Kategorie

Błędów księgowych czasem nie można uniknąć, ale można się ubezpieczyć od ich skutków

EIB SA
Broker ubezpieczeniowy
Ochrona na wypadek stwierdzenia uchybień w prowadzeniu ksiąg rachunkowych i postawienia zrzutów karnoskarbowych opiera się na ubezpieczeniu OC wykonujących czynności księgowe lub sprawujących nad nimi nadzór./Fot. Shutterstock
Ochrona na wypadek stwierdzenia uchybień w prowadzeniu ksiąg rachunkowych i postawienia zrzutów karnoskarbowych opiera się na ubezpieczeniu OC wykonujących czynności księgowe lub sprawujących nad nimi nadzór./Fot. Shutterstock
shutterstock
Nieustanne zmiany podatkowe powodują sporo zamieszania w przedsiębiorstwach i jednostkach budżetowych będących podatnikami podatku VAT lub zobowiązanych do raportowania schematów podatkowych. Przepisy podatkowe potrafią budzić wątpliwości i wiążą się z rosnącą liczbą obowiązków po stronie podatnika, z którymi wiąże się ryzyko jego błędu.

Ustawy o PIT czy o CIT były nowelizowane już kilkaset razy (każda!). Największe zmiany zachodzą obecnie w systemie VAT – równocześnie funkcjonuje kilka różnych klasyfikacji stawek, a do tego ewoluują przepisy dotyczące podzielonej płatności oraz sprawozdawczości do Urzędu Skarbowego. Ponadto wielu przedsiębiorców skorzystało z rządowej pomocy, z której trzeba się będzie później rozliczyć – co jeszcze wzmaga ryzyko podatkowe.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Nawet najlepszym fachowcom czasem trudno odnaleźć się w tym gąszczu zmian, modyfikacji i nowych instrumentów. Dlatego rynek ubezpieczeń od lat wiele uwagi poświęca temu obszarowi funkcjonowania organizacji, dzięki czemu jest w stanie zapewnić skuteczne wsparcie, gdy dojdzie do błędu i wszczęte zostanie postępowanie podatkowe, czy nawet karnoskarbowe.

Jak się zabezpieczyć?

Ochrona na wypadek stwierdzenia uchybień w prowadzeniu ksiąg rachunkowych i postawienia zrzutów karnoskarbowych opiera się na ubezpieczeniu OC wykonujących czynności księgowe lub sprawujących nad nimi nadzór (ubezpieczenie skarbowe).

Refundowana dzięki temu ubezpieczeniu grzywna to jednak tylko część obciążeń wynikających ze stwierdzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. Do tego dochodzą koszty postępowania karnoskarbowego, które mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych i więcej. Składają się na nie koszty obrony menedżera lub księgowego, czyli przede wszystkim wynagrodzenie prawników specjalizujących się w trudnych kwestiach karnoskarbowych, opłaty sądowe, koszty biegłych i inne.

Ponadto podczas stwierdzenia w postępowaniu podatkowym poprzedzającym postępowanie karnoskarbowe zaległości podatkowej lub nieterminowego opłacenia podatków, powstaje obowiązek zapłacenia dodatkowo wysokich odsetek. Odsetki takie stanowią szkodę podatnika, której naprawienia będzie się on domagał od osób wykonujących czynności księgowe lub sprawujących nad nimi nadzór. W zależności od podziału kompetencji w organizacji, wielkości poniesionej szkody, ale również ewentualnych ograniczeń odpowiedzialności pracowników, takie roszczenie może być adresowane do ubezpieczenia skarbowego lub do ubezpieczenia OC kadry zarządzającej (D&O).

Program ochrony, który zazwyczaj jest połączeniem polisy D&O i ubezpieczenia skarbowego, dostarcza m.in. środki na:

 • opinie prawne,
 • obronę sądową,
 • koszty sądowe,
 • koszty stawiennictwa,
 • refundację zapłaconych odsetek od zaległości publicznoprawnych i grzywien,
 • spłatę zobowiązań publicznoprawnych dochodzonych na podstawie art. 116 lub 116a Ordynacji Podatkowej.

W ramach ubezpieczenia D&O można też liczyć na dodatkowe wsparcie dla kadry menedżerskiej. Postępowanie karnoskarbowe wpływa nie tylko na stan finansów, ale też na stan zdrowia osoby oskarżonej. Dlatego ochrona uwzględnia również koszty pomocy psychologicznej (z uwagi na stres), czy naprawy wizerunku.

Ubezpieczenie skarbowe może obejmować działania zewnętrznej księgowości

Ubezpieczeniem skarbowym można objąć konkretne osoby – wskazane z imienia i nazwiska lub przyjąć formę bezimienną obejmującą umówioną grupę osób odpowiedzialnych za prowadzenie ksiąg rachunkowych, obsługę płac oraz nadzór nad nimi. Co więcej, może ono obejmować nie tylko pracowników. Kiedy osoba odpowiedzialna za prowadzenie ksiąg rachunkowych prowadzi własną działalność, może skorzystać z ochrony w zakresie klauzuli karnoskarbowej. W takim przypadku ubezpieczenie obejmuje refundację grzywien nałożonych na taką osobę. Natomiast ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej takiej osoby, które pokrywać będzie odszkodowania za np. zapłacone przez podatnika (zatrudniającego taką osobę) odsetki od zaległych podatków, powinno zostać przez nią samodzielnie wykupione.

Ubezpieczenie D&O chroni majątek decydenta i firmy

Nie tylko odsetki podatkowe, ale również zobowiązania publicznoprawne dochodzone na podstawie art. 116 lub 116a Ordynacji Podatkowej mogą stanowić podstawę roszczenia kierowanego do ubezpieczenia

D&O. To ubezpieczenie stanowi dla ubezpieczonych osób istotne wsparcie, ponieważ wysokość strat zazwyczaj przewyższa ich prywatny majątek. Bez ubezpieczenia możliwości uzyskania pełnego odszkodowania byłyby bliskie zeru. Głównym beneficjentem ubezpieczenia staje się zatem de facto sam podatnik, ponieważ dzięki ubezpieczeniu swoich menedżerów zwiększa swoje szanse uzyskania od nich finansowej rekompensaty za ewentualne błędy lub zaniechania.

Oprócz środków na pokrycie ewentualnych roszczeń polisa D&O może też zapewnić pieniądze na:

 • obronę prawną osoby ubezpieczonej i pokrycie kosztów sądowych,
 • koszty porady zewnętrznych ekspertów z zakresu rachunkowości lub podatków,
 • koszty naprawy wizerunku.

Trzeba jednak pamiętać, że w odróżnieniu od ubezpieczenia skarbowego, ubezpieczeniem D&O możemy objąć tylko skutki nieumyślnych błędów!

Polecamy serwis: Ubezpieczenia

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Brak maseczki i uniewinnienie. Utrwalona linia orzecznicza?

  Brak maseczki w miejscu publicznym skutkował dla obywatela grzywną. RPO podkreśla, iż SN uwzględnił kasację wobec utrwalonej linii orzeczniczej.

  Obostrzenia na październik 2021 r.

  Obostrzenia na październik 2021 r. zawarto w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów. Aktualne obostrzenia mają zostać przedłużone do 31 października.

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.