REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wychowawczy, Nadgodziny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyliczenie należności płacowych za kwiecień 2016 roku

Pracownik, oprócz płacy zasadniczej i premii w kwietniu, powinien otrzymać wynagrodzenie za nadgodziny oraz dodatek za urlop wypoczynkowy. Jak wyliczyć wynagrodzenie pracownika za kwiecień 2016 r., jeżeli korzystał z urlopu wypoczynkowego oraz opieki nad zdrowym dzieckiem?

Jak wypełnić świadectwo pracy po zmianach

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła szereg zmian w zakresie uprawnień rodzicielskich. Jednakże wzór świadectwa pracy nie został dostosowany do zmian związanych z rodzicielstwem. Mimo to pracodawcy powinni wpisywać do wystawianych świadectw pracy informacje o urlopach rodzicielskich. Jak to zrobić?

Co warto wiedzieć o urlopach wychowawczych?

Początek roku to czas, w którym zwykle wchodzi w życie wiele nowych regulacji. Tak jest także w tym roku – w dniu 2 stycznia 2016 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja dotycząca urlopu wychowawczego. Z pewnością wpłynie ona na życie zawodowe i rodzinne wielu zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Odmowa pracy w nadgodzinach

Odmowa pracy w nadgodzinach jest bardzo ważna w przypadku, gdy staje się codziennością. Wykonywanie pracy ponad ustalony wymiar czasu pracy uzasadnia np. konieczność dokończenia ważnego projektu. Pracodawca nie może nadmiernie wykorzystywać pracownika do pracy po godzinach. Jak więc odmówić pracy w godzinach nadliczbowych, aby nie utracić zatrudnienia, uznania przełożonych czy premii?

REKLAMA

Urlop rodzicielski po zmianach 2016

Urlop rodzicielski zostaje wydłużony o 6 tygodni, jednak całkowity czas trwania urlopów związanych z macierzyństwem nie ulega zmianie. Od 2 stycznia 2016 r. przestaje obowiązywać pojęcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jakie zmiany przygotował ustawodawca dla ubezpieczonych rodziców?

Urlop wychowawczy 2016

Od 2 stycznia 2016 roku rodzice będą mogli dłużej skorzystać z urlopu wychowawczego, tj. do momentu ukończenia przez dziecko 6 roku życia. W obecnym stanie prawnym urlop wychowawczy można wykorzystać do 5 roku życia.

Kiedy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych

Miesiąc grudzień to czas zakupów świątecznych, a jednocześnie miesiąc podsumowań i rozliczeń w przedsiębiorstwach. W związku z tym w wielu firmach pracownicy często pracują w godzinach nadliczbowych, aby uwinąć się ze zwiększoną ilością pracy. Niektórzy pracownicy mogą jednak odmówić pracy w nadgodzinach.

Wymiar urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczym

Rodzic, który posiada co najmniej sześciomiesięczny okres zatrudnienia może przebywać nawet przez 3 lata na urlopie wychowawczym, celem sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Jaki będzie jego wymiar urlopu wypoczynkowego po powrocie z urlopu wychowawczego?

REKLAMA

Ubezpieczenie chorobowe a zasiłek macierzyński

Prawo do zasiłku macierzyńskiego jest związane z posiadaniem tytułu do ubezpieczenia chorobowego. Przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w czasie urlopu wychowawczego urodzi lub przyjmie dziecko na wychowanie.

Dodatek wychowawczy do zasiłku rodzinnego na każde dziecko?

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy dodatek wychowawczy do zasiłku rodzinnego należy się na każde dziecko. Powyższy problem nierównego traktowania rodzin przy ustalaniu prawa do dodatku wychowawczego był wielokrotnie podnoszony przez Rzecznika Praw Dziecka.

Urlopy dla rodziców - zmiany w 2016 r.

Najistotniejszą zmianą w 2016 roku będzie wydłużenie możliwości wspólnej opieki nad dzieckiem oraz wprowadzenie możliwości wymiany częściami urlopu między rodzicami-pracownikami. Dodatkowe uprawnienia uzyskają również rodzice posiadający inny niż umowa o pracę tytuł do ubezpieczenia.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Niezbywalne prawo każdej świeżo upieczonej mamy zatrudnionej na podstawie umowy o pracę to prawo do urlopu macierzyńskiego. Po jego zakończeniu może ona jeszcze wydłużyć go o dodatkowy urlop macierzyński, a później o urlop rodzicielski. Suma tych wszystkich dni wolnych daje rok, który matka może spędzić z dzieckiem. Urlop jednak się kończy, a kobieta staje przed dylematem - co dalej? Zostać w domu z dzieckiem, a może wrócić do pracy? A może spróbować połączyć te dwa elementy i pracować w domu?

Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi powracającemu po zakończonych urlopach związanych z rodzicielstwem

Pracodawca ustala wynagrodzenie pracownikowi rodzicowi (opiekunowi) powracającemu do pracy po urlopach związanych z rodzicielstwem w zależności od rodzaju urlopu, z jakiego pracownik korzystał. Po urlopach macierzyńskich, ojcowskich i rodzicielskich musi zapewnić zatrudnionemu wynagrodzenie, jakie ten otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu. Z kolei po zakończeniu urlopu wychowawczego musi zagwarantować takiemu pracownikowi wynagrodzenie nie niższe od wynagrodzenia przysługującego mu w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Czy odbiór godzin nadliczbowych wpływa na wynagrodzenie za pracę?

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy (w 1-miesięcznym okresie rozliczenio­wym) jest wynagradzany stawką godzinową. W listopadzie 2014 r. wypracował on 25 nadgodzin wyni­kających z przekroczenia dobowego. Jeśli w związku z tym złoży wniosek o ich odebranie w grudniu, to czy grudniowa pensja powinna być odpowiednio mniejsza?

Czy w normalnym wynagrodzeniu za nadgodziny należy uwzględnić premie?

Czy do podstawy normalnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych powinniśmy wli­czyć wypłacaną co miesiąc premię regulaminową, której wysokość jest uzależniona m.in. od niena­gannego zachowania pracownika i przestrzegania przez niego przepisów bhp? Czy w tej podstawie trzeba uwzględnić dodatki za niepalenie, za obecność w pracy, za pracę w nocy i 100% dodatek za każdą godzinę pracy powyżej 8 godzin na dobę w dniu wykonywania pracy w przedłużonym wymiarze czasu pracy w ruchu ciągłym?

Kiedy należy płacić za nadgodziny wynikające z przekroczenia przeciętnej normy tygodniowej?

W naszym zakładzie obowiązuje 4-miesięczny okres rozliczeniowy. Wynagrodzenie wypłacamy pra­cownikom z końcem miesiąca, którego ono dotyczy. Czy wynagrodzenie za godziny nadliczbowe wy­nikające z przekroczenia przeciętnej normy tygodniowej możemy wypłacać po zakończeniu okresu rozliczeniowego?

IFK poleca: Dłużej skorzystasz z wychowawczego

Nowelizacja Kodeksu pracy, która wchodzi w życie 2 stycznia 2016 r., wprowadza m.in. zmiany w przepisach dotyczących urlopu wychowawczego. Przede wszystkim z urlopu wychowawczego będzie można skorzystać dłużej niż dotychczas, bo do ukończenia przez dziecko 6 roku życia.

Wyższy dodatek do zasiłku rodzinnego - zmiany od 2016 r.

Projekt noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych zakłada, że rodzice, którzy na urlopie wychowawczym opiekują się więcej niż jednym dzieckiem, będą otrzymywać wyższy dodatek do zasiłku rodzinnego. Obecnie, niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu, pracownikowi przysługuje jeden urlop wychowawczy i jeden dodatek. Zmiany mają obowiązywać od 2 stycznia 2016 r.

Dodatek do urlopu wychowawczego wyższy przy większej liczbie dzieci

Rodzice, którzy na urlopie wychowawczym opiekują się więcej niż jednym dzieckiem, będą otrzymywać wyższy dodatek do zasiłku rodzinnego - zakłada projekt noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych, który w środę 23 września 2015 r. zaakceptowała sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

Uprawnienia związane z rodzicielstwem przysługujące pracownikowi-ojcu

Podstawowym uprawnieniem związanym z urodzeniem dziecka jest urlop okolicznościowy przysługujący pracownikowi – ojcu w wymiarze dwóch dni. Do wniosku o urlop okolicznościowy należy dołączyć odpis aktu urodzenia dziecka. Oprócz tego, po spełnieniu odpowiednich warunków pracownikowi będzie przysługiwał urlop rodzicielski, wychowawczy oraz 2 dni na opiekę nad dzieckiem.

Przepisy o rekompensatach za pracę w nadgodzinach zaskarżone do TK

Rzecznik Praw Obywatelskich skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Jej zdaniem przepisy siedmiu ustaw - w tym Kodeksu pracy - w sprawie rekompensowania pracownikom pracy wykonywanej w godzinach nadliczbowych są niezgodne z Europejską Kartą Społeczną.

Powrót z urlopu wychowawczego a zmiana czasu pracy

Obecnie urlop wychowawczy może trwać nawet 36 miesięcy. Taki urlop przysługuje rodzicom dziecka do ukończenia przez dziecko 5 roku życia. Jeden z rodziców może maksymalnie wykorzystać 35 miesięcy urlopu wychowawczego, ponieważ jeden miesiąc jest zagwarantowany dla drugiego rodzica.

Ułatwienia dla pracujących rodziców od 2 stycznia 2016 r.

Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw uchwaloną przez Sejm 24 lipca 2015 r., która ma na celu ułatwienie pracującym rodzicom łączenia życia zawodowego z prywatnym. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 2 stycznia 2016 r.

Pomoc w godzeniu życia zawodowego z rodzinnym - Prezydent podpisał ustawę

5 sierpnia 2015 r. Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, której głównym celem jest wprowadzenie rozwiązań mających ułatwić godzenie życia rodzinnego z życiem zawodowym. Zmiany dotyczą urlopów dla rodziców, m.in. urlop ojcowski będzie można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia, a nie - jak obecnie - w pierwszym roku życia. Ustawa wejdzie w życie 2 stycznia 2016 r.

Ustawa ułatwiająca łączenie pracy z życiem rodzinnym

5 sierpnia prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, której głównym celem jest wprowadzenie rozwiązań mających ułatwić godzenie życia rodzinnego z życiem zawodowym, w szczególności poprzez uproszczenie i uelastycznienie systemu urlopów związanych z opieką nad dziećmi oraz ukształtowanie innych uprawnień związanych z rodzicielstwem w sposób bardziej dostosowany do potrzeb pracowników–rodziców.

Ustawa rodzinna poparta przez Senat

Ustawa rodzinna ułatwiająca godzenie życia zawodowego z prywatnym została we wtorek 4 sierpnia 2015 r. poparta przez Senat. Izba nie wniosła żadnych poprawek.

Zasady ustalania wysokości zasiłku macierzyńskiego

Prawidłowe obliczenie podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego wciąż sprawia problem wielu pracodawcom. Najczęściej wątpliwości pojawiają się w przypadku dodatków do wynagrodzenia oraz urlopów - wychowawczego i wypoczynkowego.

Urlopy dla rodziców - zmiany 2016

Urlopy dla rodziców w 2016 r. czekają poważne zmiany. Nowelizacja Kodeksu pracy m.in. ujednolica urlopy na dziecko, wprowadza możliwość późniejszego wykorzystania urlopu rodzicielskiego, zmienia zasady udzielania urlopu wychowawczego, ojcowskiego oraz terminy składania wniosków o urlop rodzicielski oraz wychowawczy, wydłuża możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy na maksymalnie pół etatu, umożliwia dzielenie się urlopami bez względu na podstawę prawną zatrudnienia.

Urlop rodzicielski i wychowawczy do początku nauki w szkole

Projekt tzw. ustawy rodzinnej upraszcza system urlopów związanych z opieką nad dzieckiem oraz ma ułatwić korzystanie z elastycznych form czasu pracy ze względu na obowiązki rodzinne. Zgodnie z projektem rodzice będą mogli korzystać z urlopów rodzicielskich i wychowawczych do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat, a zatem również na początku nauki w szkole.

Rozliczenie pracy w weekendy na stanowisku kierowniczym

Kierownik zatrudniony w systemie podstawowym wykonywał zadania od poniedziałku do piątku w stałych godzinach oraz regularnie świadczył pracę w weekendy ze względu na układ imprez, na których wystawiano ofertę pracodawcy. W jaki sposób wpłynie to na wynagrodzenie kierownika, jeśli oprócz stałego wynagrodzenia miesięcznego w kwocie 6000 zł otrzymuje on zmienne premie wynikowe, za lipiec 2015 r. w wysokości 11 300 zł? Jak rozliczyć kierownika, który pracował w weekendy?

Wniosek o przeliczenie wysokości emerytury

Wniosek o przeliczenie wysokości emerytury można złożyć w każdym momencie. ZUS ma na rozpatrzenie wniosku 60 dni. Zgodnie z nowymi zasadami ustalania kapitału początkowego emerytura może być wyższa dla osób przebywających na urlopach wychowawczych i kształcących się na studiach.

Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy 2015

Urlop ojcowski cieszy się coraz większą popularnością. Mimo, że urlop ojcowski co do zasady przysługuje pracownikowi, to również osoba prowadząca działalność gospodarczą może ubiegać się o przyznanie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, czyli za 14 dni. Ile wyniesie zasiłek w 2015 r.?

Urlop ojcowski cieszy się dużą popularnością

Urlop ojcowski cieszy się coraz większą popularnością. Od początku tego roku skorzystało z niego już ponad 52 tys. mężczyzn - podało MPiPS. Z urlopu ojcowskiego może również skorzystać przedsiębiorca.

Pomniejszenie urlopu wypoczynkowego za okresy nieobecności w pracy

Proporcjonalne pomniejszenie urlopu wypoczynkowego ma miejsce w przypadku dłuższych nieobecności w pracy. Zalicza się do nich m.in. trwający co najmniej 1 miesiąc urlop bezpłatny czy urlop wychowawczy. W jaki sposób należy dokonywać proporcjonalnego pomniejszenia wymiaru urlopu wypoczynkowego?

Kontrola resortu zdrowia przez PIP

Kontrola resortu zdrowia przez Państwową Inspekcję Pracy dobiegła końca. Były uwagi dotyczące rozliczania godzin nadliczbowych i zawierania umów na czas określony.

Zawieszenie działalności na opiekę nad dzieckiem zamiast urlopu wychowawczego

Przedsiębiorcy zamiast urlopu wychowawczego, który przysługuje pracownikom, stosują zawieszenie działalności na opiekę nad dzieckiem. Działalność gospodarczą można zawiesić na okres do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia. Za czas sprawowania opieki nad dzieckiem opłacane są składki emerytalno-rentowe z budżetu państwa.

Urlop wychowawczy i dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem

Wniosek o urlop wychowawczy składa się maksymalnie na 2 tygodnie przed rozpoczęciem korzystania z prawa do urlopu. Jego wymiar wynosi 36 miesięcy i w okresie 4 miesięcy oboje z rodziców mogą korzystać z niego jednocześnie. Urlop wychowawczy może być płatny. Chodzi tu o tzw. dodatek wychowawczy czyli dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem. Przysługuje w wysokości 400 zł miesięcznie. Kto może go otrzymać?

Urlop wychowawczy przed 1 stycznia 1999 r. - wyższa emerytura

Kobiety przebywające na urlopach wychowawczych przed 1 stycznia 1999 r. mają prawo do wyższego kapitału początkowego, a co za tym idzie do wyższej emerytury. Okres urlopu wychowawczego sprzed 1999 r. liczy się jako okres składkowy. Zmiana w ustawie o emeryturach i rentach z FUS weszła w życie 1 maja 2015 r.

Prezydencki projekt ustawy rodzinnej trafił do komisji kodyfikacyjnej

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw (tzw. projekt ustawy rodzinnej), przygotowany w kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego, trafił do komisji kodyfikacyjnej. Propozycje zawarte w projekcie zakładają m.in. wydłużenie terminu, w którym można wykorzystać urlop rodzicielski, zwiększenie uprawnień rodzicielskich ojców, większa elastyczność pracy.

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące rodziców - pierwsze czytanie w Sejmie

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące rodziców były tematem pierwszego czytania podczas pierwszego dnia 91 posiedzenia Sejmu. Zakłada uproszczenie i uelastycznienie urlopów rodzicielskich oraz ułatwienie korzystania z elastycznych form czasu pracy. Projekt trafi do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.

Duże zmiany w uprawnieniach rodzicielskich

Zapowiadają się duże zmiany w uprawnieniach rodzicielskich. Przewiduje się połączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego z urlopem rodzicielskim. Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać w 4 częściach. Projekt nowelizacji zakłada również możliwość skorzystania z 16 tygodni w późniejszym okresie. Jakie jeszcze zmiany mogą zostać wprowadzone?

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym został uregulowany przepisami Kodeksu pracy o charakterze ochronnym. Kobieta wracająca do pracy powinna zostać przyjęta na dotychczasowe stanowisko i otrzymać wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu w dniu podjęcia pracy na stanowisku, które zajmowała przed urlopem.

Powrót z urlopu wychowawczego do pracy

W związku z powrotem pracownika z urlopu wychowawczego na pracodawcę nakładane są określone obowiązki. Regulacje kodeksu pracy mają zapewnić powracającym pracownikom warunki pracy jak najbardziej zbliżone do tych sprzed urlopu.

Duże zmiany w prawach rodzicielskich

Zmiany w prawach rodzicielskich zapowiada projekt ustawy rodzinnej, który został skierowany do Sejmu. Ustawa ma na celu ułatwienie rodzicom łączenia życia prywatnego z zawodowym. Wprowadza m.in. dłuższy okres łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą, obowiązek uwzględnienia wniosku o zmianę organizacji czasu pracy i możliwość skorzystania z pozostałej części urlopu rodzicielskiego w przypadku powrotu do pracy przed ukończeniem przez dziecko 1. roku życia.

Prezydencki projekt ustawy rodzinnej - zmiany dobre dla pracodawców i pracowników

Zdaniem pracodawców, prezydencki projekt ustawy rodzinnej, który został skierowany do Sejmu 27 marca, wprowadza zmiany dość wyważone, które dają uprawnienia zarówno pracodawcom, jak i pracownikom, pozwalając godzić pracę zarobkową z obowiązkami domowymi.

Dodatki do zasiłku rodzinnego podczas urlopu wychowawczego - nowe zasady

Do tej pory, niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu, pracownikowi przysługiwał jeden urlop wychowawczy i jeden dodatek - urodzenie wieloraczków nie uprawniało do dwóch dodatków. Projekt ujednolica przepisy, a jednocześnie podnosi kwotę dodatku, jeśli rodzic na urlopie wychowawczym zajmuje się większą liczbą dzieci do lat pięciu.

Wyższe dodatki do zasiłku rodzinnego dla rodziców na urlopie wychowawczym - projekt

Wyższe dodatki do zasiłku rodzinnego dla rodziców przebywających na urlopie wychowawczym, którzy mają pod opieką więcej niż jedno dziecko - to główne założenie projektu noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych autorstwa posłów PO. Pierwsze czytanie projektu zaplanowano na środę 18 marca 2015 r.

Wyższy dodatek do zasiłku rodzinnego na urlopie wychowawczym

PO złożyło we wtorek (17 lutego 2015 r.) projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Proponowane zmiany dotyczą wyższego dodatku do zasiłku rodzinnego dla osób przebywających na urlopie wychowawczym i mających pod opieką więcej niż jedno dziecko.

Kiedy dochodzi do przekroczenia normy przeciętnie tygodniowej czasu pracy?

Zgodnie z art. 151 1 § 2 kodeksu pracy, dodatek w wysokości 100% przysługuje za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba, że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości określonej w art. 1511 § 1 kodeksu pracy t.j 50% lub 100% wynagrodzenia za godzinę pracy z tytułu przekroczenia normy dobowej czasu pracy.

Zmiany w urlopach rodzicielskich - ocena projektu nowelizacji

Prezydent przedstawił projekt ustawy dotyczącej zmian w urlopach rodzicielskich. Ustawa wprowadza m.in. wprowadzenie maksymalnego wieku dziecka uprawniającego matkę do korzystania z płatnych przerw w czasie pracy na karmienie, wydłużenie terminu na złożenie wniosku o urlop rodzicielski i wychowawczy. Które zmiany są akceptowane, a które krytykowane przez Konfederację Lewiata?

REKLAMA