REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od kiedy pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego?

Od kiedy pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego? / fot. Shutterstock
Od kiedy pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego? / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik, który zachorował, nie zawsze otrzyma wynagrodzenie bądź zasiłek chorobowy. Ważny jest bowiem czas od kiedy podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Jaki jest okres wyczekiwania, licząc od momentu rozpoczęcia odprowadzania składek chorobowych?

Choroba pracownika – wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy

REKLAMA

Osoba, która nie może pracować ze względu na chorobę po przedstawieniu zwolnienia lekarskiego ma usprawiedliwioną nieobecność w pracy. Taka osoba otrzymuje za czas niewykonywania pracy wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy, a jeśli nieobecność w pracy trwa dłużej niż 33 dni (od 55 roku życia pracownika będzie to 14 dni) – zasiłek chorobowy z ZUS. Zasiłek można najdłużej pobierać przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy lub choroby w trakcie ciąży maksymalnie przez 270 dni. Po upływie wskazanych terminów, jeśli niezdolność do pracy nadal trwa, można liczyć na świadczenie rehabilitacyjne. Jednak dalsze leczenia i rehabilitacja muszą rokować powrotem do uzyskania zdolności do wykonywania pracy.

REKLAMA

Nie każdy jednak otrzyma zwolnienie lekarskie i wynagrodzenie za czas choroby. Jeśli od momentu zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego nie upłynął jeszcze okres wyczekiwania, pracownik nie skorzysta ze świadczeń chorobowych.

Polecamy: Świadczenia dla pracujących rodziców. Urlopy, zasiłki, ochrona

Okres wyczekiwania

Okres wyczekiwania od momentu objęcia ubezpieczeniem chorobowym do momentu nabycia prawa do świadczeń chorobowych uzależniony jest od obowiązkowego lub dobrowolnego podlegania pod ten rodzaj ubezpieczenia. Jeśli dana osoba ma obowiązek odprowadzania składek chorobowych (umowa o pracę), okres wyczekiwania wynosi 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Natomiast w przypadku dobrowolnego przyłączenia się do ubezpieczenia chorobowego (np. praca nakładcza, osoba duchowna, przedsiębiorca) okres wyczekiwania wynosi aż 90 dni.

Co istotne do obliczenia tych okresów wlicza się także poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, chyba że przerwa między nimi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • przekroczyła 30 dni lub
 • była spowodowana urlopem wychowawczym,
 • była spowodowana urlopem bezpłatnym albo
 • była spowodowana odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Wyjątki

Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przewiduje jednak pewne wyjątki, kiedy to świadczenia chorobowe przysługują już od pierwszego dnia ubezpieczenia. Ustawodawca zapewnia wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy bez okresu wyczekiwania w następujących przypadkach:

 1. osoba chora jest absolwentem szkoły lub uczelni lub zakończyła kształcenie w szkole doktorskiej, która została objęta ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów, lub zakończenia kształcenia w szkole doktorskiej;
 2. niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy;
 3. ubezpieczony obowiązkowo, który ma wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego;
 4. poseł i senator, który przystąpił do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji;
 5. funkcjonariusz Służby Celnej, który przyjął propozycję pracy na podstawie art. 165 ust. 7 i art. 167 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948, z późn. zm.) i stał się pracownikiem w jednostkach organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 645)

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 917)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Także minimalne powierzchnie kojców [projekt nowelizacji]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Rząd proponuje podwyżkę o 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA