REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Radca prawny, Oskarżony

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Aplikacja 2010 - test okazał się trudniejszy

W sobotę 25 września 2010 r. jednocześnie na terenie całego kraju rozpoczęły się egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą. Według zdających test okazał się trudniejszy niż rok wcześniej.

Ponad dziesięć tysięcy osób zdających na aplikacje prawnicze

25 września o godz. 11:00 w całym kraju rozpoczynają się egzaminy na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Według Ministerstwa Sprawiedliwości chętnych do odbycia szkolenia jest ponad 10 000 osób.

Zmiany w aplikacjach prawniczych

Szykują się kolejne zmiany w aplikacjach prawniczych. Tym razem do pracy nad kształceniem prawników zabrali się parlamentarzyści. Sprawę opisuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czy tylko adwokat może reprezentować w sądzie?

Nowelizacja przepisów kodeksu postępowania karnego zakłada, że pełnomocnikiem może być nie tylko adwokat, ale również radca prawny. Oznacza to, że uprawnienia radcy prawnego jako pełnomocnika zostały zrównane z uprawnieniami adwokata.

REKLAMA

Kasy fiskalne obowiązkowe również dla prawników i lekarzy

Kancelarie prawne oraz prywatne gabinety lekarskie będą miały obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej najpóźniej w dniu 1 maja 2011 r. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które wejdzie w życie dnia 1 stycznia 2011 r.

Kiepskie wyniki egzaminów zawodowych na aplikacji radcowskiej

Aż 43 proc. aplikantów radcowskich w Warszawie nie zdało egzaminów uprawniających do wykonywania zawodu - wynika z danych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Podobnie było w innych miastach.

Aplikacje prawnicze: ostatni dzień na złożenie dokumentów

Dziś upływa ostatni dzień składania dokumentów na aplikację adwokacką, radcowską oraz notarialną. Dokumenty należy złożyć w siedzibie komisji kwalifikacyjnej, na obszarze właściwej okręgowej rady adwokackiej, okręgowej izby radców prawnych oraz izby notarialnej.

Komputery na egzaminie adwokackim i radcowskm

Minister Sprawiedliwości spotkał się z aplikantami adwokackimi i radcowskimi. Przyszłoroczny egzamin adwokacki i radcowski odbędzie się z wykorzystaniem komputerów.

REKLAMA

Na egzaminach adwokackich będzie walka o komputer

Osoby przystępujące do egzaminów na adwokata i radcę prawnego muszą się liczyć ze sporymi utrudnieniami. Ze względu na ograniczoną liczbę stanowisk komputerowych, zdającym może zabraknąć czasu na udzielenie odpowiedzi. Dostęp do komputera będą mieli jedynie przez 25 minut – donosi w poniedziałkowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Na egzamin bez laptopa

Przystępujący do egzaminów końcowych uprawniających do wykonywania zawodu adwokata, radcy prawnego lub notariusza nie będą mogli posługiwać się laptopem na egzaminie.

Znamy już wykaz aktów prawnych na egzaminy korporacyjne

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało wykaz aktów prawnych, jaki będzie obowiązywał na egzamin na aplikację adwokacka i radcowską oraz notarialną.

Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego

Adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy oraz radca Prokuratorii Generalnej wnosząc sprawę do sądu, będą mieli obowiązek doręczenia sobie bezpośrednio odpisów pism sądowych wraz z załącznikami. Przewiduje to nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która 19 kwietnia weszła w życie.

Terminy egzaminów na aplikację już znane

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało terminy egzaminów na aplikację notarialną, radcowską, adwokacką i komorniczą.

Postępowanie przyspieszone

Postępowanie przyspieszone to szczególny tryb postępowania w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia, który posiada swoje odrębne uregulowania procesowe. Stosuje się go do sprawców ujętych na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia i niezwłocznie doprowadzonych do sądu.

Jak ustanowić obrońcę z urzędu?

Prawo do obrony jest jednym z fundamentalnych praw obwinionego. W ramach realizacji tego prawa może on korzystać z pomocy jednego obrońcy w postępowaniu wykroczeniowym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami obrońcą może być adwokat albo radca prawny. W ramach prawa do obrony obwiniony może ustanowić obrońcę z wyboru lub może posiadać obrońcę z urzędu.

Co to jest błąd co do faktu?

Błąd co do faktu jest jedną z okoliczności wyłączających winę oskarżonego.

Kiedy może dojść do wyłączenia winy oskarżonego?

Nie zawsze sprawca przestępstwa będzie odpowiadał za popełniony czyn. Zdarza się bowiem, że nie można przypisać mu winy lub wina z mocy przepisów prawa jest wyłączona.

Co warto wiedzieć o pełnomocnictwie

Pełnomocnik to osoba zastępująca nas przy jakiejś czynności. Pełnomocnik może zastępować nas przy zawieraniu umowy, w sprawach urzędowych a także przed sądem. Ustanowienie pełnomocnika jest bardzo przydatne gdy sami nie mamy czasu na dokonanie czynności prawnej lub gdy nie mamy ku temu stosownej wiedzy.

Ile kosztuje sprawa rozwodowa?

Chcę rozwieść się z moją żoną. Zastanawiam się jednak ile taka sprawa będzie mnie kosztować. Przy czym chodzi mi o wszystkie koszty, i te poniesione w sądzie i te poniesione u mecenasa.

Radca prawny

Radca prawny to prawnik, który odbył aplikację radcowską, a następnie zdał egzamin i został wpisany na listę radców prawnych.

Mecenas, rejent, asesor czyli kto jest kim w świecie prawa

Pomocy prawnej możemy szukać w wielu miejscach. W innych sprawach będziemy zwracać się do notariusza, w innych do adwokata jeszcze w innych do komornika czy sądu. Warto jednak wiedzieć czym zajmują się poszczególne osoby i jak się do nich zwracać.

Jak często korzystamy z pomocy prawnika

Polacy bardzo rzadko korzystają z pomocy prawne. Wynika to najczęściej z niewiedzy lub funkcjonujących w społeczeństwie stereotypów.

Radca prawny

Radca prawny to członek samorządu radcowskiego trudniący się zawodowo świadczeniem pomocy prawnej. Radca prawny  nie może być jednak obrońcą w sprawach karnych.

Czym adwokat różni się od radcy prawnego?

Adwokat i radca prawny to dwa różne zawody. Chociaż w ostatni czasie można zauważyć niwelowanie różnic między obydwoma profesjami.

Głosy stron

W postępowaniu karnym strony zabierają głos w ściśle określonej kolejności. Kolejność te reguluje kodeks postępowania karnego.  

Właściwość sądu w sprawach karnych

Każda sprawa musi być rozpatrzona przez właściwy sąd. Sąd musi być właściwy rzeczowo oraz miejscowo. Wszystkie te kwestie reguluje kodeks postępowania karnego.  

Wypowiedzenie pełnomocnictwa

W toku postępowania sądowego strony mogą być reprezentowane przez pełnomocników. Pełnomocnikiem w postępowaniu mogą być przede wszystkim adwokaci i radcowie prawni. Jednakże gdy stronie nie odpowiada sposób działania pełnomocnika może on pełnomocnictwo wypowiedzieć.  

Obrońca w sprawie karnej

Mam takie pytanie jestem oskarżony o włamanie czy moim obrońcą musi być adwokat czy może to być jakiś kolega po prawie?  

Przymus adwokacko radcowki

W niektórych sprawach strona może działać jedynie przez pełnomocnika. Pełnomocnikiem natomiast może być tylko adwokat albo radca prawny.  

Tymczasowe aresztowanie oskarżonego

Podstawowym warunkiem zastosowania tymczasowego aresztowania jest istnienie niemal pewności, że oskarżony popełnił przestępstwo.

Prawa i obowiązki oskarżonego

Oskarżony w toku postępowania przed sądem ma w zasadzie takie same prawa i obowiązki jak podejrzany w postępowaniu przygotowawczym.

Pełnomocnictwo

  Pełnomocnictwo upoważnia do działania w imieniu innej osoby. Zakres działań jest uzależniony treścią pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwo

  Pełnomocnictwo upoważnia do działania w imieniu innej osoby. Zakres działań jest uzależniony treścią pełnomocnictwa.

REKLAMA