Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia z ZUS dla chorych na raka

Świadczenia z ZUS dla chorych na raka. Zasiłki dla chorych na nowotwór. Zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, renta socjalna, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta szkoleniowa, dodatek pielęgnacyjny, zasiłek opiekuńczy./ fot. Shutterstock
Świadczenia z ZUS dla chorych na raka. Zasiłki dla chorych na nowotwór. Zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, renta socjalna, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta szkoleniowa, dodatek pielęgnacyjny, zasiłek opiekuńczy./ fot. Shutterstock
Osoby chore na raka, które nie są w stanie pracować, mogą liczyć na zasiłki i świadczenia z ZUS. Jakie wsparcie finansowe mogą otrzymać w tym trudnym czasie? Ile wynoszą poszczególne świadczenia dla chorych na nowotwór?

Świadczenia z ZUS dla osób z chorobą nowotworową

Osoby ubezpieczone w ZUS mogą liczyć na różnego rodzaju świadczenia związane z chorobą jaką jest rak. Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wylicza następujące świadczenia:

 • zasiłek chorobowy,
 • świadczenie rehabilitacyjne,
 • renta z tytułu niezdolności do pracy,
 • renta szkoleniowa,
 • renta socjalna,
 • dodatek pielęgnacyjny,
 • zasiłek opiekuńczy.

Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy przysługuje w przypadku przedłużenia się choroby powyżej 33 dni. Do 33 dni nieobecności w pracy z powodu choroby na podstawie zwolnienia lekarskiego pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe. Inaczej jest w sytuacji osób po 50 roku życia – pracodawca płaci wówczas do 14 dni choroby. Wynagrodzenie chorobowe wynosi 80% wynagrodzenia pracownika.

Po tych terminach wypłatę przejmuje ZUS i osoba chora zaczyna otrzymywać zasiłek chorobowy. Maksymalny okres pobierania zasiłku wynosi 182 dni. Wysokość zasiłku dla chorych na raka wynosi:

 • 80% podstawy wymiaru,
 • 70% podstawy wymiaru - za okres pobytu w szpitalu.

W przypadku pracownika, który ukończył 50 lat od roku następującego po roku ukończenia 50 lat, za pobyt w szpitalu od 13 do 33 dnia niezdolności do pracy przysługuje zasiłek w kwocie 80% podstawy wymiaru. Dotyczy to także pracy nakładczej i służby zastępczej.

Wykonywanie działalności zarobkowej pozbawia prawa do zasłku.

Więcej o wysokości zasiłku chorobowego dowiesz się z artykułu: Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2020 r.

Świadczenie rehabilitacyjne

Po upływie wspomnianych wyżej 182 dni pobierania zasiłku chorobowego istnieje możliwość uzyskania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Przysługuje ono osobie, która nadal pozostaje niezdolna do pracy w związku z chorobą nowotworową, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy (musi zostać to jasno potwierdzone w orzeczeniu lekarza orzecznika ZUS). Długość pobierania świadczenia uzależniona jest od czasu, który jest niezbędny do powrotu zdolności do wykonywania pracy. Maksymalnie można korzystać ze świadczenia do 12 miesięcy. O zdolności/niezdolności do pracy orzeka lekarz orzecznik ZUS.

Wysokość świadczenia w okresie pierwszych 3 miesięcy wynosi 90%, a w kolejnych miesiącach będzie to 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Aby otrzymać świadczenie należy złożyć stosowny wniosek do ZUS: druk ZNp-7. Dokument można złożyć najwcześniej na 6 tygodni przed końcem zwolnienia lekarskiego.

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne ZUS ZNp-7 - druk

Wykonywanie działalności zarobkowej wyklucza możliwość pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

Renta z tytułu niezdolności do pracy

Osoba chora na raka może otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy. Musi w tym celu spełniać trzy poniższe warunki:

 • jest niezdolna do pracy (niezdolność częściowa lub całkowita);
 • posiada wymagany okres składkowy i nieskładkowy czyli minimum 5 lat w ciągu ostatnich 10 lat (dotyczy osób po 30 roku życia);
 • niezdolność powstała w trakcie okresu ubezpieczenia lub maksymalnie w ciągu 18 miesięcy od ustania tego okresu.

Aby otrzymać rentę, należy złożyć wniosek ERN do ZUS. Co istotne, nie ma możliwości otrzymania renty w przypadku pobierania innych świadczeń z tytułu niezdolności do pracy: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy.

W odróżnieniu od zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego pobieranie renty z tytułu niezdolności do pracy nie uniemożliwia podjęcia działalności zarobkowej. Osiąganie zbyt wysokiego przychodu może jednak wpłynąć na zawieszenie lub zmniejszenie renty.

Najniższa kwota renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi obecnie 1100 zł, natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy równa jest 825 zł. Odpowiednie zmniejszenie wysokości renty nastąpi w przypadku przekroczenia kwoty przychodu odpowiadającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od 1 września 2019 r. kwota ta wynosi 3387,50 zł. Natomiast przekroczenie kwoty przychodu odpowiadającej 130% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego powoduje zawieszenie wypłaty renty. Od 1 września 2019 r. limit ten wynosi 6291,10 zł. Kwotą maksymalnego zmniejszenia od 1 marca 2019 r. jest 599,04 zł (w przypadku renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) i 449,31 zł (w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy).

O szczegółach dotyczących ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy dowiesz się tutaj: Renta z tytułu niezdolności do pracy z ZUS 2019 – wniosek, wzór, załączniki

Renta szkoleniowa

Jeśli ze względu na chorobę pracownik nie jest w stanie wykonywać dotychczasowej pracy, a spełnia warunki wymagane do renty z tytułu niezdolności do pracy, może starać się o rentę szkoleniową z ZUS. Musi zostać orzeczona celowość przekwalifikowania. Rentę szkoleniową pobiera się do 6 miesięcy. W tym czasie powinno się uzyskać kwalifikacje zawodowe, które przy aktualnym stanie zdrowia pozwolą na wykonywania pracy. Jeśli jednak okres ten nie wystarczy, aby dana osoba odpowiednio się przekwalifikowała, wówczas wydłuża się ten czas. Limit wynosi 36 miesięcy. Może także dojść do skrócenia tego okresu, gdy starosta stwierdzi brak możliwości przekwalifikowania do innego zawodu lub osoba zainteresowana nie poddaje się temu przekwalifikowaniu.

Wysokość renty równa się 75% podstawy wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy. Nie może być ona niższa niż najniższa kwota renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy czyli od 1 marca 2019 r. jest to kwota 825,00 zł. Jeśli osoba zainteresowana rentą osiąga przychód z tytułu działalności objętej obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, nie otrzyma tego świadczenia.

Więcej informacji o rencie szkoleniowej znajdziesz tutaj: Renta szkoleniowa z ZUS - wysokość 2019/2020

Renta socjalna

Kolejnym rodzajem świadczenia przysługującego z ZUS dla osób chorych na raka jest renta socjalna. Może być pobierana stale, jeśli niezdolność do pracy jest trwała. Aby ją otrzymać, należy spełniać następujące warunki:

 • pełnoletność
 • stwierdzenie przez lekarza orzecznika ZUS całkowitą niezdolność do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18 roku życia; w trakcie nauki (także podczas wakacji lub urlopu dziekańskiego): w szkole lub w szkole wyższej – zanim skończyłeś 25 lat lub w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Kwota renty socjalnej jest równa najniższej rencie z tytuły całkowitej niezdolności do pracy i od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r. wynosi 1100 zł brutto. Podlega corocznej waloryzacji. Podczas pobierania renty można wykonywać pracę zarobkową, ale należy pamiętać o limicie przychodu w wysokości 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ogłoszonego ostatnio przez prezesa GUS do celów emerytalnych. Od 1 września 2019 r. do 30 listopada 2019 r. jest to 3387,50 zł. Po przekroczeniu tej kwoty, wypłata świadczenia z ZUS zostanie zawieszona.

Pobierz: Wniosek o rentę socjalną z ZUS

Więcej informacji w artykule: Renta socjalna 2019 - brutto, komu przysługuje

Dodatek pielęgnacyjny

Osobom pobierającym już emeryturę, rentę rodzinną lub rentą z tytułu niezdolności do pracy w przypadku niezdolności do samodzielnej egzystencji przysługuje dodatek pielęgnacyjny. O niezdolności do samodzielnej egzystencji orzeka lekarz orzecznik ZUS.

Otrzymuje się go na wniosek uprawnionego składany do ZUS. Obecnie wynosi 222,01 zł i jest wypłacany razem z dotychczas otrzymywanym świadczeniem.

Więcej o dodatku pielęgnacyjnym: Dodatek pielęgnacyjny - wniosek, wysokość 2019/2020

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie sprawującej opiekę nad osobą chorą na nowotwór. Może to być dziecko bądź inny chory członek rodziny. Opieka nad chorym dzieckiem do lat 14 pozwala na 60 dni otrzymywania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, natomiast opieka nad starszym dzieckiem lub innym starszym chorym członkiem rodziny daje prawo jedynie do 14 dni zasiłku opiekuńczego w roku. Zasiłek opiekuńczy w wymiarze miesięcznym wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Więcej informacji o zasiłku opiekuńczym znajduje się w artykule: Zasiłek opiekuńczy 2019 - komu przysługuje i ile wynosi

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 645)

Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1455)

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dom bez formalności do 70 m2 – GUNB udostępnił 70 darmowych projektów
  Gotowe projekty domów do 70 m2 umożliwiają zminimalizowanie kosztów budowy domu w ramach programu Dom bez formalności. Został on wprowadzony jako element Polskiego Ładu. Ma ograniczyć formalności i koszty budowy.
  Whistleblowing. Dyrektywa nie została wdrożona w terminie. Jakie przepisy dot. sygnalistów obowiązują w Polsce?
  Polski rząd nie zdążył wdrożyć ustawy o sygnalistach zgodnie z terminem narzuconym przez UE. Co to oznacza dla podmiotów komercyjnych? Jakie rozwiązania można obecnie stosować w firmach i jakie będą ich konsekwencje prawne? Jakie uprawnienia przysługują sygnalistom?
  Milion złotych odszkodowań za naruszenia praw pacjenta
  Odszkodowania za naruszenie praw pacjenta Zakończone w ostatnich tygodniach sprawy z udziałem RPP przyniosły pacjentom, na mocy zawartych ugód sądowych i pozasądowych, odszkodowania w łącznej kwocie blisko miliona złotych – przybliża Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Rzecznik Praw Pacjenta działa przez sądem na prawach przysługujących prokuratorowi.
  Ustawa o franczyzie - trwają nad nią prace Ministerstwa Sprawiedliwości
  Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ustawowymi zmianami dla rynku franczyzy, ponieważ próby samoregulacji pracy branży się nie powiodły.
  Przywóz z Ukrainy zwierząt zagrożonych wyginięciem - zmiany
  Od 24 czerwca 2022 r. zmieniają się procedury przywozu z Ukrainy do Polski zwierząt zagrożonych wyginięciem.
  27 czerwca 2022 r. ostatni etap przejścia na DVB-T2/HEVC
  Czwarty ostatni etap przejścia na standard DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji cyfrowej nastąpi 27 czerwca 2022 r. Jakie województwa obejmie?
  W roku szkolnym 2021/2022 rozkwitł rynek korepetycji [BADANIE]
  Z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż co czwarty uczeń zapracował na oceny na świadectwie pobierając korepetycje.
  Żaryn: Od 1 lipca przy granicy z Białorusią normalne przepisy i dostęp
  Od 1 lipca przy granicy z Białorusią zaczną obowiązywać normalne przepisy i będzie dostęp do dotychczas wyłączonego trzykilometrowego pasa wzdłuż granicy - przypomniał w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn
  Spór o księgi wieczyste i dane osobowe. Co zmieni wyrok NSA?
  UODO podkreśla, że dostęp do informacji zawartych w księgach wieczystych nie powinien być powszechny, choć niektóre instytucje próbują to zmienić. Obecnie trwa spór sądowy między UODO a GUGiK. Sprawę ma rozstrzygnąć NSA.
  Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego już działa
  Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego ma być narzędziem chroniącym biznes przed kradzieżą spółki.
  Jakie prawa ma ojciec dziecka?
  Jakie prawa przysługują ojcu w związku narodzinami dziecka i jego wychowywaniem?
  Rząd nie przedłuży ponad 120 dni wsparcia dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy
  Rząd nie przestaje wspierać rodzin, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Świadczenie za pomoc przysługuje przez 120 dni. Okres ten będzie wydłużany w przypadku pomocy m.in. niepełnosprawnym, seniorom i kobietom w ciąży - wyjaśnił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
  Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzykrotnie więcej niż do niego wpłaca
  Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzy razy więcej niż do niego wpłaca; w 2021 r. uzyskała ok. 10 mld euro więcej niż wpłaciła - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy szacują, że KPO zwiększy nasz wzrost PKB o 1 pkt. proc. w 2023 r. i 1,3 pkt. rok później
  Frankowicz pozywa bank. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zebrać przed pójściem do sądu?
  Wielu posiadaczy tzw. kredytów frankowych cały czas bije się z myślami „iść czy nie iść” do sądu. Dziś nie ma już żadnych wątpliwości, że można uwolnić się od kredytu frankowego (mówimy w tym przypadku o kredycie aktywnym, a więc takim, który cały czas spłacamy) albo odzyskać nadpłacone bankowi pieniądze w przypadku kredytu frankowego już spłaconego jeśli tylko kredytobiorca zdecyduje się pójść do sądu. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zgromadzić przed złożeniem pozwu?
  Wakacje 2022 - ostatnie z bonem turystycznym
  Wakacje to dobry moment na to, by wykorzystać bon turystyczny. Płatności w tej formie będzie można dokonać do 30 września 2022 r.
  Zmiany w wydawaniu dokumentów sądowych i notarialnych
  Sejm uchwalił zmiany w wydawaniu dokumentów sądowych i notarialnych. Większość dokumentów wytwarzanych przez sądy i notariuszy nie będzie musiała być sporządzana na specjalnych blankietach.
  Projekt liberalizujący przepisy aborcyjne odrzucony przez Sejm
  Sejm odrzucił w czwartek obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. Proponowane przepisy zakładały m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia.
  Dopłaty do węgla - ustawa gwarantująca cenę węgla uchwalona przez Sejm
  Dopłaty dla węgla dla sprzedawców mają umożliwić wprowadzenie ceny gwarantowanej węgla dla kupujących. Ustawowa cena gwarantowana ma wynieść 996 zł za tonę. Jakie będę warunki i zasady skorzystania z ceny gwarantowanej i z dopłaty do węgla?
  Jak nawiązać dobrą relację z samym sobą i partnerem?
  W pierwszej kolejności warto zbudować relację z samym sobą, aby móc później umiejętnie i w naturalny sposób pielęgnować związek z drugą połówką.
  Pozwolenie na broń palną w Polsce – jak je uzyskać
  Uzyskanie pozwolenia na broń w Polsce może mieć miejsce tylko w określonych ustawą przepisach. Jej nabycie i posiadanie bez zezwolenia jest zabronione. Jak je uzyskać?
  Będzie nie tylko rejestr ciąż ale i rejestr wkładek antykoncepcyjnych - RPO oczekuje wyjaśnień
  Rejestr ciąż i wkładek antykoncepcyjnych w Polsce wejdzie w życie jeszcze w 2022 roku. Rzecznik Praw Obywatelskich ma jednak poważne wątpliwości m.in. co ich konstytucyjności.
  Kodeks karny wykonawczy
  Kodeks karny wykonawczy jest istotnym aktem prawnym dla skazanych. Jakie prawa i obowiązki określa?
  Szpitalne jedzenie do poprawy
  Wprowadzenie stawki dziennej i zatrudnienie dietetyków – to zdaniem ekspertów klucz do poprawienia jakości żywienia w szpitalach. Przepisy powinny zaś regulować, do jakiego posiłku pacjent ma prawo.
  Dziecko nie chce kontaktu z rodzicem? Ważny wyrok TK
  Przepisy pozwalające na nałożenie na rodzica obowiązku zapłaty drugiemu rodzicowi w związku z utrudnianiem mu ustalonych kontaktów z dzieckiem są niezgodne z konstytucją, jeśli do kontaktu nie dojdzie z woli dziecka. Tak wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
  Szybka eksmisja lokatora. Czy hotel robotniczy to pomieszczenie tymczasowe?
  Niektórzy wynajmujący proponują przekwaterowanie najemcy do hotelu robotniczego uważając, że dzięki temu możliwa będzie szybka eksmisja. Artykuł 1046 kodeksu postępowania cywilnego potwierdza, że właściciel lokum może zapewnić dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie. W takiej sytuacji, komornik nie powinien wstrzymywać się z eksmisją. Problem polega na tym, że pokój w hotelu robotniczym często nie spełnia wymogów przewidzianych dla tymczasowego pomieszczenia. Szybka eksmisja na zasadach zgodnych z prawem jest dużo łatwiejsza w przypadku najmu okazjonalnego oraz instytucjonalnego.