REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Właściwość sądu w sprawach karnych

Łukasz Matys
Nie tylko sąd rejonowy będzie rozstrzygał sprawy w pierwszej instancji.
Nie tylko sąd rejonowy będzie rozstrzygał sprawy w pierwszej instancji.

REKLAMA

REKLAMA

Każda sprawa musi być rozpatrzona przez właściwy sąd. Sąd musi być właściwy rzeczowo oraz miejscowo. Wszystkie te kwestie reguluje kodeks postępowania karnego.  

Sprawy karna, podobnie jak cywilne, rozpatrywane są przez właściwe sady. O tym, który sąd jest właściwy decydują przepisy prawa. Zasadniczo możemy wyróżnić dwa rodzaje właściwości. Właściwość rzeczową i właściwość miejscową.

REKLAMA

Właściwość rzeczowa

W Polsce istnieje hierarchiczna struktura sądów. Na samym dole tej struktury znajdują się sądy rejonowe, nieco wyżej sądy okręgowe, jeszcze wyżej sądy apelacyjne na samym szczycie piramidy stoi natomiast Sąd Najwyższy.

Na tym tle powstaje pytanie, który z sądów będzie rozstrzygał konkretną sprawę. W pierwszej instancji orzekać najczęściej będą sądy rejonowe. Kodeks czyni swoiste domniemanie kompetencji na ich rzecz. Sąd rejonowy bowiem orzeka w pierwszej instancji we wszystkich sprawach, z wyjątkiem spraw przekazanych ustawą do właściwości innego sądu. Tak więc co do zasady sprawy będą rozstrzygane przez sąd rejonowy.

Sądy rejonowe będą również rozpoznawać środki odwoławcze. W tych sprawach sąd będzie orzekał wyłącznie gdy zezwala na to kodeks.

Jednak nie tylko sąd rejonowy będzie rozstrzygał sprawy w pierwszej instancji. Niektóre sprawy przekazane są kognicji sądów okręgowych. Sąd okręgowy będzie rozstrzygał, w pierwszej instancji, sprawy o popełnienie zbrodni. Zbrodnią, zgodnie z definicją kodeksu karnego, jest czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 albo karą surowszą. W Polskim prawie nie występuje wiele zbrodni. Jest nią natomiast morderstwo, fałszowanie pieniędzy a także stosowanie środków masowej zagłady. Z racji tego, że za popełnienie tych przestępstw wymierzana jest wysoka kara rozstrzygane są one przez sąd okręgowy. W nim bowiem zasiadają bardziej doświadczeni sędziowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Pokrzywdzony

Ponadto kodeks postępowania karnego wymienia katalog spraw jakie z mocy prawa rozpatrywane są przez sąd okręgowy w pierwszej instancji. Należą do nich sprawy o popełnienie takich przestępstw jak:

 • Służba w obcym wojsku,
 • Nielegalna aborcja,
 • Zabójstwo eutanatyczne,
 • Handel ludźmi,
 • I wiele innych.

Sąd okręgowy rozpatruje co do zasady środki odwoławcze od orzeczeń sądu rejonowego.

Sądy apelacyjne nigdy nie występują jako sądy pierwszej instancji. Rozpatrują one odwołania od orzeczeń sądów okręgowych oraz inne sprawy przekazane im przez ustawę.

Właściwość miejscowa

Władza sądów rozciąga się na pewien obszar kraju. Miejscowo właściwy jest sąd w okręgu, którego popełniono przestępstwo. Jeżeli zatem dokonano przestępstwa w Łodzi wtedy właściwym będzie sąd dla Łodzi jeżeli we Wrocławiu to sąd we Wrocławiu.

Nie zawsze jednak można ustalić w którym okręgu nastąpiło popełnienie przestępstwa. Wtedy właściwym sądem jest sąd, w którego okręgu:

 • ujawniono przestępstwo,
 • ujęto oskarżonego,
 • oskarżony przed popełnieniem przestępstwa stale mieszkał lub czasowo przebywał.

Jeżeli natomiast przestępstwo popełniono na statku wodnym lub powietrznym wtedy właściwy jest sąd portu macierzystego.

Gdy natomiast w żaden sposób nie można ustalić miejsca popełnienia przestępstwa ani w żaden inny sposób określić właściwości sądu wtedy właściwy jest sąd dla m.st. Warszawy.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedłużone dzieciństwo, czy stracona szansa? Sprawdź, kiedy można odroczyć obowiązek szkolny i jak się za to zabrać.

Dziecko powinno rozpocząć naukę w szkole podstawowej z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończy ono 7 lat. Jednak jeśli istnieją ku temu powody, rodzice mogą złożyć wniosek o odroczenie rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego o jeden rok szkolny.

MSWiA: 6000 zł brutto dla początkującego strażaka od 1 maja 2024 r. Ze wszystkimi dodatkami. W tym nowy dodatek 544 zł dla nowoprzyjętych i stażystów [projekt rozporządzenia]

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia nowelizującego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie od 1 maja 2024 r. nowego dodatku wprowadzającego do służby (dla nowoprzyjętych strażaków) w kwocie 544 zł dla strażaków. Jak informuje MSWiA, wprowadzenie tego dodatku spowoduje, że łączna kwota uposażenia zasadniczego dla nowoprzyjętych strażaków oraz strażaków pełniących służbę na stanowisku służbowym stażysta (wraz z dodatkami o charakterze stałym) wynosić będzie ok. 6.000 zł. 

Bon energetyczny - dochód brutto czy netto?

Bon energetyczny to nowe świadczenie, które będzie przyznawane przy spełnieniu wymogu dochodowego. Ustawodawca przewidział dwa progi dochodowe 2500 zł i 1700 zł, w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym. Przepisy wyraźnie wskazują jak należy rozumieć wysokość dochodu, odsyłając w tym zakresie do definicji dochodu zawartej w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Finanse w rodzinach patchworkowych. Jak zabezpieczyć majątek? Co warto wiedzieć?

Czym jest rodzina patchworkowa? Jakie wyzwania niesie zabezpieczenie majątku w takim modelu rodziny? Jak zadbać o finansowe bezpieczeństwo? 

REKLAMA

69,00 zł albo 113,00 zł na dojazdy lub zakwaterowanie dla dziecka, które uczy się poza miejscem zamieszkania. Sprawdź jak dostać.

Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania to dodatek do zasiłku rodzinnego. Może przybrać dwie postaci i w zależności od tego mieć dwie różne wysokości.

Pełnia Różowego Księżyca 2024. Kiedy wypada? Co jeszcze nas czeka?

Kiedy wypada pełnia Różowego Księżyca w 2024 r.? Skąd taka nazwa? Czy rzeczywiście na niebie zobaczymy różowy Księżyc? Co jeszcze można zobaczyć w okolicach tej nocy?

Dzień Ziemi 2024. Stan środowiska naturalnego zależy od nas - o czym powinniśmy pamiętać?

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Jego celem jest zwrócenie uwagi na stan środowiska, wyzwania zrównoważonego rozwoju, promocję systemowych i indywidualnych działań na rzecz ochrony klimatu oraz budowanie świadomości społecznej w tym zakresie. O czym powinniśmy pamiętać nie tylko podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi?

Czyste Powietrze 2024. Pompy ciepła na nowych zasadach

22 kwietnia 2024 r. zaczynają obowiązywać zmiany w programie "Czyste Powietrze", dotyczące m.in. dotacji do pomp ciepła. Do 13 czerwca potrwa zaś okres przejściowy, a po tej dacie dotacje z programu będzie można otrzymać tylko do urządzenia znajdującego się na specjalnej liście.

REKLAMA

Ulga podatkowa na dziecko. Kiedy wyniesie 1 112,04 zł, 2 000,04 zł, 2 700 zł, a kiedy 4 224,12 zł?

Jeśli wychowujesz dziecko, możesz skorzystać z ulgi podatkowej, która pozwoli Ci na płacenie mniejszego podatku. Sprawdź, czy ulga na dziecko jest dla Ciebie i jak z niej skorzystać.

Prawie 200 zł dodatku na dziecko miesięcznie. Tylko dla osób samotnie wychowujących dzieci. Sprawdź, jak dostać świadczenie.

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą liczyć na przyznanie im specjalnego dodatku. Jego wysokość jest uzależniona od kilku czynników, w tym m.in. od ilości posiadanych dzieci, od wysokości dochodów rodziny oraz od tego, czy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne.

REKLAMA