REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Przepisy nakładają na gminy obowiązek zapewnienia uczniom niepełnosprawnym ruchowo lub intelektualnie w stopniu umiarkowanym lub znacznym bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły ponadpodstawowej. Z tego prawa można korzystać do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dany uczeń kończy 21. rok życia. Czy wiek uczniów zostanie wydłużony? Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiedziało na interpelację poselską w tej sprawie.
Dyrektorowi szkoły i gminie (jako organowi prowadzącemu) łatwiej będzie zarządzać szkołę (np. przyciągnąć albo utrzymać dobrych nauczycieli w kadrze), jeżeli będzie mógł zaoferować lepsze warunki płacowe. I takie zmiany zapowiedziała właśnie min. edukacji Barbara Nowacka.
Nowe ramowe plany nauczania dla publicznych szkół w roku szkolnym 2025/2026 r. Ministra edukacji Barbara Nowacka podpisała stosowne rozporządzenie. Co się zmieni w nadchodzącym roku szkolnym? Jakie zmiany czekają na uczniów, rodziców i nauczycieli?
Ustawa o dniach wolnych od pracy określa dni, w które pracownicy mają wolne. Jest to 14 dni oraz wszystkie niedziele. Czy takie same dni wolne obowiązują w szkołach? Jak będzie wyglądać rok szkolny 2025/2026?
REKLAMA
Nowa podstawa programowa wychowania fizycznego będzie obejmowała komponent związany z obroną cywilną - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka. Wojsko ma szerzej współpracować ze szkołą.
Ustawa o dniach wolnych od pracy określa dni, w które pracownicy mają wolne. Jest to 14 dni oraz wszystkie niedziele. Czy takie same dni wolne obowiązują w szkołach? Co z dniami dyrektorskimi? Kiedy wypada wiosenna przerwa świąteczna w 2025 r.?
Szefowa resortu edukacji w rozmowie z PAP powiedziała: - Tak jak minister edukacji nie decyduje, w jaki sposób Kościół organizuje nabożeństwa, tak to ministerstwo organizuje lekcje religii. Rząd ma swój plan, który realizuje.
Czy sposób, w jaki uczymy najmłodszych, może zdecydować o ich sukcesie w przyszłości? Prezentujemy raport, który pokazuje, jak innowacyjne podejście do edukacji już od przedszkola rozwija kluczowe kompetencje i przygotowuje dzieci na wyzwania XXI wieku.
REKLAMA
Ile powinien zarabiać nauczyciel? Ilu nauczycieli porzuca pracę w zawodzie? Jak powinny wyglądać zasady ustalania wysokości pensji nauczycieli? Rozmówczynią Piotra Nowaka w programie Gość Infor.pl była Urszula Woźniak, wiceprzewodnicząca Związku Nauczycielstwa Polskiego.
40-minutowe lekcje w szkołach od 1 marca br. – to postulat Niezależnego Związku Zawodowego Oświata Polska, w związku ze zbyt niskim – w jego ocenie – wzrostem wynagrodzeń nauczycieli w 2025 r. Skrócenie godziny lekcyjnej, ma stanowić swego rodzaju „urealnienie” pensji nauczycielskiej. Jako alternatywne rozwiązanie – Związek proponuje objęcie wynagrodzeniem przynajmniej części tzw. godzin „czarnkowych”, podczas których nauczyciele zobowiązani są pozostawać w szkole, w dyspozycji dla uczniów, wychowanków oraz ich rodziców, a za które nie należy im się dodatkowe wynagrodzenie.
Bardzo częstym zjawiskiem jest obciążanie rodziców, przez szkoły, kosztami przygotowania posiłków w stołówce szkolnej, dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych (a w przypadku, gdy szkoła korzysta z usług firmy cateringowej – również kosztami ich dowozu). Jest to praktyka, która nie jest jednak zgodna z przepisami ustawy – Prawo oświatowe i orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jak zatem jest z tymi obiadami w szkołach, kto i w jakim zakresie ponosi ich koszt oraz którym uczniom przysługuje całkowite zwolnienie z opłat za posiłki?
Z radością prezentujemy nasz nowy serwis edukacyjny dostępny w ofercie Infor.pl. Stanie się on niezastąpionym źródłem informacji dla uczniów, rodziców, nauczycieli, a także dla dyrekcji placówek edukacyjnych. Skorzystają także wszystkie osoby, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę w zakresie edukacji.
Przedstawienie zaświadczenia o niekaralności to obowiązek osób mających styczność z małoletnimi. Czy taki obowiązek mają rodzice, którzy organizują festyn czy zabawę i przychodzą z dzieckiem na to wydarzenie? Czy zmienią się zasady okazywania zaświadczeń przez zaproszonych na zajęcia w szkole gości, podlegających weryfikacji ze względu na wykonywanie swoich ustawowych obowiązków?
Warunki przyjęcia dziecka do przedszkola publicznego na rok szkolny 2025/2026 dzieli się na dwa rodzaje: kryteria ustawowe i kryteria samorządowe. Pierwsze z nich obowiązują wszystkich, a drugie mogą różnić się w zależności od miejsca samorządu. Artykuł zawiera warunki przyjęcia dziecka do przedszkola w Warszawie.
Od 12 lutego do 2 marca 2025 r. trwają zapisy na bezpłatny kurs skierowany do dyrektorów i wicedyrektorów przedszkoli, szkół specjalnych, podstawowych i ponadpodstawowych (z wyjątkiem dyrektorów i wicedyrektorów szkół policealnych). Chodzi o kurs ADORE 2025.
Wicedyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego MEN Anna Dakowicz-Nawrocka poinformowała w czwartek, że w resorcie edukacji trwają prace nad projektem dotyczącym zatrudniania w przedszkolach osób bez kwalifikacji. Chodzi o możliwość zatrudniania w przedszkolach osób bez kwalifikacji nie tylko do prowadzenia zajęć dodatkowych.
Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy PN-EN 1729-1:2007 oraz PN-EN 1729-2:2007. Ławki powinny być dopasowane do wzrostu ucznia. Sprawdź czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę!
Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.
Czy wprowadzenie zakazu używania smartfonów w szkołach ma sens? W jaki sposób social media wykorzystują nasze słabości i kradną naszą uwagę? Co mają wspólnego z hazardem? Jak możemy oswoić nowe technologie?
Pomoc w formie zasiłków losowych i inne działania interwencyjne będą kontynuowane w latach 2025-2027. Pojawi się jednak kilka zmian. Tak wynika z założeń projektów uchwały i rozporządzenia, które zostały opublikowane wykazie prac legislacyjnych rządu . Czy będzie łatwiej uzyskać pomoc?
Według badania przeprowadzonego przez Fundację GrowSPACE – w ponad połowie polskich szkół obowiązuje zakaz korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych na terenie szkoły i/lub podczas zajęć lekcyjnych. Zgodnie z informacją podaną przez Rzecznika Praw Obywatelskich – niezgodny z prawem, może natomiast okazać się sposób egzekwowania ww. zakazu przez placówkę oświatową. Problem nadużywania przez uczniów urządzeń cyfrowych – wymaga również szerszego spojrzenia.
W dzisiejszych czasach dostęp do wysokiej jakości edukacji jest kluczowy dla przyszłego sukcesu. Nic dziwnego, że szkoły oferujące możliwość zamieszkania w internacie stają się coraz bardziej atrakcyjną opcją dla uczniów z całej Polski. Dzięki takiemu rozwiązaniu, utalentowana młodzież, niezależnie od miejsca zamieszkania, może realizować swoje marzenia o nauce w renomowanych placówkach.
Choć niewątpliwie, tak być nie powinno – regularne i niczym nieskrępowane picie wody przez uczniów oraz korzystanie z infrastruktury sanitarnej w szkołach – jest przedmiotem licznych kontrowersji i sprzecznych praktyk poszczególnych placówek. Szkoły niejednokrotnie wprowadzają w tym zakresie zakazy, które zamieszczają nawet w swoich regulaminach. Czy zatem – zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem – nauczyciel może zabronić uczniowi picia wody i wyjścia do toalety podczas zajęć lekcyjnych? Niestety, nawet Kuratorium Oświaty w Warszawie, nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie. Z przepisów regulujących podstawowe prawa dziecka oraz aktualnych zaleceń, wynika natomiast, że sprawa powinna być, nic innego, jak – oczywista.
Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Dodatek funkcyjny przysługuje obu nauczycielom. Nie dzieli się go proporcjonalnie. Dotyczy to opieki nad oddziałem w przedszkolu wykonywanej przez dwóch nauczycieli. Wysokość dodatku określa organ prowadzący przedszkole.
Do 31 marca 2025 r. szkoły i placówki oświatowe powinny sporządzić raport o stanie dostępności. Obowiązek ten wynika z ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Co trzeba wiedzieć o raporcie?
Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało zmianę terminów składania wniosków i oświadczeń w sprawie organizacji zajęć dla uczniów mniejszości narodowych i etnicznych. W 2025 r. będzie obowiązywał okres przejściowy.
Edukacja domowa (z ang. homeschooling), to nic innego, jak spełnianie obowiązku nauki lub obowiązku szkolnego poza przedszkolem i/lub szkołą, w ramach której, to rodzice lub opiekunowie prawni dziecka, przejmują na siebie obowiązek jego nauczania. Z roku na rok, staje się ona, w Polsce, coraz popularniejsza, do czego – z dużym prawdopodobieństwem – przyczyniły się doświadczenia ostatnich lat, związane z pandemią COVID-19 i będą jej efektem – przymusową nauką zdalną. Zgodnie z danymi Ministerstwa Edukacji Narodowej – w roku szkolnym 2023/2024 – liczba uczniów w edukacji domowej wrosła o 40 proc., w stosunku do roku szkolnego 2022/2023.
Rekrutacja do przedszkola. Kogo obowiązuje wychowanie przedszkolne? W jakim wieku można posłać dziecko do przedszkola? Czy trzeba odpieluchować dziecko przed wysłaniem go do przedszkola? Rzecznik Praw Dziecka wypowiedział się w tej sprawie.
60 proc. szkół w Polsce zdecydowało się na całkowity zakaz korzystania z telefonów komórkowych przez uczniów. W 2025 r. MEN planuje przeprowadzenie badań dotyczących sposobów uregulowania przez szkoły zasad korzystania ze smartfonów i innych urządzeń elektronicznych.
Co mogą jeść dzieci w przedszkolach? Jakie są wytyczne żywieniowe dotyczące przygotowywania posiłków w przedszkolach? Co powinno się znaleźć w diecie przedszkolaka codziennie? Czy rodzice mają prawo wymagać udostępnienia wykazu składników wchodzących w skład podawanych produktów spożywczych?
Rekrutacja do przedszkola na rok szkolny 2025/2026. Co należy zrobić, by zapisać dziecko do przedszkola? Gdzie szukać informacji dotyczących rekrutacji do przedszkoli w roku szkolnym 2025/2026? Kogo obejmuje wychowanie przedszkolne?
Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceminister sprawiedliwości, zapowiedziała zmianę zasad okazywania zaświadczeń o niekaralności przez rodziców opiekujących się dziećmi w szkołach. Zmieni się także katalog przestępstw, za których skazanie powinno wykluczać pracę z dziećmi. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji tzw. ustawy Kamilka.
Od 1 marca 2025 r. rodzice mogą składać wnioski o dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku lub przedszkolu. Wsparcie może wynieść 347 zł miesięcznie. Świadczenie przysługuje na każde dziecko i jest niezależne od innych form wsparcia.
Jakie dzieci obejmuje wychowanie przedszkolne? Kiedy najwcześniej można posłać dziecko do przedszkola? Co w sytuacji, gdy do przedszkola dziecko ma za daleko?
Za co odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej? Jakie zadania realizuje? Kto wchodzi w skład kierownictwa MEN?
Możliwość uczestnictwa w niezwykłej lekcji historii. Centrum edukacyjne należące do Muzeum Auschwitz organizuje pobyty studyjne w Miejscu Pamięci Auschwitz dla uczniów 8. klas podstawówek i szkół ponadpodstawowych. Muzeum zaprasza szkoły do zapisów.
Będą nowe terminy na składanie wniosków o objęcie nauką języka mniejszości lub języka regionalnego w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej oraz naukę języka mniejszości lub języka regionalnego i naukę własnej historii i kultury w szkole oraz na składanie oświadczeń o rezygnacji. Pojawił się projekt rozporządzenia
Kiedy kończy się rok szkolny 2024/2025? Do kiedy są wakacje? Czy rok szkolny kończy się dla wszystkich uczniów w tym samym czasie?
Ile musi wynosić średnia ocen, aby na świadectwie był czerwony pasek? Czy wliczają się oceny ze wszystkich przedmiotów? Co z oceną z zachowania? Sprawdzamy.
Od soboty, 1 marca 2025 r. można składać wnioski o dofinansowanie z PFRON. Wynosi ono prawie 350 zł. Chodzi o wsparcie w ramach programu "Aktywny samorząd". Na co przysługuje dofinansowanie? Kto może o nie wystąpić? Gdzie i do kiedy należy składać wnioski?
Lekcje w szkołach tylko od poniedziałku do czwartku: dziś to brzmi mało prawdopodobnie, ale wszystko może się zmienić gdy w kodeksie pracy czas pracy zostanie zadekretowany jako czterodniowy tydzień pracy. Czy da się jednak proces edukacji dzieci i młodzieży skrócić z pięciu do czterech dni w tygodniu, by dostosować go do czasu pracy nauczycieli?
W odpowiedzi na interpelację MEN przypomniało, jakie przepisy regulują zasady korzystania z dziennika elektronicznego. Poinformowało też, że rozważane jest wprowadzenie jednego w pełni bezpłatnego dziennik, z którego miałyby korzystać wszystkie placówki.
Zawody o szczególnym znaczeniu dla rozwoju państwa. Jakie jest zapotrzebowanie na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy na 2025 r.? MEN opublikował obwieszczenie ws. prognozy.
Czy to koniec kłopotów organizacyjnych w przedszkolach i szkołach? Są pierwsze efekty kontroli MEN. Przygotowano projekt zmian. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo nie trzeba będzie przedstawiać tych zaświadczeń.
REKLAMA