REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nawet 2000 zł na plusie będą rodzice, jeśli dziecko dostanie się do publicznego przedszkola. Rekrutacja 2024/2025.

przedszkole rekrutacja dziecko rodzice opieka nad dzieckiem edukacja
Do 2000 zł - tyle mogą zyskać rodzice, jeśli dziecko dostanie się do publicznego przedszkola. Trwa rekrutacja 2024/2025. Sprawdź terminy.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rekrutacje do przedszkoli trwają. Od ich wyniku zależą nie tylko organizacja życia rodzinnego i pracy zawodowej rodziców dziecka, ale także stan ich finansów. Jeśli bowiem nie dopilnują terminów obowiązujących w rekrutacji albo dziecko z innego powodu nie zakwalifikuje się do placówki publicznej, trzeba będzie inaczej zorganizować opiekę. Tymczasem wysokość czesnego w prywatnych placówkach waha się miesięcznie od 800,00 zł do 2000,00 zł.

Kiedy odbędzie się rekrutacja do przedszkoli 2024/2025?

Rekrutacja do przedszkoli publicznych rozpoczyna  się w większości gmin na przełomie lutego i marca, ale są i takie, w których rozpoczyna się dopiero w kwietniu. Na jej koniec trzeba zazwyczaj czekać aż do maja. Jej podstawą prawną jest art. 131 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe. Jednak ustalenie szczegółowych zasad i harmonogramu obowiązującego w tym zakresie w danej gminie, pozostaje w gestii samorządu i to tam rodzice powinni szukać wskazówek co do tego, jak postępować, by zapisać dziecko do placówki publicznej na rok szkolny 2024/2025. Należy pamiętać o tym, że w zakresie szczegółów zasady rekrutacji obowiązujące na terenie działania różnych samorządów mogą być różne i nie warto w tym zakresie opierać się na informacjach zdobytych od znajomych lub rodziny.

REKLAMA

Na jakie etapy dzieli się rekrutacja do przedszkola?

Pierwszy etap rekrutacji to złożenie przez rodziców, których dzieci uczęszczają do przedszkola, deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym. To pozwala na określenie liczby wolnych miejsc w placówce. Przykładowe terminy przeprowadzenia tego etapu w niektórych gminach to:
- Warszawa – od 27 lutego do 4 marca,
- Bytom – do 23 lutego,
- Łódź – od 2 do 17 kwietnia,
- Gdańsk – od 12 do 29 lutego.

Drugi etap to „właściwe” postępowanie rekrutacyjne do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, którym rodzice są najbardziej zainteresowani. Po udostępnieniu oferty przedszkoli i szkół podstawowych rodzice wypełniają i składają wniosek o przyjęcie dziecka do placówki. Przykładowe terminy przeprowadzenia tego etapu w niektórych gminach to:
Warszawa – od 5 do 21 marca,
Bytom – od 4 do 15 marca,
Szczecin – od 4 do 22 marca,
Białystok od 26 lutego do 8 marca,
Gdańsk – od 1 do 15 marca.

Trzeci etap to publikacja list dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
Warszawa – 25 kwietnia o,
Bytom – 2 kwietnia 2024 r.,
Łódź – 8 maja 2024 r.,
Szczecin – 15 kwietnia,
Białystok – 28 marca,
Gdańsk – 27 marca.

Do zakończenia procesu rekrutacji niezbędny jest jeszcze czwarty etap, czyli potwierdzenie przez rodziców woli zapisu dziecka do placówki, do której zostało zakwalifikowane.
Warszawa – od 25 kwietnia do 8 maja,
Bytom – od 3 do 12 kwietnia,
Łódź – od 8 do 17 maja,
Szczecin – od 16 do 19 kwietnia,
Białystok - od 28 marca do 4 kwietnia,
Gdańsk – od 3 do 10 kwietnia.

Ostatni, piąty etap to publikacja list dzieci przyjętych i nieprzyjętych do placówki:
Warszawa – 9 maja,
Bytom – 18 kwietnia,
Łódź – 24 maja,
Szczecin – 24 kwietnia,
Białystok – 5 kwietnia,
Gdańsk – 12 kwietnia.

Podstawa prawna
art. 131 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 900)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytura to prawo a nie obowiązek. ZUS: można sporo zyskać przechodząc na emeryturę później: Ulga podatkowa i wyższa emerytura

Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę. ZUS wskazuje, że są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku. 

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z polskiego? Wymagania egzaminacyjne

Matura coraz bliżej. Jakie są wymagania egzaminacyjne na egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, a jakie na rozszerzonym? Jakie lektury trzeba znać? 

Dziemianowicz-Bąk: Świadczenie "babciowe" wejdzie w życie w IV kw. 2024 r.

Świadczenie "babciowe", czyli ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" wejdzie w życie w IV kw. 2024 r., poinformowała dzisiaj minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

REKLAMA

Zasiłek przysługujący pracownikowi, który korzysta ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej

Jak obliczany jest zasiłek przysługujący pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej?

3261,53 zł lub 3267,53 zł netto najniższej krajowej od lipca 2024 roku

Najniższa krajowa od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła 4300 zł brutto. Ile to jest netto przy kosztach podstawowych i podwyższonych, czyli jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik na tzw. rękę?

500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

REKLAMA

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA