REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PFRON zmiany od stycznia 2015 roku

Anna Łabuzek
PFRON zmiany od stycznia 2015 roku/ fot. Fotolia
PFRON zmiany od stycznia 2015 roku/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowelizacji przepisów o Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które wejdą w życie 1 stycznia 2015 roku, zakłada między innymi zachowanie przez Fundusz osobowości prawnej i nieprzekształcanie go w odrębny rachunek bankowy. Kolejny ważny postulat to zwolnienie części wydatków PFRON z obowiązku podatkowego.

W Komisji Polityki Społecznej i Rodziny trwają dalsze prace na nowelizacją ustaw dotyczących funkcjonowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pierwsze czytania obu projektów Sejmu miały miejsce 24 lipca 2014 roku.

REKLAMA

Polecamy produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

PFRON

Pracodawca zatrudniający (w danym miesiącu) powyżej 25 pracowników pracujących w pełnym wymiarze czasu pracy (przy czym wskaźnik zatrudnienia u tego pracodawcy osób niepełnosprawnych jest niższy niż 6 %) mają obowiązek wpłaty miesięcznych środków pieniężnych do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wysokość wpłat na Fundusz stanowi iloczyn 40,65% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i różnicy liczby pracowników brakujących do uzupełnienia wskaźnika 6% zatrudnionych osób niepełnosprawnych a rzeczywistym ich zatrudnieniem.

U danego pracodawcy zatrudnionych jest 50 osób na pełny etat. Przy czym tylko 2 osoby niepełnosprawne, co stanowi 4 %. Wówczas pracodawca musi zapłacić odpowiednią kwotę do PEFRONu celem ,,uzupełnienia’’ za brakujących pracowników niepełnosprawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dofinansowanie PFRON 2014

Uznanie osoby za niepełnosprawną

W powoływanej wyżej ustawie, za osobę niepełnosprawną uważa się osoby, które mają orzeczenie o:

  • zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności tj. znacznego, umiarkowanego lub lekkiego,
  • całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy uznanej na podstawie odrębnych przepisów,
  • niepełnosprawności, wydanym przed ukończeniem przez osobę 16 roku życia.

REKLAMA

Podstawą pozwalającą na zakwalifikowanie danej osoby, jako niepełnosprawnej jest orzeczenie wydane przez powiatowy lub wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności albo orzeczenie lekarza orzecznika ZUS. Natomiast orzeczenia innych organów wydane po 31 grudnia 1997 r. (w rozumieniu ustawy o rehabilitacji) nie są podstawą do takiego zakwalifikowania.

Osoby, mające orzeczoną grupę inwalidzką są traktowane, jako niepełnosprawni w rozumieniu przepisów ustawy tylko wtedy, gdy orzeczenie o zaliczeniu do grupy, nie straciło mocy przed wejściem w życie ustawy. I tak orzeczenie o zaliczeniu:

  • do I grupy inwalidów stoi na równi z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym,
  • do II grupy inwalidów stoi na równi z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym,
  • do III grupy inwalidów stoi na równi z orzeczeniem niepełnosprawności w stopniu lekkim.

Jeśli chodzi natomiast o osoby o stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym uznaje się za niepełnosprawne pod pewnymi warunkami. Osoby, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, traktuje się, jako posiadające niepełnosprawność w stopniu znacznym a pozostałe, jako zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Osobowość prawna Funduszu

Państwowy Fundusz Rehabilitacji jest funduszem celowym w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z art. 45 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych Fundusz posiada osobowość prawną. Wstępne plany polegały na pobawieniu go i jego organów właśnie osobowości prawnej. Natomiast obecnie postulaty mają na celu zachowanie zarządu i rady nadzorczej. Argumentuje się, iż pomoże to zachować niezachwiany i silny system zarządzania środkami pieniężnymi.

Czas pracy niepełnosprawnych od lipca 2014

Zwolnienie z podatku CIT

Kolejnym proponowanym przepisem jest zwolnienie Funduszu z podatku dochodowego od osób prawnych. Dotyczyć ma to tylko części wydatków przeznaczanych na cele statutowe, z pominięciem środków wydatkowanych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Przesunięcie w czasie wejścia w życie zmian

Do wyżej wymienionej Komisji trafił także projekt proponujący zmianę w  przepisach ustawy o finansach publicznych. Mianowicie postuluje się, aby wejście w życie zmian dotyczących organizacji Funduszu przesunąć w czasie aż o 5 lat. Wówczas nowelizacja weszłaby w życie na początku 2020 roku, a nie jak planowano początkowo wraz z nadejściem 2015 roku.

Zasady dofinansowania dla zatrudniających niepełnosprawnych

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2014 r., poz. 877).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sejm RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA