REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

świadczenie rehabilitacyjne, Niezdolność do pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop rehabilitacyjny 2022 r.

Urlop rehabilitacyjny – czym jest? Pracodawca, który zatrudnia osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności musi pamiętać o przysługujących im dodatkowych uprawnieniach pracowniczych. Jednym z takich uprawnień jest dodatkowy urlop wypoczynkowy, zwany urlopem rehabilitacyjnym.

Świadczenia z ZUS dla osób chorych na nowotwór

Nowotwory wiążą się zwykle z długotrwałą niezdolnością do pracy. Z jakich świadczeń z ZUS można korzystać po wyczerpaniu zasiłku chorobowego w przypadku choroby nowotworowej?

Świadczenie rehabilitacyjne 2022

Świadczenie rehabilitacyjne w 2022 roku przysługuje na starych zasadach, a więc po wyczerpaniu zasiłku chorobowego. Ile wynosi wysokość świadczenia rehabilitacyjnego? Ile trwa? Jakie dokumenty należy złożyć?

Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji zasiłku chorobowego - II kwartał 2021 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w II kwartale 2021 r. został podany w obwieszczeniu Prezesa ZUS. Ile wynosi od 1 marca 2021 r.? Czy waloryzuje się świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne 2021 – wysokość, dokumenty

Świadczenie rehabilitacyjne w 2021 r. przysługuje na dotychczasowych zasadach. Ile wynosi jego wysokość? Ile trwa? Jakie dokumenty są wymagane? Czy można pracować na świadczeniu rehabilitacyjnym? Czy jest opodatkowane? Czy można zwolnić pracownika pobierającego świadczenie? Jak COVID-19 wpłynął na orzeczenie o przyznaniu świadczenia?

Czy za czas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego pracownik samorządowy zachowuje prawo do dodatku stażowego

W naszej jednostce do niedawna stosowano zasadę, że za czas przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego dodatek stażowy był wypłacany w pełnej kwocie i nie wliczano go do podstawy świadczenia. Uznawano, że okres rehabilitacji też jest chorobą. Ostatnio coraz częściej w literaturze przedmiotu można spotkać opinię, że przy świadczeniu rehabilitacyjnym należy postąpić jak przy zasiłku macierzyńskim, czyli podstawę świadczenia należy zwiększyć o dodatek za wysługę lat. Która interpretacja jest właściwa?

Pracownicy, którym obniżono etat z powodu COVID-19 w okresie wcześniej pobieranego zasiłku, otrzymają jego wyrównanie

Jeżeli w okresie wcześniej pobieranego zasiłku np. chorobowego pracownikowi obniżono wymiar czasu pracy z powodu COVID-19 oraz między okresami pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku nie było przerwy albo była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, ma on prawo do wyrównania zasiłku. Przed zmianą przepisów w takich przypadkach pracownicy otrzymywali zasiłki ustalone od nowego wymiaru czasu pracy, czyli od niższego wynagrodzenia. Zmiany w tym zakresie wprowadziła nowelizacja ustawy o COVID-19, która weszła w życie 9 października 2020 r.

REKLAMA

Ustalanie wysokości wynagrodzenia chorobowego dla pracownika objętego przestojem na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej

Pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2019 r. w pełnym wymiarze czasu pracy jest objęty przestojem ekonomicznym na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. Jego wynagrodzenie za ten okres zostało obniżone do minimalnej płacy. W lipcu 2020 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim przez 10 dni. To jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Czy wynagrodzenie chorobowe powinniśmy obliczyć tylko od wynagrodzenia za okres przestoju czy z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc wystąpienia niezdolności do pracy?

Obniżenie wymiaru czasu pracy z ustawy o COVID-19 a wysokość zasiłku macierzyńskiego

W razie zmiany wymiaru czasu pracy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy. Warunkiem ustalenia nowej podstawy jest, aby zmiana etatu nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w okresie maksymalnie 12 miesięcy poprzedzających tę niezdolność. Zasada ta dotyczy również m.in. zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego.

Czy można zwolnić pracownika pobierającego świadczenie rehabilitacyjne?

Pracownik przebywający na świadczeniu rehabilitacyjnym jest chroniony przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu długiej nieobecności w pracy tylko przez 3 miesiące. Czy można zwolnić pracownika pobierającego świadczenie w kolejnych miesiącach?

Świadczenie rehabilitacyjne 2020 –  wysokość, wniosek, dokumenty

Świadczenie rehabilitacyjne w 2020 r. przysługuje na dotychczasowych zasadach - po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek ZUS ZNp-7. Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Jaka jest wysokość świadczenia rehabilitacyjnego w 2020 r.?

Czy można wypłacić wynagrodzenie za pracę i zasiłek chorobowy za ten sam dzień?

Pracownik centrum pomocy społecznej rozpoczął pracę, ale po godzinie źle się poczuł i lekarz udzielił mu zwolnienia lekarskiego na ten sam dzień. Czy za przepracowany czas (tj. godzinę) pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie za pracę i za ten sam dzień również wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek? Jak rozliczyć takie wynagrodzenie? - pyta Czytelnik z Łomży.

Zmiana etatu w trakcie choroby a podstawa wymiaru zasiłku

Jeżeli w miesiącu powstania niezdolności do pracy (trwania choroby) lub w okresie 12 miesięcy poprzedzających tę niezdolność nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy ( art. 40). Nie jest to średnia z miesięcy poprzedzających miesiąc uzyskania prawa do zasiłku.

Odwołanie komisji lekarskich - co z osobami, które nie dostały orzeczenia o niezdolności do pracy?

Prezes ZUS odpowiada na pytanie, co z osobami, które nie otrzymały orzeczenia o niezdolności do pracy z powodu odwołania komisji lekarskich. Osoby te zostaną w pierwszej kolejności poinformowane o terminach komisji lekarskich, gdy zostaną wznowione.

Nowe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków od 1 marca 2020 r.

Od 1 marca 2020 r. obowiązują wyższe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków (chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych) oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Zostały one zwaloryzowane kwotowo jak w poprzednim roku rozliczeniowym trwającym do 29 lutego 2020 r. Płatnicy zasiłków ustalają wysokość potrąceń z zasiłków z zastosowaniem dotychczasowych granic, które nie uległy zmianie.

Czy w związku ze zmianą minimalnego wynagrodzenia należy przeliczyć wysokość świadczenia rehabilitacyjnego

Pracownik przeszedł na świadczenie rehabilitacyjne w grudniu 2019 r. Czy podstawę świadczenia należy wyrównać do minimalnej pensji obowiązującej w 2020 r.?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacja składek - koronawirus

PFRON podaje najważniejsze zmiany dotyczące dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego oraz refundacji składek na ubezpieczenia społeczne. Nowe przepisy wynikają z tarczy antykryzysowej stanowiącej pomoc publiczną dla przedsiębiorców w okresie epidemii koronawirusa.

Ważność orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności, niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji (koronawirus)

W związku z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa przedłuża się ważność orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności, niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy obowiązują nowe przepisy? Jaki ma to wpływ na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych oraz refundacji składek na ubezpieczenia społeczne?

Przedłużenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy i 500+ dla niesamodzielnych

Z powodu wystąpienia epidemii koronawirusa ważność orzeczenia o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji zostaje przedłużona. Oznacza to, że osoby pobierające świadczenia związane z niezdolnością do pracy i samodzielnej egzystencji, takie jak renta czy 500+ dla niesamodzielnych, również będą wydłużone. Na jaki okres?

Co z orzeczeniem lekarskim, którego termin upływa w czasie epidemii?

Orzeczenie lekarskie o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez lekarza orzecznika ZUS albo komisję lekarską jest niezbędne do otrzymywania takich świadczeń, jak: renta dla niezdolnych do pracy, 500+ dla niesamodzielnych czy świadczeń rehabilitacyjnych. Co w przypadku, gdy jego ważność kończy się w czasie epidemii?

Renta z tytułu całkowitej i częściowej niezdolności do pracy 2020

W wyniku corocznej waloryzacji, od 1 marca 2020 r. podwyższeniu ulegnie najniższa renta z tytułu całkowitej i częściowej niezdolności do pracy.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego w 2020 r.

Dla pracowników zatrudnionych na pełen etat, podstawa wymiaru zasiłku, od której oblicza się zasiłek chorobowy, opiekuńczy, wyrównawczy, macierzyński lub świadczenie rehabilitacyjne, nie może być niższa od 1 stycznia 2020 r. niż 2243,54 zł.

Świadczenia w razie choroby - porównanie

W polskim systemie ubezpieczeń społecznych i uprawnień pracowniczych istnieją niejako trzy instytucje, od których zależne jest prawo do świadczeń w związku z niezdolnością do pracy. Czym się różnią?

Ustalenie płatnika zasiłków w 2020 roku

Każdy płatnik składek musi ustalić na 30 listopada 2019 r., ile osób zgłasza do ubezpieczenia chorobowego. Od tej liczby właśnie zależy kto w kolejnym roku kalendarzowym będzie wypłacał zasiłki (chorobowe, opiekuńcze, macierzyńskie, wyrównawcze oraz świadczenia rehabilitacyjne).

Świadczenia z ZUS dla chorych na raka

Osoby chore na raka, które nie są w stanie pracować, mogą liczyć na zasiłki i świadczenia z ZUS. Jakie wsparcie finansowe mogą otrzymać w tym trudnym czasie? Ile wynoszą poszczególne świadczenia dla chorych na nowotwór?

Od 1 października ZUS rozpatruje wnioski o 500 plus dla osób niesamodzielnych

Od 1 października ZUS rozpatruje wnioski o udzielenia świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych

Od kiedy pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego?

Pracownik, który zachorował, nie zawsze otrzyma wynagrodzenie bądź zasiłek chorobowy. Ważny jest bowiem czas od kiedy podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Jaki jest okres wyczekiwania, licząc od momentu rozpoczęcia odprowadzania składek chorobowych?

Termin początkowy wypłaty renty z tytułu niezdolności do pracy - TK

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął o terminie początkowym wypłaty renty z tytułu niezdolności do pracy. Czy zawsze prawo do świadczenia rentowego powstaje od miesiąca złożenia wniosku o rentę?

TK: prawo do renty od chwili powstania niezdolności do pracy, a nie terminu złożenia wniosku

Trybunał Konstytucyjny w wyroku (sygn. akt SK 31/16) orzekł za niekonstytucyjny przepis uzależniający rozpoczęcie wypłaty renty z tytułu niezdolności do pracy dopiero od daty złożenia wniosku, bez uwzględnienia wcześniejszych wniosków o świadczenie spowodowane czasową niezdolnością do pracy. Wyrok jest ostateczny.

500 plus dla niepełnosprawnych - wnioski przez internet od 1 października

Od 1 października rozpocznie się rozpatrywanie wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Wnioski będzie można składać także przez internet.

Czy w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy pracownikowi przysługuje świadczenie chorobowe

Pracownica została zwolniona z obowiązku świadczenia pracy od 1 maja 2019 r. przez cały 3-miesięczny okres wypowiedzenia, który upłynie 31 lipca 2019 r. Za czas tego zwolnienia otrzymuje wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy. Pracownicy wystawiono zwolnienie lekarskie na okres od 26 lipca do 4 sierpnia 2019 r. Czy powinniśmy wypłacić jej świadczenie chorobowe za ten okres, skoro i tak do 31 lipca br. była zwolniona ze świadczenia pracy i miała prawo do wynagrodzenia?

500+ dla niepełnosprawnych - warunki przyznania świadczenia

Aby otrzymać 500+ dla niepełnosprawnych, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim trzeba mieć ukończone 18 lat oraz być niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Ile faktycznie wyniesie świadczenie? Co muszą zrobić osoby, które nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji?

500 plus dla niepełnosprawnych - w pytaniach i odpowiedziach

Jakie dokumenty należy złożyć aby uzyskać świadczenie? Gdzie złożyć wniosek o świadczenie uzupełniające? Od jakiej daty ZUS przyzna świadczenie uzupełniające? Jakie świadczenia będą uwzględniane przy ustalaniu progu 1600 zł? ZUS odpowiada na najczęściej pojawiające się wątpliwości.

500 plus dla niepełnosprawnych 2019 - kryteria, jak wypełnić wniosek, kto otrzyma

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenie 500 plus dla osób z niepełnosprawnością (świadczenie uzupełniające)? Jak wypełnić wniosek o świadczenie uzupełniające? W jakim czasie otrzymasz decyzję? Zapoznaj się z poniższym poradnikiem.

Świadczenie pieniężne dla osób będących cywilnymi niewidomymi ofiarami działań wojennych

Osoby niebiorące udziału w działaniach wojennych w czasie II wojny światowej albo w wyniku eksplozji niewypałów lub niewybuchów pozostałych po wojnie w Polsce utraciły wzrok i w związku z tym stały się całkowicie niezdolne do pracy mają prawo do świadczenia pieniężnego. Jaka jest wysokość świadczenia i jak złożyć wniosek?

Świadczenie uzupełniające dla niepełnosprawnych (500 plus) od 1 października 2019 r.

Świadczenie uzupełniające, czyli 500 zł otrzymają osoby niepełnosprawne, które ukończyły 18. rok życia. Przy czym łączna kwota świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 zł. Świadczenie będzie wypłacane od 1 października 2019 r.

Renta szkoleniowa z ZUS - wysokość 2019/2020

Renta szkoleniowa z ZUS może zostać przyznana osobie, która jest niezdolna do wykonywania pracy w dotychczasowym zawodzie, a lekarz orzecznik ZUS orzekł o celowości przekwalifikowania zawodowego. Jaka jest wysokość renty szkoleniowej?

Wypadek przy pracy - na jakie świadczenia z ZUS można liczyć?

Wypadki przy pracy często zdarzają się latem. Głównie w sektorze budowlanym. Jeśli pracownik jest ubezpieczony, a od jego wynagrodzenia odprowadzana jest składka na ubezpieczenie wypadkowe, może liczyć na szereg świadczeń z ZUS. Jakie to świadczenia?

Renta wyrównawcza - komu przysługuje, wysokość

Renta wyrównawcza ma na celu rekompensatę strat wynikających z utraty możliwości zarabiania. Kto może się ubiegać o rentę? Jak wysoka jest renta wyrównawcza?

500 plus (świadczenie uzupełniające) dla niepełnosprawnych

500 zł miesięcznie - tyle mają otrzymać osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji. Świadczenie uzupełniające będzie przysługiwać od 1 października 2019 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2019/2020 – nowa wysokość, wniosek

Od 1 listopada 2019 r. wzrasta wysokość zasiłku pielęgnacyjnego. Nowa wysokość będzie obowiązywała do 31 października 2020 r. Komu przysługuje zasiłek, jak się o niego ubiegać? Przedstawiamy aktualny wzór wniosku o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego.

Niepełnosprawność a niezdolność do pracy

Niepełnosprawność i niezdolność do pracy to dwa różne pojęcia. Na odróżnienie tych kwestii wpływają odmienne przesłanki czy odrębne podstawy prawne.

Nowe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków 2019

Od 1 marca 2019 r. obowiązują nowe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków - chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych oraz świadczenia rehabilitacyjnego.

Kontrolne badania lekarskie a urlop wypoczynkowy po długiej chorobie, urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim - GIP

Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektora Pracy kontrolne badania lekarskie nie muszą być wykonane przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego wykorzystywanego bezpośrednio po długiej chorobie. Analogiczna sytuacja dotyczy wykorzystania urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim lub rodzicielskim. Czy pracownik może pójść na badania kontrolne pierwszego dnia pracy po urlopie wypoczynkowym?

Jednorazowe odszkodowanie z ZUS z tytułu wypadku przy pracy - kwoty od kwietnia 2019 r.

W przypadku wypadku przy pracy ZUS wypłaca jednorazowe odszkodowanie, zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne. Jaka jest nowa kwota jednorazowego odszkodowania od kwietnia 2019 r.? Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS?

Wyższe świadczenia dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów

Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie mają prawo do świadczeń m.in. zasiłku pielęgnacyjnego, świadczenia pielęgnacyjnego, renty socjalnej. W 2019 roku świadczenia te uległy podwyższeniu.

Wynagrodzenie chorobowe 2019

Pracownik za czas choroby otrzymuje wynagrodzenie chorobowe. Pracodawca wypłaca je za okres pierwszych 33 dni choroby bądź w przypadku osób po 50 roku życia - 14 dni. Jeśli czas trwania choroby przekracza te okresy, płatność przejmuje ZUS w formie zasiłku chorobowego. Ile wynosi wysokość wynagrodzenia chorobowego w 2019 roku? Jak je liczyć?

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 marca do 31 maja 2019 r.

Możliwość dorabiania na emeryturze to jeden ze sposobów podwyższenia emerytury. Od 1 marca zmieniły się limity dorabiania na emeryturze.

Renta z tytułu całkowitej i częściowej niezdolności do pracy 2019

W wyniku corocznej waloryzacji, od 1 marca 2019 r. podwyższeniu ulegnie najniższa renta z tytułu całkowitej i częściowej niezdolności do pracy.

REKLAMA