REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedawnienie w umowie o dzieło

Anna Śmigulska
Po bezskutecznym upływie terminu na usunięcie usterek, można żądać obniżenia ceny albo nawet odstąpić od umowy.
Po bezskutecznym upływie terminu na usunięcie usterek, można żądać obniżenia ceny albo nawet odstąpić od umowy.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedawnienie roszczeń w umowie o dzieło jest skomplikowanym i jednocześnie bardzo ważnym zagadnieniem. Należy zapamiętać, że jeżeli składamy reklamacje na wady dzieła, to nasze uprawnienia z tym związane nie przedawniają się, lecz wygasają z upływem roku od momentu a gdy chodzi o wady budynku - po upływie lat trzech, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.

Umowa o dzieło ma na celu stworzenie określonego dzieła, które nie jest rzeczą ruchomą, za odpowiednią zapłatą. Wynika z tego, że w chwili zawierania umowy dzieło jeszcze nie istnieje. Efekt końcowy musi być spójny z postanowieniami umowy, które strony: zamawiający i wykonawca określiły.

REKLAMA

Wadliwe dzieło

Niekiedy dzieło może posiadać wady. Wtedy konsumentowi przysługuje prawo do złożenia reklamacji i zażądania usunięcia usterek wyznaczając w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu można zażądać obniżenia ceny, a jeśli wady są istotne to nawet odstąpić od umowy.

Zobacz również: Co napisać w reklamacji

Wygaśnięcie roszczeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Od momentu zauważenia wady należy poinformować przedsiębiorcę o niej w ciągu miesiąca. Tego typu roszczenia, czyli związane z rękojmią za wady dzieła wygasają po upływie roku od momentu, kiedy rzecz została kupującemu wydana. Dla wad budynku przewidziany jest dłuższy – 3 letni termin.

Zgłoszono reklamację do dewelopera, ponieważ nieruchomość miała wady. Deweloper zobowiązał się je poprawić jednak nie określił bliżej terminu naprawy. Konsument czekał cierpliwie, tym bardziej, że przez pierwsze trzy lata od momenty zakupu nieruchomości nie zamieszkiwał jej. Kiedy wreszcie nadszedł czas, że miał się tam wprowadzić postanowił uporządkować swoje sprawy. Wysłał kilkakrotnie pismo do dewelopera jednak bez rezultatu. Konsument zdecydował się wreszcie na dochodzenie swych praw na drodze sądowej, ale zastanawia się czy po upływie trzy i pół roku takie prawo mu jeszcze przysługuje?                                          Roszczenia konsumenta wygasają w przypadku wad budynku po upływie 3 lata od momentu wydanie nieruchomości kupującemu. W tym przypadku złożenie pozwu do sądu powszechnego nie będzie miało podstaw ze względu na upływ terminów.

Przedawnienie roszczeń

W pozostałych przypadkach roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat 2 od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane. Dotyczyć to może np. żądania wykonawcy zapłaty za wykonane prace albo rozliczenia za niezużyte materiały.

Zobacz również: Co zrobić jeśli umowa o działo jest wykonana w sposób nienależyty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA