REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Resort pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Resort pracy przed majówką tak zaskoczył: 3 dni wolne w tygodniu; 6 godzin dziennie zamiast 8. i 35 dni urlopu dla osób 55+?

Praca, szczególnie osób powyżej 50. roku życia, nie jest towarem, a wypłacane wynagrodzenie nie powinno być jedynym miernikiem jej wartości. Współczesne tempo życia, ciągły stres i zmęczenie wymagają od pracowników więcej wypoczynku i bardziej elastycznego oraz krótszego czasu pracy, aby zapobiegać negatywnym skutkom zdrowotnym. Resort pracy wsłuchuje się w głosy pracowników, w doświadczonych pracowników. W dniu 28 kwietnia 2025 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło propozycje, które mogłyby zrewolucjonizować dotychczasowy model. Rozważa się między innymi skrócenie dnia pracy do 6 godzin oraz wprowadzenie systemu pracy dającego trzy dni wolne w tygodniu.

Urlop stażowy 2025: po 10 latach pracy 30 dni urlopu wypoczynkowego, po 15 latach - 35 dni, po 20 latach - 40 dni. Czy wejdzie? Mamy stanowisko resortu pracy

Urlop stażowy -temat nie cichnie, tyle się o tym pisze, ale kiedy regulacja wejdzie w życie? Obecnie wciąż analizuje się zagadnienie urlopu stażowego, to ważne, bo daje to szansę na dodatkowy odpoczynek i ochronę zdrowia pracowników. Idea jest bardzo prosta: pracownikom z krótszym stażem (do 10 lat) przysługuje 20-dniowy urlop wypoczynkowy w 100% finansowany przez pracodawcę, natomiast po przekroczeniu dziesięcioletniego okresu pracy zamiast dotychczasowych 26 dni, wypoczynek zostałby zwiększony do 30 dni, a potem – o kolejne 5 dni za każde następne 5 lat. Resort pracy zajmuje pozytywne stanowisko na wprowadzenie tzw. urlopu stażowego, bo proponowane zmiany mają solidne uzasadnienie zarówno logiczne, społeczne jak i prawne. Zresztą – przecież już teraz w wielu zawodach obowiązują dłuższe urlopy.

Resort pracy: do 13.06.2025 r. wyjaśni się sprawa rent wdowich, bo spływają wciąż petycje o zmianę granicy wiekowej

W 2024 r., w 2025 r. były i pewnie w 2026 r. będą prośby, wnioski, petycje, zażalenia skierowane do rządu, w tym do resortu pracy, co do granicy wieku, który uprawnia do renty wdowiej. Przytaczamy opinie rozgoryczonych emerytów i rencistów. Możliwe zmiany dopiero za kila lat, bo w 2028 r., ale jest światełko w tunelu bo resort pracy zapowiedział, że udzieli łącznej odpowiedzi na liczne petycje już 16 czerwca 2025 r.

Co dalej z rentą wdowią? Czy będą wypłaty czy przepisy trafią do Trybunału Konstytucyjnego?

Czy sprawa renty wdowiej trafi do Trybunału Konstytucyjnego, czy przepisy o rencie wdowiej są niezgodne z Konstytucją RP? Dlaczego? Bo do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej trafiła interpelacja nr 8196 w sprawie przepisów dotyczących renty wdowiej. Chodzi o brak możliwości pobierania renty wdowiej w sytuacji rozdzielności majątkowej.

REKLAMA

Zmiany w wieku emerytalnym. Resort pracy odpowiada

Resort pracy odpowiada czy będą zmiany w wieku emerytalnym. Mamy informację co do tego, czy trwają prace w zakresie zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce i czy planowane są zmiany na 2025 r.

REKLAMA

REKLAMA