| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Niepełnosprawni > PFRON zmiany od stycznia 2015 roku

PFRON zmiany od stycznia 2015 roku

Projekt nowelizacji przepisów o Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które wejdą w życie 1 stycznia 2015 roku, zakłada między innymi zachowanie przez Fundusz osobowości prawnej i nieprzekształcanie go w odrębny rachunek bankowy. Kolejny ważny postulat to zwolnienie części wydatków PFRON z obowiązku podatkowego.

W Komisji Polityki Społecznej i Rodziny trwają dalsze prace na nowelizacją ustaw dotyczących funkcjonowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pierwsze czytania obu projektów Sejmu miały miejsce 24 lipca 2014 roku.

Polecamy produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

PFRON

Pracodawca zatrudniający (w danym miesiącu) powyżej 25 pracowników pracujących w pełnym wymiarze czasu pracy (przy czym wskaźnik zatrudnienia u tego pracodawcy osób niepełnosprawnych jest niższy niż 6 %) mają obowiązek wpłaty miesięcznych środków pieniężnych do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wysokość wpłat na Fundusz stanowi iloczyn 40,65% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i różnicy liczby pracowników brakujących do uzupełnienia wskaźnika 6% zatrudnionych osób niepełnosprawnych a rzeczywistym ich zatrudnieniem.

U danego pracodawcy zatrudnionych jest 50 osób na pełny etat. Przy czym tylko 2 osoby niepełnosprawne, co stanowi 4 %. Wówczas pracodawca musi zapłacić odpowiednią kwotę do PEFRONu celem ,,uzupełnienia’’ za brakujących pracowników niepełnosprawnych.

Dofinansowanie PFRON 2014

Uznanie osoby za niepełnosprawną

W powoływanej wyżej ustawie, za osobę niepełnosprawną uważa się osoby, które mają orzeczenie o:

  • zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności tj. znacznego, umiarkowanego lub lekkiego,
  • całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy uznanej na podstawie odrębnych przepisów,
  • niepełnosprawności, wydanym przed ukończeniem przez osobę 16 roku życia.

Podstawą pozwalającą na zakwalifikowanie danej osoby, jako niepełnosprawnej jest orzeczenie wydane przez powiatowy lub wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności albo orzeczenie lekarza orzecznika ZUS. Natomiast orzeczenia innych organów wydane po 31 grudnia 1997 r. (w rozumieniu ustawy o rehabilitacji) nie są podstawą do takiego zakwalifikowania.

Osoby, mające orzeczoną grupę inwalidzką są traktowane, jako niepełnosprawni w rozumieniu przepisów ustawy tylko wtedy, gdy orzeczenie o zaliczeniu do grupy, nie straciło mocy przed wejściem w życie ustawy. I tak orzeczenie o zaliczeniu:

  • do I grupy inwalidów stoi na równi z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym,
  • do II grupy inwalidów stoi na równi z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym,
  • do III grupy inwalidów stoi na równi z orzeczeniem niepełnosprawności w stopniu lekkim.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »