REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Zgodnie z najnowszym raportem przygotowanym przez World Economic Forum, pt. „The Future of Jobs Report” – w ciągu najbliższych pięciu lat (tj. w okresie od 2025 do 2030 r.) na 15 wyselekcjonowanych w ramach badania stanowiskach pracy, zostanie odnotowany najwyższy przyrost ich znaczenia w miejscu pracy, a tym samym – dają one gwarancję zatrudnienia, szybkiego rozwoju i niemałych zarobków, które – mogą sięgać nawet 26 900 zł miesięcznie netto. W związku z trwającymi właśnie rekrutacjami na uczelnie wyższe – podpowiadamy jakie studia wybrać, żeby zdobyć najbardziej pożądany zawód przyszłości.
Aż 36% kandydatów rezygnuje z aplikowania na ofertę pracy, w której brakuje kluczowych informacji, takich jak wynagrodzenie czy wskazanie konkretnej liczby dni przy pracy hybrydowej. Dlaczego pracodawcy nie zamieszczają w ofertach pracy najważniejszych elementów? Jaki wniosek dla pracodawców wynika z poniższych danych?
Polska jako hub rozliczeniowy: Jak deregulacja podatkowa może przynieść miliardowe wpływy? Zgodnie z szacunkami rynkowych ekspertów, gdyby Polska zrezygnowała z obowiązku przedstawiania certyfikatów rezydencji podatkowej, mogłaby zwiększyć liczbę zagranicznych freelancerów zatrudnianych zdalnie przez polskie firmy do około 1 mln osób rocznie.
Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?
REKLAMA
Osoby z autyzmem, ADHD czy inną formą neuroatypową nie mówią o tym fakcie podczas procesu rekrutacyjnego. Dlaczego? Okazuje się, że większy odsetek osób neuroatypowych częściej szuka pracy niż osób neuronormatywnych.
Jak zwykle jest szansa na bardziej precyzyjne uchwalenie zmian w Kodeksie Pracy, ale ustawodawca tego nie wykorzystuje (sic!). Szkoda, bo zakres danych jakich może żądać pracodawca od kandydata na pracownika jest szeroki, dot. m.in zatrudnienia - ale nie tylko pracowniczego ale też cywilnoprawnego. Pracodawca prześwietli więc nas na każdą stronę? Poniżej interesujący komentarz nt. zmian w KP w zw. z jawnością wynagrodzeń, ale w kontekście danych osobowych - o czym mało się mówi, a to też jest bardzo ważne!
Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach rozpoczęła się rekrutacja na rok akademicki 2025/2026. Nabór dotyczy studiów I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Studenci mogą wybierać spośród 96 kierunków i 9 programów w języku angielskim, prowadzonych w Katowicach, Cieszynie, Chorzowie i Sosnowcu.
Pracownicy zdalni łączą obowiązki domowe z zawodowymi, co budzi obawy pracodawców. Tymczasem rynek freelancingu w Polsce rośnie w rekordowym tempie. Klucz do sukcesu? Rozliczanie z efektów, a nie z godzin pracy. Sprawdź, co naprawdę robią specjaliści, gdy nikt ich nie kontroluje – i dlaczego to działa.
REKLAMA
6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.
Pracownicy zdalni często łączą obowiązki zawodowe z prywatnymi - w czasie pracy (SIC!), co niepokoi pracodawców. Pracownicy podczas pracy zdalnej: sprzątają mieszkanie, idą na spacer z psem czy gotują obiad. A za wszystko to płaci pracodawca, bo pracownicy wykonują wiele czynności w godzinach pracy. Taki stan rzeczy powoduje, że pracodawcy nie chcą zatrudniać pracowników w ramach pracy zdalnej - a wolą współpracować na zasadach B2B. Okazuje się, że budżety na freelancing w Polsce wzrosły o rekordowe 51,5%, podczas gdy 37% firm wycofuje się z pracy zdalnej. Sekret tkwi w systemie rozliczania - z efektów, a nie godzin pracy.
Przez ostatnie dwa lata razem z zespołem z Uniwersytetu Stanforda badaliśmy coś, o czym w świecie technologii wszyscy mówią szeptem – ale nikt nie miał odwagi sprawdzić tego wprost. Co tak naprawdę robią programiści, kiedy nikt nie patrzy? Ile pracy wykonują zdalnie? Czy mit „leniwego developera” to legenda, czy może coś więcej? Dotarliśmy do prawdy – i okazała się bardziej złożona, niż przypuszczaliśmy.
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Edukacji z 3 kwietnia 2025 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.
Najnowsze badanie niemieckiego Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych (WSI) wzbudziło szeroką dyskusję na temat konsekwencji pracy zdalnej dla ścieżki kariery. Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans?
Rekrutacja po nordycku. Jakie są główne różnice pomiędzy rynkami pracy w krajach nordyckich a w Polsce? Jakie są zalety prowadzonych rekrutacji w krajach nordyckich? Czego Polacy mogą nauczyć się od Skandynawów?
Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?
O rekrutacji do KSAP w 2025 r. opowiada Małgorzata Bywanis-Jodlińska, Dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Co daje KSAP? Na czym polega kształcenie stacjonarne i dualne?
Czy możliwe jest otrzymanie pracy zdalnej na chore dziecko? Czy nowe przepisy Kodeksu pracy zezwalają na home office w takiej sytuacji? Sprawdź, co zrobić, aby wziąć pracę zdalną na chore dziecko w 2025 r. Czy pracodawca może odmówić?
Nowe normy dotyczące pracy w upał, które od roku szykuje ministerstwo pracy mają wykluczyć pracę w niesprzyjających warunkach atmosferycznych oraz nałożyć na pracodawców nowe obowiązki w zakresie BHP. O ile sprawa jest w miarę klarowna jeśli chodzi o pracę w firmach i na powietrzu, o tyle nic nie wiadomo o pracy zdalnej.
Czy wniosek o pracę zdalną złożony przez rodzica opiekującego się niepełnosprawnym dzieckiem jest dla pracodawcy wiążący? W jaki sposób ubiegać się o pracę w domu? Jak sporządzić odpowiednie pismo?
Analiza pracy zdalnej w polskich dużych firmach w 2024 r. jednoznacznie wskazuje na stopniowe powroty do pracy stacjonarnej. Dlaczego pracodawcy rezygnują z home office? Jakie systemy stosowane są w 2025 r.? Ile pracodawców planuje całkowity powrót pracowników do biur w tym roku?
Warunki przyjęcia dziecka do przedszkola publicznego na rok szkolny 2025/2026 dzieli się na dwa rodzaje: kryteria ustawowe i kryteria samorządowe. Pierwsze z nich obowiązują wszystkich, a drugie mogą różnić się w zależności od miejsca samorządu. Artykuł zawiera warunki przyjęcia dziecka do przedszkola w Warszawie.
Przeanalizowano 4 miliony materiałów aplikacyjnych dla 14 branż wysyłanych na różnych kanałach rekrutacyjnych. LinkedIn, Pracuj.pl, własna baza, OLX, Just Join IT - które sposoby rekrutacji okazały się najskuteczniejsze? To wartościowe dane dla rekruterów.
Wielu Polaków zarabia dużo mniej niż by mogli tylko dlatego, że krępują się rozmawiać o wynagrodzeniu za pracę. Uznają to za wstydliwy temat w czasie rekrutacji, brakuje im pewności siebie w rozmowach z szefem o podwyżce wynagrodzenia. Czy zmieni to wprowadzenie jawności wynagrodzeń jako obowiązku dla pracodawców w kodeksie pracy.
Główna zmiana na rynku pracy, którą przewidują na 2025 rok eksperci wiąże się z wyhamowaniem dynamiki wzrostu wynagrodzeń. Jednak nie wszędzie i nie dla wszystkich grup pracowników. Najlepsze perspektywy rysują się przed specjalistami: jeśli nie doczekają się oczekiwanej podwyżki w obecnej firmie, z ofertą lepszej płacy zgłosi się konkurencja.
Okazjonalna praca zdalna 2025 r. Czym jest okazjonalna praca zdalna? Czy coś się zmieni? Czy w 2025 r. zwiększeniu ulegnie liczba dni okazjonalnej pracy zdalnej? Czy pracodawca może odmówić okazjonalnej pracy zdalnej?
Cyfrowi nomadzi z całego świata wybrali ulubione lokalizacje do pracy zdalnej. W pierwszej dwudziestce europejskiego zestawienia są aż cztery polskie miasta. Ranking przygotowała platforma Preply.
Dla pracujących zdalnie benefity pracownicze mają zupełnie inny wymiar. Dotyczy to także prezentów od pracodwcy dla pracownika. Będą one bardzo motywujące, ale pod pewnymi warunkami.
Pytania o plany rodzinne wciąż padają podczas rozmów rekrutacyjnych. Częściej otrzymują je kobiety. Kandydaci do pracy zaczynają rezygnować z dalszego procesu rekrutacyjnego po tego typu rozmowach. Co można zrobić, aby zadbać o właściwe przeprowadzenie rekrutacji?
Co czwarta osoba była w trakcie rekrutacji pytana o plany rodzinne. Wśród kobiet odsetek wyniósł 32 proc., wśród mężczyzn 19 proc. Co jeszcze może spotkać poszukujących pracy w czasie rozmowy?
Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.
Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?
Kiedy przedsiębiorstwo powinno sięgnąć po zewnętrzne wsparcie rekrutacyjne? W świecie dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, pytanie o sensowność outsourcingu rekrutacji często pojawia się na agendzie wewnętrznych działów HR. Czy faktycznie potrzebujemy zewnętrznej agencji, skoro mamy własny zespół HR? Odpowiedź, choć nieoczywista, często brzmi "tak" – i to z kilku konkretnych powodów.
Ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera na pracy zdalnej. Jakie koszty pokrywa pracodawca w związku z pracą zdalną pracownika? Ile powinien wynosić ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera podczas pracy zdalnej?
Rekrutacje ruszają jesienią 2024 roku. Jakich pracowników poszukują pracodawcy? Okazuje się, że najbardziej poszukiwani są spawacze, monterzy, ślusarze, elektrycy i spedytorzy, elektromonterzy, specjaliści ds. automatyzacji procesów. Potrzeba również pracowników handlu i logistyki magazynowej.
Praca zdalna z innego kraju może nieść za sobą poważne konsekwencje podatkowe. Zatrudnianie pracowników wykonujących swoje obowiązki zdalnie z zagranicy może bowiem prowadzić do powstania tzw. zagranicznego zakładu, co skutkuje obowiązkiem odprowadzania podatków w kraju. Dowiedz się, jak minimalizować ryzyko podatkowe związane z pracą zdalną za granicą.
Pracodawca może odmówić pracy zdalnej. Czy rodzice dzieci do lat 4 i 8 mają pewną akceptację wniosku? Odmowa pracy zdalnej dla rodzica dziecka do lat 4 może być uzasadniona organizacją pracy lub rodzajem pracy wykonywanej przez pracownika. Odmowa pracy zdalnej powinna być uzasadniona na piśmie. Oto wzór odmowy wraz z uzasadnieniem.
Rodzicom dzieci do lat 4 przysługuje szczególne uprawnienie do wnioskowania o pracę zdalną? Artykuł zawiera wzór wniosku do druku w formacie Word doc oraz pdf zgodny z aktualnymi przepisami. Podstawa prawna to art. 6719§ 6 Kodeksu pracy.
Polskich pracowników cechuje niska samoocena. Brak wiary we własne kompetencje i możliwości utrudnia drogę do kariery niemal co drugiemu zatrudnionemu. Co grosza – objawia się w psychice: zamiast cieszyć się z sukcesów, sami powątpiewamy w to czy są one zasłużone.
Zmuszanie pracowników do powrotu do biur jest skuteczne, o czym świadczą statystyki. Pracodawcy naciskają coraz bardziej. Nawet jeśli godzą się na pracę hybrydową, nie traktują tego jako rozwiązania ostatecznego. Najpierw zmuszają do pracy w biurze dwa dni w tygodniu, potem trzy i tak dalej.
Praca zdalna dla osób niepełnosprawnych. To zagadnienie, którym jakiś czas temu zajął się Resort Pracy oraz Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Przyglądamy się odpowiedzi na petycję osoby niepełnosprawnej oraz odpowiadamy na wątpliwe pytania, m.in. w zakresie roszczenia do sądu pracy o pracę zdalną oraz sytuację rodziców i członków osób - które muszą opiekować się osobami z niepełnosprawnościami.
8 na 10 kandydatów woli wiedzieć o odrzuceniu CV niż pozostać bez odpowiedzi od pracodawcy. Taka informacja, mimo że negatywna, pozwala ruszyć dalej z procesem poszukiwania pracy. Jakie są wyniki badania w ramach kampanii "Nikt nie powinien być w zawieszeniu, kiedy wysyła CV i czeka na odpowiedź"?
36 zamiast 24 dni pracy zdalnej dla każdego. MRPiPS monitoruje sytuację. Czy już w 2025 r. będziemy mogli częściej pracować zdalnie? O okazjonalną pracę zdalną może wnioskować każdy, ale nikt nie musi jej dostać.
Rekordowa rekrutacja dotyczy pracowników fizycznych! Do zatrudnienia dochodzi nawet w 2 dni. Pracownicy z fachem w ręku są wciąż na wagę złota. Pracodawcy borykają się z ich ciągłym brakiem. Jak wygląda rekrutacja pracowników fizycznych? Różni się znacznie od poszukiwania pracowników biurowych.
Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa zbyt wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.
Zatrudnienie pracowników sezonowych to ratunek dla wielu pracodawców w sezonie letnim. Gdzie zatrudnia się najwięcej pracowników tymczasowych? Dlaczego rekrutację do pracy sezonowej należy zaplanować z wyprzedzeniem? Od czego zacząć i jak napisać ofertę pracy?
Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?
Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej?
Rekrutacje do przedszkoli trwają. Od ich wyniku zależą nie tylko organizacja życia rodzinnego i pracy zawodowej rodziców dziecka, ale także stan ich finansów. Jeśli bowiem nie dopilnują terminów obowiązujących w rekrutacji albo dziecko z innego powodu nie zakwalifikuje się do placówki publicznej, trzeba będzie inaczej zorganizować opiekę. Tymczasem wysokość czesnego w prywatnych placówkach waha się miesięcznie od 800,00 zł do 2000,00 zł.
Praca tymczasowa w Polsce w 2024 roku - na co zwracają uwagę pracownicy w ofercie pracy? Kim jest pracownik tymczasowy? Jakie są główne wyzwania pracodawców? Co się zmieniło od 2023 roku?
Trwają rekrutacje do przedszkoli publicznych. Choć na terenie gminy miejsc zwykle wystarcza dla wszystkich dzieci, to nie każdy ma szansę na to, by jego dziecko mogło uczęszczać do wybranej placówki, np. znajdującej się najbliżej miejsca zamieszkania. Jakie kryteria decydują o przyjęciu do przedszkola w pierwszej kolejności?
REKLAMA