REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca, Nowelizacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienie z powodu siły wyższej. Nowość w Kodeksie pracy

Zwolnienie z powodu działania siły wyższej to nowe uprawnienie, jakie przyznaje pracownikom nowelizacja Kodeksu pracy. W jakich przypadkach pracownik będzie mógł zwolnić się z pracy z powodu działania siły wyższej? Przez jaki okres można korzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Co to jest siła wyższa?

Zmiany w Kodeksie wyborczym. Ankietowani nie wierzą, że chodzi tylko o podniesienie frekwencji

Większość ankietowanych w sondażu SW Research nie wierzy, że ostatnie zmiany w Kodeksie wyborczym mają na celu wyłącznie zwiększenie frekwencji. Jedna czwarta respondentów jest przeciwnego zdania. Prawie 15 proc. badanych w ogóle nie wie o zmianach Kodeksu.

Obowiązkowe e-faktury od 2024 r. Jak przygotować się do KSeF?

Wystawienie papierowej faktury na rzecz kontrahenta już niedługo nie będzie możliwe. Obowiązkowy stanie się KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur. Jest to jedna z najistotniejszych zmian podatkowych na przestrzeni ostatnich kilku lat.

ZUS nie może kwestionować podstawy wymiaru składek zadeklarowanej przez przedsiębiorcę - wyrok Sądu Najwyższego

ZUS nie może kwestionować kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych - orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 2 marca 2023 r. 

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu wyborczego z podpisem prezydenta

Nowelizacja Kodeksu wyborczego została 14 marca podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowela ma, w intencji jej autorów, posłów PiS, zwiększyć dostęp do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości i wpłynąć na zwiększenie frekwencji wyborczej. Powstanie Centralny Rejestr Wyborczy.

31 marca mija termin na złożenie ZUS ZSWA 2023

31 marca 2023 r. mija termin, w którym płatnicy muszą złożyć zgłoszenia ZUS ZSWA. Kogo dotyczy obowiązek złożenia dokumentu? Jak należy go wypełnić?

Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców - to jedna z trzech najważniejszych zmian dla średnich i małych firm

Zmiany dla średnich i małych firm. Do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zwróciliśmy się o wybranie ze spraw, którymi się zajmuje trzech, które są najistotniejsze dla firm. Jedną z nich jest dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców.

Przemoc w rodzinie staje się przemocą domową

„Przemoc w rodzinie” zostanie zastąpiona pojęciem „przemoc domowa”. Taką zmianę zakłada nowelizacja ustawy antyprzemocowej przyjęta ostatecznie przez Sejm 9 marca. Oprócz zmian redakcyjnych poparcie Sejmu uzyskała m.in. poprawka, która wykreśla z nowelizacji przepisy dotyczące orzeczeń o niepełnosprawności. redakcyjnych poparcie Sejmu uzyskała m.in. poprawka, która wykreśla z nowelizacji przepisy dotyczące orzeczeń o niepełnosprawności. Nowela trafi teraz do prezydenta.

REKLAMA

Gwarancje procesowe dla nieletnich i ostrzejsze kary za przestępstwa związane z pedofilią

Gwarancje procesowe dla podejrzanych lub oskarżonych poniżej 18. roku życia – jak teraz będą nazywani nieletni – to cel nowelizacji przepisów karnych, jaką Sejm przyjął 9 marca. Umożliwia ona udział w rozprawie dot. osoby poniżej 18 roku życia jego rodziców lub asystenta rodziny. Zaostrza także kary za produkcję pornografii dziecięcej i inne przestępstwa związane z pedofilią.

Przepisy o przeprosinach pozostają w Kpc. Sejm odrzucił większość senackich poprawek

Przepisy o publikacji przeprosin pozostają w Kodeksie postępowania cywilnego. Sejm odrzucił w czwartek 9 marca kilkanaście z 44 poprawek Senatu do zmian procedur cywilnych w Kodeksie. Przyjęto zaś zobowiązanie Ministerstwa Sprawiedliwości do zbadania funkcjonowania noweli po 3 latach.

Jakie zmiany w Kodeksie wyborczym w 2023 r.?

Nowelizacja Kodeksu wyborczego zakłada m.in. zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości. 

Poprawki Senatu do noweli Kodeksu pracy dot. work-life balance odrzucone przez sejmową komisję

Poprawki Senatu do nowelizacji Kodeksu pracy zostały w większości negatywnie zarekomendowane przez sejmową Komisję polityki społecznej i rodziny. Ustawa nowelizująca wdraża dwie unijne dyrektywy – dotyczącą work-life balance i tzw. rodzicielską. Ustawa wraz z przyjętymi poprawkami trafi pod głosowanie Sejmu.

Dr Anna Czarczyńska: Potrzebne jest większe zaufanie państwa do przedsiębiorców

Badanie Polskiej Przedsiębiorczości pokazują, że większość firm ocenia warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce negatywnie. Wynik badań komentuje dr Anna Czarczyńska.

Ponad 75% mikro i małych firm w Polsce odczuwa skutki wojny w Ukrainie. Jeszcze więcej walczy z inflacją i Polskim Ładem

Wojna w Ukrainie i inflacja miały znaczący wpływ na działalność mikro i małych przedsiębiorstw w 2022 roku. Z kolei przepisy Polskiego Ładu, które miały obniżyć podatki, zdaniem 80% właścicieli firm okazały się niesprawiedliwe – wynika z Badania Polskiej Przedsiębiorczości, zleconego przez inFakt agencji Smartscope.

Badanie Polskiej Przedsiębiorczości: firmom brakuje optymizmu co do przyszłości

Badanie Polskiej Przedsiębiorczości - ponad połowa przedsiębiorców zadeklarowała, że w 2022 roku ich sytuacja finansowa pozostała bez zmian lub poprawiła się względem roku 2021. Podobnie jak w poprzednich latach, na podstawie wyników ankiety wyliczono wskaźnik nastrojów przedsiębiorców, tzw. inFakt Indeks. Za 2022 rok wyniósł on -19,3 pkt., o 1,5 pkt. więcej niż w pandemicznym 2021 roku.

Czym jest Krajowy System e-Faktur (KSeF)?

KSeF. Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur to kolejny etap cyfryzacji urzędów publicznych. W założeniu ma to być ułatwienie nie tylko dla przedsiębiorców, ale i urzędników. Wejście systemu w życie zaplanowane jest na 1 lipca 2024 roku.

Uchwała Senatu o odrzuceniu noweli Kodeksu wyborczego bez poparcia sejmowej komisji

Uchwała Senatu o odrzuceniu nowelizacji Kodeksu wyborczego nie została poparta przez sejmową komisję nadzwyczajną ds. zmian w kodyfikacjach. Nowela ma, w intencji jej autorów, posłów PiS, m.in. zwiększyć dostęp do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości i wpłynąć na zwiększenie frekwencji wyborczej.

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego

Kłopoty ze spłatą zobowiązań finansowych dotyczą obecnie coraz szerszego kręgu osób, w tym także rolników. Prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się z wieloma wyzwaniami, a koszty stale rosną. Spowolnienie gospodarcze wywołane pandemią SARS-CoV-2, kryzys finansowy wywołany wojną w Ukrainie, w tym rosnąca inflacja, negatywnie odbijają się na kondycji finansowej rolników.

Korzystne zmiany w działalności nierejestrowanej. Nawet 26 tys zł. bez podatku!

Działalność nierejestrowana. Podatnik nie musi rejestrować swojej działalności, jeśli miesięcznie osiąga z niej przychody niższe niż 50% płacy minimalnej. Pojawiła się szansa, że limit ten już w 2023 roku będzie podwyższony do pełnej kwoty najniższego wynagrodzenia.

Jak szybko znaleźć informatyka, kiedy firma potrzebuje?

Jak szybko znaleźć i zatrudnić doświadczonego informatyka w firmie? Lista prostych porad

Rosnące składki ZUS niszczą małych przedsiębiorców WIDEO

Składki ZUS małych przedsiębiorców. - Wysokości składek rosną, a trzeba je zapłacić niezależnie od tego czy przedsiębiorca na taką składkę ZUS zarobił - zauważa Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Rozliczenie składki zdrowotnej. W kwietniu i maju firmy poznają skutki Polskiego Ładu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej przedsiębiorcy. W kwietniu i maju firmy muszą zmierzyć się ze skutkami Polskiego Ładu, najpierw na etapie rozliczeń rocznych podatku dochodowego, a następnie w obliczu rocznego rozliczenia składki zdrowotnej.

Jak działa faktoring?

Branża faktoringowa bije rekordy. Jak wynika z ostatniego badania Polskiego Związku Faktorów, z usług faktoringowych korzysta obecnie około 25 tys. krajowych przedsiębiorstw. Łącznie przekazały one do sfinansowania niemal 24 mln dokumentów płatniczych. 

Wszyscy weterani poszkodowani dostaną dodatek. MON przygotowało nowelizację

Dodatek weterana poszkodowanego przysługuje obecnie wyłącznie weteranom pobierającym emeryturę lub rentę inwalidzką. MON proponuje nowelizację ustawy, dzięki której dodatek otrzymają wszyscy weterani poszkodowani. Także ci, którzy nadal służą w wojsku bądź pracują. Ile będzie wynosił dodatek weterana poszkodowanego w 2023 r.?

Zmiany prawa wyborczego mogą prowadzić do naruszenia praw i wolności obywateli. RPO o nowelizacji Kodeksu wyborczego

Zmiany prawa wyborczego mogą prowadzić do naruszenia konstytucyjnych praw i wolności obywateli – uważa rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Chociaż intencja zwiększenia frekwencji wyborczej oraz transparentności procesu wyborczego zasługuje na aprobatę, to nie wszystkie z zaproponowanych rozwiązań są w pełni adekwatne do osiągnięcia tego celu.

Którzy przedsiębiorcy muszą płacić VAT?

Ustawa o podatku VAT daje możliwość zwolnienia z tego podatku niektórych podatników, ze względu na charakter działalności lub wartość sprzedaży. Jest jednak pewna grupa podatników, których pozbawiono na gruncie VAT prawa do jakiegokolwiek zwolnienia. W skrócie – musimy być podatnikiem VAT.

Firmy potrzebują więcej czasu na wdrożenie zmian w Kodeksie pracy

Dzisiaj Sejm ma głosować nad przepisami dostosowującymi Kodeks pracy do unijnej dyrektywy work-life balance. Konfederacja Lewiatan apeluje o wydłużenie terminu wejścia w życie nowych przepisów do co najmniej czterech miesięcy.

Nowelizacja Kodeksu pracy 2023

Zmiany w urlopach rodzicielskich, szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy i możliwość zwolnienia od pracy "z powodu działania siły wyższej" – takie m.in. rozwiązania przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy, którą w środę uchwalił Sejm.

Nowelizacja prawa spadkowego – do dalszych prac w komisji

Nowelizacja prawa spadkowego ma na celu lepsze zabezpieczenie spadkobierców, głównie małoletnich i całkowicie ubezwłasnowolnionych oraz ograniczenie poszukiwania przez sądy dalekich krewnych spadkodawcy. Projekt zmiany Kodeksu cywilnego w tym zakresie trafił do dalszych prac w komisji Sejmu.

Zmiany w przeglądach 2023 i nowe uprawnienia diagnostów

Zmiany w przeglądach 2023 r.? Dokładnie. 1 lutego opublikowana została nowelizacja rozporządzenia. O czym dokładnie mówi?

Płatności transgraniczne będą ewidencjonowane od 2024

Płatności transgraniczne będą ewidencjonowane. Dostawcy usług płatniczych będą prowadzić kwartalną ewidencję płatności dla podmiotów, które uzyskują więcej niż 25 wpłat z zagranicy kwartalnie. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie. Ma ona wejść życie 1 stycznia 2024 r.

Zmiany prawa spadkowego 2023 już w Sejmie

Zmiany prawa spadkowego, nad którymi rozpocznie prace Sejm obejmują lepsze zabezpieczenie spadkobierców, głównie osób małoletnich i całkowicie ubezwłasnowolnionych oraz ograniczenie poszukiwania przez sądy dalekich krewnych spadkodawcy. 

Systemy zarządzania finansowego. Gotówka przed terminem na fakturze

To nie zysk, a przede wszystkim płynność finansowa decyduje o sukcesie biznesowym przedsiębiorstwa. Dostęp do gotówki staje się coraz ważniejszy. Nowoczesne systemy zarządzania płynnością pozwalają znacząco poprawić kondycję finansową przedsiębiorstw.

Zmiany w Kodeksie spółek handlowych ułatwią cudzoziemcom zakładanie biznesów

Zniesienie obowiązku PESEL przy rejestracji spółki oraz obowiązek udostępniania przez Ministerstwo Sprawiedliwości wzorów umów spółek prawa handlowego w języku innym niż polski – to dwie wprowadzone w grudniu ub.r. zmiany w Kodeksie spółek handlowych (KSH), które mocno ułatwią cudzoziemcom zakładanie i rozwijanie biznesu w Polsce. Są wśród nich też takie, na które uwagę powinni zwrócić polscy przedsiębiorcy, a na tym nie koniec zmian – w przygotowaniu są już kolejne modyfikacje KSH, które mają na celu m.in. przyspieszenie cyfryzacji postępowań rejestrowych i działalności spółek.

Nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa niezgodna z prawem unijnym?

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) wskazuje, zmiany proponowane w nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC) mogą nie być w pełni zgodne z prawem unijnym. Obawia się, że proponowany zmiany być niewłaściwie bądź niewystarczające, co doprowadzi do konieczności wprowadzania dalszych modyfikacji. A za to mogą już zapłacić przedsiębiorcy. 

Polska zadyszka w innowacji

Jak wynika z najnowszego raportu komórki ONZ, jeżeli chodzi o innowacyjność, od lat stoimy w miejscu. W najnowszej edycji za 2022 r. Polska zajęła 38. miejsce na 132 sklasyfikowane kraje. To kolejny rok z rzędu, gdy zamykamy czwartą dziesiątkę prestiżowego rankingu GII.

Jakie będą kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn od 1 lipca 2023 r.

Kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn będą wyższe od 1 lipca 2023 r. Ile wyniesie kwota wolna od podatku od spadków i darowizn?

Podatek od nieruchomości 2023 – deklaracje do 31 stycznia. Ostatni dzwonek na obniżenie firmowego podatku od nieruchomości

Z rocznymi rozliczeniami podatków możemy zwykle poczekać dłużej, przynajmniej do końca kwartału. Inaczej jest w przypadku podatku od nieruchomości - deklaracje za rok, który dopiero się rozpoczął musimy złożyć do 31 stycznia.

Ścieżka SMART dla firm, czyli 4,5 mld zł na wsparcie dla MŚP. Wnioski można składać od lutego 2023 r.

Już w lutym 2023 roku zostanie ogłoszony nabór wniosków w ramach konkursu Ścieżka SMART, która jest jednym z czterech priorytetów w ramach nowego Programu FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki) na lata 2021-2027. Zastąpi ona znany z poprzedniego programu POIR konkurs o nazwie Szybka Ścieżka i co jest nowością umożliwi ujęcie w jednym projekcie różnych etapów innowacyjnego przedsięwzięcia.

Rozszerzenie ustawy antyprzemocowej z podpisem prezydenta

Rozszerzenie przepisów ustawy antyprzemocowej przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, a także procedury karnej, którą podpisał prezydenta Andrzej Duda. Chodzi m.in. o zakaz zbliżania się i kontaktowania przez sprawcę z osobą pokrzywdzoną.

KAS skontroluje finansowanie programów ze środków Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji

Kontrole finansowania programów z unijnych środków przechodzą z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych do Krajowej Administracji Skarbowej. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.

ZUS 2023 - ile wynosi Duży ZUS i Mały ZUS? GALERIA z tabelami

Duży ZUS w 2023 roku wraz ze składką chorobową wyniesie 1418,48 zł. Mały ZUS zmieni się dwa razy, tj. za okres od stycznia do czerwca będzie wynosić 331,26 zł, a za lipiec – grudzień 341,72 zł. Zobacz galerię tabel z wyliczeniami!

Testament wojskowy zostanie uregulowany w Kodeksie cywilnym

Testament wojskowy to jeden z rodzajów testamentów szczególnych. Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu cywilnego, która ma uregulować ten rodzaj testamentu w Kodeksie. W jakich sytuacjach będzie można sporządzić testament wojskowy? Czy tylko żołnierze będą mogli sporządzić testament wojskowy? Jakie zmiany wprowadzi nowelizacja?

30 mln złotych inwestycje dla MŚP z woj. Mazowieckiego. Wnioski do 23 stycznia

Rozpoczęto nabór do konkursu „Innowacje w MŚP” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Program ten jest wsparciem firm z sektora miko, małych i średnich przedsiębiorstw z regionu Mazowsza, które są najbardziej narażone na negatywne skutki inflacji. Dostępne środki to prawie 30 mln złotych.

Pierwszeństwo pieszych 2023. Jest interpelacja. Będą zmiany?

Pierwszeństwo pieszych 2023. Zapytanie dotyczące przepisów złożył poseł Artur Szałabawka. Czy Ministerstwo Infrastruktury planuje nowelizację?

Zmiany prawa 2022/2023 - 10 najważniejszych zmian dla biznesu i firm

Przedsiębiorcy chcieliby, żeby rok 2023 przyniósł większą stabilność prawa. Z pewnością zmianą na lepsze byłoby ograniczenie tworzenia nowych przepisów. Gdyby nie zmieniały się one co kilka miesięcy wzrosłaby pewność w planowaniu nowych inwestycji, a co za tym idzie pojawiłaby się szansa na progres ekonomiczny. Jak zatem wygląda sytuacja prawna dla biznesu w 2023 roku? Chociaż w porównaniu z latami 2021-2022 nowych regulacji nie wydaje się aż tak wiele, warto zwrócić uwagę na te najważniejsze. W artykule wskazujemy 10 kluczowych nowelizacji z przełomu 2022 i 2023 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Składka stała od 2024 roku?

Ministerstwo Zdrowia proponuje uproszczony sposób ustalenia miesięcznej składki zdrowotnej przedsiębiorców - od 1 stycznia 2024 r. miałaby być wprowadzona instytucja składki stałej, obliczonej od 1/12 postawy rocznej wykazanej w ostatnim złożonym dokumencie rozliczeniowym, obejmującym rozliczenie składki rocznej.

Mały ZUS plus 2023 - zgłoszenia do 31 stycznia

Przedsiębiorca, który w ubiegłym roku nie korzystał z małego ZUS plus, a chciałby w tym roku do niego przystąpić, na zgłoszenie do ulgi ma czas tylko do końca stycznia 2023 r. – przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Jak wygląda składka zdrowotna przy podatku liniowym w 2023 r.?

Składka zdrowotna 2023 - podatek liniowym. Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują nowe zasady opłacania składki zdrowotnej. Podatnicy rozliczający się metodą liniową mogą pomniejszyć podstawę opodatkowania o wysokość opłaconej składki. Należy jednak pamiętać, że kwota odliczenia w ciągu roku jest limitowana.

Jak fiskus igra z płynnością finansową przedsiębiorców

Zwrot VAT. Organy podatkowe bezprawnie wstrzymują należne przedsiębiorcom wypłaty środków z tytułu rozliczeń VAT. Na zachwianie lub nawet utratę płynności finansowej jest z tego powodu narażonych nawet kilkaset tysięcy firm w Polsce.

REKLAMA