Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny ubezpieczeń OC menedżerów pójdą w górę

EIB SA
Broker ubezpieczeniowy
Ceny ubezpieczeń OC menedżerów pójdą w górę /fot. Shutterstock
Ceny ubezpieczeń OC menedżerów pójdą w górę /fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Składki ubezpieczeń OC menedżerów (D&O) rosną na innych rynkach w dwucyfrowym tempie. W Stanach Zjednoczonych wzrosty przekroczyły już 40%. Fala podwyżek dotarła już do Polski.

Zagranicą obserwujemy już pierwsze pozwy zbiorowe akcjonariuszy, dotyczące wprowadzających w błąd oświadczeń o stopniu przygotowania spółek na pandemię. W obawie przed kolejnymi wiele spółek, z różnych państw, odwołuje wcześniejsze prognozy wyników i wstrzymuje decyzje inwestycyjne. Rosnąca niepewność i ryzyko kolejnych roszczeń skłaniają zatem towarzystwa ubezpieczeń do podnoszenia cen.

REKLAMA

Dwucyfrowe wzrosty zagranicą

Działające na Zachodzie i za oceanem towarzystwa już podnoszą ceny, w tempie dwucyfrowym. W USA podwyżki sięgnęły w niektórych przypadkach już 40%. Na polskim rynku na razie zmiany te dotknęły wybrane branże, zwłaszcza energetykę i finanse. Jednak fala podwyżek dotrze zapewne też do innych gałęzi gospodarki, najdalej do końca roku kalendarzowego i od stycznia, po odnowieniu umów reasekuracyjnych, będziemy mieli do czynienia z zupełnie innymi stawkami. Jednak przy dużych rachunkach wymagających akceptacji regionalnych lub reasekuracji fakultatywnej, zagraniczna presja na wzrost składki może być szybciej widoczna.

Roszczenia mogą pojawić się po latach

REKLAMA

Ubezpieczenie D&O zapewnia pomoc w szeregu przypadków. Przede wszystkim zabezpiecza przed skutkami wszelkich decyzji o charakterze finansowym, zwłaszcza tych mających wpływ na pozycję giełdową. Zalicza się do nich także inwestycje kapitałowe, przejęcia i fuzje, wybór kontrahentów i partnerów biznesowych, a także uruchomienie nowych linii produktowych. Oprócz tego przedmiotem roszczeń może być odpowiedzialność zarządzających za przestrzeganie przepisów BHP, komunikację z partnerami biznesowymi i akcjonariuszami oraz przestrzeganie praw pracowniczych i wynikające z nich ewentualne spory z pracownikami czy związkami zawodowymi. Zakresem umowy można też objąć roszczenia podmiotów zależnych przedsiębiorstwa.

Pewne błędy mogą być obecnie trudne do uniknięcia. Kwestią otwartą jest tylko pytanie, jak wpłyną one na kondycję przedsiębiorstwa i kiedy ich skutki będą widoczne. Trzeba pamiętać, że roszczenia przedawniają się dopiero po upływie 3 lat od dnia, w którym osoba poszkodowana dowiedziała się o szkodzie i ustaliła osobę odpowiedzialną, pod warunkiem, że od zdarzenia nie minęło więcej niż 10 lat. To kolejny powód, który zapewne skłoni ubezpieczycieli do podniesienia cen ubezpieczeń D&O w najbliższym czasie.

W przypadku polskich spółek spodziewam się przede wszystkim zarzutów o niegospodarność w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaką ochronę zapewnia D&O?

Polisa zabezpiecza przede wszystkim majątek prywatny osób zarządzających przedsiębiorstwami. Ochronę oferowaną przez ubezpieczenie można rozciągnąć także na współmałżonków czy partnerów życiowych, a także spadkobierców ubezpieczonego. Nakłady finansowe wypłacane na mocy standardowych warunków polisy oraz umów dodatkowych mogą zostać przeznaczone m.in. na:

  • odszkodowania z tytułu strat finansowych przedsiębiorstwa, udziałowców czy akcjonariuszy,
  • pokrycie roszczeń pracowniczych,
  • naprawę wizerunku firmy,
  • zapobieżenie dalszych strat,
  • reprezentację prawną w związku z roszczeniami,
  • koszty procesów sądowych,
  • zapłatę kar i grzywien administracyjnych.

Ochronę posiada tym samym nie tylko decydent, ale i firma, ponieważ polisa gwarantuje otrzymanie środków z tytułu strat i roszczeń.

Kiedy ubezpieczenie nie zadziała?

Choć ubezpieczenie D&O obejmuje swoją ochroną szeroki zakres zdarzeń, to istnieje kilka sytuacji, w których ubezpieczyciel odmówi wypłaty pieniędzy z tytułu polisy. Wyłączone spod umowy ubezpieczenia są przede wszystkim umyślne przestępstwa lub naruszenia prawa. W ramach polisy nie mogą być też uwzględnione zdarzenia i okoliczności sprzed podpisania umowy, co do których ubezpieczony miał podejrzenie, że będą mogły skutkować roszczeniami. Polisą nie można również pokryć kwoty zobowiązań podatkowych z wyjątkiem tych dochodzonych z art. 116 Ordynacji Podatkowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

    Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

    Pomnik przyrody

    Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

    Odpady komunalne

    Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

    Ochrona przyrody

    Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

    REKLAMA

    Park narodowy

    Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

    Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

    Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

    Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

    Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

    TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

    Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

    REKLAMA

    Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

    Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

    Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

    Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

    REKLAMA