Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia z ZUS dla chorych na raka

Świadczenia z ZUS dla chorych na raka. Zasiłki dla chorych na nowotwór. Zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, renta socjalna, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta szkoleniowa, dodatek pielęgnacyjny, zasiłek opiekuńczy./ fot. Shutterstock
Świadczenia z ZUS dla chorych na raka. Zasiłki dla chorych na nowotwór. Zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, renta socjalna, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta szkoleniowa, dodatek pielęgnacyjny, zasiłek opiekuńczy./ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Osoby chore na raka, które nie są w stanie pracować, mogą liczyć na zasiłki i świadczenia z ZUS. Jakie wsparcie finansowe mogą otrzymać w tym trudnym czasie? Ile wynoszą poszczególne świadczenia dla chorych na nowotwór?

Świadczenia z ZUS dla osób z chorobą nowotworową

Osoby ubezpieczone w ZUS mogą liczyć na różnego rodzaju świadczenia związane z chorobą jaką jest rak. Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wylicza następujące świadczenia:

REKLAMA

 • zasiłek chorobowy,
 • świadczenie rehabilitacyjne,
 • renta z tytułu niezdolności do pracy,
 • renta szkoleniowa,
 • renta socjalna,
 • dodatek pielęgnacyjny,
 • zasiłek opiekuńczy.

 

Zasiłek chorobowy

REKLAMA

Zasiłek chorobowy przysługuje w przypadku przedłużenia się choroby powyżej 33 dni. Do 33 dni nieobecności w pracy z powodu choroby na podstawie zwolnienia lekarskiego pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe. Inaczej jest w sytuacji osób po 50 roku życia – pracodawca płaci wówczas do 14 dni choroby. Wynagrodzenie chorobowe wynosi 80% wynagrodzenia pracownika.

Po tych terminach wypłatę przejmuje ZUS i osoba chora zaczyna otrzymywać zasiłek chorobowy. Maksymalny okres pobierania zasiłku wynosi 182 dni. Wysokość zasiłku dla chorych na raka wynosi:

 • 80% podstawy wymiaru,
 • 70% podstawy wymiaru - za okres pobytu w szpitalu.

W przypadku pracownika, który ukończył 50 lat od roku następującego po roku ukończenia 50 lat, za pobyt w szpitalu od 13 do 33 dnia niezdolności do pracy przysługuje zasiłek w kwocie 80% podstawy wymiaru. Dotyczy to także pracy nakładczej i służby zastępczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykonywanie działalności zarobkowej pozbawia prawa do zasłku.

Więcej o wysokości zasiłku chorobowego dowiesz się z artykułu: Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2020 r.

Świadczenie rehabilitacyjne

Po upływie wspomnianych wyżej 182 dni pobierania zasiłku chorobowego istnieje możliwość uzyskania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Przysługuje ono osobie, która nadal pozostaje niezdolna do pracy w związku z chorobą nowotworową, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy (musi zostać to jasno potwierdzone w orzeczeniu lekarza orzecznika ZUS). Długość pobierania świadczenia uzależniona jest od czasu, który jest niezbędny do powrotu zdolności do wykonywania pracy. Maksymalnie można korzystać ze świadczenia do 12 miesięcy. O zdolności/niezdolności do pracy orzeka lekarz orzecznik ZUS.

Wysokość świadczenia w okresie pierwszych 3 miesięcy wynosi 90%, a w kolejnych miesiącach będzie to 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Aby otrzymać świadczenie należy złożyć stosowny wniosek do ZUS: druk ZNp-7. Dokument można złożyć najwcześniej na 6 tygodni przed końcem zwolnienia lekarskiego.

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne ZUS ZNp-7 - druk

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne ZUS ZNp-7 - druk

ZUS

Wykonywanie działalności zarobkowej wyklucza możliwość pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

Renta z tytułu niezdolności do pracy

Osoba chora na raka może otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy. Musi w tym celu spełniać trzy poniższe warunki:

 • jest niezdolna do pracy (niezdolność częściowa lub całkowita);
 • posiada wymagany okres składkowy i nieskładkowy czyli minimum 5 lat w ciągu ostatnich 10 lat (dotyczy osób po 30 roku życia);
 • niezdolność powstała w trakcie okresu ubezpieczenia lub maksymalnie w ciągu 18 miesięcy od ustania tego okresu.

REKLAMA

Aby otrzymać rentę, należy złożyć wniosek ERN do ZUS. Co istotne, nie ma możliwości otrzymania renty w przypadku pobierania innych świadczeń z tytułu niezdolności do pracy: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy.

W odróżnieniu od zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego pobieranie renty z tytułu niezdolności do pracy nie uniemożliwia podjęcia działalności zarobkowej. Osiąganie zbyt wysokiego przychodu może jednak wpłynąć na zawieszenie lub zmniejszenie renty.

Najniższa kwota renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi obecnie 1100 zł, natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy równa jest 825 zł. Odpowiednie zmniejszenie wysokości renty nastąpi w przypadku przekroczenia kwoty przychodu odpowiadającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od 1 września 2019 r. kwota ta wynosi 3387,50 zł. Natomiast przekroczenie kwoty przychodu odpowiadającej 130% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego powoduje zawieszenie wypłaty renty. Od 1 września 2019 r. limit ten wynosi 6291,10 zł. Kwotą maksymalnego zmniejszenia od 1 marca 2019 r. jest 599,04 zł (w przypadku renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) i 449,31 zł (w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy).

O szczegółach dotyczących ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy dowiesz się tutaj: Renta z tytułu niezdolności do pracy z ZUS 2019 – wniosek, wzór, załączniki

Renta szkoleniowa

Jeśli ze względu na chorobę pracownik nie jest w stanie wykonywać dotychczasowej pracy, a spełnia warunki wymagane do renty z tytułu niezdolności do pracy, może starać się o rentę szkoleniową z ZUS. Musi zostać orzeczona celowość przekwalifikowania. Rentę szkoleniową pobiera się do 6 miesięcy. W tym czasie powinno się uzyskać kwalifikacje zawodowe, które przy aktualnym stanie zdrowia pozwolą na wykonywania pracy. Jeśli jednak okres ten nie wystarczy, aby dana osoba odpowiednio się przekwalifikowała, wówczas wydłuża się ten czas. Limit wynosi 36 miesięcy. Może także dojść do skrócenia tego okresu, gdy starosta stwierdzi brak możliwości przekwalifikowania do innego zawodu lub osoba zainteresowana nie poddaje się temu przekwalifikowaniu.

Wysokość renty równa się 75% podstawy wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy. Nie może być ona niższa niż najniższa kwota renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy czyli od 1 marca 2019 r. jest to kwota 825,00 zł. Jeśli osoba zainteresowana rentą osiąga przychód z tytułu działalności objętej obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, nie otrzyma tego świadczenia.

Więcej informacji o rencie szkoleniowej znajdziesz tutaj: Renta szkoleniowa z ZUS - wysokość 2019/2020

Renta socjalna

Kolejnym rodzajem świadczenia przysługującego z ZUS dla osób chorych na raka jest renta socjalna. Może być pobierana stale, jeśli niezdolność do pracy jest trwała. Aby ją otrzymać, należy spełniać następujące warunki:

 • pełnoletność
 • stwierdzenie przez lekarza orzecznika ZUS całkowitą niezdolność do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18 roku życia; w trakcie nauki (także podczas wakacji lub urlopu dziekańskiego): w szkole lub w szkole wyższej – zanim skończyłeś 25 lat lub w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Kwota renty socjalnej jest równa najniższej rencie z tytuły całkowitej niezdolności do pracy i od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r. wynosi 1100 zł brutto. Podlega corocznej waloryzacji. Podczas pobierania renty można wykonywać pracę zarobkową, ale należy pamiętać o limicie przychodu w wysokości 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ogłoszonego ostatnio przez prezesa GUS do celów emerytalnych. Od 1 września 2019 r. do 30 listopada 2019 r. jest to 3387,50 zł. Po przekroczeniu tej kwoty, wypłata świadczenia z ZUS zostanie zawieszona.

Pobierz: Wniosek o rentę socjalną z ZUS

Więcej informacji w artykule: Renta socjalna 2019 - brutto, komu przysługuje

Dodatek pielęgnacyjny

Osobom pobierającym już emeryturę, rentę rodzinną lub rentą z tytułu niezdolności do pracy w przypadku niezdolności do samodzielnej egzystencji przysługuje dodatek pielęgnacyjny. O niezdolności do samodzielnej egzystencji orzeka lekarz orzecznik ZUS.

Otrzymuje się go na wniosek uprawnionego składany do ZUS. Obecnie wynosi 222,01 zł i jest wypłacany razem z dotychczas otrzymywanym świadczeniem.

Więcej o dodatku pielęgnacyjnym: Dodatek pielęgnacyjny - wniosek, wysokość 2019/2020

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie sprawującej opiekę nad osobą chorą na nowotwór. Może to być dziecko bądź inny chory członek rodziny. Opieka nad chorym dzieckiem do lat 14 pozwala na 60 dni otrzymywania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, natomiast opieka nad starszym dzieckiem lub innym starszym chorym członkiem rodziny daje prawo jedynie do 14 dni zasiłku opiekuńczego w roku. Zasiłek opiekuńczy w wymiarze miesięcznym wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Więcej informacji o zasiłku opiekuńczym znajduje się w artykule: Zasiłek opiekuńczy 2019 - komu przysługuje i ile wynosi

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 645)

Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1455)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Afera Baltony - cinkciarze, handlarze i marynarze …

  Kiedy jeszcze byłem małym chłopcem dorastającym w latach 80tych w PRL-u, moją uwagę zwracały dwie marki, z którymi obnosili się dorośli na reklamówkach. Pierwszą z nich był PEWEX, a drugą jeszcze bardziej egzotyczną Baltona. Reklamówek z tych sklepów nie wyrzucano, ale z dumą noszono w nich zakupy, aż do zupełnego zniszczenia. 

  Coraz więcej emerytów i rencistów - dane ZUS

  Dziesięć lat temu było ich niecałe 5 mln, dzisiaj ponad 6 mln osób dostaje co miesiąc emeryturę z ZUS. Liczba osób, które zakończyły aktywność zawodową z roku na rok wzrasta.

  Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

  Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  REKLAMA

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  REKLAMA

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  REKLAMA