Kategorie

Gdzie odebrać akt urodzenia dziecka?

Redakcja
Gdzie odebrać akt urodzenia dziecka?/ fot. Fotolia
Fotolia
Akt urodzenia (tzw. metryka) to jeden z aktów stanu cywilnego. Jego funkcją jest potwierdzenie faktu urodzenia dziecka. Akt urodzenia dziecka można odebrać w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miejsca urodzenia.

Fakt urodzenia należy obligatoryjnie zgłosić w odpowiednim urzędzie – Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym ze względu na miejsce urodzenia dziecka. Obowiązek zgłoszenia ciąży na rodzicach (ojcu lub matce), innej osobie obecnej przy porodzie, lekarzu lub położnej. Jeśli dziecko urodzi się w szpitalu, zgłoszenia dokonuje właśnie zakład opieki zdrowotnej (zoz). W obecnej sytuacji gospodarczo-społecznej jest to rozwiązanie występujące najczęściej. Warto podkreślić, że od osoby dokonującej zgłoszenia wymagana jest pełna zdolność do czynności prawnych. Zgłoszenia należy dokonać ustnie. Wyjątkiem są lekarze, położne oraz zakłady opieki zdrowotnej – zgłaszają pisemnie.

Zadaj pytanie na FORUM

Termin zgłoszenia urodzenia do USC

Reklama

Ustawodawca wskazuje, że zgłoszenia należy dokonać w ciągu 14 dni od daty narodzin dziecka. Termin ten liczony jest zgodnie z regułami obowiązującymi w postępowaniu administracyjnym. Oznacza to, że pod uwagę nie bierze się dnia narodzin. Termin mija wraz z upływem ostatniego dnia. Jeśli jest to dzień ustawowo wolny od pracy (niedziela lub święto), upływ terminu przypada w dniu następnym, który nie jest dniem ustawowo wolnym. W przypadku urodzenia dziecka martwego, fakt powyższy należy zgłosić w ciągu 3 dni. Akt urodzenia zawiera stosowną adnotację.

Dziecko urodziło się 17 lipca 2014 roku (czwartek). Termin na zgłoszenie faktu urodzenia mija więc 31 lipca 2014 roku (czwartek). Jeśli dziecko urodziło się 13 lipca 2014 roku (niedziela), wówczas termin mija 28 lipca 2014 roku.

Akt urodzenia dziecka

Akt urodzenia zawiera: nazwisko, imię (imiona) i płeć dziecka; miejsce i datę urodzenia dziecka; nazwiska, nazwiska rodowe rodziców; imię, miejsce i datę urodzenia oraz miejsce ich zamieszkania w chwili urodzenia się dziecka; nazwisko, imię i miejsce zamieszkania osoby zgłaszającej fakt narodzin dziecka; dane dotyczące szpitala lub innego zakładu opieki zdrowotnej, jeżeli to zakład dokonał zgłoszenia. W przypadku dostarczenia wszystkich wymaganych dokumentów akt urodzenia sporządzany jest tego samego dnia, „od ręki”.

Zgłaszając urodzenie dziecka należy w Urzędzie Stanu Cywilnego złożyć odpowiednie dokumenty. Należą do nich:

 • pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka wystawiane przez lekarza, położną lub zakład opieki zdrowotnej,
 • skrócony odpis aktu małżeństwa - jeżeli rodzice dziecka są w związku małżeńskim,
 • skrócony odpis aktu urodzenia - gdy matka dziecka jest niezamężna,
 • skrócony odpis aktu zgonu męża - wypadku gdy matka dziecka jest wdową.

Akta stanu cywilnego 2015

Jeżeli powyżej wskazane akty stanu cywilnego zostały sporządzone w USC, w którym ma miejsce zgłoszenie urodzenia, nie ma potrzeby ich przedstawiania.

 • dowód osobisty lub inny dowód potwierdzając tożsamość zgłaszającego,
 • dokumenty tożsamości rodziców.

Odpis aktu urodzenia do ślubu

Wiele sytuacji, spraw urzędowych w dalszym życiu wymaga przedstawienia aktu urodzenia. Jako przykład wskazać można wyrabianie dowodu osobistego, zawieranie ślubu oraz staranie się o zasiłki na dziecko.

Na potrzeby takich zdarzeń wyróżnia się trzy typy dokumentów: odpisy skrócone aktu urodzenia, pełne odpisy oraz odpisy międzynarodowe. Są one wydawane na wniosek samego zainteresowanego. Odpowiednie druki dostępne są w USC, także w Internecie. Z wnioskiem o wydanie odpisu aktu urodzenia może wystąpić tylko osoba uwzględniona w ustawowym katalogu podmiotów. Może to być:

 • osoba, której dokument dotyczy,
 • członek rodziny (czyli rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzeństwo, współmałżonek),
 • przedstawiciel ustawowy osoby, której akt urodzenia dotyczy,
 • sąd lub inny organ państwowy.

Co do zasady z wnioskiem należy wystąpić osobiście. Wyjątkowo można tego dokonać w formie listownej (list polecony z podpisem notarialnie poświadczonym) lub elektronicznej (wymagany podpis elektroniczny). Obecnie akt urodzenia można otrzymać w tym USC, w którym został sporządzony, czyli tym, w którego właściwości miejscowej nastąpiło zdarzenie – urodzenie. Odpisy aktów urodzenia nie mają terminów ważności.

Jak zmienić nazwisko dziecku?

Opłata za odpis aktu urodzenia

Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje zgłoszenie nieodpłatnie. Bez pobierania dodatkowych opłat wydawane są także trzy odpisy aktu urodzenia. Kolejne odpisy wydawane są, co do zasady, odpłatnie:

 • 33,00 zł - za sporządzenie odpisu zupełnego aktu urodzenia,
 • 22,00 zł - za sporządzenie odpisu skróconego aktu urodzenia, 
 • 22,00 zł - za sporządzenie odpisu skróconego na druku międzynarodowym.

Nie podlegają opłacie skarbowej podania i odpisy aktów pobierane do wydania dowodu osobistego, spraw alimentacyjnych, przysposobienia, ubezpieczeń społecznych, szkół.

W związku z nowelizacją ustawy prawo o aktach stanu cywilnego, która wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku, wszystkie akta stanu cywilnego (także akt urodzenia) dostępne będą w formie teleinformatycznej. Odpis aktu będzie można uzyskać w każdym USC (niezależnie, gdzie został sporządzony), także w postaci elektronicznej. Dostęp do tych dokumentów zostanie więc znacznie ułatwiony.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 września 1986 r. - prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 z późn. zm.).

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

Ustawa z dnia 19 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98 poz. 1071 z późn. zm.).

Ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006 r. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.).

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  19 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pobieranie torrentów - wyrok TSUE

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż dostawca internetu może systematycznie rejestrować adresy IP użytkowników oraz udostępniać ich nazwy i adresy pocztowe podmiotowi praw własności intelektualnej lub osobie trzeciej, zajmującej się windykacją tych praw.

  TSUE o dochodzeniu sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

  Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy". Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Pokazy dla seniorów – propozycje zmian

  Pokazy, często kierowane do seniorów, mogą być źródłem nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. UOKiK przygotował propozycje zmian w przepisach.

  Zniesławienie – jak można dochodzić odpowiedzialności sprawcy?

  Zniesławienie to przestępstwo, a jego ofiara może dochodzić odpowiedzialności sprawcy w postępowaniu karnym. W jaki sposób?

  SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki

  Zdaniem Sądu Najwyższego o tym jak kwalifikować dany związek chemiczny w sprawie o narkotyki decyduje sąd orzekający.

  Wakacje 2021 - prawa pasażerów

  W wakacje 2021 r. ruch pasażerski będzie zależał od sytuacji epidemiologicznej. O jakich prawach powinni pamiętać pasażerowie?

  Dobry start 2021 – wniosek

  Wniosek o świadczenie dobry start w 2021 r. rodzice złożą według zmienionych zasad. Od kiedy będą przyjmowane wnioski?

  PESEL w spisie powszechnym - UODO wystąpił do GUS

  Prezes UODO wystąpił do GUS w sprawie wątpliwości dotyczących procesu pozyskiwania numeru PESEL od osób dokonujących tzw. samospisu internetowego.

  Termin wdrożenia e-doręczeń przesunięty?

  Przesunięcie terminu wdrożenia e-doręczeń zakłada nowelizacja uchwalona przez Sejm. Kiedy mają wejść w życie nowe przepisy?

  Emerytura dla zwierząt służących w służbach mundurowych

  Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych. Projekt zmienia w tym zakresie m.in. ustawę o Policji oraz szereg innych aktów prawnych.

  Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r.

  Świadczenia dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. obejmują m.in. renty, zasiłki pielęgnacyjne czy świadczenia dla osób niesamodzielnych.

  NIK o dzierżawie gruntów rolnych w parkach narodowych

  Niezgodny z prawem wybór dzierżawców, naruszanie zasad równego dostępu do udziału w przetargu oraz jawności i jednolitości postępowania, a także niezapewnienie najkorzystniejszego wyniku przetargu – takie nieprawidłowości w gospodarowaniu gruntami rolnymi Skarbu Państwa stwierdziła NIK w sześciu na siedem skontrolowanych parków narodowych.

  Nabór wniosków o wsparcie na zalesianie do 02.08.2021 r.

  Do 02.08.2021 r. odbywać się będzie nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Beneficjentem w zakresie kosztów założenia uprawy leśnej mogą być nie tylko rolnicy, ale również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

  Ryczałt na dojazdy dla funkcjonariusza Służby Więziennej

  Co do zasady świadczenia otrzymywane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej stanowią dla nich przychód ze stosunku służbowego. Nie oznacza to jednak, że zawsze będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  Reforma przepisów o nieletnich - zmiany w izolacji sprawców najcięższych przestępstw

  W resorcie sprawiedliwości przygotowano projekt ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Ma on skutecznie zniechęcić ich do łamania prawa. Nowe przepisy powinny też zapewnić odpowiednie środki reakcji, gdy nieletni popełnią wykroczenie, przestępstwo lub są mocno zdemoralizowani.

  RIO: wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej

  Wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej, w tym także na tym stanowisku może zatrudnić komendanta gminnego związku ochotniczych straży pożarnych – podkreśliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.

  Projekt Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej – informacje, wyjaśnienia

  W ostatnim czasie opublikowano treść projektu Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Rozpoczęły się również konsultacje społeczne, w których udział bezpośrednio bierze kadra kierownicza Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Straży Pożarnej.

  Test sprawności fizycznej policjantów 2021 r.

  Zgodnie z zapisami ustawy o Policji policjant jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych. Co roku policjanci przystępują do testów sprawności fizycznej, których zaliczenie jest wymagane. Każdego funkcjonariusza Policji obowiązuje minimalny poziom sprawności motorycznej, gwarantujący efektywność podejmowanych działań. Testy nie dotyczą osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, ale policjantów w czynnej służbie, a więc tych osób, które w procesie rekrutacji oraz w późniejszych latach służby wykazały się wymaganą sprawnością fizyczną.

  Nowe definicje w ustawie Prawo o ruchu drogowym

  20 maja oraz 1 czerwca 2021 r. weszły w życie dwie nowelizacje ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zmiany zawarte w tych przepisach w istotny sposób wpłyną na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

  56 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko trafi do jednostek policji w całym kraju

  Prawie 500 sztuk motocykli trafi do jednostek policji w całym kraju. Zakupy będą realizowane z pieniędzy unijnych.

  W konsultacjach projekt zmian odnoszący się do sądów wojskowych

  Zmiany w organizacji kolegiów sądów wojskowych, analogiczne do wprowadzonych w lutym zeszłego roku w sądach powszechnych oraz związane z nimi nowe zasady opiniowania kandydatów na sędziów wojskowych - przewiduje projekt resortu sprawiedliwości, nad którym w maju trwają konsultacje.

  Wydawanie pozwoleń na broń prywatną żołnierzom zawodowym

  Posiadanie broni palnej lub amunicji do niej bez wymaganego pozwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Z kolei posiadanie bez wymaganej rejestracji broni pneumatycznej lub bez pozwolenia miotacza gazu obezwładniającego (z wyłączeniem ręcznego) lub narzędzia albo urządzenia, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, jest wykroczeniem. Jak wygląda procedura wydawania żołnierzom zawodowym pozwolenia na broń? Kiedy pozwolenie nie jest potrzebne?

  Zmiany w funduszach na nagrody i zapomogi żołnierzy niezawodowych już od 24.06.2021

  Od 24.06.2021 Minister Obrony Narodowej będzie mógł z własnej inicjatywy przekazać do dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej środki funduszu pozostające w jego dyspozycji z przeznaczeniem na nagrody dla żołnierzy niezawodowych pełniących służbę wojskową w podległych temu dowódcy jednostkach wojskowych.

  Skutki doręczenia aktu inwestorowi posiadającemu pełnomocnika

  Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

  Renty dożywotnie z rosnącym zainteresowaniem seniorów

  Renty dożywotnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem seniorów. Rośnie również liczna sporów sądowych związanych z umowami renty lub dożywocia.