REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Rolnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Badanie trzeźwości pracowników. Nowe przepisy!

Badanie trzeźwości pracowników. Nowelizacja Kodeksu pracy zakłada m.in., że kontrolę weryfikującą zawartość alkoholu i innych środków działających jak alkohol będzie można przeprowadzić także w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych i B2B.

Sejm uchwalił przepisy o pracy zdalnej. Co się zmieni?

Praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą - przewiduje nowela Kodeksu pracy, którą uchwalił Sejm. Ponadto, pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.

Ruszył nabór wniosków o pomoc dla rolników w sprawie strat przez salmonellę

1 grudnia rozpoczął się drugi w tym roku nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej skierowany do hodowców drobiu, bydła i świń, którzy ubezpieczają zwierzęta od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą.

Coraz więcej kandydatów do pracy zwraca na to uwagę

Firmy stawiające na innowacyjność, czyli szukające rozwiązań, które mają przyczynić się do poprawy efektywności pracy, są dużo lepiej postrzegane przez kandydatów do pracy. Najbardziej cenią ten element osoby startujące na stanowiska kierownicze.

REKLAMA

W Polsce brakuje kierowców ciężarówek: nadzieja w edukacji i pracownikach z Azji

Na polskim rynku pracy brakuje aż 150 tys. zawodowych kierowców ciężarówek i autobusów. Przyczyną tej luki jest słabe zainteresowanie młodych Polaków pracą w zawodzie kierowcy oraz - spowodowany wojną - brak pracowników z Ukrainy.

Minister Szwed: praca zdalna to odpowiedź na oczekiwania pracowników i pracodawców

Prawne unormowanie pracy zdalnej to bardzo korzystne i oczekiwane rozwiązanie. Przygotowany przez MRiPS projekt powstawał po konsultacjach ze stroną społeczną – mówił w środę w Sejmie wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Zdrowie psychiczne Polaków a ich życie zawodowe [badanie]

Zdrowie psychiczne a praca. Okazuje się, że aż 37% Polaków zmagało się z problemami psychicznymi. Za mało zarabiają, są przeciążeni, a praca nie daje im poczucia bezpieczeństwa

Work-life balance - nowe przepisy dla pracowników i firm

Dyrektywa work-life balance - co nowe przepisy oznaczają dla pracowników i jak wpłyną na sytuację firm?

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy - drugie czytanie w Sejmie

Nowelizacja Kodeksu pracy - drugiego czytania rządowego projektu w Sejmie. Zmiany zmierzają m.in. do wprowadzenia przepisów o pracy zdalnej.

Wyjazdy służbowe – jaka jest odpowiedzialność pracodawcy w kwestii bezpieczeństwa?

W ramach zapewnienia bezpieczeństwa pracownikowi posługującemu się autem służbowym, pracodawca musi zadbać o przeglądy techniczne auta oraz jego sprawne i kompletne wyposażenie, ale również kontrolować czas spędzony w podróży. Jednak obie strony – pracodawca i pracownik – muszą być świadome, że zaniechanie lub niedopilnowanie swoich obowiązków może prowadzić do kolizji drogowych, a w najgorszym przypadku do poważnych wypadków śmiertelnych.

Firmy IT coraz chętniej zatrudniają pracowników zza granicy

Rośnie znaczenie pracowników transgranicznych w IT, wynika z badania Gartner. Już blisko 60 proc. firm IT zatrudnia specjalistów zza granicy, którzy pracują wyłącznie zdalnie. Liczba ta w ciągu ostatnich trzech latach podwoiła się.

Jakich kwalifikacji pracowników potrzebują pracodawcy?

Według ekspertów z Instytutu Badań Edukacyjnych (IBE) niezbędne jest silniejsze powiązanie edukacji i rynku pracy. Autorzy raportu „Zapotrzebowanie na kompetencje i kwalifikacje w regionalnych branżach wiodących” podkreślają rosnące znaczenie umiejętności. Wykształcenie formalne schodzi w opiniach pracodawców na drugi plan – aż w 80% ogłoszeń o pracę brak wymagań dotyczących wykształcenia. Zdaniem ekspertów to przejaw zmian na rynku pracy. Otwiera się era potwierdzonych umiejętności – kwalifikacji rynkowych.

66 proc. górników na razie nie myśli o tym, co będzie robić „po węglu”

Mimo świadomości koniecznego wygaszania wydobycia węgla w Polsce tylko jedna trzecia górników deklaruje, że zastanawiała się, co będzie robić po zamknięciu kopalni. 30 proc. zamierza się przekwalifikować, a 15 proc. – założyć własną działalność. W tym obszarze bardziej aktywni są górnicy z Wielkopolski, których zdecydowana większość spodziewa się zamknięcia kopalni w ciągu najbliższej dekady.

Rynek pracy odporny na zawirowania w gospodarce

Stopa bezrobocia w październiku 2022 r. wyniosła 5,1 proc., podobnie jak we wrześniu - podał GUS.

Na widok tych ogłoszeń kandydaci wpadają w szał - co denerwuje pracowników w ofertach pracy?

Portal pracy RocketJobs.pl zapytał swoich użytkowników jak powinno wyglądać dobre ogłoszenie o pracę. Na podstawie ich odpowiedzi, w ramach kampanii Jak pisać SPOKO ogłoszenia o pracę, powstała specjalna platforma edukacyjna dla firm i rekruterów. Z danych portalu wynika m.in., że dobrze skonstruowana pod względem treści oferta zwiększa zainteresowanie kandydatów o ok. 80% .

Ageizm w pracy. Dyskryminacja z uwagi na wiek. Jakie znaczenie w Twoim środowisku pracy ma to, ile masz lat?

O wiek niby się nie pyta, ale często się zdarza, że ktoś, kto jest młody i aspiruje na wysokie stanowisko, nie otrzyma go nie ze względu na brak kompetencji, lecz przez zjawisko znane jako adultyzm. Z kolei starszy pracownik może nie być w stanie odnaleźć się w młodym zespole w związku z zachowaniem kolegów, noszącym znamiona tzw. ageizmu. Czy problem dyskryminacji ze względu na wiek jest w ogóle zauważalny w naszym życiu zawodowym?

Temperatury w pracy

Kwestie dotyczące temperatury w pomieszczeniach pracy reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy I Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jak obliczyć podstawę emerytalno-rentową na wychowawczym?

Podstawa wymiaru składek na urlopie wychowawczym. Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe dla osób przebywających na urlopie wychowawczym?

Praca na urlopie wychowawczym

Praca na urlopie wychowawczym. Pracownik, korzystający z urlopu wychowawczego ma prawo w tym czasie podjąć pracę lub inną działalność zarobkową. Nie może to jednak kolidować ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem. Jakie warunki muszą być spełnione? Sprawdź!

Termin i metody składania dokumentów w sprawie pomocy klęskowej

Czas na składanie wniosków o wsparcie dla rodzin rolniczych w ramach „pomocy klęskowej” mija 30 listopada. W tym samym dniu upływa termin na dostarczenie kopii faktur lub innych dokumentów potwierdzających sprzedaż produktów rolnych. Trzeba pamiętać o tym, że o zachowaniu terminu złożenia dokumentów decyduje data ich wpływu do placówki ARiMR.

Podróże służbowe 2023 - diety krajowe i zagraniczne

Podróże służbowe - diety krajowe i zagraniczne w 2023 roku. Jak zmienią się wysokości diet dla podróży służbowych?

Stres w pracy - standardy pracodawców

Stres w pracy. Warunki pracy oraz zasady, którymi powinni kierować się pracodawcy i pracownicy określa prawo pracy. Jednak oprócz przepisów, pracodawcy mogą stosować dodatkowe standardy, poprawiające komfort pracy i zmniejszające poziom stresu wśród zatrudnionych. Przedstawiamy 24 zasady, którymi warto się kierować, prowadząc firmę.

Program WorldSkills pomaga młodym ludziom zdobyć kompetencje

SkillsPoland Gdańsk 2022 to miejsce, gdzie edukacja spotyka się z biznesem, aby rozmawiać o tym, jak kształcić młodych ludzi pod kątem nowych kompetencji, których wymaga współczesny rynek pracy – mówił dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) podczas otwarcia Mistrzostw Polski Umiejętności Branżowych SkillsPoland Gdańsk 2022.

Pomoc klęskowa - zmiany w zasadach naboru

Termin naboru wniosków o wsparcie dla rodzin rolniczych, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. niekorzystnych zjawisk atmosferycznych został wydłużony do 30 listopada br. To jedna za zmian.

Well-being pracowników a jakość wykonywanych obowiązków

Kwestia zachowania równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym i holistyczne podejście do kwestii tzw. dobrostanu (well‑being) pracowników odgrywa coraz większą rolę przy szukaniu nowego miejsca zatrudnienia, lub podjęcia decyzji o pozostaniu w obecnej pracy.

Badanie trzeźwości pracowników po zmianie w kodeksie pracy – kiedy można zmienić wewnętrzny regulamin?

Badanie trzeźwości pracowników. Po wejściu w życie nowych przepisów o kontroli trzeźwości pracowników przewidzianych w noweli kodeksu pracy na dwa tygodnie może powstać luka prawna w tysiącach firm, które będą musiały poczekać na wdrożenie ich do wewnętrznych regulaminów.

Work-life balance w 2023 r. Co czeka pracodawców?

Work-life balance w Polsce. W 2023 roku rozpocznie się proces wdrażania unijnej dyrektywy w tym zakresie. Pracodawco, sprawdź, co Cię czeka!

Co piąty pracownik zmęczony jeszcze przed pracą [RAPORT]

Jak wynika z najnowszego raportu Benefit Systems, co piąty pracujący w Polsce przynajmniej kilka razy w tygodniu czuje się zmęczony jeszcze przed rozpoczęciem pracy, a co dziesiąty deklaruje mniejsze zaangażowanie w obowiązki służbowe.

Giełda Pracy Uniwersytetu Szczecińskiego potrwa do piątku

Ponad 50 pracodawców bierze udział w 15. Giełdzie Pracy na Uniwersytecie Szczecińskim. W jej ramach odbywają się m.in. spotkania, debaty, Webinary i warsztaty. Część wydarzeń odbywa się online.

4-dniowy tydzień pracy. Test w Wielkiej Brytanii

4-dniowy tydzień pracy. Testy przeprowadzone w Wielkiej Brytanii okazały się sporą sensacją. Organizacje zdają sobie sprawę, że zadowolenie pracownika nie jest tylko jego prywatną sprawą. Dobre samopoczucie przekłada się przecież na kreatywność i wydajność, a w efekcie – na wyższą jakość świadczonej pracy.

Czterodniowy tydzień pracy już działa! Mniej kasy i bez podwyżek

Czterodniowy tydzień pracy - pracodawcy nie czekają na zmianę przepisów i już dziś skracają tydzień pracy w swoich firmach. Jednak coraz częściej to skutek cięcia kosztów. I oznacza też niższe wynagrodzenia dla zatrudnionych.

Wypłata zaliczek z tytułu dopłat bezpośrednich i obszarowych – ponad 12,26 mld zł przekazane rolnikom

Do 21 listopada wykonane zostały przelewy na kwotę ponad 12,26 mld zł. Realizacja zaliczek potrwa do końca listopada, natomiast 1 grudnia rozpocznie się przekazywanie pozostałych kwot płatności za 2022 r.

Debata o pracy zdalnej

Najprawdopodobniej na kolejnym posiedzeniu Sejmu zostanie domknięty temat nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej i propozycja ta trafi do Senatu, a potem – do analizy i podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę – powiedziała w piątek szefowa MRiPS Marlena Maląg.

32. Pielgrzymka Górników na Jasną Górę

Na dwa tygodnie przed tradycyjną Barbórką, górnicy z różnych sektorów przemysłu wydobywczego przybyli w niedzielę z doroczną pielgrzymką na Jasną Górę. Przypominano, że zwłaszcza w tym roku stało się jasne, jak ważny jest gaz, ropa, węgiel - podało biuro prasowe sanktuarium.

Praca na próbę - czy pracodawca może nie wypłacić wynagrodzenia?

Czy próbny nieodpłatny dzień pracy jest zgodny z przepisami? Jakie są możliwości weryfikacji potencjalnego pracownika przed nawiązaniem z nim dłuższej współpracy? Podpowiadamy.

EU-Talent Pool: wsparcie dla uchodźców z Ukrainy

„EU-Talent Pool - Pilot” jest narzędziem, które wspiera uchodźców z Ukrainy w znalezieniu odpowiedniej pracy w jednym z krajów UE. W tym celu wykorzystano europejską sieć EURES, wyjątkowo udostępnioną obywatelom państw trzecich, którzy korzystają z ochrony czasowej w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Jakie korzyści daje uchodźcom „EU-Talent Pool - Pilot”? Odpowiadamy.

Pracodawca i pracownik wymagają pełnego zainteresowania i szacunku ze strony państwa

Zarówno pracodawca jak i pracownik wymagają pełnego zainteresowania i szacunku ze strony państwa polskiego - powiedział w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda w czasie rozstrzygnięcia XIV edycji konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom".

Prezydent wręczył statuetki laureatom XIV edycji konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom

Zarówno pracodawca, jak i pracownik wymagają pełnego zainteresowania i szacunku ze strony państwa polskiego – powiedział w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda, który wręczył statuetki kilkunastu przedstawicielom laureatów XIV edycji konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom.

Praca zdalna w Kodeksie pracy - Sejm uchwali nowe przepisy

Praca zdalna w Kodeksie pracy. Najprawdopodobniej na kolejnym posiedzeniu Sejmu zostanie domknięty temat nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej i propozycja trafi do Senatu, a potem – do analizy i podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę – powiedziała szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Ubezpieczenie rolne 2023 - rząd dopłaci 65 proc. do składek

Ubezpieczenie rolne. W 2023 r. dopłata do składki tak z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych jak i zwierząt gospodarskich wyniesie 65 proc. składki - wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia rządu. W projekcie budżetu na przyszły rok, na dopłaty do ubezpieczeń rolnych zabezpieczono ponad 1,1 mld zł.

Wniosek o pomoc suszową dla rolników do 30 listopada 2022

Termin składania wniosków o pomoc socjalną dla rodzin rolniczych, które poniosły straty w wyniku suszy, ma być przesunięty do 30 listopada - poinformował w czwartek minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wicepremier dodał, że złożył wniosek do RM o zmianę rozporządzenia w tej sprawie.

Pomoc dla rolników w sprawie strat przez salmonellę – wnioski od 1 grudnia

1 grudnia 2022 roku rusza nabór wniosków o przyznanie pomocy dla producentów rolnych, którzy ponieśli straty z powodu wystąpienia salmonelli u ich zwierzyny. Jak złożyć wniosek o taką pomoc finansową?

KPO: 15 listopada - ostatni dzień na ubieganie się o wsparcie na wymianę dachów z azbestu, a 18 listopada - na inwestycje w przetwórstwo

Tylko do 15 listopada można starać się o pomoc na wymianę pokryć dachowych na budynkach gospodarskich wykonanych z materiałów zawierających azbest. 18 listopada kończą się zaś nabory, w ramach których osoby fizyczne i przedsiębiorstwa mogą wystąpić o środki finansowe na inwestycje w przetwórstwo. Natomiast do końca grudnia 2023 r. będzie się można ubiegać o wsparcie na wymianę słupów chmielowych.

Firmy zwalniają pracowników. W jakich branżach?

Zwolnienia pracowników stają się rzeczywistością - informuje DGP. W jakich branżach jest najgorzej?

Dyrektywa work-life balance już działa, mimo braku implementacji

Dyrektywa work-life balance niewdrożona, ale już działa - informuje DGP. W jakich sektorach?

Dni wolne od pracy w 2023 roku

Dni wolne od pracy są niezbędne dla zachowania zdrowia i utrzymania równowagi w życiu. Warto zaplanować swój kalendarz tak, aby uzyskać jak najwięcej czasu na odpoczynek, biorąc np. dodatkowy dzień wolny pomiędzy ustawowymi świętami. Ile dni wolnych przypada na 2023 rok?

Dlaczego warto zatrudniać pracowników 50+

Zatrudnienie pracownika 50+. Jakie korzyści dla pracodawcy niesie zatrudnienie silversa?

Dofinansowanie do pracy zdalnej – dla kogo?

Co ma na celu projekt ustawy o aktywności zawodowej? Z jakimi problemami mierzy się rynek pracy i urzędy pracy? Czym jest grant na pracę zdalną, kto może go otrzymać i w jakiej wysokości w 2023 r.?

Odpowiedzialność materialna pracowników

Stosunek pracy łączący pracodawcę i pracownika ma charakter służbowy i mocno sformalizowany. Choć to pracodawca jest w tej relacji podmiotem profesjonalnym ponoszącym ryzyko działalności prowadzonej przez zakład pracy, nie oznacza to, że pracownik nie ponosi w związku z wykonywaną pracą żadnej odpowiedzialności materialnej. Za co odpowiada? W jakich okolicznościach? Czy pracodawca, podpisując umowę o pracę, powinien podjąć jakieś kroki, by zabezpieczyć swoje interesy?

Co trzeci pracownik ma obawy, że zastąpią go roboty

Ponad 41% Polaków boi się, że sztuczna inteligencja zawładnie światem. Jednocześnie tylko 24% badanych uważa, że roboty mogłyby wykonywać pracę lepiej od nich. Co jeszcze myślimy o czwartej rewolucji przemysłowej, którą zapowiadają eksperci?

REKLAMA