reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > U prawnika > Radca prawny

Radca prawny

Radca prawny to członek samorządu radcowskiego trudniący się zawodowo świadczeniem pomocy prawnej. Radca prawny  nie może być jednak obrońcą w sprawach karnych.

Kto może zostać radcą prawnym

Radcą prawnym może zostać tylko osoba posiadająca wyższe wykształcenie prawnicze. Następnie osoba taka musi dostać się na aplikację, ukończyć ją zdać egzamin i zostać wpisanym na listę radców prawnych. Jak zatem widać od osoby wykonującej ten zawód wymaga się wielu lat nauki a jej wiedza sprawdzana jest kilkunastokrotnie w toku edukacji.

Warto również dodać, że doktorzy nauk prawnych nie muszą odbywać aplikacji muszą jednak zdać egzamin radcowski.

Natomiast doktorzy habilitowani oraz profesorowie nauk prawnych zostają na swój wniosek wpisani na listę radców prawnych.

Czym się zajmuje

Praca radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej. Ta z kolei polega na reprezentowaniu stron przed sądami i urzędami, na sporządzaniu opinii prawnych oraz na sporządzaniu wzorów umów i innych aktów i dokumentów. Oczywiście powyższe wyliczenie ma charakter przykładowy.

Radca prawny nie może być natomiast obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych. Co jest zasadniczą różnicą pomiędzy radcami prawnymi a adwokatami.

W kancelarii lub na etacie

Radca prawny może wykonywać swoją praktykę w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej lub spółki prawa handlowego a także na etacie u jakiegoś innego przedsiębiorcy. Jeżeli zatem jakiś przedsiębiorca chce mieć prawnika „na wyłączność” wtedy może zatrudnić radcę prawnego. Przedsiębiorca nie może natomiast nigdy na etacie zatrudnić adwokata. Adwokat ma zakaz pozostawania w stosunku racy. Dlatego też podpisuje on ze swoimi klientami odpowiednie umowy cywilnoprawne.

Połączenie

Coraz częściej mówi się o połączeniu zawodów radcy prawnego i adwokata. Ma to rozjaśnić istniejącą sytuację prawną. Obecny podział na radców prawnych i adwokatów jest sztuczny. Obydwa te zawody wykazują niewiele różnic. Natomiast podział jest efektem historycznych zaszłości.

           

Poszukaj prawnika w naszej - bazie kancelarii

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Praca radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej.
Praca radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kubicz

Doradca podatkowy, Partner Kancelarii LTCA odpowiedzialny za Dział Cen Transferowych i Compliance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama