reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Czy można „odrzucić spadek” za życia spadkodawcy?

Czy można „odrzucić spadek” za życia spadkodawcy?

„Odrzucenie spadku” jeszcze za życia spadkodawcy - nad taką możliwością zastanawia się wiele osób. Powodem tych pytań jest chęć ochrony rodzin, jeżeli wiadomo, że przyszły spadkodawca ma długi. Kto może zrzec się dziedziczenia? Jakie są skutki zawarcia takiej umowy?

Umowa o zrzeczeniu się dziedziczenia - na czym polega?

W takich wypadkach można zawrzeć z przyszłym spadkodawcą umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia. Po zawarciu takiej umowy – z chwilą śmierci spadkodawcy – osoba, która zawarła umowę oraz jej zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki, praprawnuki) zostaną wyłączeni od dziedziczenia tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Co zawiera umowa o zrzeczeniu się dziedziczenia?

W umowie z przyszłym spadkodawcą można umówić się, że zrzeczenie dziedziczenia dotyczyć będzie tylko osoba, która zawarła umowę, a nie jej zstępni. Można także zdecydować, że będzie ono dotyczyło tylko niektórych z jej zstępnych, np. z dziedziczenia wyłączona zostanie osoba zawierająca umowę i jej dzieci, natomiast jej wnuki już nie.

Nie ma przy tym znaczenia, czy zstępni żyli w chwili zawarcia umowy z przyszłym spadkodawcą, czy też urodzili się dopiero później.

Kto może zrzec się dziedziczenia?

Zrzec się dziedziczenia może każdy spadkobierca ustawowy, niezależnie od tego, do której grupy spadkobierców należy.

Jakie są skutki umowy o zrzeczenie się dziedziczenia?

Osoby, na które rozciąga się skutek umowy o zrzeczenie się dziedziczenia, nie tracą zdolności do dziedziczenia testamentowego – spadkodawca może powołać daną osobę do dziedziczenia przez testament lub uczynić na jej rzecz zapis zwykły lub windykacyjny, a także polecenie.

Zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia skutkuje utratą wszystkich uprawnień związanych ze statusem spadkobiercy ustawowego w tym także utratą prawa do zachowku po tym spadkodawcy.

Jaka forma umowy o zrzeczenie się dziedziczenia?

Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia wymaga formy aktu notarialnego. Zawarcie jej z naruszeniem tego obowiązku sprawi, że będzie ona nieważna. Zrzeczenie się dziedziczenia może być uchylone przez zawartą w formie aktu notarialnego umowę między tymi samymi osobami, które zawarły pierwotną umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia.

Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych (np. osoba małoletnia), która wchodzi w krąg spadkobierców ustawowych może zrzec się dziedziczenia na podstawie umowy zawartej w jej imieniu przez przedstawiciela ustawowego. Podpisanie umowy musi zostać jednak poprzedzone uzyskaniem zezwolenia sądu opiekuńczego.

Polecamy serwis: Spadki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Anna Krenc

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy można odrzucić spadek za życia spadkodawcy?
Czy można odrzucić spadek za życia spadkodawcy?

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama