REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wszyscy weterani poszkodowani dostaną dodatek. MON przygotowało nowelizację

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Dodatek weterana poszkodowanego dostaną nie tylko emeryci lub renciści
Dodatek weterana poszkodowanego dostaną nie tylko emeryci lub renciści
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek weterana poszkodowanego przysługuje obecnie wyłącznie weteranom pobierającym emeryturę lub rentę inwalidzką. MON proponuje nowelizację ustawy, dzięki której dodatek otrzymają wszyscy weterani poszkodowani. Także ci, którzy nadal służą w wojsku bądź pracują. Ile będzie wynosił dodatek weterana poszkodowanego w 2023 r.?

Dodatek weterana poszkodowanego należy się obecnie tylko tym weteranom poszkodowanym, którzy pobierają emeryturą lub rentę inwalidzką. Środowisko weteranów poszkodowanych zgłaszało postulaty, by prawo do dodatku przyznać także tym z nich, którzy są nadal aktywni zawodowo lub pozostają w służbie w wojsku bądź innych służbach.

REKLAMA

Kto otrzyma dodatek weterana poszkodowanego

REKLAMA

W związku ze zgłaszanymi postulatami środowiska weteranów poszkodowanych ministerstwo obrony narodowej zaproponowało zmianę przepisów dotyczących dodatku weterana poszkodowanego. Projektowana  nowelizacja ma umożliwić wypłacanie dodatku wszystkim weteranom poszkodowanym. Dodatek mieliby otrzymać zatem również weterani poszkodowani, którzy pozostają w służbie lub pracują. 

Wejście w życie projektowanych rozwiązań spowoduje, że prawo do dodatku weterana poszkodowanego uzyska prawie tysiąc osób. Wśród nich – ok. 900 byłych lub obecnych żołnierzy oraz prawie 100 funkcjonariuszy służb podległych ministerstwu spraw wewnętrznych i administracji. Łącznie wypłaty dodatków dla tych osób będą stanowić rocznie ok. 1,8 miliona złotych rocznie. Dodatki mają być wypłacane z budżetu resortu obrony narodowej.

Kto to jest weteran poszkodowany

Weteranem poszkodowanym w działaniach poza granicami państwa może być osoba, która biorąc udział na podstawie skierowania w działaniach poza granicami państwa, doznała uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z tymi działaniami lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań lub obowiązków służbowych poza granicami państwa, z tytułu których przyznano jej świadczenia odszkodowawcze.

Ile wynosi dodatek weterana poszkodowanego

Wysokość dodatku weterana poszkodowanego, jest uzależniona od ustalonego procentu uszczerbku na zdrowiu doznanego wskutek wypadku pozostającego w związku z działaniami poza granicami państwa lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań lub obowiązków służbowych w ramach działań poza granicami państwa, z tytułu których przyznano świadczenia odszkodowawcze, i wynosi od 5% do 130% najniższej emerytury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 1 marca 2023 r. najniższa emerytura będzie wynosić 1588,44 zł, zatem weterani poszkodowani dostawać będą dodatek w wysokości od 79,42 do 2064,97 zł.

Dodatek weterana poszkodowanego wypłacany żołnierzom pełniącym zawodową służbę wojskową nie stanowi dodatku do uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego w rozumieniu przepisów ustawy o obronie Ojczyzny oraz wynikających z niej aktów wykonawczych, wobec czego nie wchodzi w skład uposażenia i nie będzie uwzględniany w przypadku obliczania należności związanych ze zwolnieniem żołnierza z zawodowej służby wojskowej, a w konsekwencji świadczenia emerytalnego.

Jakie organy mają wypłacać dodatek weteranom poszkodowanym

Nowelizacja przewiduje w związku z tym zmiany procedur dotyczących dodatku weterana poszkodowanego. W projekcie doprecyzowano organy odpowiedzialne za ustalanie oraz wypłatę dodatku w taki sposób, że: 

 • w przypadku weterana poszkodowanego, który jest żołnierzem pobierającym emeryturę lub rentę inwalidzką – organem tym będzie, jak obecnie, organ emerytalno-rentowy wypłacający świadczenie;
 • w przypadku weterana poszkodowanego, który jest żołnierzem pełniącym zawodową służbę wojskową nieposiadającym prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej  – organem tym będzie dyrektor Wojskowego Biura Emerytalnego w Warszawie;
 • w przypadku weterana poszkodowanego, który jest funkcjonariuszem nieposiadającym prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej – organem tym będzie właściwy organ emerytalno-rentowy.

Kto oprócz żołnierzy może dostać dodatek weterana poszkodowanego

REKLAMA

Przepisy dotyczące dodatku weterana poszkodowanego odnoszące się do żołnierzy będą stosowane odpowiednio do obecnych i byłych funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego oraz pracowników jednostek wojskowych, a te, które odnoszą się do funkcjonariuszy –  do obecnych i byłych pracowników Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu. 

Wobec tego przepisy o dodatku weterana poszkodowanego będą dotyczyły wszystkich osób, którym właściwy organ przyznał status weterana poszkodowanego. W zależności od tego, który organ (Minister Obrony Narodowej lub minister właściwy do spraw wewnętrznych, lub Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, lub Szef Agencji Wywiadu) przyznał status weterana poszkodowanego, ten organ emerytalno-rentowy będzie właściwy do ustalenia i wypłaty dodatku weterana poszkodowanego.

Poszerzenie grupy uprawnionych do pobierania dodatku ma na celu – twierdzą autorzy projektu w uzasadnieniu – zwiększenie środków pozostających w dyspozycji weteranów poszkodowanych, dzięki którym możliwe będzie zabezpieczenie ich dodatkowych potrzeb związanych z leczeniem, rehabilitacją, opłaceniem kosztów ewentualnej opieki, czy dojazdów do placówek medycznych i rehabilitacyjnych.

Autorzy projektu proponują, aby ustawa weszła w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W marcu 2024 r. przypada 168 godzin pracy i 21 dni roboczych. Niektórzy będą mieli szansę na dłuższy wypoczynek. Sprawdź, czy ty też.

  W marcu 2024 r. pracownicy będą musieli przepracować 168 godzin. Jednak na przełomie marca i kwietnia będą mieli szansę na przedłużenie wypoczynku.

  Jak przetrwać rozwód z narcyzem – 8 praktycznych wskazówek

  Rozwód z narcyzem to nie tylko prawne, ale i emocjonalne wyzwanie. Zerwanie więzów z osobą z narcystycznym zaburzeniem osobowości prowadzi do wzmożenia konfliktu. Oto 8 praktycznych wskazówek od psychologa, które pomagają przetrwać rozwód z narcyzem, a może nawet pomagają go wygrać.

  Rząd o 20% podwyższa rozporządzeniami dodatki dla mundurowych. Pierwszym etapem były podwyżki 20% kwoty bazowej na 2024 r.

  Przykładem takich zmian jest Służba Graniczna i opracowany przez rząd projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2424). Najdalej za kilkanaście dni stanie się obowiązującym prawem. 

  Orzekanie o zdolności do służby wojskowej. Nowe rozporządzenie ma zmniejszyć ilość osób uznanych za niezdolne do służby wojskowej

  Zmienią się zasady orzekania o zdolności do służby wojskowej. Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia, które ma m.in. zmniejszyć odsetek osób uznawanych za niezdolne do służby wojskowej.

  REKLAMA

  Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

  PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

  Podatek wyrównawczy - to będzie nowy podatek w Polsce, zapłacą go przedsiębiorstwa

  Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony podatek wyrównawczy. Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE zapewniającą minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  REKLAMA

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  REKLAMA