REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedawnienie roszczeń

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy rachunek za telefon ulega przedawnieniu


Od ponad 4 lat jestem klientem jednej sieci komórkowej. Niedawno dostałem rachunek za nierozliczone połączenia sprzed dwóch lat. Czy operator może wystawić mi rachunek po takim czasie?

Kiedy nie rozpoczyna się bieg przedawnienia? (art. 293)

Bieg przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas trwania przeszkody, gdy z powodu siły wyższej uprawniony nie może dochodzić przysługujących mu roszczeń przed właściwym organem powołanym do rozstrzygania sporów.

Przedawnienie roszczeń wobec osoby, która nie ma pełnej zdolności prawnej (art.294)

Osoba, która nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych ma szczególne udogodnienia. Przejawią się to miedzy innymi w wydłużonych terminach przedawnienia roszczeń.

Kiedy przerywa się bieg przedawnienia roszczenia? (art. 295)

Terminy w prawie pracy nie mogą być przedłużane lub skarane przez czynności prawne. Mogą jednak wystąpić okoliczności, które spowodują przerwanie biegu przedawnienia.

REKLAMA

Kiedy ulegają przedawnieniu roszczenia ze stosunku pracy? (art. 291)

Zasadą jest, że roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Czy roszczenia przedawnionego można dochodzić? (art. 292)

Roszczenia przedawnionego nie można dochodzić, chyba że ten, przeciwko komu roszczenie przysługuje, zrzeka się korzystania z przedawnienia; zrzeczenie dokonane przed upływem przedawnienia jest nieważne.

Przedawnienia roszczeń (art. 291-295)

W dziale czternastym ustawodawca uregulował przedawnienia roszczeń, czyli okoliczności, gdy nie pracodawca lub pracownik nie mogą już dochodzić roszczenia.

Przedawnienie zadłużenia w ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przysłał mi pismo wzywające do zapłaty zaległych składek na ubezpieczenia społeczne z lat 1999-2000. Kiedy takie należności ulegają przedawnieniu?

REKLAMA

Jak udzielać zaległych urlopów wypoczynkowych

Pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Jeżeli pracownik nie wykorzystał urlopu w tym terminie, pracodawca powinien udzielić go najpóźniej do 31 marca następnego roku. Pracodawca, który nie udzieli urlopu wypoczynkowego do końca kwartału następnego roku, może zostać ukarany grzywną od 1000 do 30 000 zł.

Bieg terminu przedawnienia

Księgowy wykonał na moją rzecz usługę. Dokładnie sporządził bilans za rok 2005. Od maja 2006 do listopada 2008 r. nie upominał się o zapłatę. Zaczął się upominać dopiero w listopadzie 2008 r. Czy takie roszczenie nie jest przedawnione?  

Przedawnienie roszczeń w prawie pracy

Istotą przedawnienia jest niemożność dochodzenia roszczeń po upływie określonego przez prawo czasu.

Przedawnienie roszczeń

Moja sprawa trwa dość długo. Półtora roku temu kupiłem drukarkę. Po roku ujawniła się w niej wada. Złożyłem od razu reklamacje do sklepu i zażądałem jej naprawienia. Po 3 tygodniach otrzymałem odpowiedź, że mojej reklamacji nie uznano, bez żądnego uzasadnienia. Ponieważ zaraz po tym fakcie musiałem wyjechać na pół roku do Irlandii, to niestety nie mogłem zająć się tą sprawą. Po powrocie dowiedziałem się, że wówczas moja sprawa powinna być pozytywnie rozpatrzona. Czy nie minęło już za dużo czasu i czy mogę coś jeszcze w tej kwestii zrobić?

Przedawnienie w umowie o dzieło

Przedawnienie roszczeń w umowie o dzieło jest skomplikowanym i jednocześnie bardzo ważnym zagadnieniem. Należy zapamiętać, że jeżeli składamy reklamacje na wady dzieła, to nasze uprawnienia z tym związane nie przedawniają się, lecz wygasają z upływem roku od momentu a gdy chodzi o wady budynku - po upływie lat trzech, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.

Przedawnione roszczenia w postępowaniu cywilnym

Zgodnie z kodeksem cywilnym przedawnione roszczenia wygasają. Wydawało by się więc, że nie można ich dochodzić przed sądem. Nic bardziej mylnego – wiąże się to jednak ze sporym ryzykiem oddalenia powództwa.

Jak długo trwa odpowiedzialność sprzedawcy

Jeżeli zakupiony produkt ma wady, usterki, nie ma takich cech jakie powinien posiadać produkt nie musimy od razu załamywać rąk. Nawet jeśli nie mamy gwarancji na daną rzecz. Za każdy towar konsumpcyjny sprzedawca odpowiada przez dwa lata od momentu jego wydania.

Kiedy można złożyć reklamację do sprzedawcy

Za niezgodność towaru z umową odpowiada sprzedawca. Jeżeli zauważymy w naszym towarze jakieś usterki można złożyć na niego reklamacje. O tym wiedzą prawie wszyscy. Lecz rzadko mamy świadomość, że w przypadku składania reklamacji konieczne jest przestrzeganie pewnych terminów. Mamy dwa miesiące na poinformowanie sprzedawcy o wadzie.

Kiedy roszczenia się przedawniają

Przedawnienie jest jednym z trudniejszych zagadnień prawa cywilnego. Wiąże się ono zawsze z upływem czasu. Powoduje natomiast, że strona zobowiązana do świadczenia nie musi go spełniać.

Przedawnione roszczenie

Sprawa o świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest sprawą z zakresu prawa pracy, podlega zatem przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Przedawnienie

  Podobnie jak przestępstwa w prawie karnym, zobowiązania i roszczenia w prawa cywilnym przedawniają się .

Przedawnienie

  Podobnie jak przestępstwa w prawie karnym, zobowiązania i roszczenia w prawa cywilnym przedawniają się .

Odszkodowanie za wypadek przy pracy nie ulega przedawnieniu

Roszczenie o jednorazowe odszkodowanie z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej nie ulega przedawnieniu. Ma ono bowiem charakter ubezpieczeniowy, a nie pracowniczy.

Termin przedawnienia roszczeń pracownika z tytułu wypadku przy pracy

Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługuje jednorazowe odszkodowanie, a jeżeli w wyniku takiego wypadku pracownik doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, może dochodzić od pracodawcy dodatkowego odszkodowania, renty uzupełniającej lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Dochodzenie tych roszczeń jest ograniczone w czasie, jako że ulegają one przedawnieniu.

REKLAMA