REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędów księgowych czasem nie można uniknąć, ale można się ubezpieczyć od ich skutków

EIB SA
Broker ubezpieczeniowy
Ochrona na wypadek stwierdzenia uchybień w prowadzeniu ksiąg rachunkowych i postawienia zrzutów karnoskarbowych opiera się na ubezpieczeniu OC wykonujących czynności księgowe lub sprawujących nad nimi nadzór./Fot. Shutterstock
Ochrona na wypadek stwierdzenia uchybień w prowadzeniu ksiąg rachunkowych i postawienia zrzutów karnoskarbowych opiera się na ubezpieczeniu OC wykonujących czynności księgowe lub sprawujących nad nimi nadzór./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nieustanne zmiany podatkowe powodują sporo zamieszania w przedsiębiorstwach i jednostkach budżetowych będących podatnikami podatku VAT lub zobowiązanych do raportowania schematów podatkowych. Przepisy podatkowe potrafią budzić wątpliwości i wiążą się z rosnącą liczbą obowiązków po stronie podatnika, z którymi wiąże się ryzyko jego błędu.

Ustawy o PIT czy o CIT były nowelizowane już kilkaset razy (każda!). Największe zmiany zachodzą obecnie w systemie VAT – równocześnie funkcjonuje kilka różnych klasyfikacji stawek, a do tego ewoluują przepisy dotyczące podzielonej płatności oraz sprawozdawczości do Urzędu Skarbowego. Ponadto wielu przedsiębiorców skorzystało z rządowej pomocy, z której trzeba się będzie później rozliczyć – co jeszcze wzmaga ryzyko podatkowe.

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Nawet najlepszym fachowcom czasem trudno odnaleźć się w tym gąszczu zmian, modyfikacji i nowych instrumentów. Dlatego rynek ubezpieczeń od lat wiele uwagi poświęca temu obszarowi funkcjonowania organizacji, dzięki czemu jest w stanie zapewnić skuteczne wsparcie, gdy dojdzie do błędu i wszczęte zostanie postępowanie podatkowe, czy nawet karnoskarbowe.

Jak się zabezpieczyć?

Ochrona na wypadek stwierdzenia uchybień w prowadzeniu ksiąg rachunkowych i postawienia zrzutów karnoskarbowych opiera się na ubezpieczeniu OC wykonujących czynności księgowe lub sprawujących nad nimi nadzór (ubezpieczenie skarbowe).

REKLAMA

Refundowana dzięki temu ubezpieczeniu grzywna to jednak tylko część obciążeń wynikających ze stwierdzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. Do tego dochodzą koszty postępowania karnoskarbowego, które mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych i więcej. Składają się na nie koszty obrony menedżera lub księgowego, czyli przede wszystkim wynagrodzenie prawników specjalizujących się w trudnych kwestiach karnoskarbowych, opłaty sądowe, koszty biegłych i inne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto podczas stwierdzenia w postępowaniu podatkowym poprzedzającym postępowanie karnoskarbowe zaległości podatkowej lub nieterminowego opłacenia podatków, powstaje obowiązek zapłacenia dodatkowo wysokich odsetek. Odsetki takie stanowią szkodę podatnika, której naprawienia będzie się on domagał od osób wykonujących czynności księgowe lub sprawujących nad nimi nadzór. W zależności od podziału kompetencji w organizacji, wielkości poniesionej szkody, ale również ewentualnych ograniczeń odpowiedzialności pracowników, takie roszczenie może być adresowane do ubezpieczenia skarbowego lub do ubezpieczenia OC kadry zarządzającej (D&O).

Program ochrony, który zazwyczaj jest połączeniem polisy D&O i ubezpieczenia skarbowego, dostarcza m.in. środki na:

  • opinie prawne,
  • obronę sądową,
  • koszty sądowe,
  • koszty stawiennictwa,
  • refundację zapłaconych odsetek od zaległości publicznoprawnych i grzywien,
  • spłatę zobowiązań publicznoprawnych dochodzonych na podstawie art. 116 lub 116a Ordynacji Podatkowej.

W ramach ubezpieczenia D&O można też liczyć na dodatkowe wsparcie dla kadry menedżerskiej. Postępowanie karnoskarbowe wpływa nie tylko na stan finansów, ale też na stan zdrowia osoby oskarżonej. Dlatego ochrona uwzględnia również koszty pomocy psychologicznej (z uwagi na stres), czy naprawy wizerunku.

Ubezpieczenie skarbowe może obejmować działania zewnętrznej księgowości

Ubezpieczeniem skarbowym można objąć konkretne osoby – wskazane z imienia i nazwiska lub przyjąć formę bezimienną obejmującą umówioną grupę osób odpowiedzialnych za prowadzenie ksiąg rachunkowych, obsługę płac oraz nadzór nad nimi. Co więcej, może ono obejmować nie tylko pracowników. Kiedy osoba odpowiedzialna za prowadzenie ksiąg rachunkowych prowadzi własną działalność, może skorzystać z ochrony w zakresie klauzuli karnoskarbowej. W takim przypadku ubezpieczenie obejmuje refundację grzywien nałożonych na taką osobę. Natomiast ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej takiej osoby, które pokrywać będzie odszkodowania za np. zapłacone przez podatnika (zatrudniającego taką osobę) odsetki od zaległych podatków, powinno zostać przez nią samodzielnie wykupione.

Ubezpieczenie D&O chroni majątek decydenta i firmy

Nie tylko odsetki podatkowe, ale również zobowiązania publicznoprawne dochodzone na podstawie art. 116 lub 116a Ordynacji Podatkowej mogą stanowić podstawę roszczenia kierowanego do ubezpieczenia

D&O. To ubezpieczenie stanowi dla ubezpieczonych osób istotne wsparcie, ponieważ wysokość strat zazwyczaj przewyższa ich prywatny majątek. Bez ubezpieczenia możliwości uzyskania pełnego odszkodowania byłyby bliskie zeru. Głównym beneficjentem ubezpieczenia staje się zatem de facto sam podatnik, ponieważ dzięki ubezpieczeniu swoich menedżerów zwiększa swoje szanse uzyskania od nich finansowej rekompensaty za ewentualne błędy lub zaniechania.

Oprócz środków na pokrycie ewentualnych roszczeń polisa D&O może też zapewnić pieniądze na:

  • obronę prawną osoby ubezpieczonej i pokrycie kosztów sądowych,
  • koszty porady zewnętrznych ekspertów z zakresu rachunkowości lub podatków,
  • koszty naprawy wizerunku.

Trzeba jednak pamiętać, że w odróżnieniu od ubezpieczenia skarbowego, ubezpieczeniem D&O możemy objąć tylko skutki nieumyślnych błędów!

Polecamy serwis: Ubezpieczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

REKLAMA

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

W piątek ostatnia wypłata czternastej emerytury. Wynosi 1780,96 zł brutto, ale nie wszyscy otrzymają ją w pełnej wysokości

Ostatnia wypłata 1780,96 zł brutto dla emerytów. Emeryci mogą spodziewać się jej już w najbliższy piątek. 20 września 2024 r. prawie 1,29 mln uprawnionych do dodatkowego świadczenia emerytalnego otrzyma czternastą emeryturę. Ile w sumie wyniosły wypłaty czternastych emerytur?

REKLAMA