Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedawnione roszczenia w postępowaniu cywilnym

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z kodeksem cywilnym przedawnione roszczenia wygasają. Wydawało by się więc, że nie można ich dochodzić przed sądem. Nic bardziej mylnego – wiąże się to jednak ze sporym ryzykiem oddalenia powództwa.

Przedawnienie

REKLAMA

Każde roszczenie (czyli prawo do żądania określonego zachowania, lub zaniechania) po jakimś czasie się przedawnia. Ustawodawca (nie tylko nasz z resztą) doszedł do wniosku, iż prawa których nie dochodzi się przez długi czas , nie powinny korzystać z ochrony prawnej – obywatel powinien „pilnować swoich interesów”. Należy pamiętać , że to samo dotyczy również przestępstw – możliwość ich ścigania również się przedawnia.

Okres przedawnienia roszczeń cywilnych jest różny w zależności od prawa jakiego dotyczy. Co do zasady wynosi 10 lat. Jednak jest wiele wyjątków od tej reguły – które skracają ten okres do 1, czy 2 lat od pojawienia się określonego zdarzenia. Okres zależy również od podmiotów które dochodzą określonego prawa, jak również tego czego dotyczy konkretne roszczenia (np. odsetki, czy czynsz przedawniają się po 3 latach- jako tzw. świadczenie okresowe).

Czy można dochodzić przed sądem przedawnionych roszczeń

Jak najbardziej. Złożenie powództwa o przedawnione roszczenie nie powoduje ani automatycznego oddalenia, ani odrzucenia pozwu. Jeśli jest on poprawnie złożony – spór traktowany jest jako zawisły. Sąd nie może z urzędu uwzględnić przedawnionego roszczenia – musi poczekać na zarzut pozwanego. Jeśli pozwany nie podniesie, że dochodzone pozwem roszczenie jest przedawnione – sąd może powództwo uznać ( o ile rzecz jasna w pozostałym zakresie jest zasadne).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czemu sąd nie bada przedawnienia z urzędu

Wynika to z dwóch podstawowych przyczyn.

REKLAMA

1. Po pierwsze - obecny system procedury cywilnej to tzw. system kontradyktoryjny – tj. sporny. To strony są głównymi graczami na arenie procesu. Sąd jest jedynie arbitrem rozstrzygającym zasadność twierdzeń podnoszonych przez strony – sam nie powinien ingerować w postępowanie – a w szczególności w zarzuty, które strony mogą podnieść. Jedyna pomoc jakiej może udzielić sąd – to pomoc proceduralna . Czyli JAK coś zrobić, a nie CO zrobić i to też w zasadzie wobec strony nieporadnej. Proces inkwizycyjny – gdzie to sąd prowadzi postępowanie dowodowe i kieruje postępowaniem, jest specyfiką sądów karnych. (choć system ten działał również w sprawach cywilnych w okresie PRL).

2. Druga przyczyna ma charakter materialno- prawny. Otóż sąd nie zawsze może wiedzieć czy roszczenie jest przedawnione. Różne okoliczności przerywają bieg przedawnienia – tak że biegnie on od nowa.

Roszczenia pomiędzy przedsiębiorcami z tytułu sprzedaży przedawniają się po 2 latach od dnia ich wymagalności. Jednakże, jeśli przedstawiciel dłużnika w trakcie biegu przedawnienia przyznał iż jest dłużny określoną kwotę (ale np. nie może teraz zapłacić) bieg przedawnienia liczy się od nowa od dnia uznania długu. Tak więc nie zawsze roszczenie przedawnione na pierwszy rzut oka, takim jest.

Stąd sąd (nawet przy innych przepisach) nie mógłby przedawnionego powództwa oddalić czy odrzucić - już na etapie jego złożenia, jak to ma miejsce w przypadku odrzucenia powództwa z uwagi na nieważność postępowania.

Co z tym robić

Jeśli zostaliśmy pozwani o spełnienie starego (w naszym mniemaniu) roszczenia, przede wszystkim powinniśmy sprawdzić czy nie jest przedawnione w całości, lub w części.

Gmina dochodzi od najemcy mieszkania komunalnego czynszu nie płaconego od 5 lat. Pozwany może domagać się oddalenia powództwa wobec czynszu za pierwsze 2 lata nie płacenia – z uwagi na jego przedawnienie.

REKLAMA

Stwierdzając przedawnienie roszczenia – powinniśmy wnieść o oddalenie powództwa (znów- w całości, lub w części) – możemy to zrobić w zasadzie na każdym etapie postępowania (nie licząc postępowania uproszczonego i w sprawach gospodarczych – gdzie zarzut należy podnieść już w odpowiedzi na pozew). Przedawnienie roszczenia może być również podstawą apelacji.

Skutkiem braku zarzutu wynikającego np. z niewiedzy, może być obowiązek zapłacenia określonej kwoty, lub spełnienia innego świadczenia, które w świetle prawa cywilnego … już nie istnieje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

  Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

  Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

  W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

  Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

  Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  REKLAMA

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  REKLAMA

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  REKLAMA