Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie odebrać akt urodzenia dziecka?

Redakcja
Gdzie odebrać akt urodzenia dziecka?/ fot. Fotolia
Gdzie odebrać akt urodzenia dziecka?/ fot. Fotolia
Fotolia
Akt urodzenia (tzw. metryka) to jeden z aktów stanu cywilnego. Jego funkcją jest potwierdzenie faktu urodzenia dziecka. Akt urodzenia dziecka można odebrać w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miejsca urodzenia.

Fakt urodzenia należy obligatoryjnie zgłosić w odpowiednim urzędzie – Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym ze względu na miejsce urodzenia dziecka. Obowiązek zgłoszenia ciąży na rodzicach (ojcu lub matce), innej osobie obecnej przy porodzie, lekarzu lub położnej. Jeśli dziecko urodzi się w szpitalu, zgłoszenia dokonuje właśnie zakład opieki zdrowotnej (zoz). W obecnej sytuacji gospodarczo-społecznej jest to rozwiązanie występujące najczęściej. Warto podkreślić, że od osoby dokonującej zgłoszenia wymagana jest pełna zdolność do czynności prawnych. Zgłoszenia należy dokonać ustnie. Wyjątkiem są lekarze, położne oraz zakłady opieki zdrowotnej – zgłaszają pisemnie.

Zadaj pytanie na FORUM

Termin zgłoszenia urodzenia do USC

Ustawodawca wskazuje, że zgłoszenia należy dokonać w ciągu 14 dni od daty narodzin dziecka. Termin ten liczony jest zgodnie z regułami obowiązującymi w postępowaniu administracyjnym. Oznacza to, że pod uwagę nie bierze się dnia narodzin. Termin mija wraz z upływem ostatniego dnia. Jeśli jest to dzień ustawowo wolny od pracy (niedziela lub święto), upływ terminu przypada w dniu następnym, który nie jest dniem ustawowo wolnym. W przypadku urodzenia dziecka martwego, fakt powyższy należy zgłosić w ciągu 3 dni. Akt urodzenia zawiera stosowną adnotację.

Dziecko urodziło się 17 lipca 2014 roku (czwartek). Termin na zgłoszenie faktu urodzenia mija więc 31 lipca 2014 roku (czwartek). Jeśli dziecko urodziło się 13 lipca 2014 roku (niedziela), wówczas termin mija 28 lipca 2014 roku.

Akt urodzenia dziecka

Akt urodzenia zawiera: nazwisko, imię (imiona) i płeć dziecka; miejsce i datę urodzenia dziecka; nazwiska, nazwiska rodowe rodziców; imię, miejsce i datę urodzenia oraz miejsce ich zamieszkania w chwili urodzenia się dziecka; nazwisko, imię i miejsce zamieszkania osoby zgłaszającej fakt narodzin dziecka; dane dotyczące szpitala lub innego zakładu opieki zdrowotnej, jeżeli to zakład dokonał zgłoszenia. W przypadku dostarczenia wszystkich wymaganych dokumentów akt urodzenia sporządzany jest tego samego dnia, „od ręki”.

Zgłaszając urodzenie dziecka należy w Urzędzie Stanu Cywilnego złożyć odpowiednie dokumenty. Należą do nich:

 • pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka wystawiane przez lekarza, położną lub zakład opieki zdrowotnej,
 • skrócony odpis aktu małżeństwa - jeżeli rodzice dziecka są w związku małżeńskim,
 • skrócony odpis aktu urodzenia - gdy matka dziecka jest niezamężna,
 • skrócony odpis aktu zgonu męża - wypadku gdy matka dziecka jest wdową.

Akta stanu cywilnego 2015

Jeżeli powyżej wskazane akty stanu cywilnego zostały sporządzone w USC, w którym ma miejsce zgłoszenie urodzenia, nie ma potrzeby ich przedstawiania.

 • dowód osobisty lub inny dowód potwierdzając tożsamość zgłaszającego,
 • dokumenty tożsamości rodziców.

Odpis aktu urodzenia do ślubu

Wiele sytuacji, spraw urzędowych w dalszym życiu wymaga przedstawienia aktu urodzenia. Jako przykład wskazać można wyrabianie dowodu osobistego, zawieranie ślubu oraz staranie się o zasiłki na dziecko.

Na potrzeby takich zdarzeń wyróżnia się trzy typy dokumentów: odpisy skrócone aktu urodzenia, pełne odpisy oraz odpisy międzynarodowe. Są one wydawane na wniosek samego zainteresowanego. Odpowiednie druki dostępne są w USC, także w Internecie. Z wnioskiem o wydanie odpisu aktu urodzenia może wystąpić tylko osoba uwzględniona w ustawowym katalogu podmiotów. Może to być:

 • osoba, której dokument dotyczy,
 • członek rodziny (czyli rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzeństwo, współmałżonek),
 • przedstawiciel ustawowy osoby, której akt urodzenia dotyczy,
 • sąd lub inny organ państwowy.

Co do zasady z wnioskiem należy wystąpić osobiście. Wyjątkowo można tego dokonać w formie listownej (list polecony z podpisem notarialnie poświadczonym) lub elektronicznej (wymagany podpis elektroniczny). Obecnie akt urodzenia można otrzymać w tym USC, w którym został sporządzony, czyli tym, w którego właściwości miejscowej nastąpiło zdarzenie – urodzenie. Odpisy aktów urodzenia nie mają terminów ważności.

Jak zmienić nazwisko dziecku?

Opłata za odpis aktu urodzenia

Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje zgłoszenie nieodpłatnie. Bez pobierania dodatkowych opłat wydawane są także trzy odpisy aktu urodzenia. Kolejne odpisy wydawane są, co do zasady, odpłatnie:

 • 33,00 zł - za sporządzenie odpisu zupełnego aktu urodzenia,
 • 22,00 zł - za sporządzenie odpisu skróconego aktu urodzenia, 
 • 22,00 zł - za sporządzenie odpisu skróconego na druku międzynarodowym.

Nie podlegają opłacie skarbowej podania i odpisy aktów pobierane do wydania dowodu osobistego, spraw alimentacyjnych, przysposobienia, ubezpieczeń społecznych, szkół.

W związku z nowelizacją ustawy prawo o aktach stanu cywilnego, która wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku, wszystkie akta stanu cywilnego (także akt urodzenia) dostępne będą w formie teleinformatycznej. Odpis aktu będzie można uzyskać w każdym USC (niezależnie, gdzie został sporządzony), także w postaci elektronicznej. Dostęp do tych dokumentów zostanie więc znacznie ułatwiony.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 września 1986 r. - prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 z późn. zm.).

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

Ustawa z dnia 19 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98 poz. 1071 z późn. zm.).

Ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006 r. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.).

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mieszkanie bez wkładu własnego – dla kogo i czy warto?
  Mieszkanie bez wkładu własnego jest programem umożliwiającym wzięcie kredytu hipotecznego, jak sama nazwa wskazuje, bez konieczności posiadania wkładu własnego. Jakie są jego zasady? Kto może z niego skorzystać i czy w ogóle warto? A także, na co zwrócić uwagę, jeśli rozważamy kredyt z gwarancją wkładu własnego?
  Ukrywanie pedofilii karalne, nawet jeśli nabyto wiedzę o przestępstwie przed lipcem 2017 r. – wyrok SN
  Ukrywanie pedofilii i niezgłoszenie jej do organów ścigania podlega karze. Również wtedy, gdy osoba dowiedziała się o takim czynie pedofilskim przed lipcem 2017 r., czyli terminem zaktualizowania obowiązku denuncjacji - wynika z piątkowej uchwały Sądu Najwyższego.
  Sołtys
  Sołtys jest jednym z organów w sołectwie. Kto wybiera sołtysa? Jakie przepisy regulują kwestie tworzenia sołectw?
  Większe kary za zaśmiecanie. 5 tys. zł. mandatu za zaśmiecanie pól, łąk i lasów
  W lipcu Sejm będzie głosował nad zmianami w przepisach kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń za umyślne przestępstwa przeciwko środowisku; zero tolerancji dla tych, którzy niszczą środowisko - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w Studiu PAP w piątek.
  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Regulacja wprowadza pierwszy pakiet rozwiązań systemowych, które mają pomóc uchodźcom z Ukrainy zaadaptować się w Polsce.
  Skargi nadzwyczajne RPO dotyczące kredytów frankowych oddalone
  Sąd Najwyższy oddalił skargi nadzwyczajne Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące kredytów frankowych. Sądy uwzględniły konsumencki status strony powodowej i weryfikowały umowy kredytu pod kątem obecności w nich klauzul abuzywnych.
  Zakaz przebywania w strefie przy granicy z Białorusią przestaje obowiązywać
  Po 10 miesiącach przestaje obowiązywać zakaz przebywania w 183 miejscowościach w woj. lubelskim i w woj. podlaskim przylegających do granicy z Białorusią. Wstęp jest zabroniony tylko w pasie o szerokości 200 metrów wzdłuż podlaskiego odcinka granicy.
  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny a pozycja konsumentów
  Pozycja prawna i ekonomiczna konsumentów w sporach z deweloperami została wzmocniona, dzięki uruchomieniu Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego - oceniają: prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Małgorzata Ślepowrońska oraz szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasz Chróstny.
  Inwentaryzacja
  Inwentaryzacja to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości. Ustawa o rachunkowości określa zasady, metody i terminy inwentaryzacji ale nie wskazuje jej legalnej definicji. W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, w ślad za piśmiennictwem z zakresu rachunkowości można przyjąć, że inwentaryzacja to zespół działań podejmowanych w celu ustalenia rzeczywistego stanu aktywów i pasywów danej jednostki (tj. podmiotu stosującego przepisy ustawy o rachunkowości) na określony dzień (co do zasady na ostatni dzień roku obrotowego).
  Rok obrotowy
  Rok obrotowy, to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości.
  Błędy medyczne - odpowiedzialność karna pozostaje
  Resort zdrowia ustąpił Ministerstwu Sprawiedliwości w sprawie błędów medycznych – dowiedział się DGP. Będzie możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary zamiast zniesienia odpowiedzialności.
  Podlaskie: Od 1 lipca zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od granicy z Białorusią
  Od 1 lipca do 15 września będzie obowiązywać w Podlaskiem zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy polsko-białoruskiej. SG apeluje o odpowiedzialne zachowanie i stosowanie się do poleceń służb. Za złamanie zakazu grozi mandat.
  Nie będzie podwyżki 500+
  Podwyżka świadczenia 500+ była tematem rozważeń w ostatnich tygodniach. Przedstawiciele Rządu nie zajmowali jednak ostatecznego stanowiska w tej kwestii. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zabrała w końcu głos i zaprzeczyła, aby miłałoby ono zwiększone w tym, bądź przyszłym roku.
  Jak nie wydać fortuny podczas urlopu?
  Jak podejść do planowania wczasów, aby nie okazały się one „zabójcze” dla naszego budżetu? Oto wakacyjny poradnik Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).
  Ziobro: przedstawimy projekt cofający likwidację polskiego górnictwa
  Przedstawimy projekt dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski, który będzie miał na celu odwrócenie decyzji związanych z likwidacją polskiego górnictwa - poinformował w środę lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
  Zawarto porozumienie z kontrolerami ruchu lotniczego
  Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i PAŻP poinformowali o porozumieniu między agencją a kontrolerami ruchu lotniczego. "Nie grozi nam paraliż polskiego nieba. Wszystkie operacje lotnicze będą miały zapewnioną obstawę ze strony kontrolerów ruchu lotniczego" - zapewnił szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Tomasz Tomala.
  Kto otrzyma czternastą emeryturę i rentę w 2022 r.?
  Prezydent 27 czerwca podpisał ustawę z dnia 26 maja 2022 r. o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Kto otrzyma czternastkę i w jakiej wysokości?
  Wakacje kredytowe 2022 coraz bliżej przyjęcia – w środę zajmie się nimi Senat
  Wakacje kredytowe, będące przedmiotem zainteresowania wielu Polaków, trafią w środę pod obrady Senatu. Jaki będzie kolejny etap zmierzający do ich przyjęcia?
  Dobry start 2022/2023 w pytaniach i odpowiedziach
  Kto może złożyć wniosek o świadczenie dobry start? Kiedy otrzymam wsparcie? Czy od świadczenia dobry start jest odprowadzany podatek? Prezentujemy pytania i odpowiedzi przygotowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Klauzule waloryzacyjne do umów - rząd pracuje nad warunkami renegocjacji zamówień publicznych
  Klauzule waloryzacyjne do umów mają umożliwić przedsiębiorcom waloryzację zamówień publicznych. Chodzi m.in. o wzrost cen materiałów i surowców.
  Ugoda kredytobiorcy (frankowicza) z bankiem - opłacalność
  Liczni kredytobiorcy, którzy mają tzw. kredyt frankowy, kredyt odnoszony do euro czy dolara amerykańskiego - obawiają się postępowania sądowego przeciwko bankowi. W związku z tym liczą na propozycje ugodowe ze strony banków. Czy słuszne są te obawy i czy warto zawierać ugodę z bankiem w sprawie kredytu frankowego?
  Oskarżenia o molestowanie seksualne nieletniego a sprawa o rozwód
  Oskarżenia o molestowanie seksualne małoletnich dzieci są oskarżeniami o ogromnym ciężarze gatunkowym, które mają bezpośredni wpływ na toczące się postępowanie rozwodowe i podejmowane w nim decyzje procesowe.
  Kiedy składać wniosek o "Dobry Start” w 2022 r.?
  Wnioski o "Dobry Start" na nowy okres świadczeniowy będzie można składać od piątku 1 lipca 2022 r. Świadczenie przyznaje ZUS.
  Alimenty. Rząd szykuje nowelizację KRO. Co się dokładnie zmieni?
  Coraz częściej pojawiają się informacje, że w polskim systemie prawnym dojdzie do zmian dotyczących uproszczania alimentów, w tym wprowadzenia instytucji tzw. alimentów natychmiastowych.
  Wniosek o "Dobry start" od 1 lipca 2022 r.
  Od 1 lipca 2022 r. rodzic będzie mógł złożyć wniosek o "Dobry start". Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, iż każdego roku z programu korzysta ok. 4,4 mln dzieci.