reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Niepełnosprawni > PFRON zmiany od stycznia 2015 roku

PFRON zmiany od stycznia 2015 roku

Projekt nowelizacji przepisów o Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które wejdą w życie 1 stycznia 2015 roku, zakłada między innymi zachowanie przez Fundusz osobowości prawnej i nieprzekształcanie go w odrębny rachunek bankowy. Kolejny ważny postulat to zwolnienie części wydatków PFRON z obowiązku podatkowego.

W Komisji Polityki Społecznej i Rodziny trwają dalsze prace na nowelizacją ustaw dotyczących funkcjonowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pierwsze czytania obu projektów Sejmu miały miejsce 24 lipca 2014 roku.

Polecamy produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

PFRON

Pracodawca zatrudniający (w danym miesiącu) powyżej 25 pracowników pracujących w pełnym wymiarze czasu pracy (przy czym wskaźnik zatrudnienia u tego pracodawcy osób niepełnosprawnych jest niższy niż 6 %) mają obowiązek wpłaty miesięcznych środków pieniężnych do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wysokość wpłat na Fundusz stanowi iloczyn 40,65% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i różnicy liczby pracowników brakujących do uzupełnienia wskaźnika 6% zatrudnionych osób niepełnosprawnych a rzeczywistym ich zatrudnieniem.

U danego pracodawcy zatrudnionych jest 50 osób na pełny etat. Przy czym tylko 2 osoby niepełnosprawne, co stanowi 4 %. Wówczas pracodawca musi zapłacić odpowiednią kwotę do PEFRONu celem ,,uzupełnienia’’ za brakujących pracowników niepełnosprawnych.

Dofinansowanie PFRON 2014

Uznanie osoby za niepełnosprawną

W powoływanej wyżej ustawie, za osobę niepełnosprawną uważa się osoby, które mają orzeczenie o:

  • zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności tj. znacznego, umiarkowanego lub lekkiego,
  • całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy uznanej na podstawie odrębnych przepisów,
  • niepełnosprawności, wydanym przed ukończeniem przez osobę 16 roku życia.

Podstawą pozwalającą na zakwalifikowanie danej osoby, jako niepełnosprawnej jest orzeczenie wydane przez powiatowy lub wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności albo orzeczenie lekarza orzecznika ZUS. Natomiast orzeczenia innych organów wydane po 31 grudnia 1997 r. (w rozumieniu ustawy o rehabilitacji) nie są podstawą do takiego zakwalifikowania.

Osoby, mające orzeczoną grupę inwalidzką są traktowane, jako niepełnosprawni w rozumieniu przepisów ustawy tylko wtedy, gdy orzeczenie o zaliczeniu do grupy, nie straciło mocy przed wejściem w życie ustawy. I tak orzeczenie o zaliczeniu:

  • do I grupy inwalidów stoi na równi z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym,
  • do II grupy inwalidów stoi na równi z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym,
  • do III grupy inwalidów stoi na równi z orzeczeniem niepełnosprawności w stopniu lekkim.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama