Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PFRON zmiany od stycznia 2015 roku

Anna Łabuzek
PFRON zmiany od stycznia 2015 roku/ fot. Fotolia
PFRON zmiany od stycznia 2015 roku/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowelizacji przepisów o Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które wejdą w życie 1 stycznia 2015 roku, zakłada między innymi zachowanie przez Fundusz osobowości prawnej i nieprzekształcanie go w odrębny rachunek bankowy. Kolejny ważny postulat to zwolnienie części wydatków PFRON z obowiązku podatkowego.

W Komisji Polityki Społecznej i Rodziny trwają dalsze prace na nowelizacją ustaw dotyczących funkcjonowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pierwsze czytania obu projektów Sejmu miały miejsce 24 lipca 2014 roku.

REKLAMA

Polecamy produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

PFRON

Pracodawca zatrudniający (w danym miesiącu) powyżej 25 pracowników pracujących w pełnym wymiarze czasu pracy (przy czym wskaźnik zatrudnienia u tego pracodawcy osób niepełnosprawnych jest niższy niż 6 %) mają obowiązek wpłaty miesięcznych środków pieniężnych do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wysokość wpłat na Fundusz stanowi iloczyn 40,65% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i różnicy liczby pracowników brakujących do uzupełnienia wskaźnika 6% zatrudnionych osób niepełnosprawnych a rzeczywistym ich zatrudnieniem.

U danego pracodawcy zatrudnionych jest 50 osób na pełny etat. Przy czym tylko 2 osoby niepełnosprawne, co stanowi 4 %. Wówczas pracodawca musi zapłacić odpowiednią kwotę do PEFRONu celem ,,uzupełnienia’’ za brakujących pracowników niepełnosprawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dofinansowanie PFRON 2014

Uznanie osoby za niepełnosprawną

W powoływanej wyżej ustawie, za osobę niepełnosprawną uważa się osoby, które mają orzeczenie o:

 • zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności tj. znacznego, umiarkowanego lub lekkiego,
 • całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy uznanej na podstawie odrębnych przepisów,
 • niepełnosprawności, wydanym przed ukończeniem przez osobę 16 roku życia.

REKLAMA

Podstawą pozwalającą na zakwalifikowanie danej osoby, jako niepełnosprawnej jest orzeczenie wydane przez powiatowy lub wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności albo orzeczenie lekarza orzecznika ZUS. Natomiast orzeczenia innych organów wydane po 31 grudnia 1997 r. (w rozumieniu ustawy o rehabilitacji) nie są podstawą do takiego zakwalifikowania.

Osoby, mające orzeczoną grupę inwalidzką są traktowane, jako niepełnosprawni w rozumieniu przepisów ustawy tylko wtedy, gdy orzeczenie o zaliczeniu do grupy, nie straciło mocy przed wejściem w życie ustawy. I tak orzeczenie o zaliczeniu:

 • do I grupy inwalidów stoi na równi z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym,
 • do II grupy inwalidów stoi na równi z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym,
 • do III grupy inwalidów stoi na równi z orzeczeniem niepełnosprawności w stopniu lekkim.

Jeśli chodzi natomiast o osoby o stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym uznaje się za niepełnosprawne pod pewnymi warunkami. Osoby, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, traktuje się, jako posiadające niepełnosprawność w stopniu znacznym a pozostałe, jako zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Osobowość prawna Funduszu

Państwowy Fundusz Rehabilitacji jest funduszem celowym w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z art. 45 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych Fundusz posiada osobowość prawną. Wstępne plany polegały na pobawieniu go i jego organów właśnie osobowości prawnej. Natomiast obecnie postulaty mają na celu zachowanie zarządu i rady nadzorczej. Argumentuje się, iż pomoże to zachować niezachwiany i silny system zarządzania środkami pieniężnymi.

Czas pracy niepełnosprawnych od lipca 2014

Zwolnienie z podatku CIT

Kolejnym proponowanym przepisem jest zwolnienie Funduszu z podatku dochodowego od osób prawnych. Dotyczyć ma to tylko części wydatków przeznaczanych na cele statutowe, z pominięciem środków wydatkowanych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Przesunięcie w czasie wejścia w życie zmian

Do wyżej wymienionej Komisji trafił także projekt proponujący zmianę w  przepisach ustawy o finansach publicznych. Mianowicie postuluje się, aby wejście w życie zmian dotyczących organizacji Funduszu przesunąć w czasie aż o 5 lat. Wówczas nowelizacja weszłaby w życie na początku 2020 roku, a nie jak planowano początkowo wraz z nadejściem 2015 roku.

Zasady dofinansowania dla zatrudniających niepełnosprawnych

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2014 r., poz. 877).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sejm RP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy? W jakiej wysokości wypłacana jest odprawa ekonomiczna?

  Jak ustala się wynagrodzenie za wykonaną pracę? Kiedy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy? W jakiej wysokości wypłacana jest odprawa ekonomiczna?

  Za co pracownik ponosi odpowiedzialność porządkową? Jakie są konsekwencje wyrządzenia szkody pracodawcy?

  Za co pracownik ponosi odpowiedzialność porządkową? Jakie są konsekwencje wyrządzenia szkody pracodawcy? Sprawdź co grozi pracownikowi!

  Jak reagować w sytuacji doświadczania mobbingu? Jak są rodzaje dyskryminacji?

  Czym jest mobbing? Jak reagować w sytuacji doświadczania mobbingu? Jak są rodzaje dyskryminacji?

  Zatrudnianie pracowników młodocianych. Sprawdź aktualnie obowiązujące przepisy

  Kto jest pracownikiem młodocianym w rozumieniu przepisów prawa pracy? W jaki sposób zatrudnić osobę młodocianą? le dni urlopu wypoczynkowego przysługuje młodocianemu w pierwszym roku pracy?

  REKLAMA

  Jak rozróżnić umowę o pracę od umowy cywilnoprawnej

  Jak rozróżnić umowę o pracę od umowy cywilnoprawnej? Prawne podstawy świadczenia pracy można podzielić na dwie grupy, tj. na zatrudnienie pracownicze, oparte na przepisach prawa pracy oraz na tzw. zatrudnienie niepracownicze.

  Wypadek przy pracy: Koszty związane z ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy ponosi pracodawca

  Koszty związane z ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy ponosi pracodawca. Sprawdź co możesz zrobić gdy ulegniesz wypadkowi. 

  Twój pracodawca naruszył przepisy prawa pracy? Sprawdź jak skutecznie złożyć skargę, żeby pracodawca nie wiedział kto ją złożył

  Twój pracodawca naruszył przepisy prawa pracy? Jako pracownik masz prawo do dochodzenia swoich praw przed sądem pracy. Możesz również złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.

  1000 zł przez rok lub 500 zł przez dwa lata na dziecko. Wsparcie nie zależy od dochodów rodziny

  1000 zł przez rok lub 500 zł przez dwa lata na dziecko, czyli łącznie 12 tyś zł mogą otrzymać rodzice lub opiekunowie. RKO przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca.

  REKLAMA

  Za nieokazanie i nieudostępnienie do kontroli urządzenia, na którym zainstalowana jest aplikacja mobilna - 12 000 zł! Taksówki zamawiane na aplikacje na nowych zasadach! Czy będzie bezpieczniej?

  Bezpieczniej w taksówkach zamawianych na aplikacje! Nowe przepisy już obowiązują. Dokładna weryfikacja tożsamości potencjalnych kierowców to niejedyna zmiana. Sprawdź co się zmienia! 

  200 tys. zł na zorganizowanie pracowni komputerowych. Termin na złożenie wniosków mija 6 października 2023 r.

  200 tys. zł na zorganizowanie pracowni komputerowej - tyle otrzymają JST. Powstanie aż 50 pracowni komputerowych.

  REKLAMA