REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można „odrzucić spadek” za życia spadkodawcy?

Czy można odrzucić spadek za życia spadkodawcy?
Czy można odrzucić spadek za życia spadkodawcy?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

„Odrzucenie spadku” jeszcze za życia spadkodawcy - nad taką możliwością zastanawia się wiele osób. Powodem tych pytań jest chęć ochrony rodzin, jeżeli wiadomo, że przyszły spadkodawca ma długi. Kto może zrzec się dziedziczenia? Jakie są skutki zawarcia takiej umowy?

Umowa o zrzeczeniu się dziedziczenia - na czym polega?

W takich wypadkach można zawrzeć z przyszłym spadkodawcą umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia. Po zawarciu takiej umowy – z chwilą śmierci spadkodawcy – osoba, która zawarła umowę oraz jej zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki, praprawnuki) zostaną wyłączeni od dziedziczenia tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Co zawiera umowa o zrzeczeniu się dziedziczenia?

W umowie z przyszłym spadkodawcą można umówić się, że zrzeczenie dziedziczenia dotyczyć będzie tylko osoba, która zawarła umowę, a nie jej zstępni. Można także zdecydować, że będzie ono dotyczyło tylko niektórych z jej zstępnych, np. z dziedziczenia wyłączona zostanie osoba zawierająca umowę i jej dzieci, natomiast jej wnuki już nie.

Nie ma przy tym znaczenia, czy zstępni żyli w chwili zawarcia umowy z przyszłym spadkodawcą, czy też urodzili się dopiero później.

Kto może zrzec się dziedziczenia?

Zrzec się dziedziczenia może każdy spadkobierca ustawowy, niezależnie od tego, do której grupy spadkobierców należy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są skutki umowy o zrzeczenie się dziedziczenia?

REKLAMA

Osoby, na które rozciąga się skutek umowy o zrzeczenie się dziedziczenia, nie tracą zdolności do dziedziczenia testamentowego – spadkodawca może powołać daną osobę do dziedziczenia przez testament lub uczynić na jej rzecz zapis zwykły lub windykacyjny, a także polecenie.

Zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia skutkuje utratą wszystkich uprawnień związanych ze statusem spadkobiercy ustawowego w tym także utratą prawa do zachowku po tym spadkodawcy.

Jaka forma umowy o zrzeczenie się dziedziczenia?

Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia wymaga formy aktu notarialnego. Zawarcie jej z naruszeniem tego obowiązku sprawi, że będzie ona nieważna. Zrzeczenie się dziedziczenia może być uchylone przez zawartą w formie aktu notarialnego umowę między tymi samymi osobami, które zawarły pierwotną umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia.

Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych (np. osoba małoletnia), która wchodzi w krąg spadkobierców ustawowych może zrzec się dziedziczenia na podstawie umowy zawartej w jej imieniu przez przedstawiciela ustawowego. Podpisanie umowy musi zostać jednak poprzedzone uzyskaniem zezwolenia sądu opiekuńczego.

Polecamy serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA