REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie odebrać akt urodzenia dziecka?

Redakcja
Gdzie odebrać akt urodzenia dziecka?/ fot. Fotolia
Gdzie odebrać akt urodzenia dziecka?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Akt urodzenia (tzw. metryka) to jeden z aktów stanu cywilnego. Jego funkcją jest potwierdzenie faktu urodzenia dziecka. Akt urodzenia dziecka można odebrać w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miejsca urodzenia.

Fakt urodzenia należy obligatoryjnie zgłosić w odpowiednim urzędzie – Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym ze względu na miejsce urodzenia dziecka. Obowiązek zgłoszenia ciąży na rodzicach (ojcu lub matce), innej osobie obecnej przy porodzie, lekarzu lub położnej. Jeśli dziecko urodzi się w szpitalu, zgłoszenia dokonuje właśnie zakład opieki zdrowotnej (zoz). W obecnej sytuacji gospodarczo-społecznej jest to rozwiązanie występujące najczęściej. Warto podkreślić, że od osoby dokonującej zgłoszenia wymagana jest pełna zdolność do czynności prawnych. Zgłoszenia należy dokonać ustnie. Wyjątkiem są lekarze, położne oraz zakłady opieki zdrowotnej – zgłaszają pisemnie.

REKLAMA

Zadaj pytanie na FORUM

Termin zgłoszenia urodzenia do USC

REKLAMA

Ustawodawca wskazuje, że zgłoszenia należy dokonać w ciągu 14 dni od daty narodzin dziecka. Termin ten liczony jest zgodnie z regułami obowiązującymi w postępowaniu administracyjnym. Oznacza to, że pod uwagę nie bierze się dnia narodzin. Termin mija wraz z upływem ostatniego dnia. Jeśli jest to dzień ustawowo wolny od pracy (niedziela lub święto), upływ terminu przypada w dniu następnym, który nie jest dniem ustawowo wolnym. W przypadku urodzenia dziecka martwego, fakt powyższy należy zgłosić w ciągu 3 dni. Akt urodzenia zawiera stosowną adnotację.

Dziecko urodziło się 17 lipca 2014 roku (czwartek). Termin na zgłoszenie faktu urodzenia mija więc 31 lipca 2014 roku (czwartek). Jeśli dziecko urodziło się 13 lipca 2014 roku (niedziela), wówczas termin mija 28 lipca 2014 roku.

Akt urodzenia dziecka

Akt urodzenia zawiera: nazwisko, imię (imiona) i płeć dziecka; miejsce i datę urodzenia dziecka; nazwiska, nazwiska rodowe rodziców; imię, miejsce i datę urodzenia oraz miejsce ich zamieszkania w chwili urodzenia się dziecka; nazwisko, imię i miejsce zamieszkania osoby zgłaszającej fakt narodzin dziecka; dane dotyczące szpitala lub innego zakładu opieki zdrowotnej, jeżeli to zakład dokonał zgłoszenia. W przypadku dostarczenia wszystkich wymaganych dokumentów akt urodzenia sporządzany jest tego samego dnia, „od ręki”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłaszając urodzenie dziecka należy w Urzędzie Stanu Cywilnego złożyć odpowiednie dokumenty. Należą do nich:

 • pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka wystawiane przez lekarza, położną lub zakład opieki zdrowotnej,
 • skrócony odpis aktu małżeństwa - jeżeli rodzice dziecka są w związku małżeńskim,
 • skrócony odpis aktu urodzenia - gdy matka dziecka jest niezamężna,
 • skrócony odpis aktu zgonu męża - wypadku gdy matka dziecka jest wdową.

Akta stanu cywilnego 2015

Jeżeli powyżej wskazane akty stanu cywilnego zostały sporządzone w USC, w którym ma miejsce zgłoszenie urodzenia, nie ma potrzeby ich przedstawiania.

 • dowód osobisty lub inny dowód potwierdzając tożsamość zgłaszającego,
 • dokumenty tożsamości rodziców.

Odpis aktu urodzenia do ślubu

Wiele sytuacji, spraw urzędowych w dalszym życiu wymaga przedstawienia aktu urodzenia. Jako przykład wskazać można wyrabianie dowodu osobistego, zawieranie ślubu oraz staranie się o zasiłki na dziecko.

Na potrzeby takich zdarzeń wyróżnia się trzy typy dokumentów: odpisy skrócone aktu urodzenia, pełne odpisy oraz odpisy międzynarodowe. Są one wydawane na wniosek samego zainteresowanego. Odpowiednie druki dostępne są w USC, także w Internecie. Z wnioskiem o wydanie odpisu aktu urodzenia może wystąpić tylko osoba uwzględniona w ustawowym katalogu podmiotów. Może to być:

 • osoba, której dokument dotyczy,
 • członek rodziny (czyli rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzeństwo, współmałżonek),
 • przedstawiciel ustawowy osoby, której akt urodzenia dotyczy,
 • sąd lub inny organ państwowy.

Co do zasady z wnioskiem należy wystąpić osobiście. Wyjątkowo można tego dokonać w formie listownej (list polecony z podpisem notarialnie poświadczonym) lub elektronicznej (wymagany podpis elektroniczny). Obecnie akt urodzenia można otrzymać w tym USC, w którym został sporządzony, czyli tym, w którego właściwości miejscowej nastąpiło zdarzenie – urodzenie. Odpisy aktów urodzenia nie mają terminów ważności.

Jak zmienić nazwisko dziecku?

Opłata za odpis aktu urodzenia

Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje zgłoszenie nieodpłatnie. Bez pobierania dodatkowych opłat wydawane są także trzy odpisy aktu urodzenia. Kolejne odpisy wydawane są, co do zasady, odpłatnie:

 • 33,00 zł - za sporządzenie odpisu zupełnego aktu urodzenia,
 • 22,00 zł - za sporządzenie odpisu skróconego aktu urodzenia, 
 • 22,00 zł - za sporządzenie odpisu skróconego na druku międzynarodowym.

Nie podlegają opłacie skarbowej podania i odpisy aktów pobierane do wydania dowodu osobistego, spraw alimentacyjnych, przysposobienia, ubezpieczeń społecznych, szkół.

W związku z nowelizacją ustawy prawo o aktach stanu cywilnego, która wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku, wszystkie akta stanu cywilnego (także akt urodzenia) dostępne będą w formie teleinformatycznej. Odpis aktu będzie można uzyskać w każdym USC (niezależnie, gdzie został sporządzony), także w postaci elektronicznej. Dostęp do tych dokumentów zostanie więc znacznie ułatwiony.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 września 1986 r. - prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 z późn. zm.).

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

Ustawa z dnia 19 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98 poz. 1071 z późn. zm.).

Ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006 r. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bon energetyczny: Limit dochodu 2500 zł i 1700 zł. Do wypłaty prawdopodobnie 300 zł - 1200 zł

  Rząd podał dzisiaj progi dochodu dla otrzymania bonu energetycznego. Jest to 2500 zł dla osoby samotnej i 1700 zł na osobę w rodzinach.

  Jakie ceny energii od lipca 2024 r.? Znamy założenia nowego projektu

  W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano informację o projektowanej ustawie o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. 

  ZNP: Na jeden rok przywróćmy do szkół wiedzą o społeczeństwie. Inaczej zwolnienia nauczycieli albo mniejsze wynagrodzenia

  HIT zostanie zlikwidowany, a jego następca będzie wprowadzony do szkół dopiero w roku szkolnym 2025/2026. Co przez rok zrobić z nauczycielami uczącymi HITu? ZNP ma rozwiązanie.

  Komunikat MC: Będą jednolite procedury usuwania nielegalnych treści z Internetu. Nie będzie można wykorzystywać wrażliwych danych osobowych do profilowania w celach reklamowych

  Ministerstwo Cyfryzacji podało w komunikacie, że zakończyły się konsultacje projektu ustawy implementującej unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act) do krajowego porządku prawnego. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w internecie, a także doprecyzować kwestie dotyczących moderowania treści.

  REKLAMA

  Ministerstwo Cyfryzacji: Zakończyły się konsultacje projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Więcej przedsiębiorców zapłaci opłatę telekomunikacyjną

  Ministerstwo Cyfryzacji podało informację dotyczącą projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Zmienią się stawki opłat telekomunikacyjnych. Zwiększy się też liczba przedsiębiorców telekomunikacyjnych zobowiązanych do zapłaty opłaty telekomunikacyjnej.

  Laptopy także dla nauczycieli przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznych. Kiedy? Sprawdź, co się zmienia w tej sprawie

  Określone grupy nauczycieli otrzymały w 2023 r. wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych. Nadal aktualne pozostaje pytanie, co z pozostałymi nauczycielami, którzy nie mogli jeszcze liczyć na bon na zakup laptopa? Czy zostaną uwzględnieni w ramach II rewizji Krajowego Planu Odbudowy? ZNP podjął działania w tej sprawie.

  Eurowybory 2024 - kiedy? Do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, do 2 maja trzeba zgłosić kandydatów na posłów do PE

  Eurowybory w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Natomiast do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 2 maja należy zgłosić kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.

  Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka

  Sąd rejonowy w Huddinge, pod Sztokholmem, aresztował na dwa tygodnie 17-latka w związku z morderstwem 39-letniego Polaka. Prokuratura oskarża nastolatka o "ukrywanie przestępstwa". Yassin Z., z długimi kręconymi włosami, wszedł na salę sądową ubrany w koszulkę i spodnie dresowe, nie wykazując żadnych emocji. Przez swojego obrońcę przekazał, że "zaprzecza popełnieniu przestępstwa".

  REKLAMA

  Mniej zarobimy na zleceniach. To efekt kamienia milowego KPO. Sprawdź, od kiedy i jak zmienią się przepisy. Już wiadomo.

  Wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne, by Polska mogła otrzymać kolejne środki z KPO. To będzie koniec płacenia składek do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przesądził kamień milowy KPO.

  Dramatycznie spadnie liczba ludności w Polsce. Ekspert ocenia, że konieczne będzie podwyższenie wieku emerytalnego

  W Polsce zmniejsza się liczba ludności. Programy wspierające zwiększanie dzietności to za mało, by odwrócić niekorzystne trendy. Podwyższenie wieku emerytalnego będzie konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń – twierdzi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

  REKLAMA