reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko w urzędzie > Gdzie odebrać akt urodzenia dziecka?

Gdzie odebrać akt urodzenia dziecka?

Akt urodzenia (tzw. metryka) to jeden z aktów stanu cywilnego. Jego funkcją jest potwierdzenie faktu urodzenia dziecka. Akt urodzenia dziecka można odebrać w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miejsca urodzenia.

Fakt urodzenia należy obligatoryjnie zgłosić w odpowiednim urzędzie – Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym ze względu na miejsce urodzenia dziecka. Obowiązek zgłoszenia ciąży na rodzicach (ojcu lub matce), innej osobie obecnej przy porodzie, lekarzu lub położnej. Jeśli dziecko urodzi się w szpitalu, zgłoszenia dokonuje właśnie zakład opieki zdrowotnej (zoz). W obecnej sytuacji gospodarczo-społecznej jest to rozwiązanie występujące najczęściej. Warto podkreślić, że od osoby dokonującej zgłoszenia wymagana jest pełna zdolność do czynności prawnych. Zgłoszenia należy dokonać ustnie. Wyjątkiem są lekarze, położne oraz zakłady opieki zdrowotnej – zgłaszają pisemnie.

Zadaj pytanie na FORUM

Termin zgłoszenia urodzenia do USC

Ustawodawca wskazuje, że zgłoszenia należy dokonać w ciągu 14 dni od daty narodzin dziecka. Termin ten liczony jest zgodnie z regułami obowiązującymi w postępowaniu administracyjnym. Oznacza to, że pod uwagę nie bierze się dnia narodzin. Termin mija wraz z upływem ostatniego dnia. Jeśli jest to dzień ustawowo wolny od pracy (niedziela lub święto), upływ terminu przypada w dniu następnym, który nie jest dniem ustawowo wolnym. W przypadku urodzenia dziecka martwego, fakt powyższy należy zgłosić w ciągu 3 dni. Akt urodzenia zawiera stosowną adnotację.

Dziecko urodziło się 17 lipca 2014 roku (czwartek). Termin na zgłoszenie faktu urodzenia mija więc 31 lipca 2014 roku (czwartek). Jeśli dziecko urodziło się 13 lipca 2014 roku (niedziela), wówczas termin mija 28 lipca 2014 roku.

Akt urodzenia dziecka

Akt urodzenia zawiera: nazwisko, imię (imiona) i płeć dziecka; miejsce i datę urodzenia dziecka; nazwiska, nazwiska rodowe rodziców; imię, miejsce i datę urodzenia oraz miejsce ich zamieszkania w chwili urodzenia się dziecka; nazwisko, imię i miejsce zamieszkania osoby zgłaszającej fakt narodzin dziecka; dane dotyczące szpitala lub innego zakładu opieki zdrowotnej, jeżeli to zakład dokonał zgłoszenia. W przypadku dostarczenia wszystkich wymaganych dokumentów akt urodzenia sporządzany jest tego samego dnia, „od ręki”.

Zgłaszając urodzenie dziecka należy w Urzędzie Stanu Cywilnego złożyć odpowiednie dokumenty. Należą do nich:

  • pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka wystawiane przez lekarza, położną lub zakład opieki zdrowotnej,
  • skrócony odpis aktu małżeństwa - jeżeli rodzice dziecka są w związku małżeńskim,
  • skrócony odpis aktu urodzenia - gdy matka dziecka jest niezamężna,
  • skrócony odpis aktu zgonu męża - wypadku gdy matka dziecka jest wdową.

Akta stanu cywilnego 2015

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama