reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Wypowiedzenie pełnomocnictwa

Wypowiedzenie pełnomocnictwa

W toku postępowania sądowego strony mogą być reprezentowane przez pełnomocników. Pełnomocnikiem w postępowaniu mogą być przede wszystkim adwokaci i radcowie prawni. Jednakże gdy stronie nie odpowiada sposób działania pełnomocnika może on pełnomocnictwo wypowiedzieć.  

Strona przed rozpoczęciem procesu, a także w jego trakcie może ustanowić pełnomocnika, który będzie jej doradzał, ją zastępował przed sądem, sporządzał pisma procesowe. Takimi pełnomocnikami mogą być przede wszystkim adwokaci i radcowie prawni. Są to bowiem osoby stale trudniące się zastępowaniem innych osób w postępowaniach sądowych.

Jednak zgodnie z przepisami k.p.c. pełnomocnikiem mogą być również inne osoby. Może nim być rzecznik patentowy w sprawach z zakresu własności intelektualnej a ponad to osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia. Kodeks wymienia również inne osoby, które mogą być pełnomocnikami.

Wypowiedzenie przez stronę

Nie każdy jednak pełnomocnik musi spełniać się w swojej roli. Może on popełniać błędy, nie zjawiać się w sądzie, zaniedbywać swojego klienta. W ten sposób może narażać stronę na niekorzystne skutki prawne. Niezadowolony mocodawca nie jest jednak bezbronny. Zawsze bowiem może on wypowiedzieć pełnomocnictwo. Może uczynić w każdym etapie postępowania. Na cofnięcie pełnomocnictwa nie jest potrzebna zgoda pełnomocnika.

Warto jednak wiedzieć, że cofnięcie pełnomocnictwa ma skutek wobec sądu od chwili zawiadomienia go o tym przez stronę. Natomiast skutek prawny wobec strony następuje z chwilą doręczenia im zawiadomienia przez sąd.

Do czasu aż sąd dowie się o cofnięciu pełnomocnictwa wszystkie pisma sądowe kierowane będą do pełnomocnika a nie bezpośrednio do strony.

Wypowiedzenie przez pełnomocnika

Pełnomocnictwo może wypowiedzieć również pełnomocnik. Najczęściej będzie to miało miejsce w sytuacji gdy mocodawca nie będzie chciał współpracować. Nie będzie przedstawiał stosownych dokumentów, będzie zatajał istotne fakty, nie będzie regulował należności względem pełnomocnika.

Mocodawca, po cofnięciu pełnomocnictwa, musi jeszcze przez 2 tygodnie działać za stronę. Dotyczy to zwłaszcza profesjonalnych pełnomocników, a więc adwokatów i radców prawnych. Inni pełnomocnicy muszą działać za stronę o ile jest to konieczne i ma uchronić stronę przed niekorzystnymi skutkami prawnymi.

Strona może jednak zwolnić pełnomocnika od tego obowiązku. Wtedy też jego powinności ustają w dniu wypowiedzenia pełnomocnictwa.

Podstawa prawna: art. 94 kodeksu postępowania cywilnego

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

PwC Studio

Serwis prawno-podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama