reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Wypowiedzenie pełnomocnictwa

Wypowiedzenie pełnomocnictwa

W toku postępowania sądowego strony mogą być reprezentowane przez pełnomocników. Pełnomocnikiem w postępowaniu mogą być przede wszystkim adwokaci i radcowie prawni. Jednakże gdy stronie nie odpowiada sposób działania pełnomocnika może on pełnomocnictwo wypowiedzieć.  

Strona przed rozpoczęciem procesu, a także w jego trakcie może ustanowić pełnomocnika, który będzie jej doradzał, ją zastępował przed sądem, sporządzał pisma procesowe. Takimi pełnomocnikami mogą być przede wszystkim adwokaci i radcowie prawni. Są to bowiem osoby stale trudniące się zastępowaniem innych osób w postępowaniach sądowych.

Jednak zgodnie z przepisami k.p.c. pełnomocnikiem mogą być również inne osoby. Może nim być rzecznik patentowy w sprawach z zakresu własności intelektualnej a ponad to osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia. Kodeks wymienia również inne osoby, które mogą być pełnomocnikami.

Wypowiedzenie przez stronę

Nie każdy jednak pełnomocnik musi spełniać się w swojej roli. Może on popełniać błędy, nie zjawiać się w sądzie, zaniedbywać swojego klienta. W ten sposób może narażać stronę na niekorzystne skutki prawne. Niezadowolony mocodawca nie jest jednak bezbronny. Zawsze bowiem może on wypowiedzieć pełnomocnictwo. Może uczynić w każdym etapie postępowania. Na cofnięcie pełnomocnictwa nie jest potrzebna zgoda pełnomocnika.

Warto jednak wiedzieć, że cofnięcie pełnomocnictwa ma skutek wobec sądu od chwili zawiadomienia go o tym przez stronę. Natomiast skutek prawny wobec strony następuje z chwilą doręczenia im zawiadomienia przez sąd.

Do czasu aż sąd dowie się o cofnięciu pełnomocnictwa wszystkie pisma sądowe kierowane będą do pełnomocnika a nie bezpośrednio do strony.

Wypowiedzenie przez pełnomocnika

Pełnomocnictwo może wypowiedzieć również pełnomocnik. Najczęściej będzie to miało miejsce w sytuacji gdy mocodawca nie będzie chciał współpracować. Nie będzie przedstawiał stosownych dokumentów, będzie zatajał istotne fakty, nie będzie regulował należności względem pełnomocnika.

Mocodawca, po cofnięciu pełnomocnictwa, musi jeszcze przez 2 tygodnie działać za stronę. Dotyczy to zwłaszcza profesjonalnych pełnomocników, a więc adwokatów i radców prawnych. Inni pełnomocnicy muszą działać za stronę o ile jest to konieczne i ma uchronić stronę przed niekorzystnymi skutkami prawnymi.

Strona może jednak zwolnić pełnomocnika od tego obowiązku. Wtedy też jego powinności ustają w dniu wypowiedzenia pełnomocnictwa.

Podstawa prawna: art. 94 kodeksu postępowania cywilnego

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama