REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przymus adwokacko radcowki

Łukasz Matys
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W niektórych sprawach strona może działać jedynie przez pełnomocnika. Pełnomocnikiem natomiast może być tylko adwokat albo radca prawny.  

Pełnomocnikiem w procesie cywilnym nie musi być koniecznie adwokat czy radca prawny. W sprawach dotyczących własności przemysłowej może być to rzecznik patentowy a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia. Rodzice małżonek współuczestnik sporu rodzeństwo lub zstępni strony.

REKLAMA

Rodzaj spraw

Tylko w wyjątkowych sytuacjach pełnomocnikiem strony musi być adwokat lub radca prawny. Zasadniczo polskie prawo przewiduje dwa rodzaje takich spraw. Są to te spraw gdzie wymagana jest bardzo fachowa wiedza a pisma procesowe cechują się dużym formalizmem.

Pierwszą grupę stanowią sprawy toczące się przed Sądem Najwyższym. Będą to najczęściej procesy wszczęte na skutek wniesienia skargi kasacyjnej. Wtedy właśnie wszystkich czynności procesowych należy dokonywać przez profesjonalnego pełnomocnika.

Wynika to z tego, że skargi kasacyjne są bardzo formalnymi pismami procesowymi. Trudno jest je napisać zawodowemu prawnikowi a co dopiero laikowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To samo tyczy się spraw rozpatrywanych przez Trybunał Konstytucyjny. Przed TK tez może występować jedynie adwokat lub radca prawny. Mowa tu o sprawach dotyczących rozstrzygnięć skarg konstytucyjnych. Napisanie skargi konstytucyjne wymaga bowiem wiedzy fachowej na bardzo wysokim poziomie. W piśmie takim bowiem podnosi się niekonstytucyjność przepisów prawa na których oparty został wyrok lub decyzja. Zwykły zjadacz chleba nie rozumie wielu meandrów prawa i jego zawiłości. Nie zawsze zna wszystkie pojęcia prawnicze oraz wzajemne zależności między przepisami. Dlatego też takie skargę konstytucyjną może sporządzić jedynie zawodowy prawnik.

Kogo nie dotyczy przymus

Nie wszystkich osób dotyczy jednak przymus adwokacko-radcowski. Sami przed Sądem Najwyższym i przed TK mogą występować sędziowienotariuszeprokuratorzyprofesorowie i doktorzy habilitowani prawa a także osoby posiadające uprawnienia adwokata lub radcy prawnego. Osoby te samodzielnie mogą występować przed wspomnianymi instytucjami posiadają one bowiem wystarczająca wiedzę prawniczą.

Przeczytaj również:

Kto może byc pełnomocnikiem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

1500,00 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek, by otrzymać część pieniędzy już w wakacje.

Katalog świadczeń mających wspomóc rodziców w wychowaniu dzieci się poszerza – 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, samotnego wychowywania dziecka, na dojazdy. Na początku roku szkolnego przelew dla niektórych rodziców może wynieść nawet 1500,00 zł.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

REKLAMA

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA