REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nawet 2000 zł na plusie będą rodzice, jeśli dziecko dostanie się do publicznego przedszkola. Rekrutacja 2024/2025.

przedszkole rekrutacja dziecko rodzice opieka nad dzieckiem edukacja
Do 2000 zł - tyle mogą zyskać rodzice, jeśli dziecko dostanie się do publicznego przedszkola. Trwa rekrutacja 2024/2025. Sprawdź terminy.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rekrutacje do przedszkoli trwają. Od ich wyniku zależą nie tylko organizacja życia rodzinnego i pracy zawodowej rodziców dziecka, ale także stan ich finansów. Jeśli bowiem nie dopilnują terminów obowiązujących w rekrutacji albo dziecko z innego powodu nie zakwalifikuje się do placówki publicznej, trzeba będzie inaczej zorganizować opiekę. Tymczasem wysokość czesnego w prywatnych placówkach waha się miesięcznie od 800,00 zł do 2000,00 zł.

Kiedy odbędzie się rekrutacja do przedszkoli 2024/2025?

Rekrutacja do przedszkoli publicznych rozpoczyna  się w większości gmin na przełomie lutego i marca, ale są i takie, w których rozpoczyna się dopiero w kwietniu. Na jej koniec trzeba zazwyczaj czekać aż do maja. Jej podstawą prawną jest art. 131 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe. Jednak ustalenie szczegółowych zasad i harmonogramu obowiązującego w tym zakresie w danej gminie, pozostaje w gestii samorządu i to tam rodzice powinni szukać wskazówek co do tego, jak postępować, by zapisać dziecko do placówki publicznej na rok szkolny 2024/2025. Należy pamiętać o tym, że w zakresie szczegółów zasady rekrutacji obowiązujące na terenie działania różnych samorządów mogą być różne i nie warto w tym zakresie opierać się na informacjach zdobytych od znajomych lub rodziny.

REKLAMA

Na jakie etapy dzieli się rekrutacja do przedszkola?

Pierwszy etap rekrutacji to złożenie przez rodziców, których dzieci uczęszczają do przedszkola, deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym. To pozwala na określenie liczby wolnych miejsc w placówce. Przykładowe terminy przeprowadzenia tego etapu w niektórych gminach to:
- Warszawa – od 27 lutego do 4 marca,
- Bytom – do 23 lutego,
- Łódź – od 2 do 17 kwietnia,
- Gdańsk – od 12 do 29 lutego.

Drugi etap to „właściwe” postępowanie rekrutacyjne do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, którym rodzice są najbardziej zainteresowani. Po udostępnieniu oferty przedszkoli i szkół podstawowych rodzice wypełniają i składają wniosek o przyjęcie dziecka do placówki. Przykładowe terminy przeprowadzenia tego etapu w niektórych gminach to:
Warszawa – od 5 do 21 marca,
Bytom – od 4 do 15 marca,
Szczecin – od 4 do 22 marca,
Białystok od 26 lutego do 8 marca,
Gdańsk – od 1 do 15 marca.

Trzeci etap to publikacja list dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
Warszawa – 25 kwietnia o,
Bytom – 2 kwietnia 2024 r.,
Łódź – 8 maja 2024 r.,
Szczecin – 15 kwietnia,
Białystok – 28 marca,
Gdańsk – 27 marca.

Do zakończenia procesu rekrutacji niezbędny jest jeszcze czwarty etap, czyli potwierdzenie przez rodziców woli zapisu dziecka do placówki, do której zostało zakwalifikowane.
Warszawa – od 25 kwietnia do 8 maja,
Bytom – od 3 do 12 kwietnia,
Łódź – od 8 do 17 maja,
Szczecin – od 16 do 19 kwietnia,
Białystok - od 28 marca do 4 kwietnia,
Gdańsk – od 3 do 10 kwietnia.

Ostatni, piąty etap to publikacja list dzieci przyjętych i nieprzyjętych do placówki:
Warszawa – 9 maja,
Bytom – 18 kwietnia,
Łódź – 24 maja,
Szczecin – 24 kwietnia,
Białystok – 5 kwietnia,
Gdańsk – 12 kwietnia.

Podstawa prawna
art. 131 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 900)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: 1010 zł podwyżki dla kursanta w policji. Uposażenie "na start" takie samo jak w wojsku [1 maja 2024 r.]

Od 1 maja 2024 r. 1010 zł podwyżki dla wstępujących do policji. Ze stałymi dodatkami kursanci powinni mieć 6000 zł brutto. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA