reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy cywilne > Przedawnione roszczenia w postępowaniu cywilnym

Przedawnione roszczenia w postępowaniu cywilnym

Zgodnie z kodeksem cywilnym przedawnione roszczenia wygasają. Wydawało by się więc, że nie można ich dochodzić przed sądem. Nic bardziej mylnego – wiąże się to jednak ze sporym ryzykiem oddalenia powództwa.

Przedawnienie

Każde roszczenie (czyli prawo do żądania określonego zachowania, lub zaniechania) po jakimś czasie się przedawnia. Ustawodawca (nie tylko nasz z resztą) doszedł do wniosku, iż prawa których nie dochodzi się przez długi czas , nie powinny korzystać z ochrony prawnej – obywatel powinien „pilnować swoich interesów”. Należy pamiętać , że to samo dotyczy również przestępstw – możliwość ich ścigania również się przedawnia.

Okres przedawnienia roszczeń cywilnych jest różny w zależności od prawa jakiego dotyczy. Co do zasady wynosi 10 lat. Jednak jest wiele wyjątków od tej reguły – które skracają ten okres do 1, czy 2 lat od pojawienia się określonego zdarzenia. Okres zależy również od podmiotów które dochodzą określonego prawa, jak również tego czego dotyczy konkretne roszczenia (np. odsetki, czy czynsz przedawniają się po 3 latach- jako tzw. świadczenie okresowe).

Czy można dochodzić przed sądem przedawnionych roszczeń

Jak najbardziej. Złożenie powództwa o przedawnione roszczenie nie powoduje ani automatycznego oddalenia, ani odrzucenia pozwu. Jeśli jest on poprawnie złożony – spór traktowany jest jako zawisły. Sąd nie może z urzędu uwzględnić przedawnionego roszczenia – musi poczekać na zarzut pozwanego. Jeśli pozwany nie podniesie, że dochodzone pozwem roszczenie jest przedawnione – sąd może powództwo uznać ( o ile rzecz jasna w pozostałym zakresie jest zasadne).

Czemu sąd nie bada przedawnienia z urzędu

Wynika to z dwóch podstawowych przyczyn.

1. Po pierwsze - obecny system procedury cywilnej to tzw. system kontradyktoryjny – tj. sporny. To strony są głównymi graczami na arenie procesu. Sąd jest jedynie arbitrem rozstrzygającym zasadność twierdzeń podnoszonych przez strony – sam nie powinien ingerować w postępowanie – a w szczególności w zarzuty, które strony mogą podnieść. Jedyna pomoc jakiej może udzielić sąd – to pomoc proceduralna . Czyli JAK coś zrobić, a nie CO zrobić i to też w zasadzie wobec strony nieporadnej. Proces inkwizycyjny – gdzie to sąd prowadzi postępowanie dowodowe i kieruje postępowaniem, jest specyfiką sądów karnych. (choć system ten działał również w sprawach cywilnych w okresie PRL).

2. Druga przyczyna ma charakter materialno- prawny. Otóż sąd nie zawsze może wiedzieć czy roszczenie jest przedawnione. Różne okoliczności przerywają bieg przedawnienia – tak że biegnie on od nowa.

Roszczenia pomiędzy przedsiębiorcami z tytułu sprzedaży przedawniają się po 2 latach od dnia ich wymagalności. Jednakże, jeśli przedstawiciel dłużnika w trakcie biegu przedawnienia przyznał iż jest dłużny określoną kwotę (ale np. nie może teraz zapłacić) bieg przedawnienia liczy się od nowa od dnia uznania długu. Tak więc nie zawsze roszczenie przedawnione na pierwszy rzut oka, takim jest.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama