REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nawet 2000 zł na plusie będą rodzice, jeśli dziecko dostanie się do publicznego przedszkola. Rekrutacja 2024/2025.

przedszkole rekrutacja dziecko rodzice opieka nad dzieckiem edukacja
Do 2000 zł - tyle mogą zyskać rodzice, jeśli dziecko dostanie się do publicznego przedszkola. Trwa rekrutacja 2024/2025. Sprawdź terminy.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rekrutacje do przedszkoli trwają. Od ich wyniku zależą nie tylko organizacja życia rodzinnego i pracy zawodowej rodziców dziecka, ale także stan ich finansów. Jeśli bowiem nie dopilnują terminów obowiązujących w rekrutacji albo dziecko z innego powodu nie zakwalifikuje się do placówki publicznej, trzeba będzie inaczej zorganizować opiekę. Tymczasem wysokość czesnego w prywatnych placówkach waha się miesięcznie od 800,00 zł do 2000,00 zł.

Kiedy odbędzie się rekrutacja do przedszkoli 2024/2025?

Rekrutacja do przedszkoli publicznych rozpoczyna  się w większości gmin na przełomie lutego i marca, ale są i takie, w których rozpoczyna się dopiero w kwietniu. Na jej koniec trzeba zazwyczaj czekać aż do maja. Jej podstawą prawną jest art. 131 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe. Jednak ustalenie szczegółowych zasad i harmonogramu obowiązującego w tym zakresie w danej gminie, pozostaje w gestii samorządu i to tam rodzice powinni szukać wskazówek co do tego, jak postępować, by zapisać dziecko do placówki publicznej na rok szkolny 2024/2025. Należy pamiętać o tym, że w zakresie szczegółów zasady rekrutacji obowiązujące na terenie działania różnych samorządów mogą być różne i nie warto w tym zakresie opierać się na informacjach zdobytych od znajomych lub rodziny.

REKLAMA

Na jakie etapy dzieli się rekrutacja do przedszkola?

Pierwszy etap rekrutacji to złożenie przez rodziców, których dzieci uczęszczają do przedszkola, deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym. To pozwala na określenie liczby wolnych miejsc w placówce. Przykładowe terminy przeprowadzenia tego etapu w niektórych gminach to:
- Warszawa – od 27 lutego do 4 marca,
- Bytom – do 23 lutego,
- Łódź – od 2 do 17 kwietnia,
- Gdańsk – od 12 do 29 lutego.

Drugi etap to „właściwe” postępowanie rekrutacyjne do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, którym rodzice są najbardziej zainteresowani. Po udostępnieniu oferty przedszkoli i szkół podstawowych rodzice wypełniają i składają wniosek o przyjęcie dziecka do placówki. Przykładowe terminy przeprowadzenia tego etapu w niektórych gminach to:
Warszawa – od 5 do 21 marca,
Bytom – od 4 do 15 marca,
Szczecin – od 4 do 22 marca,
Białystok od 26 lutego do 8 marca,
Gdańsk – od 1 do 15 marca.

Trzeci etap to publikacja list dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
Warszawa – 25 kwietnia o,
Bytom – 2 kwietnia 2024 r.,
Łódź – 8 maja 2024 r.,
Szczecin – 15 kwietnia,
Białystok – 28 marca,
Gdańsk – 27 marca.

Do zakończenia procesu rekrutacji niezbędny jest jeszcze czwarty etap, czyli potwierdzenie przez rodziców woli zapisu dziecka do placówki, do której zostało zakwalifikowane.
Warszawa – od 25 kwietnia do 8 maja,
Bytom – od 3 do 12 kwietnia,
Łódź – od 8 do 17 maja,
Szczecin – od 16 do 19 kwietnia,
Białystok - od 28 marca do 4 kwietnia,
Gdańsk – od 3 do 10 kwietnia.

Ostatni, piąty etap to publikacja list dzieci przyjętych i nieprzyjętych do placówki:
Warszawa – 9 maja,
Bytom – 18 kwietnia,
Łódź – 24 maja,
Szczecin – 24 kwietnia,
Białystok – 5 kwietnia,
Gdańsk – 12 kwietnia.

Podstawa prawna
art. 131 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 900)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co daje zastrzeżenie numeru PESEL

Od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę. Zastrzeżenie numeru PESEL to najprostszy sposób na zabezpieczenie się przed oszustami.

1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

REKLAMA

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA