REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapalisz papierosa w lesie, zapłacisz 500 zł mandatu. Uważaj szczególnie w parkach narodowych i rezerwatach!

palenie papierosów w lesie górach parku narodowym rezerwacie mandat tytoń
Palenie papierosów w lesie w górach, parku narodowym, rezerwacie oznacza mandat
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nie pal papierosów w lasach, a tym bardziej parkach narodowych i rezerwatach! Palenie tytoniu w lasach jest zakazane. Zapłacisz 500 zł mandatu! Sprawdź, gdzie możesz palić legalnie.

Palenie papierosów w lesie

Palenie papierosów w lasach grozi wystawieniem mandatu przez strażnika leśnego lub pracownika służby leśnej. Wynika to z § 40 Rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów zakazuje się czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów. Zabrania się w szczególności:

REKLAMA

  1. rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu;
  2. palenia tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
palenie tytoniu papierosów w lesie górach parku narodowym rezerwacie papierosy tytoń mandat zakaz

 

Nie pal w lesie

ShutterStock

Art. 82 § 3 Kodeksu wykroczeń na osobę palącą tytoń na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m pali tytoń nakłada karę:

  • aresztu, 
  • ograniczenia wolności, 
  • grzywny albo 
  • karę nagany.

Prawo reguluje jednak pewne wyjątki. Gdzie można więc palić papierosy legalnie? Na terenie lasu dopuszcza się palenie tytoniu na drogach utwardzonych i w miejscach wyznaczonych do pobytu ludzi.

Jakie miejsca to tzw. miejsca wyznaczone do pobytu ludzi? - Miejscami wyznaczonymi do pobytu ludzi są odpowiednio oznakowane miejsca postoju pojazdów, parkingi leśne, miejsca odpoczynku z wiatami oraz tereny rekreacyjne zabezpieczone przed pożarem. - wymienia pan Piotr Szyszko, kierownik Zespołu Edukacji Leśnej i Turystyki w Nadleśnictwie Jabłonna.

Palenie papierosów i ogniska w górach - przepisy

Co do zasady, w górach obowiązują takie same zasady rozpalania ogniska jak w pozostałej części kraju. W polskich górach mamy jednak ogromne obszary leśne, a więc obowiązują w nich zasady z ustawy o lasach, a także rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i Kodeksu wykroczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
zakaz palenia w górach papierosów tytoniu tytoń papierosy papieros lasy w lesie mandat

 

Zakaz palenia papierosów w górach

ShutterStock

REKLAMA

Szczególnie należy się pilnować w parkach narodowych. Tutaj wszelkie zasady dotyczące porządku, niezakłócania rytmu przyrody i ciszy są bardziej restrykcyjne. Obowiązuje ustawa o ochronie przyrody. W zasadach zwiedzania Tatrzańskiego Parku Narodowego czytamy „Nie pal ognisk ani tytoniu, nie używaj otwartego ognia z wyjątkiem wyznaczonych i oznakowanych miejsc.”

Zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt 10 ustawy o ochronie przyrody w parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody zabrania się palenia ognisk i wyrobów tytoniowych oraz używania źródeł światła o otwartym płomieniu. Wyjątki są tutaj bardziej rygorystyczne niż w zwykłych lasach. Palić można tylko w miejscach wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

palenie papierosów w lesie wyznaczone miejsca mandat tytoń tytoniu papierosy zakaz

 

Palenie papierosów w parku narodowym tylko w miejscach wyznaczonych

ShutterStock

Dlaczego w parkach narodowych nie można palić papierosów? Niedopałki stanowią zbyt duże zagrożenie w tak cennych przyrodniczo miejscach. Można to robić tylko w wyznaczonych miejscach, do których należą zwykle bazy noclegowe i punkty gastronomiczne.

Mandat za palenie papierosów w lesie i parku narodowym

Za palenie papierosów i rozpalenie ogniska w lesie lub parku narodowym można otrzymać mandat od 50 do 500 zł. Jeśli popełni się kilka wykroczeń, wówczas mandat może wzrosnąć nawet do 1000 zł. Kto może wręczyć taki mandat? - Za naruszenie przepisów pożarowych spenalizowanych w Kodeksie wykroczeń na terenach w zarządzie Lasów Państwowych mandat mogą nałożyć: strażnik leśny, pracownik służby leśnej posiadający uprawnienia strażnika leśnego w zakresie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego oraz funkcjonariusze Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Na terenach nie będących w zarządzie Lasów Państwowych tylko funkcjonariusze Policji i Państwowej Straży Pożarnej. - tłumaczy Piotr Szyszko, kierownik Zespołu Edukacji Leśnej i Turystyki w Nadleśnictwie Jabłonna.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga podatkowa na zakup telefonu i koszt abonamentu? Organy podatkowe potwierdzają, że tak. Sprawdź, kto skorzysta.

Ulga podatkowa na zakup telefonu i koszt abonamentu? Organy podatkowe potwierdzają, że tak. Rozwój nauki i techniki powoduje, że urządzenia, które dotychczas nie były wykorzystywane w rehabilitacji, obecnie ułatwiają czynności życiowe osób niepełnosprawnych i mogą być rozliczane w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Infor.pl znajdziesz także na WhatsApp. Dołącz już teraz!

Infor.pl to największy polski portal dla księgowych, przedsiębiorców i kadrowych. Zachęcamy do odwiedzania naszego oficjalnego kanału na WhatsApp, gdzie codziennie publikujemy treści eksperckie m.in. z zakresu kadr, księgowości, prawa, finansów, sektora publicznego, prowadzenia firmy, nieruchomości i motoryzacji. 

Kawa z INFORLEX: Sygnaliści – obowiązki i kary dla pracodawców – zapraszamy na bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 2 lipca 2024 r. Tematem spotkania będzie omówienie obowiązków i kar dla pracodawców w zakresie ustawy o sygnalistach. Dla uczestników przewidziany jest prezent!

Do 7- 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec czerwca 2024 r. [tabela najlepszych ofert] Banki zwiększają wymagania

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec czerwca 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wyniosło w czerwcu 5,56%. W tabeli przedstawiamy najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe

REKLAMA

Upał w pracy: jakie obowiązki ma pracodawca?

Zaczęły się wakacje a wraz z nimi upały. Z jednej strony to dobrze, w końcu mamy już lato, ale z drugiej strony, niekoniecznie - szczególnie dla osób, które muszą pracować podczas upałów. Jeśli w czasie upału pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego, finansowe konsekwencje takiego zdarzenia poniesie pracodawca. Jakie obowiązki mają pracodawcy podczas upałów? 

Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

Polskie firmy nie traktują poważnie cyberbezpieczeństwa?

Gdy w krajach UE odsetek firm traktujących cyberbezpieczeństwo priorytetowo wynosi 32 proc., w Polsce jest to zaledwie… 7. Tak wynika z danych raportu opracowanego przez ENISA, czyli Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa. Jakie to może mieć konsekwencje dla firm i obywateli? 

Darmowe zajęcia w wakacje 2024. To oni otrzymali granty na ich organizację. Sprawdź, gdzie zapisać dziecko w twojej okolicy.

Już niedługo w wielu miejscach w Polsce ruszą darmowe zajęcia wakacyjne 2024. Sto podmiotów otrzymało granty na ich organizację. Sprawdź, gdzie zapisać dziecko w twojej okolicy.

REKLAMA

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa? Czy w wakacje jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele? 

Sześciodniowy tydzień pracy od 1 lipca 2024 r. Ten sektor idzie pod prąd

Od 1 lipca w sektorze prywatnym wprowadzony zostanie sześciodniowy tydzień pracy, który obejmuje 48 godzin. Nowe przepisy nie dotyczą pracowników branży gastronomicznej i turystycznej. Wybrane zakłady produkcyjne, przemysłowe oraz firmy świadczące usługi całodobowo mogą wydłużać tydzień pracy poza pięć dni.

REKLAMA