane społecznie, jednak wydaje się, że wymaga sporych nakładów ze strony nowego pracodawcy. Nie każdy wie, że na ten cel można uzyskać dotację i refundację.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika

Do jednych z wielu obowiązków pracodawcy w relacji z pracownikiem należy ułatwianie podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Obowiązek ten można realizować na kilka sposobów, zarówno w ścisłej współpracy z pracownikiem, jak i zachowując bierną postawę wobec aktywności pracownika.

Spółka cywilna może być pracodawcą także dla wspólnika

Spółka cywilna jest umową zawartą między wspólnikami dla osiągnięcia określonego, wspólnego im celu gospodarczego. Wspólnicy jednak nie muszą być jedynie przedsiębiorcami działając w ramach tej spółki – mogą być jednocześnie przez nią zatrudnieni w ramach stosunku pracy.

REKLAMA

Kiedy pracodawca może przerwać pracownikowi urlop

Pracodawca ma prawo przerwać pracownikowi urlop wypoczynkowy, ale jedynie w określonych przypadkach. W momencie, gdy zatrudniony przed wyjazdem na wakacje nie podał numeru telefonu, pod którym będzie dostępny, nie powinien ponieść za to konsekwencji.

Kiedy szef może przerwać urlop pracownika?

Pracodawca ma prawo w każdej chwili przerwać pracownikowi wakacje. Może to jednak zrobić tylko w określonych prawem przypadkach. Jeśli zatrudniony przez wyjazdem nie poda numeru telefonu, pod którym będzie dostępny, nie powinien ponieść za to konsekwencji.

Kiedy kara porządkowa ulega zatarciu?

Karę porządkową nakłada pracodawca na pracownika za różnego rodzaju przewinienia związane z wykonywaniem pracy. Kara ta jednak nie stygmatyzuje pracownika do końca okresu jego aktywności zawodowej, pracownik może także próbować polemizować z pracodawcą.

Nazwa umowy nie zawsze świadczy o rodzaju pracy

Nazwa umowy nie musi ostatecznie przesądzać o jej rodzaju. Dokonując analizy poszczególnych cech stosunku pracy, umowa cywilnoprawna może zostać uznana przez sąd za umowę o pracę.

O czym musisz wiedzieć podpisując pierwszą umowę o pracę?

Jesteś młodym pracownikiem, który po raz pierwszy wkracza na rynek pracy? Nie wiesz jakie masz prawa i obowiązki związane z nawiązaniem stosunku pracy? O czym powinieneś pamiętać przy podpisaniu umowy o pracę?

Omdlenie jako przyczyna wypadku przy pracy

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi odpowiednich warunków pracy, co dotyczy mi. n.: zapewnienia odpowiedniej temperatury pomieszczenia, zimnych napojów latem czy zezwolenia na odstąpienie od wykonywania pracy. Wyrokiem z dnia 27 maja 2014 roku Sąd Najwyższy potwierdził że omdlenie może być traktowane jako przyczyna wypadku przy pracy.

Co oznacza pojęcie znacznej części pracy?

W stosunku do pracownika świadczącego pracę w różnych państwach członkowskich trudno jest określić, w którym z nich pracownik wykonuje znaczną część swojej pracy. Nie jest konieczne, aby pracownik wykonywał największą część, wystarczy co najmniej 25 proc. czasu pracy. Wówczas przyjmuje się, że co najmniej 25 proc. wynagrodzenia otrzymuje z tego państwa członkowskiego.

Rozmowa kwalifikacyjna – co można wyczytać z twarzy

Rozmowa kwalifikacyjna to sztuka komunikacji, nie tylko słownej, ale - przede wszystkim - niewerbalnej. Cenną wiedzą może okazać się umiejętność odczytywania podstawowych emocji w ludzkiej mimice. W ten sposób możesz łatwo dowiedzieć się, co druga osoba naprawdę o Tobie myśli.

Rozliczenie delegacji pracownika – przekroczenie limitów

Podróże służbowe są chlebem powszednim zakładów pracy. Ustawodawca dość szczegółowo wyznacza zasady rozliczania delegacji pracowników, o czym świadczą chociażby tzw. limity. Jednak co w przypadku, gdy ww. limity zostaną przekroczone? Jak rozliczyć delegację pracownika, który poniósł wyższe koszty w związku z podróżą służbową?

Inwentaryzacja a odpowiedzialność materialna pracowników

Inwentaryzacja jest istotną czynnością w obszarze odpowiedzialności pracownika za powierzone mienie. Pozwala ustalić rzeczywiste niedobory i daje możliwość egzekwowania ich od pracowników.

Umowa o pracę jako podstawa nawiązania stosunku pracy

Umowa o pracę – zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie pracy - stanowi, obok wyboru, mianowania powołania oraz spółdzielczej umowy o pracę, podstawę nawiązania stosunku pracy. Warto pamiętać, że dzień podpisania umowy o pracę nie musi być jednocześnie dniem nawiązania stosunku pracy.

Czy zawał serca jest wypadkiem przy pracy?

Aby uznać wypadek za wypadek przy pracy, zaistniałe zdarzenie musi być wywołane nagłą, zewnętrzną przyczyną. Uznanie za wypadek przy pracy zawału serca nie zawsze jest oczywiste, ze względu na istnienie przyczyn wewnętrznych, które często również go wywołują. W wyniku zakwalifikowania zdarzenia, np zawału jako wypadku przy pracy, poszkodowanemu przysługują różne typy odszkodowań za doznaną szkodę.

Jak bronić się przed mobbingiem w pracy?

O mobbingu w pracy mówi się coraz częściej i coraz głośniej. Nie każdy jednak wie, jak uchronić się przed nękaniem w miejscu pracy i w obawie o utratę stanowiska nie podejmuje żadnych działań. Jak wobec tego można bronić się przed mobbingiem w pracy?

Zwrot wydatków na okulary korekcyjne bez PIT

W przypadku zwrotu pracownikowi pieniędzy za zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych pracodawca nie potrąci składek ZUS oraz nie zapłaci zaliczki na PIT. Zwolnienie dotyczy jednak wyłącznie szkieł zaleconych przez lekarza medycyny pracy po przeprowadzonych badaniach.

Autorskie prawa majątkowe zostają przy poprzednim pracodawcy

W braku odmiennego uregulowania umownego, prawa majątkowe z dzieła wykonanego przez pracownika w ramach umowy o pracę przechodzą na pracodawcę. Po rozwiązaniu umowy o pracę dotychczasowemu pracodawcy w dalszym ciągu przysługuje ochrona tych praw.

PFRON zmiany od stycznia 2015 roku

Projekt nowelizacji przepisów o Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które wejdą w życie 1 stycznia 2015 roku, zakłada między innymi zachowanie przez Fundusz osobowości prawnej i nieprzekształcanie go w odrębny rachunek bankowy. Kolejny ważny postulat to zwolnienie części wydatków PFRON z obowiązku podatkowego.

Wczasy pod gruszą - dofinansowanie wakacji pracowników

Wczasy pod gruszą to jeden ze sposobów, w jaki pracodawca może dofinansować wypoczynek swoich pracowników. Oprócz wczasów pod gruszą mogą to być również świadczenie urlopowe. Jaka jest między nimi różnica i jak może z nich korzystać pracownik?

Nie wszystkie odszkodowania pracownicze bez PIT

Niektóre odszkodowania otrzymane przez pracowników są opodatkowane podatkiem dochodowym, a część z nich korzysta ze zwolnienia przedmiotowego. PIT zapłacić trzeba będzie np. od otrzymanego od byłego pracodawcy odszkodowania ustalonego polubownie, podatku unikniemy za to od kwoty odszkodowania przyznanego przez sąd.

Jakie roszczenia przysługują za niewydanie świadectwa pracy?

Rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy pociąga za sobą zobowiązanie pracodawcy do wystawienia pracownikowi świadectwa pracy. Zdarza się jednak, że przełożony uchyla się od spełnienia tego obowiązku. W takich sytuacjach pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody.

Jak firma może udzielić pożyczki pracownikom?

Firma może udzielić swoim pracownikom pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ze środków obrotowych czy innych funduszy przeznaczonych do tych celów. Pożyczka udzielona przez pracodawcę jest znacznie korzystniejsza od udzielanej przez instytucje finansowe. Strony pożyczki zobowiązane są zawrzeć umowę cywilnoprawną.

Reprezentacja pracodawcy w sporach zbiorowych

W sporze zbiorowym pracownicy muszą obowiązkowo być reprezentowani przez związek zawodowy. Pracodawcy – drugiej stronie sporu, wolno natomiast swobodnie wybrać swojego przedstawiciela. Kto może reprezentować pracodawcę w sporze zbiorowym?

Jak uzyskać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników 50+?

Pracodawcy, którzy decydują się na zatrudnienie pracowników po 50 roku życia, mogą ubiegać się o dofinansowanie w kwocie nie wyższej niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za miesiąc pracy. Na jakich zasadach mogą uzyskać dofinansowanie?

Czy można zawrzeć dwie umowy o pracę z jednym pracownikiem?

Kodeks pracy nie przewiduje takiego rozwiązania, lecz jednocześnie wprost go nie zabrania. Sąd Najwyższy uznał za dopuszczalne zawieranie przez jednego pracodawcę dwóch umów o pracę z jednym pracownikiem, lecz pod kilkoma warunkami.

Urlop wypoczynkowy – wymiar, wykorzystanie, przedawnienie

Urlop wypoczynkowy z poprzedniego roku powinien zostać udzielony pracownikowi najpóźniej do końca września. Roszczenia o udzielenie urlopu wypoczynkowego przedawniają się z upływem 3 lat, licząc od roku, w którym urlop był już zaległy.

Jak policzyć wynagrodzenie za częściowo przepracowany dzień

Pracownica świadczyła pracę w godzinach 7:00 -11:45 w 8-godzinnym systemie pracy. Następnie poinformowała przełożonego, że musi iść do lekarza. Następnego dnia dostarczyła zwolnienie lekarskie na dziecko, które datą początkową obejmowało również częściowo przepracowany poprzedni dzień. Jak policzyć wynagrodzenie za czas przepracowany? Czy zaokrąglić do pełnych godzin i jak wykazać ten dzień w karcie czasu pracy?

Kiedy pracodawca opłaci wczasy pracownika?

Pracodawca zobowiązany jest opłacić wczasy pracownika w przypadku, gdy zaistnieje wyjątkowa i niespodziewana sytuacja w firmie, która zobowiąże pracownika do przesunięcia urlopu pomimo ustaleń w harmonogramie. Jakie obowiązki spoczywają wówczas na pracodawcy?

Gry szkoleniowe metodą podnoszenia kwalifikacji w firmie

Coraz częściej pracodawcy w ramach szkolenia swoich pracowników decydują się na wykorzystanie formy gier. Jedną z popularniejszych, a jednocześnie najbardziej rozwijających praktyk jest gra negocjacyjna. Uczestniczenie w niej przydaje się przede wszystkim w przygotowaniu i doskonaleniu w zawodach prawniczych, biznesowych, a także w sprzedaży i marketingu.

Konkurs "Pracodawca jutra" rozstrzygnięty

Konkurs "Pracodawca jutra" zorganizowany przez PARP i PSZK został rozstrzygnięty. Kto otrzymał nagrodę główną?

Jakie dane osobowe może zbierać agencja zatrudnienia?

Jeżeli obawiasz się samodzielnie szukać pracy w innym państwie UE, możesz skorzystać z pomocy agencji zatrudnienia. Podmioty te świadczą usługi w zakresie: doradztwa zawodowego, pośrednictwa pracy oraz pracy tymczasowej. Tym samym należy uznać je jako jeden z kanałów poszukiwania pracy. Oznacza to, że agencje zatrudnienia mogą zbierać i przetwarzać dane osobowe kandydatów do pracy także jako odrębni administratorzy danych.

Pracodawcy narzekają na brak wykwalifikowanych kandydatów

Nawet 80 proc. polskich pracodawców ma problemy ze znalezieniem osób o odpowiednich kwalifikacjach. W tym samym czasie blisko 1/3 młodych Polaków nie może znaleźć żadnej pracy. Ten sam problem, nawet w większej skali, występuje w większości krajów UE, dlatego eksperci apelują o systemowe rozwiązania. Komisja Europejska chce, by państwa gwarantowały młodym zatrudnienie lub możliwość nauki i daje na ten cel 6 mld euro.

Lojalnośc pracowników sukcesem pracodawcy cz. 2

Wpływ pracowników na powodzenie pracodawcy jest nieoceniony i niekwestionowany. Jak zatem pozyskać pracownika lojalnego i utrzymać go w firmie?

Lojalność pracowników sukcesem pracodawcy cz. 1

Lojalny pracownik jest niekiedy gwarantem sukcesu pracodawcy. Jak zatem pozyskać lojalnego pracownika i utrzymać go w firmie?

Zwolnienia grupowe - 5 kroków pracodawcy

Gdy pracodawca zamierza zwolnić większą liczbę pracowników musi zwrócić uwagę, czy zwolnienie to nie będzie podlegało pod przepisy o zwolnieniach grupowych. Jeżeli tak, pracodawca ma do wykonania obowiązki wynikające z przepisów prawa. Przedstawiamy te obowiązki w 5 krokach.

Gdzie odebrać akt urodzenia dziecka?

Akt urodzenia (tzw. metryka) to jeden z aktów stanu cywilnego. Jego funkcją jest potwierdzenie faktu urodzenia dziecka. Akt urodzenia dziecka można odebrać w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miejsca urodzenia.

Wyrok TK dotyczący opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń

W dniu 8 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok (sygn. K 7/13) dotyczący zgodności z Konstytucją RP przepisów dotyczących opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez pracowników.

Jak rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem na zwolnieniu lekarskim

Pracownik zatrudniony na umowę o pracę od 13.08.2013 r. Od 30.01.2014 do 30.03.2014 przebywał na zasiłku opiekuńczym na dziecko a od 31.01.2014 do 29.04.2014 przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy w przypadku przedłużenia zwolnienia można rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę z dniem 30.04.2014 r. (art. 53 k.p.)

Firma jako współczesne pole walki

Lider nie ingeruje w to, jak pracownik ma realizować swoje zadania, ale wtedy, kiedy sytuacja staje się kryzysowa, a pracownicy nie radzą sobie ze stresem i zagrożeniami – tłumaczy gen. Roman Polko, dwukrotny dowódca elitarnej jednostki specjalnej GROM.

Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń dla pracowników jest zgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o PIT mówiące o opodatkowaniu nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników są zgodne z ustawą zasadniczą. Z pewnością nie uchroni to podatników od kolejnych - często sprzecznych ze sobą wyroków sądów administracyjnych i decyzji podatkowych.

Co utrudnia znalezienie pracy?

Trudności w znalezieniu pracy powodują nie tylko czynniki rynkowe, ale często sami kandydaci. Na podstawie obserwacji uczestników programów outplacementowych, eksperci wyłonili powtarzające się często przyczyny problemów w znalezieniu pracy, z których nie zawsze osoby bezrobotne zdają sobie sprawę. Co utrudnia znalezienie pracy?

Jak przekazać dokumenty rozliczeniowe do ZUS

Płatnik składek zobowiązany jest do sporządzenia i przekazania dokumentów rozliczeniowych do ZUS w określonych terminach. W jaki sposób składa się dokumenty rozliczeniowe i korygujące?

W wakacje łatwiej o pracę tymczasową

Okres wakacyjny sprzyja podejmowaniu tymczasowego zatrudnienia i ożywia rynek pracy. Bezrobocie w tym okresie spadło do 12,1 proc. Zatrudnieniu sprzyjają przepisy prawne ułatwiające tę procedurę, a które są korzystne dla pracodawców i pracowników.

Jak rozliczyć czas pracy pracownika urzędu państwowego

Jesteśmy pracownikami służby cywilnej, ale część pracowników objęta jest ponadzakładowym układem zbiorowym pracy. Są to pracownicy załóg pływających.

REKLAMA