REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie OC, Umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

OC biur rachunkowych w 2021 roku

OC biur rachunkowych w 2021 roku. Ustawa o rachunkowości wprost nakłada na przedsiębiorców wykonujący działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością. W 2021 r. minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki objęte są umową ubezpieczenia, wynosi 45 485 zł (jest zatem wyższa o niemal 3 tyś zł niż w 2020 r.).

Wakacje 2021 – ubezpieczenie, o co zadbać przed podróżą?

Wakacje 2021 – ubezpieczenie. Czas urlopu i wspólnych rodzinnych wyjazdów to najbardziej wyczekiwany okres w roku. Mimo iż w 2020 r. pandemia zmieniła wiele wakacyjnych podróży (według badań CBOS ponad jedna trzecia badanych musiała w zeszłym roku zweryfikować swoje plany [1]), wielu z nas wybrało się na wymarzony urlop i planuje go również na zbliżające się lato. Niestety nie każdemu okres wakacji kojarzy się z rajskimi wspomnieniami i chwilami odpoczynku. Czasami wizji podróży towarzyszy ogromy stres. Co więc możemy zrobić, by przy następnym wyjeździe zmaksymalizować płynącą z niego przyjemność oraz ograniczyć ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek?

Zmiana umowy w czasie COVID-19 – klauzula rebus sic stantibus

Zmiana umowy w czasie COVID-19. Kodeks cywilny zawiera instrument prawny (klauzulę) zwany z łac. rebus sic stantibus, który dopuszcza możliwość ingerencji sądu w treść zawartej umowy, gdy z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków wykonanie umowy (spełnienie świadczenia) byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy. Jak zastosować klauzulę rebus sic stantibus z powodów wywołanych pandemią COVID-19?

REKLAMA

Umowa deweloperska a umowa przedwstępna – czym się różnią?

Umowa deweloperska a umowa przedwstępna. Może zdarzyć się, że dwie strony zawierają umowę, na mocy której jedna strona zobowiązuje się do ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności tego lokalu na nabywcę, podczas gdy druga strona zobowiązuje się do zapłaty stosownej kwoty. Wątpliwości w takim przypadku może rodzić rodzaj zawartej umowy, tj. czy umowę taką należy kwalifikować jako umowę przedwstępną (scharakteryzowaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny) czy też jako umowę deweloperską (o której stanowi ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego). Wynika to z tego, że niezależnie od nazwy przyjętej przez strony umowy, wiążąca będzie jej treść.

Ochrona zniżek OC: ile kosztuje?

Ochrona zniżek OC: ile kosztuje i co trzeba zrobić żeby ją otrzymać od ubezpieczyciela? O tym właśnie opowiemy w tym materiale.

Jak sprawdzić do kiedy jest ważna polisa OC?

Jak sprawdzić do kiedy jest ważna polisa OC? To niezwykle proste. I wiedza ta może się przydać nie tylko podczas zakupu auta, ale też w czasie kolizji.

Stłuczka, kolizja na drodze – oświadczenie, zgłoszenie do ubezpieczyciela

Kolizja na drodze może przydarzyć się każdemu, nawet najbardziej uważnemu i doświadczonemu kierowcy. Wystarczy chwila nieuwagi – Twojej bądź osoby prowadzącej drugi pojazd – i stłuczka gotowa. Co wtedy robić? Warto zapamiętać kilka podstawowych kroków, by pod wpływem nerwów nie stracić tak łatwo zimnej krwi.

REKLAMA

Automatyczne przedłużenie OC: kiedy działa i czy jest dobre?

Automatyczne przedłużenie OC sprawia, że nie da się zapomnieć o polisie na auto. Tylko czy jest korzystane i działa w każdym przypadku? Sprawdźmy.

Polisa OC nie przedłuża się kiedy pojazd zmienia właściciela?

Polisa OC nie przedłuża się kiedy pojazd zmienia właściciela? W jakich jeszcze przypadkach ubezpieczenie automatycznie nie odnowi się?

OC krótkoterminowe: do czego służy i ile kosztuje?

OC krótkoterminowe to pojęcie świetnie znane wśród kupujących auto sprowadzone z zagranicy. Co oznacza, ile kosztuje OC na miesiąc i co daje?

Ubezpieczenie komisowe: co musisz o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie komisowe: kiedy jest wydawane, ile kosztuje i przez jaki czas obowiązuje? Dziś opowiemy czym jest OC krótkoterminowe.

Ubezpieczenie OC firmy - przydaje się nawet w lockdownie

Ubezpieczenie OC firmy. Lockdown nie zwalnia właścicieli czasowo zamkniętych firm z obowiązków, które nakłada na nich prawo. Przypomniała o tym tegoroczna zima – nieodśnieżony chodnik czy sople przy dachu zagrażały zdrowiu przechodniów, a firmy narażały na roszczenia od poszkodowanych. Jeśli zamknięta w lockdownie firma ma ubezpieczenie OC, finansową odpowiedzialność za szkody przejmuje na siebie ubezpieczyciel.

OC sprawcy: co musisz wiedzieć, aby dostać odszkodowanie?

OC sprawcy jest kluczowe dla poszkodowanego. To na jego podstawie kierowca będzie starał się o odszkodowanie.

Zamknięta firma nie jest zwolniona z odpowiedzialności za wypadek

Lockdown nie zwalnia właścicieli czasowo zamkniętych firm z obowiązków, które nakłada na nich prawo. Jeśli zamknięta w lockdownie firma ma ubezpieczenie OC, finansową odpowiedzialność za szkody przejmuje na siebie ubezpieczyciel.

Kary za brak OC w 2021 roku

Kary za brak OC w 2021 roku. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina, że osoby, które nie mają obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) narażają się na zapłacenie - z własnych środków - wysokiego odszkodowania, gdy spowodują wypadek lub kolizję. Za brak takiej polisy grożą ponadto kary finansowe. Ile wynoszą kary (opłaty karne) za brak OC w 2021 roku?

OC samochodu 2021 - polisa nie „wznowi się” automatycznie

OC samochodu 2021. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przypomina właścicielom pojazdów, którzy nabyli te pojazdy (np. samochody osobowe) z zawartą umową ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych – że ta umowa nie „wznowi się” automatycznie. Właściciel ma obowiązek sam zawrzeć kolejną umowę.

Portale randkowe a prawa konsumenta

Umowa z portalem randkowym często jest automatycznie przedłużana. To nie jedyny problem, z jakim mogą spotkać się konsumenci. O czym należy pamiętać przed zawarciem umowy? Czy można od niej odstąpić?

Jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem

Niemieckie tablice, polskie OC? Dziś opowiemy co z polisą ubezpieczeniową w przypadku auta sprowadzonego z Niemiec, ale jeszcze przed rejestracją w Polsce.

Najtańsze OC? And the winner is... Rzeszów!

Najtańsze OC to hasło, które interesuje kierowcę raz w roku. W którym mieście prowadzący mogli liczyć na dobrą ofertę? W Rzeszowie, ale nie tylko!

Jestem sprawcą wypadku: czy dostanę odszkodowanie?

Jestem sprawcą wypadku czy dostanę odszkodowanie? Dziś sprawdzimy czy osoba powodująca wypadek może liczyć na jakąś wypłatę od ubezpieczyciela.

Rejestr kierowców: czyli co ubezpieczyciel widzi w CEPiK?

Ubezpieczyciele mają lepszy i darmowy dostęp do bazy CEP. Co dokładnie towarzystwa ubezpieczeniowe są w stanie dowiedzieć się o prowadzącym?

Wyższe OC dla młodych: nawet o połowę wyższe!

Wyższe OC dla młodych to postulat nawet 40 proc. kierowców w Polsce. O ile miałoby być wyższe? Nawet o połowę.

Skoda Octavia: najbardziej szkodowe auto w Polsce!

Skoda Octavia nie ma szczęście do kierowców. Aż 24,2 proc. z nich deklarowało spowodowanie szkody w swojej historii ubezpieczenia OC.

Czy można „odrzucić spadek” za życia spadkodawcy?

„Odrzucenie spadku” jeszcze za życia spadkodawcy - nad taką możliwością zastanawia się wiele osób. Powodem tych pytań jest chęć ochrony rodzin, jeżeli wiadomo, że przyszły spadkodawca ma długi. Kto może zrzec się dziedziczenia? Jakie są skutki zawarcia takiej umowy?

Dwóch sprawców wypadku: co z odszkodowaniem z OC?

Dwóch sprawców wypadku - ten scenariusz jest popularniejszy niż mogłoby się wydawać. Co on oznacza dla odszkodowania z OC? Sprawdzamy.

Czy OC na wózek widłowy jest obowiązkowe? To zależy...

Czy OC na wózek widłowy jest obowiązkowe? W pewnych sytuacjach tak, a w pewnych nie. Kiedy właściciel pojazdu powinien pamiętać o polisie?

Okres ochrony ubezpieczeniowej, czyli do kiedy jestem ubezpieczony

Okres ochrony ubezpieczeniowej, w zależności od rodzaju umowy ubezpieczenia trwa od jednego dnia nawet do… kilkudziesięciu lat. Jak długo obowiązują najpopularniejsze ubezpieczenia na rynku? Sprawdzamy ubezpieczenia komunikacyjne (OC i AC), ubezpieczenia na życie, majątkowe, turystyczne i zdrowotne.

Brexit: ubezpieczenie OC czy zielona karta?

Jak będą wyglądać wyjazdy do Wielkiej Brytanii po Brexicie? Kierowcy wystarczy ubezpieczenie OC czy będzie musiał mieć zieloną kartę?

Ile kosztuje jazda bez OC? Czasami ponad milion złotych!

Jazda bez OC jest nadal częstym błędem popełnianym przez kierowców. A ta grozi karą i często... milionowymi długami!

Brak OC a kolizja. Jakie konsekwencje czekają na kierowców?

Brak OC a kolizja, czyli dziś opowiemy o tym co się stanie, gdy brak obowiązkowej polisy zostanie ujawniony podczas zdarzenia drogowego.

Wycofanie z ruchu a OC - ile można zaoszczędzić?

Kierowcy mogą zdecydować się na czasowe wycofanie z ruchu pojazdu. Co to oznacza pod kątem obowiązkowego ubezpieczenia OC? Sprawdźmy.

Gefion - to jeszcze nie koniec problemów?

Wielu polskich kierowców nadal posiada polisy OC z firmy Gefion. Niedawne wydarzenia nieco skomplikowały sytuację takich właścicieli pojazdów. O czym muszą pamiętać osoby z OC w Gefionie?

Kara za brak OC 2021 r. Ile zapłacą kierowcy?

Ceny rosną. I dotyczy to nie tylko produktów spożywczych, ale nawet... kar za brak polisy OC. Ile będą musieli zapłacić zapominalscy kierowcy w roku 2021? To postanowiliśmy sprawdzić.

Nieważne prawo jazdy a kolizja. Jakie są konsekwencje?

Terminowe prawo jazdy wiąże się z pewnymi problemami. A jeden z poważniejszych powstaje w sytuacji, w której kierowca stanie się sprawcą kolizji, ale akurat ważność jego prawka wygasła. Co to może oznaczać?

Błędów księgowych czasem nie można uniknąć, ale można się ubezpieczyć od ich skutków

Nieustanne zmiany podatkowe powodują sporo zamieszania w przedsiębiorstwach i jednostkach budżetowych będących podatnikami podatku VAT lub zobowiązanych do raportowania schematów podatkowych. Przepisy podatkowe potrafią budzić wątpliwości i wiążą się z rosnącą liczbą obowiązków po stronie podatnika, z którymi wiąże się ryzyko jego błędu.

Jeździsz rowerem lub hulajnogą? Ochroni Cię OC!

PZU wpadło na ciekawy pomysł. Będzie oferować kierowcom wykupującym polisę OC komunikacyjnego opcję chroniącą ich również podczas korzystania z środków transportu osobistego.

Służbowe auta często uczestniczą w kolizjach i wypadkach?

Ze względu na ich dużą liczbę samochody służbowe często biorą udział w stłuczkach i poważniejszych wypadkach. Eksperci Ubea.pl prezentują ciekawe informacje na ten temat.

Kary umowne – zastosowanie, formułowanie, ograniczenia

Podstawę prawną dla możliwości zastrzeżenia w stosunkach zobowiązaniowych między stronami kar umownych stanowią art. 483 i dalsze Kodeksu Cywilnego. Niniejszy artykuł nie stanowi rozprawy teoretycznej na temat przepisów kodeksowych. Poniższe opracowanie poświęcone jest praktycznym aspektom stosowania kar umownych w stosunkach zobowiązaniowych łączących strony.

Karambol - jak działa ubezpieczenie OC?

Szkody związane z karambolem mogą sięgnąć nawet kilkaset tysięcy złotych. Na jakich zasadach ubezpieczyciele odpowiadają za takie zniszczenia?

Zmiany umów dot. zamówień publicznych w czasie epidemii COVID-19

Na stronach umowy w sprawie zamówienia publicznego ciąży nowy obowiązek polegający na niezwłocznym oraz wzajemnym informowaniu się o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na należyte wykonanie tej umowy, o ile taki wpływ wystąpił lub może wystąpić. Zamawiający po stwierdzeniu wystąpienia okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19, które mogą wpłynąć lub wpływają na należyte wykonanie umowy, może w uzgodnieniu z wykonawcą dokonać zmiany umowy.

Pieszy bez odblasków straci odszkodowanie?

Zgodnie z przepisami, piesi w pewnych sytuacjach powinni posiadać odblaski. Warto zdawać sobie sprawę, że ubezpieczyciel może uwzględnić brak elementów odblaskowych.

OC za granicą. Do jakiej sumy chroni?

Koronawirus zmienił nawyki. Przykład? Teraz częściej na wakacje chcemy jeździć samochodem - także w przypadku wyjazdów zagranicznych. A w tej perspektywie zasadnicze staje się pytanie: do jakiej sumy chroni OC za granicą?

Ceny ubezpieczeń OC menedżerów pójdą w górę

Składki ubezpieczeń OC menedżerów (D&O) rosną na innych rynkach w dwucyfrowym tempie. W Stanach Zjednoczonych wzrosty przekroczyły już 40%. Fala podwyżek dotarła już do Polski.

Przegląd samochodu po terminie. Jakie są konsekwencje?

Zdarza się, że kierowca przegapi termin badania technicznego. I choć na pierwszy rzut oka przewinienie wydaje się błahe, jego konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Przegląd samochodu po terminie oznacza problemy z policją i ubezpieczycielem.

Polisolokaty - postanowienia niedozwolone i unieważnienie umowy

Na polisolokaty należy spojrzeć z perspektywy ochrony konsumenta – strony umowy faktycznie i ekonomicznie słabszej i dokonać oceny jej zapisów – czy nie stanowią one postanowień niedozwolonych. W wielu przypadkach możemy dochodzić na drodze postępowania sądowego uznania umowy za nieważną w całości.

Obowiązkowe OC drona może nie wystarczyć na pokrycie szkód

Rośnie wykorzystanie dronów, także w biznesie. Czy jednak wszyscy przedsiębiorcy są odpowiednio zabezpieczeni przed finansowymi skutkami wypadków z udziałem tych urządzeń? Obowiązkowe OC zakłada limit odszkodowania jedynie na poziomie ok. 16 tys. zł.

Umowy w czasie pandemii - jak renegocjować lub zmienić?

Wiele umów zawartych z m.in. z bankami czy dotyczących najmu można renegocjować lub zmienić. Podpowiadamy jak negocjować w czasie pandemii.

Wakacje kredytowe - jak się z nich wycofać?

Oferta odroczenia spłat może mieć negatywne konsekwencje dla konsumentów. Z wakacji kredytowych można się jednak wycofać. Jak to zrobić?

Spóźnione opłacenie OC – czy to duży problem?

W najbliższych miesiącach więcej osób będzie się zapewne spóźniało z płatnościami za ubezpieczenia OC i AC. Jakie konsekwencje grożą za takie postępowanie?

REKLAMA